Koudelka – Final Resident Fantasy Evil

Šel mi mráz po zádech, když se starý komplex budov vynořil z ranní mlhy, při nekonečně smutné hře zpívané úvodní melodie… kruh zchátralých domů obepíná dvůr, zející prázdnotou. Děsivé gotické sochy všemožných bytostí na vás strnule zírají a obloha se zatahuje stále víc a víc. Hrůza začíná se vstupem na půdu…
Žánr: RPG
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Infogrames
Distributor: Infogrames

Pokud vám můj nadpis poněkud zamotal hlavu, pak vězte, že při hraní Koudelky mu porozumíte. Podstatná část týmu, který stál za první PlayStationovou Final Fantasy (což byl sedmý díl, samozřejmě, i když v USA a Japonsku mají na PlayStationu i FF IV, FF V a FFVI), stojí i za tímto poměrně ambiciózním projektem, který měl za úkol hloubku FF zkřížit s dusivě hrůznou atmosférou dokonalého zavřeli-nás-ve-strašidelném-domě horroru. Což je zase na PlayStation výsada prvního Resident Evila.

KoudelkaKoudelka

KoudelkaKoudelka

Na obalu hry si přečtete, že obsahuje mnoho „dech-beroucích filmových scén“ a profesionální atmosférický soundtrack. Obojí je v tomto případě pravdou a hra vás o tom přesvědčí hned v úvodu ,odehrávajícím se v Anglii devatenáctého století. Sledujete devatenáctiletou romskou dívku jménem Koudelka (což musí pro japonské autory hry znít nepochybně velmi exoticky, ale pro nás poněkud podezřele), jak na svém koni putuje přes nekonečné stráně vstříc tajemnému místu ze svých snů. Tím je velké panské sídlo, postavené daleko od nejbližšího města na okraji vysokých a strmých skalních útesů, tyčících se nad vražedně divokým mořem. Musím říct, že úvodní sekvence příjezdu na toto místo patří k těm pár nezapomenutelným okamžikům, které mi trvale utkvívají v paměti a opravdu mi šel mráz po zádech, když se starý komplex budov vynořil z ranní mlhy, při nekonečně smutné hře zpívané úvodní melodie.

Stejný mráz jsem pak cítil na těle po celou dobu hraní, neboť Koudelka disponuje takovou atmosférou a provedením, že se to vymyká běžným standardům. Zanechá koně u zamčených bran zdánlivě opuštěné soustavy monstrózních budov a pomocí lana se vyšplhá na střechu jedné z nich. Zde vás čeká první pohled na místo, kde se bude odehrávat horror, překonávající všechny vaše fantazie. Kruh zchátralých domů obepíná dvůr, zející prázdnotou. Děsivé gotické sochy všemožných bytostí na vás strnule zírají a obloha se zatahuje stále víc a víc. Hrůza začíná se vstupem na půdu.

KoudelkaKoudelka

KoudelkaKoudelka

Nacházíte umírajícího Edwarda, zloděje a lovce pokladů, který se nechal nalákat fantastickými příběhy, obklopujícími toto děsivé místo. S pomocí jeho revolveru se postavíte první nestvůře, která se vyřítí z temných útrob stavení a následně Koudelka pomocí magie léčí Edwardovo zranění… zjišťujeme tedy, že dívka disponuje určitým tajuplným nadáním, které očividně přímo souvisí s jejím příchodem na toto prokleté místo.

Jeho dusivá atmosféra je poměrně brzy osvětlena – již na prvním CD ze čtyř (filmových sekvencí, běžících v úchvatné kvalitě přes celou obrazovku je zde skutečně nadprůměrné množství) se v děsivé sekvenci dozvídáte o minulosti tohoto místa. Koudelka se zde nechává záměrně posednout duší člověka, který zahynul v místních zdech, aby odhalila minulost… zjišťujete, že se nacházíte na půdě inkvizičního tajného vězení, kde byly lidem prováděny věci, které svojí hrůzností daleko přesahují smrt. To však bylo nic proti tomu, co se zde odehrávalo o pár desítek let později… hrozivé rituály černé magie, hromadné vraždění tuctů žen a dětí… to všechno si prožijete hezky z první ruky a díky neuvěřitelně kvalitnímu dabingu si to při dobré znalosti angličtiny (hra nedisponuje titulky - nicméně pro její dohrání nemusíte anglicky umět… jen přijdete o příběh) vychutnáte stejně, jako jedinou srovnatelnou záležitost na PS (pokud jde o zvuk), kterou je Metal Gear Solid.

Protože zde ale za příběhem stojí scénáristé Final Fantasy, jde podstatně hlouběji než takový Resident Evil a zabírá všechny aspekty lidské povahy, od její ďábelské stránky, přes přátelství a zradu až po nesmrtelnou lásku, která je schopná překonat i smrt. Díky všudypřítomné syrovosti a opravdovosti příběhu vás rozhodně zasáhne víc, než libovolná hororová adventura.

KoudelkaKoudelka

KoudelkaKoudelka

Jinak herní principy jsou stejné, jako u většiny podobných projektů – pohybujete se s polygonovými postavami v částečně kresleném a částečně renderovaném prostředí. Jde pravděpodobně o nejpřitažlivější zpracování, které si starý PlayStation může dovolit. Musím se ale přiznat, že vzhledem k mým zkušenostem s projekty na novějších konzolích už mne toto zpracování tak trochu tahá za oči (oproti takové Zeldě na N64, Shenmue na DreamCastu nebo čemkoliv na PlayStationu 2). O to horší je to při soubojích, jelikož arény (do kterých se při soubojích přenášíte jako ve většině konzolových RPG) jsou poněkud prosté a jednoduché – pouze podlaha a tma okolo, beze stěn nebo jakéhokoliv pozadí… snad je to kvůli animaci postav, které se skutečně povedly).

Souboje samotné fungují na principu pravidelného střídání jejich účastníků, jako u většiny RPG. Podle toho, jak rychlá je vaše postava, tak rychle přichází na řadu a tolik toho může zvládnout (při boji s rychlými protivníky se tak později běžně stává, že si některé vaše postavy nezahrají vůbec). Můžete kouzlit, střílet, používat předměty a samozřejmě utíkat. Zkrátka klasika, avšak báječně přehledně a hratelně provedená. Nebýt poněkud uspávající hudby u soubojů, bavily by mne ještě více.

Onen revolver v úvodu je jen vrškem ledovce arzenálu, který dává hře podobný nádech, jaký měl film Mumie. I když jste nějakých dvě stě let v minulosti, střílí se tu ostošest a atmosféra je díky tomu poněkud akčnější a zábavnější. Nicméně střílet doporučuji jen s jednou postavou, kterou za tímto účelem budete trénovat, neboť zaměření „povolání“ jednotlivých charakterů je velice důležité – podobně jako u Diabla. I zde získáváte body při postupu na vyšší úroveň (za zkušenost získanou likvidací nepřátel), které musíte rozdělit mezi jednotlivé vlastnosti svých svěřenců, jako je rychlost, síla, vitalita, soustředěnost apod.

Koudelka není zase tak dlouhá, jak byste od tvůrců FF čekali, nicméně rozhodně je delší než libovolný Resident Evil a pokud rozumíte angličtině, je i podstatně děsivější. Někdy ani nemusíte rozumět anglicky, sekvence, ve které si jedna z postav nacpe brokovnici do úst a stiskne spoušť je děsivá sama o sobě.

Navíc se všude válí spousta mrtvol a krví zde také nikdo nešetřil. Celkově je tak Koudelka určena pro hráče s pevnými nervy a hodně odolným žaludkem, kteří se však u ní pobaví, jak se jim to už dlouho u žádné hry nepovedlo.

KoudelkaKoudelka

Zkrátka a dobře, je zde jeden z posledních velkých projektů pro PS a měli byste si ho užít, neboť za to skutečně stojí. Celé je to velmi hratelné a výpravné, což je pro vraždění času ideální kombinace.

Grafika: 8/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 10/10
Koudelka je bezesporu novodobou královnou hrůzy na PlayStation. Od Silent Hillu jste se takhle nebáli!
Celkové hodnocení: 9/10
Diskuze (4) Další článek: Indiana Jones And The Infernal Machine – symfonie pro N64

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,