Koupit nebo poskládat počítač, toť otázka…

Vybrat si dnes z široké nabídky počítačů není jednoduché. Každou chvíli narážíte na reklamní bezkonkurenční nabídky za nejnižší ceny s nevyšším výkonem. Dnes ale každý dobře ví, že reklamě není radno věřit – jak se ale v celém tom mumraji vyznat? Je lepší postavit si počítač vlastními silami?
Koupit nebo poskládat počítač, toť otázka…
Vybrat si dnes z široké nabídky počítačů není jednoduché. Každou chvíli narážíte na reklamní bezkonkurenční nabídky za nejnižší ceny s nevyšším výkonem. Dnes ale každý dobře ví, že reklamě není radno věřit – jak se ale v celém tom mumraji vyznat? Je lepší postavit si počítač vlastními silami?

Odpověď rozhodně není jednoznačná. Záleží především na tom, jak se v nabídce vyznáte. Pro laika je velice složité pochopit, proč je jedna komponenta lepší a jiná horší, proč je někde dobré šetřit a jinde zase připlatit. Rozdílné jsou samozřejmě také požadavky každého zákazníka, stejně jako suma, kterou je ochoten za nový počítač zaplatit.

Dnes se zaměříme především na herní počítače. Mnoho rodičů chce udělat svým dětem radost a koupit jim počítač. Často ale při koupi doplatí, někdy o tom ani sami nevědí. Základní chybou je totiž fakt, že většina jde nakoupit s tím, že prodejci řeknou: „Stačí jen nějaký počítač na hry pro děti.“ Problémem je právě slovíčko „jen“, protože každý alespoň chvíli hrající člověk rychle pozná, že pro spuštění některých nových her, není-li jich dokonce většina, je zapotřebí velice silného stroje.

Ač se to může zdát dost podlé, většina prodejců nabízí jako herní počítače takové, jejichž výkon je pro hry naprosto minimální, někdy je dokonce zcela nedostatečný. Proto je dobré vědět, co má každý herní počítač obsahovat. Jak ale k takovým informacím přijít?

Ideální by byla rada prodejce. Jenže právě na prodejce mnohdy spoleh není. Nejednou se mi stalo, že v obchodě neznali na mé otázky odpovědi, což by nebylo tak strašné, horší je, že svou chybu nejsou prodejci ochotni přiznat a dělají, že věci rozumí. Právě proto bych radil vám všem, kdo si svou znalostí počítačového trhu nejste příliš jistí, abyste volili prodejce známé a vyhlášené. Na škodu rozhodně nebude zeptat se také přátel, jak jsou spokojeni s prodejci, u kterých své počítače dříve nakoupili. Přesto ale mějte na paměti, že ne všichni prodejci vám poradí to nejlepší.

Lepší je proto vědět alespoň to, co každý počítač musí obsahovat. Proto se v těchto dnech bude Doupě soustředit na to, abyste si udělali ve všem pořádek a dozvěděli se všechno podstatné, co je při koupi počítače zapotřebí. Přestože nadpis článku hovoří o skládání počítače, nelze si jej vyložit tak jednoznačně. Složit si počítač totiž neznamená, že si domů přinesete hardware, procesor, paměti a kdo ví co ještě a budete se snažit všechno naskládat do jedné „bedny“. Skládání počítače totiž může vypadat úplně jinak. Vyberete si právě ty díly, které vám nejvíce vyhovují a necháte si počítač sestavit z těchto dílů u prodejce. Tím je spokojenost na všech stranách – vy víte, co si kupujete, dostanete ve většině případů tříletou záruku na celý komplet (kdybyste koupili některé díly samostatně, může být záruka kratší) a prodejce si samozřejmě také vydělá své.

Důležitá je v tomto případě orientace na trhu. Existuje mnoho procesorů, k nim ještě kvanta základních desek, paměti, grafické karty, zvukové karty, disky… a z toho všeho by mohla jít jednomu hlava kolem. Na koupi nikdy nespěchejte. Pro ty, kteří ještě s nákupem počítače nemají zkušenosti, bych také rád podotknul jednu velice důležitou věc – technologie v počítačích jde ohromnými skoky dopředu, a proto si neplánujte, že vám nový, třeba ten nejdražší počítač v nabídce, vydrží na věčnost. A pokud jde o herní počítač, u toho se s něčím takovým velice rychle rozlučte. Nerad bych hádal časový úsek, po který bude nově koupený počítač stále zvládat nové hry. Řekl bych, že rok je asi právě tou dobou, po kterou by měl počítač vydržet pro hraní v té době současných herních titulů, dva roky dopředu už se vlastně odhadnout nedají. Pokud plánujete, že budete mít počítač doma pro děti déle, počítejte s tím, že bude po nějakém čase potřeba jej vylepšit (v počítačové branži se používá slovo upgrade), popřípadě prodat a koupit zase nový. Je to jako s auty, jenže mnohem rychlejší.

Ten, kdo si nechá počítač postavit z dílů, které si sám vybere, má samozřejmě také větší přehled a v budoucnu se mu vyplatí. Bude mu jasné, co je potřeba vylepšit a proč to či ono nefunguje tak, jak by si představoval.

Pokud jde o stavění počítačů z jednotlivých dílů doma na stole, to bych doporučil až těm ostřílenějším. Nezapomínejte, že každá z těch maličkých věcí se někam nějak zasouvá a zastrkuje a i malá chyba může být lehce odplacena několikatisícovým problémem. Nikdy se v tomto ohledu „ostrostřelci“ přecení, u nás se to stává až příliš často. Leckdo se možná urazí, ale už jsem viděl takové věci, že se člověk opravdu nestačí divit. Proto buďte na počítače vždy opatrní a pokud jde o přímý zásah do nich, provádějte ho teprve v ten okamžik, až jste si zcela jistí správností svých kroků. Na druhou stranu ale musím podotknout, že pokud se do stavby počítače někdy pustíte, pochopíte, že je na tom něco krásného, dokonce zjistíte, že to zdaleka není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. O tom ale zase jindy.

Doufám, že jsem všechny z vás, kdo máte o koupi počítače zájem, přesvědčil, že není na škodu nejprve si o tom něco přečíst. Počítačová sekce Doupěte se teď po tři týdny bude věnovat právě tomu, abyste si udělali jasný přehled v tom, co je u každého počítače zapotřebí a jaký má ta která součást dopad na výkon. Doufám, že se dozvíte všechno, co potřebujete znát a vědět.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A