Lara Croft and the Guardian of Light – povedený levoboček (recenze)

Známá sexy lady dlouho hledala artefakty sama. Teď však má statný doprovod.
Seznam kapitol
  1. Nesmělé kroky v džungli
  2. Dvojice plná překvapení

V celé historii herního průmyslu byste asi marně hledali známější a oblíbenější hrdinku než půvabnou vykradačku hrobek Laru Croft. Její rajcovní pohyb, podmanivý hlas a dokonalé křivky rozpoutaly hotové šílenství, díky kterému převážně mužská část hráčské obce předčasně dospěla. Všichni muži totiž dobře vědí, že na chytrou, pohlednou, prsatou a dobrodružně založenou ženu v reálném světě jednoduše nenarazí, a tak si alespoň užívají každou novou výpravu za ztracenými relikviemi v populární sérii Tomb Raider.

lcgol_obr01.jpg lcgol_obr02.jpg

Ta si svými kvalitami sice právem vydobyla nesmrtelnost, ale u posledního dílu Underworld už bohužel mlela z posledního. Tvůrci z Crystal Dynamics si chytře vzali oddechový čas a mezi přípravami na další díl upekli hráčům malý předkrm, v němž chtěli oslnit novým a netradičním nápadem. A výsledná chuť je opravdu lahodná.

 

Díky modernímu audiovizuálnímu zpracování a pohledu z ptačí perspektivy si některé dech beroucí scenérie opravdu užijete

Dějová linie asi nikoho z vás moc nepřekvapí, stejně jako její stylizace do laciného komiksového vyprávění. Lara se ve zkratce poflakuje jihoamerickou džunglí, kde při své honbě za truhlami zakopne o legendární Chrám světla. V něm se podle místního folklóru nachází Kouřové zrcadlo, mocný talisman schopný zničit Zemi. Hip hap hop a Lara stojí u jeho podstavce, ale jak už bývá špatným zvykem, celou dobu jí byl v patách zloduch – tentokrát je to místní žoldák Vasco.

Klapka, akce!

Ten jí nakonec zajme a zmocní se zmíněné relikvie, přičemž nevědomky vypustí ohyzdného Xolotla, jenž jej odešle do věčných lovišť. V nastalém zmatku ještě stihne obživnout socha strážce světla Tolteca a po krátké výměně názorů Xolotl peláší pryč jako zajíc střelený brokovnicí. Dvojce přeživších se v klidu seznámí a poté vydává zastavit pradávného uličníka, aby zabránila apokalyptickému konci naší planety. Toť vše, úkol jednoduchý jako facka.

lcgol_art02.jpg

Vaše počínání od začátku až do konce není ničím jiným než zběsilou akční honičkou za letitým a značně hnijícím zlosynem, který se vám snaží ze všech sil znepříjemnit cestu celkem čtrnácti úrovněmi. Jeho stopy vedou skrze hustou pralesní vegetaci, smrduté kobky plné pavouků, bažiny zamořené toxickým plynem nebo třeba zbytky podzemního chrámu zalitého lávovitou omáčkou.

TIP: Při hutných bitvách se neustále koulejte a pokládejte miny. Tím si za chvilku dokonale vyčistíte okolí s minimálním dopadem na vaše zdraví.

Musím přiznat, že mě variabilita prostředí celkem potěšila a snad ani jednou se nestalo, že by se okolní krajina mému zmlsanému oku zprotivila. Prsty v tom má hlavně moderní audiovizuální zpracování a nově také pohled z ptačí perspektivy, čímž si některé doslova dech beroucí scenérie opravdu užijete. Na druhou stranu jsem musel oprášit svůj zánovní gamepad kvůli složitějšímu ovládání, protože s klávesnicí a myší jsem kromě snadnějšího míření nedosáhl uspokojivých reakcí.

lcgol_obr03.jpg lcgol_obr04.jpg

Lara se totiž musí kromě řešení puzzlů hbitě otáčet, aby dokázala odrážet útoky přemnožených nepřátel a vypečených bossů. K tomuto účelu má k dispozici rozsáhlý zbrojní arzenál čítající různé druhy pistolí, samopalů, odstřelovacích pušek a brokovnicí, nechybí ani bazuka, granátomet, plamenomet nebo „bezbolestná“ z legendárního snímku Predátor. Zbraně a vylepšení postupně odemykáte klasickým sbíráním bodů jako v ostatních arkádách, navíc každá z nich samozřejmě spořádá jiné množství střeliva.

 

Naštěstí je střeliva tak akorát a přinejhorším si oba lovci vystačí se svým nádobíčkem


To vyžaduje určitou obezřetnost, a proto je tentokrát ukazatel munice stejně důležitý jako ukazatel zdraví, protože by se také mohlo v nejnevhodnějším okamžiku stát, že místo střelby pouze vtipně cvaknete a hned na to dostanete fireballem po papuli. Naštěstí je střeliva tak akorát a přinejhorším si oba lovci vystačí se svým nádobíčkem. V případě Tolteca se jedná o kopí propůjčené od aztéckých bohů; Lara pak zase nedá dopustit na základní pistole.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Adventury, Akce | akční adventura
Výrobce: Crystal Dynamics | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. srpna 2010
  • Propracované puzzly
  • Frenetická akce
  • Působivé lokace
  • Podmanivá hudba
  • RPG elementy
  • Výborná cena
  • Chybějící online co-op
  • Složitější ovládání

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 28 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |