Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Sony v průběhu života každé herní konzole postupně přišla s aktualizovanou verzí, která byla obvykle menší a úspornější s tím, jak se během let zlepšila výrobní technologie hlavních čipů. V případě nejnovějšího modelu PlayStation 5 jsme se zatím něčeho takového nedočkali, ale kutil z populárního youtube kanálu DIY Perks se rozhodl, že už čekat nebude a udělá si vlastní verzi PS5 „Slim“.

PlayStation 5 má standardní rozměry 39 × 26 × 9,2 cm u digitální verze bez mechaniky. Cílem bylo vytvořit šasi s tloušťkou ideálně pod 2 cm. Že je to možné, naznačují vnitřnosti PS5. Největší tloušťku totiž tvoří velké chladiče a integrovaný napájecí zdroj. Samotná deska s čipy je už tenká, tedy po odstranění zbytečně vysokého napájecího konektoru.

Jak ale vše uchladit? Běžné chladiče jsou příliš tlusté a platí to i pro vodní bloky. Aby bylo možné udržet tloušťku pod 2 centimetry, bylo nutné vytvořit dva měděné tlusté plechy, mezi kterými je deska s čipy. Uvnitř musí ale být rozvaděč a teplovodivé pásky a skrze celou konstrukci na vyřezaných místech protéká voda z vodního chlazení. Částečně musela být použitá i tenká heatpipe pro VRM obvody.

Samotné chlazení s radiátorem, pumpou a externí zdroj (vyměněný za malý serverový model) jsou pak řešené externě. Díky tomu může být na stole opravdu jen tenká verze PS5 Slim a ostatní komponenty schované za stolem.

Celý projekt se neobešel bez komplikací. V případě prvního spuštění nastal problém s teplotou a došlo k neznámému poškození desky, takže PlayStation 5 už nenastartoval. Na druhý pokus s novou desku už si kutil vše pohlídal a na kritická místa vložil i senzory teplot, i přímo v rámci rozvaděče tepla.

Díky tomu mohl ověřit teploty hlavního čipu, pamětí i napájecích obvodů (VRM), které byly parádní – 46, 52 a 44 stupňů Celsia. Oproti tomu standardní PS5 má teploty těchto částí mnohem vyšší – 75, 94 a 71 stupňů Celsia.

Diskuze (24) Další článek: Diablo Immortal vydělalo během prvních dvou týdnů přes 24 milionů dolarů

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,