Layers of Fear: Legacy - bojte se všude (recenze)

Psychologický horor Layers of Fear nedávno vyšel na konzoli Nintendo Switch. Dokáže vyvolat strach i na cestách?

Pokud vám, stejně jako mně, vadí, že většina hororových her je založena na tom, že vás někdo pronásleduje, možná jste si zahráli Layers of Fear. V této hře vám totiž nejde o život, strach je naopak navozen psychologickou cestou. Hra se oprávněně dočkala velkého úspěchu a nedávno vyšla na Nintendo Switch. Je to pořád strašidelné?

Prázdný dům plný hrůzy

Tato recenze se zaměřuje zejména na kvalitu portu, každopádně v krátkosti si představíme i samotnou hru. Layers of Fear nemá vyloženě pevně vytyčený děj. Je to hra založena na pocitech. Pocitu úzkosti, strachu či zoufalství, které jsou vyvolávány náznaky a ne přímou cestou v podobě psychotického vraha.

Layers_of_Fear (1).jpgLayers_of_Fear (2).jpgLayers_of_Fear (3).jpgLayers_of_Fear (4).jpgLayers_of_Fear (5).jpgLayers_of_Fear (6).jpgLayers_of_Fear (7).jpg
Layers of Fear je vynikající psychologický horor

Ve hře se ocitnete ve starém opuštěném domě, který obýval jakýsi malíř. Postupně zjišťujete jeho smutný osud a cestu k šílenství. Právě proto, že je to malíř, je šílenství ukázáno i obrazy a čas od času něco spadne či se ozvou strašidelné zvuky.

 

Je to hra založena na pocitech. Pocitu úzkosti, strachu, či zoufalství

 

Celý svět se ale chová zvláštně. Projdete dveřmi, ale když jdete zpátky, je tam jiná místnost. Z ničeho nic se změní podoba obrazů nebo jejich umístění a to bez žádného vysvětlení. Hra si s vámi tímto stylem pohrává a v průběhu vaší cesty začnete místo strachu přemýšlet nad tím, co se stalo a dost možná si klást i filosofické otázky. Kvalitou se rozhodně jedná o výbornou hru.

Layers_of_Fear (8).jpgLayers_of_Fear (9).jpgLayers_of_Fear (10).jpgLayers_of_Fear (11).jpgLayers_of_Fear (12).jpgLayers_of_Fear (13).jpg
Hra je založena na pocitech a ne na tom, že vás pronásleduje šílený vrah

Nutno upozornit, že na Switch si hru koupíte v edici Legacy. Ta obsahuje navíc DLC, ve kterém v roli ženy vzpomínáte na strašidelné dětství v tomto domě. Nepřijde mi sice tak dobré, jako původní hra, ale rozhodně zaujme.

Bojte se i v autobusu

Samozřejmě při popisu Switch verze musíme rozlišit hru v handheldovém a TV módu. Pokud hrajete hru normálně na televizi, je její kvalita srovnatelná s jinými verzemi. Grafika je samozřejmě horší, nicméně hra sama o sobě nepatří k uhlazeným AAA titulům, takže se nejedná o tragédii. V průběhu hraní jsem si jen výjimečně pomyslel, že by hra mohla být hezčí.

 

Jelikož se jedná o kvalitní port, můžete si naplno vychutnat krásy Layers of Fear i na Nintendu Switch

 

Ovládání mi chvílemi přišlo dost těžkopádné, ale nebylo by fér to svádět pouze na Switch verzi. Otevírání dveří pomocí držení tlačítka a hýbání s analogovou páčkou je sice pořádně strašidelné, ale nejednou mě tento systém potrápil. Naštěstí se jedná spíše o detail a ve hře jsem se nesetkal s žádnými technickými problémy.

Layers_of_Fear (14).jpgLayers_of_Fear (15).jpgLayers_of_Fear (16).jpgLayers_of_Fear (17).jpgLayers_of_Fear (18).jpgLayers_of_Fear (19).jpgLayers_of_Fear (20).jpg
Hru si na Switchi užijete bez nepříjemných technických problémů

Na handheldu vypadá hra skvěle a dobře se i hraje. Výhrady mám jen k rychle vybíjející se baterii a k tomu, že občas má Nintendo nutkání hrozně funět – ale s tím se dalo počítat. Samozřejmě je otázkou, zda se hororů budete bát i v autobuse plném lidí apod. Já se každopádně bál všude.

Vynikající horor doma i na cestách

Jelikož se jedná o kvalitní port, můžete si naplno vychutnat krásy Layers of Fear i na Nintendu Switch. Naštěstí je to kvalitní hra, takže její děsivý půvab budete doslova hltat.

Samozřejmě to má své zápory, na TV klasicky není hra v porovnání s konkurenčními konzolemi nejhezčí a při hraní na handheldu dostane vaše baterka pořádně zabrat. Pokud ale hledáte kvalitní horor, který si můžete zahrát v nočním buse, můžeme vám Layers of Fear doporučit.

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • vynikající horor
  • vypadá dobře na TV i na handheldu
  • kvalitní port

Zápory:

  • baterka se rychle vybíjí
  • konzole občas funí
  • ovládání trochu těžkopádné

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

24.  4.  2018 | | 239 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Frostpunk: přežijete stoletou zimu? (recenze)

Frostpunk: přežijete stoletou zimu? (r…

Pokud celý svět upadne do šílené zimy, bude přežití lidstva viset na vlásku. Jste schopni zajistit lidem v ledovém městě šanci na život?

24.  4.  2018 |
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A