Kurukuru kururin - požírač času a nervů

Původně jsem chtěl dát do nadpisu za název hry slůvko "he" s otazníkem, protože název této hry je opravdu lehce úchylný, ale po čase jsem naznal, že by to nebylo tak výstižné, jako to co je tam uvedeno nyní. Kurukuru kururin je totiž logický rychlík a jistě si dovedete představit, kolik času je nad takovouto hrou možno strávit.
Kurukuru kururin - požírač času a nervů
Žánr: logická
Platformy: Game Boy Advance
Podporuje: propojovací kabel, 1/4
Výrobce: Nintendo
Distributor: Nintendo

Původně jsem chtěl dát do nadpisu za název hry slůvko "he" s otazníkem, protože název této hry je opravdu lehce úchylný, ale po čase jsem naznal, že by to nebylo tak výstižné, jako to co je tam uvedeno nyní. Kurukuru kururin je totiž logický rychlík a ti z vás kteří už se z nějakým tím logickým rychlíkem setkali si jistě dovedou představit, kolik času je nad takovouto hrou možno strávit.

Málokdo u logické hry potřebuje silný příběh a tím se autoři také řídili. Vytvořili menší příběhovou omáčku a já vás s ní nyní seznámím. Jednoho dne přišla za Kururinem jeho matka s hroznou novinou. Všichni jeho bratři a sestry zmizeli v deseti různých světech. "Kururine, pomoz těm maličkým a přiveď je zpátky domů!" prosila jeho matka. Kururin neměl moc zkušeností s velkým světem tam venku, ale přesto naskočil do svého speciálního vrtulníku tzv. Helirinu a vydal se vstříc dobrodružstvím. Ale dokáže opravdu Kururin sám vysvobodit všechny své sourozence a přivézt je zpět domů k matce? To už bude záležet jen a jen na vaší šikovnosti, chladnokrevnosti, odvaze a pevných nervech. Startujeme!

Kurukuru kururinKurukuru kururin

Kurukuru kururin vypadá zpočátku jako jednoduchá hra na maximálně dvě odpoledne, ale to je opravdu jen první dojem. Hrajete za malého tvorečka Kururina, který musí pomocí svého Helirinu zachránit své sourozence. S Helirinem budete muset prolétávat dvourozměrnými koridory se spousty zatáček, překážek na trati, zúžených cest atd. Vrtule Helirinu se točí ve směru hodinových ručiček. Někdy vám tato rotace nebude vyhovovat, protože zatáčky jsou točeny i na druhou stranu. Na některá místa proto byly umístěny pružiny, které vám pomohou obrátit rotaci Helirinu. Také se setkáte s dlouhými klopenými zatáčkami, které byste při normální rychlosti neprolétli bez ztráty života. Pro tento případ můžete pomocí tlačítek A a B zvýšit rychlost Helirinu a proletět bez ztráty života. Z tohoto popisu to vypadá vcelku jednoduše, ale věřte mi, že tomu tak zdaleka není. Věřím tomu, že až se budete už poněkolikáté snažit proletět některou úroveň se slovy "Sakra tohle se prostě nedá udělat, ti programátoři jsou nenormální!!!" a ruce se vám budou ze vzteku klepat, tak si na moje slova vzpomenete. V levém dolním rohu naleznete tzv. Heartmetr. Po celé trase můžete narazit maximálně třikrát a poté už vás čeká opakovačka od začátku. Pokud je trasa úrovně dlouhá, jsou po cestě rozmístěny záchranné čtverce s obrázkem srdíčka, kde si své ztracené životy můžete před dalším pokračováním k cíli doplnit.

Kurukuru kururinKurukuru kururin

Hra je rozdělena na několik částí. V Adventure módu musí Kururin se svým Helirinem proletět deset světů a každý svět se skládá ze tří úrovní, což dohromady tvoří, ehm .........??? ( že jsem se líp neučil, sakra kde mám tu kalkulačku) pochopitelně třicet úrovní. Nemyslete si, že jsem nějak zaostalý, každý autor Doupěte musí před přijetím projít náročnými IQ testy a prokázat se diplomem o úspěšném dokončení VŠ. V některé úrovni v každém světě musíte nalézt svého sourozence, naložit ho a úspěšně dokončit úroveň. Ptáte se jak takový sourozenec a jeho naložení vypadá? Je to prosté, v některém místě úrovně, nejlépe v tom nejzapadlejším rožku, bliká malé kolečko s obličejíčkem, do kterého musíte naletět a tím jste sourozence vyzvedli a už zbývá se jen bezpečně dopravit k cíli. Takovýchto blikajících koleček se po úrovních nachází více. Pokud je vezmete, což většinou nebývá vůbec jednoduché, můžete si pak svůj Helirin barevně upravovat, měnit tvar vrtulí, nechat ho blikat atd. Obtížnost zde postupně vzrůstá, první úroveň je nejlehčí a třetí nejtěžší. Poslední svět a jeho tři úrovně jsou svou obtížností opravdu šílené! Při cestě úrovní po vás střílejí děla, musíte proplouvat mezi písty, které se vás snaží rozdrtit a kličkovat mezi kovovými koulemi, které křižují vysokou rychlostí úroveň. V módu Practice můžete trénovat ty úrovně, které už jste jednou prošli. Vzhledem k tomu, že se zde srdíčka po nárazu rychle obnovují, nemusíte se bát experimentů. V módu Challenge budete prolétávat krátké vybrané úseky úrovní. Je tu deset úrovní, každá s pěti tratěmi, takže celkem ? . ? . ? ( ještěže jsem si tu kalkulačku neuklidil) dalších padesát úrovní k prolétnutí. Tento mód je ztížen tím, že místo tří srdíček máte pouhé dvě. A nakonec je zde VS mód, ve kterém můžete se svými přáteli soutěžit o to, kdo proletí vybranou úroveň nejrychleji.

Kurukuru kururinKurukuru kururin

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • báječná hratelnost
  • geniální koncept
  • útok na hráčovo ego
  • minimální znovuhratelnost

Po technické stránce je hra provedená velmi profesionálně. Barvy jsou pěkně syté a ostré, okolí tratě je namalováno podle toho v jakém světě se zrovna nacházíte. Například pokud budete prolétávat Ice Land, budou se kolem trati pohybovat zimní medvědi. Vše je pěkně nakresleno a display hraje barvami. Pokud s Helirinem narazíte, ozve se zvuk podobný rozbíjení skla, což vás může pěkně vystresovat. Při otáčení rotace Helirinu pomocí pružiny se ozve opravdu povedený zvuk zapružení. Můžete si také se svým Helirinem zatroubit pomocí horních tlačítek L a R, ale to je jen pro efekt. Hudba je také velice povedená, je rozmanitá a nestane se, že by zněla nějak zastřeně. Je škoda, že kvůli nervům, které máte při hře, ji téměř nevnímáte. Dostáváme se k nejdůležitějšímu faktoru hry a tím je hratelnost. Hratelnost je opravdu výborná a to hlavně díky obtížnosti, kterou se autorům podařilo dokonale vybalancovat. Jsem člověk poměrně netrpělivý a k tomu aby mi ji ujely nervy nemám nikdy daleko, ale pokud jsem nějakou úroveň nemohl proletět vracel jsem se k ní znovu a znovu. Hra je prostě udělána tak, že vám nedovolí ji přestat hrát dokud ji nedokončíte. Je to naprostý útok na vaše hráčské ego a vaši důvěru ve své schopnosti. Nastanou okamžiky, kdy se zařeknete že na tu hru už nešáhnete ale po chvíli už máte GBA zase v ruce a snažíte se tu zatracenou úroveň pokořit. Ten vítězný pocit za to pak ale stojí. Věřte mi, že nic nedokáže vyhecovat víc, než situace kdy se blížíte k cíli, máte poslední srdíčko a před vámi je poslední zatáčka, která je klopená zrovna do protisměru rotace vašeho Helirinu. To se vám pak zpotí a rozklepou ruce během vteřiny a můžete si být jistí, že pokud to nezvládnete, tak do příštího pokusu se vrhnete s ještě větším úsilím. Bohužel až tuto hru dohrajete, nejspíš ji odložíte někam na polici, protože znovuhratelnost je zde minimální.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10
Výborný logický rychlík.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA