Kuma: War – aktuální válečné konflikty

Tvrzení, že se z černé ovce stává někdy opravdový klenot, se v případě Kuma: War vyplňuje. Zprvu nepozorovaná hra se díky jednomu in-game traileru, na němž jsme viděli vlastní ztvárnění dopadení Saddáma Husajna, stala horečně očekávanou. Krom v poslední době toliko oplakávané války v Iráku nás autoři situují také do Afghánistánu či Koreje plnit ty nejodvážnější, leč vpravdě reálné, mise.
Kuma: War – aktuální válečné konflikty

Válka v Iráku, boj proti Al-Kajdě, potažmo terorismu, v Afghánistánu, přetrvávající konflikty mezi Severní a Jižní Koreou. To jsou tři hlavní témata profilující Kuma: War. Vy, jakožto profesionální voják příslušné armády, se vydáte do otevřeného boje s tyranií, chaosem, terorismem a utlačováním prostých civilistů.

  

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti * určitě má něco za lubem * vyletí ptáček

Časem poznáte, že i jeden lidský život se počítá, a že právě vy můžete svým odhodláním učinit velký kus práce. Autoři této hry se rozhodli bitevní pole ztvárnit co nejrealističtějším způsobem tak, abychom pochopili, co vše obnáší role řadového vojáka. Nutno dodat, že se jim to prozatím daří.

Propracovaný brífink

Než vstoupíme do samotné akce, měli bychom si jako správní vojáci důkladně prostudovat taktiku, místo bojiště, nepřátele a podobné nezbytně důležité věci. K těmto účelům nám poslouží perfektně propracované brífinky, založené na holých faktech. Máme k dispozici řadu publikovaných i nepublikovaných fotografií, satelitní snímky, nejrůznější videa ze zpráv, tajných služeb a podobně. Taktéž máme k dispozici i podrobné informace o celkovém rozpoložení dané země, jejich obyvatelích a tyranech, nejhledanějších hlavounech teroristických organizací a tak dále. Za zmínku také stojí jakási „encyklopedie“ použitých zbraní a artilerií. Po přečtení obsáhlých instrukcí se nejenže do hry ještě více vžijete a vychutnáte si tak roli nefalšovaného vojáka s cejchem odvážnosti, ale také se dozvíte informace, o něž jste možná byli doposud ochuzeni. V případě brífinku dávám tedy palec nahoru.

Akce nebo taktika?

Když se nám na zlatavém podnose objeví reálný simulátor války, kladete si jistě otázku zdali nebudeme ochuzeni o ryzí akci. Abych pravdu řekl, tento argument v žádném případě nehrozí. Jsme přeci ve válce, tam je adrenalinových okamžiků přehršle. Samozřejmě nás čeká kupříkladu v korejských misích zdlouhavé plížení hustými porosty a ostré sledování kdejakého náznaku pohybu trávy či keře, které se mimochodem při jejich letmém dotknutí skutečně hýbou, abyste mohli bezmezně pálit. Ovšem najdou se i okamžiky, kdy se dostanete do útrob nepřátelské základny a budete ji eliminovat hezky zevnitř, abyste vyčistili cestu svým spojencům.

  

V Afghánistánu je někdy pěkně horko * boje proti přesile budete pozorovat často * mám vystoupit a sestřelit ho, nebo stačí zrychlit?

Já osobně jsem si nejvíce vychutnával boje v ulicích města Mosul, kdy jsem musel jakožto příslušník amerického vojska polapit oba syny samotného Saddáma Husajna. Nebyl to v žádném případě lehký úkol. Na střechách a v oknech budov se schovávali přívrženci údajného přechovavatele chemických a jaderných zbraní, kteří přímo bažili po mém krku. Společné krytí s ostatními členy týmu bylo nezbytné, a právě tím mě Kuma: War přesvědčila o silném prožitku z boje.

Ve stylu Lary Croft

Při pohledu na screenshoty vám jistě neunikla jedna prapodivná věc. Proč se v tzv. simulátoru války ocitá pohled třetí osoby? Z jednoho prostého důvodu, při 3rd person vidíte daleko více, nežli při „klasickém“ snímání z vlastních očích. Naštěstí si na tento fakt velmi rychle zvyknete a už v ranných fázích hry jej nebudete chtít zaměnit za sekundární pohled, tedy pohled z první osoby. Ten by se možná zužitkovat dal, jenže při tomto režimu zaznamenalo absenci zobrazení držené zbraně.

Plné trenky

Nejen vy budete mít plné trenky z padajících výstřelů ze strany nepřátel, ale i veškeré vojsko si čas od času do svých svršku uleví. Vyplynulo to tedy alespoň z toho, jakým způsobem se hýbou, neboť jejich běh či například plazení se po zemi vypadá vskutku až komicky, takže vás jistě napadne myšlenka podobného ražení jako mě. Zato střílení provádíte se vší elegancí a značným umem. Některá specifika jednotlivých zbraní by sice zasloužila menší upgrade, ale i přesto se jedná o vcelku realistickou záležitost. Kupříkladu takové míření. Za běhu netrefíte takřka ani strom, ve stoje se možná letmo dotknete nepřítele, ovšem to pravé ořechové je v pokleku či v absolutním lehu. Výchylka střel tu na jednu stranu je, na tu druhou se ale vojákovi vůbec netřepe ruka.

  

Srdečný pozdrav od spojeneckých vojsk * za TOW je každý pán * v těch troskách možná bude Saddám

Rovněž jsem postrádal sníženou výkonnost při delším sprintu, jako tomu bylo v české Operaci Flashpoint, což jsou atributy, na než by neměli dnešní potencionální autoři válečných her zanevřít. Mezi klady bych jednoznačně zařadil možnost usednout do vybraných ozbrojených vozidel, s jejichž pomocí rychleji překonáte dlouhé vzdálenosti, popřípadě využijete jejich zabudované zbraně.

Single i multiplayer

Že internet bude hrát v Kuma: War podstatnou roli není až takovým tajemstvím, poněvadž budou v určitém časovém intervalu přibývat za menší poplatek stále nové a nové mise založené opět na skutečných událostech. Ty máte možnost hrát jak proti počítači v singleplayer misích, tak i proti kamarádům po síti. V oněch singleplayer misích se postavíte do čela kvalitně vycvičeného komanda a budete plnit požadované úkoly. Mezi zvoleným počtem spolubojovníků můžete libovolně přepínat, dávat jim základní pokyny, střílet do nich, následně jim sebrat zbraň a další různé zběsilosti. V multiplayeru děláte paradoxně úplně to samé, avšak s tím rozdílem, že počítačové soupeře vystřídají ti živí. Mé osobní zkušenosti ovšem ve prospěch multiplayeru válečných her tohoto typu příliš nemluví. Dle mého názoru by se mise měly pro opravdový požitek hrát minimálně v padesáti lidech, na což však nejsou naše připojení dostatečně připravená a nesnesitelně by to „lagovalo“. To je také důvod, proč se Operace Flashpoint v multiplayer scéně příliš neuchytila.

Slušná grafika, strhující atmosféra

Jelikož se ocitáme na reálných místech, jež jsou trnem v oku spojeneckých generálů, autoři si při jejich zpracování nemohli příliš pustit fantazii na špacír. Samozřejmě byste v herní branži nalezli spousty titulů s mnohem hezčím grafickým zpracováním, ale Kuma: War se rozhodně nemá zač stydět. Výstřely, výbuchy, proudy potoků lomící se o kameny, hýbající se traviny a větve stromů, zmateně pobíhající nepřátelé, jejichž inteligence ještě potřebuje vychytat nějaké ty mušky, to vše a ještě mnohem víc je kvalitně propracováno. To samé se týká ozvučení, které je na profesionální úrovni. A co teprve hudba znějící na pozadí přesně do rytmu právě se dějících událostí. Při hrozícím nebezpečí zvážní, při přestřelkách se téměř vypne, tomu panečku říkám skvělá atmosféra.

Sami vidíte, že jsem o Kuma: War mluvil povětšinou v superlativech, což jí prozatím právem náleží. Očividně má své mouchy či nedostatky, ale jelikož jsem testoval betaverzi, pomocí níž mají pánové z Kuma Reality Games zjistit prostřednictvím testerů poslední chyby, aby je ještě před vydáním (za necelý měsíc bude dle prognóz k dostání na pultech obchodů a ke stažení na internetu) stačili opravit. Já osobně konečnou verzi s napětím očekávám.

Homepage hry: http://www.kumawar.com
Výrobce: Kuma Reality Games
Předpokládané datum vydání: Konec dubna 2004


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A