Koupit nebo poskládat počítač, toť otázka…

Vybrat si dnes z široké nabídky počítačů není jednoduché. Každou chvíli narážíte na reklamní bezkonkurenční nabídky za nejnižší ceny s nevyšším výkonem. Dnes ale každý dobře ví, že reklamě není radno věřit – jak se ale v celém tom mumraji vyznat? Je lepší postavit si počítač vlastními silami?
Koupit nebo poskládat počítač, toť otázka…
Vybrat si dnes z široké nabídky počítačů není jednoduché. Každou chvíli narážíte na reklamní bezkonkurenční nabídky za nejnižší ceny s nevyšším výkonem. Dnes ale každý dobře ví, že reklamě není radno věřit – jak se ale v celém tom mumraji vyznat? Je lepší postavit si počítač vlastními silami?

Odpověď rozhodně není jednoznačná. Záleží především na tom, jak se v nabídce vyznáte. Pro laika je velice složité pochopit, proč je jedna komponenta lepší a jiná horší, proč je někde dobré šetřit a jinde zase připlatit. Rozdílné jsou samozřejmě také požadavky každého zákazníka, stejně jako suma, kterou je ochoten za nový počítač zaplatit.

Dnes se zaměříme především na herní počítače. Mnoho rodičů chce udělat svým dětem radost a koupit jim počítač. Často ale při koupi doplatí, někdy o tom ani sami nevědí. Základní chybou je totiž fakt, že většina jde nakoupit s tím, že prodejci řeknou: „Stačí jen nějaký počítač na hry pro děti.“ Problémem je právě slovíčko „jen“, protože každý alespoň chvíli hrající člověk rychle pozná, že pro spuštění některých nových her, není-li jich dokonce většina, je zapotřebí velice silného stroje.

Ač se to může zdát dost podlé, většina prodejců nabízí jako herní počítače takové, jejichž výkon je pro hry naprosto minimální, někdy je dokonce zcela nedostatečný. Proto je dobré vědět, co má každý herní počítač obsahovat. Jak ale k takovým informacím přijít?

Ideální by byla rada prodejce. Jenže právě na prodejce mnohdy spoleh není. Nejednou se mi stalo, že v obchodě neznali na mé otázky odpovědi, což by nebylo tak strašné, horší je, že svou chybu nejsou prodejci ochotni přiznat a dělají, že věci rozumí. Právě proto bych radil vám všem, kdo si svou znalostí počítačového trhu nejste příliš jistí, abyste volili prodejce známé a vyhlášené. Na škodu rozhodně nebude zeptat se také přátel, jak jsou spokojeni s prodejci, u kterých své počítače dříve nakoupili. Přesto ale mějte na paměti, že ne všichni prodejci vám poradí to nejlepší.

Lepší je proto vědět alespoň to, co každý počítač musí obsahovat. Proto se v těchto dnech bude Doupě soustředit na to, abyste si udělali ve všem pořádek a dozvěděli se všechno podstatné, co je při koupi počítače zapotřebí. Přestože nadpis článku hovoří o skládání počítače, nelze si jej vyložit tak jednoznačně. Složit si počítač totiž neznamená, že si domů přinesete hardware, procesor, paměti a kdo ví co ještě a budete se snažit všechno naskládat do jedné „bedny“. Skládání počítače totiž může vypadat úplně jinak. Vyberete si právě ty díly, které vám nejvíce vyhovují a necháte si počítač sestavit z těchto dílů u prodejce. Tím je spokojenost na všech stranách – vy víte, co si kupujete, dostanete ve většině případů tříletou záruku na celý komplet (kdybyste koupili některé díly samostatně, může být záruka kratší) a prodejce si samozřejmě také vydělá své.

Důležitá je v tomto případě orientace na trhu. Existuje mnoho procesorů, k nim ještě kvanta základních desek, paměti, grafické karty, zvukové karty, disky… a z toho všeho by mohla jít jednomu hlava kolem. Na koupi nikdy nespěchejte. Pro ty, kteří ještě s nákupem počítače nemají zkušenosti, bych také rád podotknul jednu velice důležitou věc – technologie v počítačích jde ohromnými skoky dopředu, a proto si neplánujte, že vám nový, třeba ten nejdražší počítač v nabídce, vydrží na věčnost. A pokud jde o herní počítač, u toho se s něčím takovým velice rychle rozlučte. Nerad bych hádal časový úsek, po který bude nově koupený počítač stále zvládat nové hry. Řekl bych, že rok je asi právě tou dobou, po kterou by měl počítač vydržet pro hraní v té době současných herních titulů, dva roky dopředu už se vlastně odhadnout nedají. Pokud plánujete, že budete mít počítač doma pro děti déle, počítejte s tím, že bude po nějakém čase potřeba jej vylepšit (v počítačové branži se používá slovo upgrade), popřípadě prodat a koupit zase nový. Je to jako s auty, jenže mnohem rychlejší.

Ten, kdo si nechá počítač postavit z dílů, které si sám vybere, má samozřejmě také větší přehled a v budoucnu se mu vyplatí. Bude mu jasné, co je potřeba vylepšit a proč to či ono nefunguje tak, jak by si představoval.

Pokud jde o stavění počítačů z jednotlivých dílů doma na stole, to bych doporučil až těm ostřílenějším. Nezapomínejte, že každá z těch maličkých věcí se někam nějak zasouvá a zastrkuje a i malá chyba může být lehce odplacena několikatisícovým problémem. Nikdy se v tomto ohledu „ostrostřelci“ přecení, u nás se to stává až příliš často. Leckdo se možná urazí, ale už jsem viděl takové věci, že se člověk opravdu nestačí divit. Proto buďte na počítače vždy opatrní a pokud jde o přímý zásah do nich, provádějte ho teprve v ten okamžik, až jste si zcela jistí správností svých kroků. Na druhou stranu ale musím podotknout, že pokud se do stavby počítače někdy pustíte, pochopíte, že je na tom něco krásného, dokonce zjistíte, že to zdaleka není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. O tom ale zase jindy.

Doufám, že jsem všechny z vás, kdo máte o koupi počítače zájem, přesvědčil, že není na škodu nejprve si o tom něco přečíst. Počítačová sekce Doupěte se teď po tři týdny bude věnovat právě tomu, abyste si udělali jasný přehled v tom, co je u každého počítače zapotřebí a jaký má ta která součást dopad na výkon. Doufám, že se dozvíte všechno, co potřebujete znát a vědět.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |