Layers of Fear: Legacy - bojte se všude (recenze)

Psychologický horor Layers of Fear nedávno vyšel na konzoli Nintendo Switch. Dokáže vyvolat strach i na cestách?

Pokud vám, stejně jako mně, vadí, že většina hororových her je založena na tom, že vás někdo pronásleduje, možná jste si zahráli Layers of Fear. V této hře vám totiž nejde o život, strach je naopak navozen psychologickou cestou. Hra se oprávněně dočkala velkého úspěchu a nedávno vyšla na Nintendo Switch. Je to pořád strašidelné?

Prázdný dům plný hrůzy

Tato recenze se zaměřuje zejména na kvalitu portu, každopádně v krátkosti si představíme i samotnou hru. Layers of Fear nemá vyloženě pevně vytyčený děj. Je to hra založena na pocitech. Pocitu úzkosti, strachu či zoufalství, které jsou vyvolávány náznaky a ne přímou cestou v podobě psychotického vraha.

Layers_of_Fear (1).jpgLayers_of_Fear (2).jpgLayers_of_Fear (3).jpgLayers_of_Fear (4).jpgLayers_of_Fear (5).jpgLayers_of_Fear (6).jpgLayers_of_Fear (7).jpg
Layers of Fear je vynikající psychologický horor

Ve hře se ocitnete ve starém opuštěném domě, který obýval jakýsi malíř. Postupně zjišťujete jeho smutný osud a cestu k šílenství. Právě proto, že je to malíř, je šílenství ukázáno i obrazy a čas od času něco spadne či se ozvou strašidelné zvuky.

 

Je to hra založena na pocitech. Pocitu úzkosti, strachu, či zoufalství

 

Celý svět se ale chová zvláštně. Projdete dveřmi, ale když jdete zpátky, je tam jiná místnost. Z ničeho nic se změní podoba obrazů nebo jejich umístění a to bez žádného vysvětlení. Hra si s vámi tímto stylem pohrává a v průběhu vaší cesty začnete místo strachu přemýšlet nad tím, co se stalo a dost možná si klást i filosofické otázky. Kvalitou se rozhodně jedná o výbornou hru.

Layers_of_Fear (8).jpgLayers_of_Fear (9).jpgLayers_of_Fear (10).jpgLayers_of_Fear (11).jpgLayers_of_Fear (12).jpgLayers_of_Fear (13).jpg
Hra je založena na pocitech a ne na tom, že vás pronásleduje šílený vrah

Nutno upozornit, že na Switch si hru koupíte v edici Legacy. Ta obsahuje navíc DLC, ve kterém v roli ženy vzpomínáte na strašidelné dětství v tomto domě. Nepřijde mi sice tak dobré, jako původní hra, ale rozhodně zaujme.

Bojte se i v autobusu

Samozřejmě při popisu Switch verze musíme rozlišit hru v handheldovém a TV módu. Pokud hrajete hru normálně na televizi, je její kvalita srovnatelná s jinými verzemi. Grafika je samozřejmě horší, nicméně hra sama o sobě nepatří k uhlazeným AAA titulům, takže se nejedná o tragédii. V průběhu hraní jsem si jen výjimečně pomyslel, že by hra mohla být hezčí.

 

Jelikož se jedná o kvalitní port, můžete si naplno vychutnat krásy Layers of Fear i na Nintendu Switch

 

Ovládání mi chvílemi přišlo dost těžkopádné, ale nebylo by fér to svádět pouze na Switch verzi. Otevírání dveří pomocí držení tlačítka a hýbání s analogovou páčkou je sice pořádně strašidelné, ale nejednou mě tento systém potrápil. Naštěstí se jedná spíše o detail a ve hře jsem se nesetkal s žádnými technickými problémy.

Layers_of_Fear (14).jpgLayers_of_Fear (15).jpgLayers_of_Fear (16).jpgLayers_of_Fear (17).jpgLayers_of_Fear (18).jpgLayers_of_Fear (19).jpgLayers_of_Fear (20).jpg
Hru si na Switchi užijete bez nepříjemných technických problémů

Na handheldu vypadá hra skvěle a dobře se i hraje. Výhrady mám jen k rychle vybíjející se baterii a k tomu, že občas má Nintendo nutkání hrozně funět – ale s tím se dalo počítat. Samozřejmě je otázkou, zda se hororů budete bát i v autobuse plném lidí apod. Já se každopádně bál všude.

Vynikající horor doma i na cestách

Jelikož se jedná o kvalitní port, můžete si naplno vychutnat krásy Layers of Fear i na Nintendu Switch. Naštěstí je to kvalitní hra, takže její děsivý půvab budete doslova hltat.

Samozřejmě to má své zápory, na TV klasicky není hra v porovnání s konkurenčními konzolemi nejhezčí a při hraní na handheldu dostane vaše baterka pořádně zabrat. Pokud ale hledáte kvalitní horor, který si můžete zahrát v nočním buse, můžeme vám Layers of Fear doporučit.

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • vynikající horor
  • vypadá dobře na TV i na handheldu
  • kvalitní port

Zápory:

  • baterka se rychle vybíjí
  • konzole občas funí
  • ovládání trochu těžkopádné
Diskuze (1) Další článek: Tvůrci Dead by Daylight připravují novou hru, hororovou akci Deathgarden

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

Google Translate našel přemožitele. Vyzkoušeli jsme překladač DeepL

** DeepL Translator využívající strojové učení se konečně naučil česky ** Na 22 příkladech vám ukážeme, jak si stojí oproti Googlu a Microsoftu ** Překladatelé nebudou mít brzy co žrát, jak by řekl klasik

Lukáš Václavík
PřekladačSoftware

Aktuality

17:11 | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 
15:51 | Na víkend od 16. do 19. prosince se chystá druhý betatest pro Street Fighter 6. Na zkoušku bude 8 bojovníků, nechybí online zápasy ani crossplay. 
15:20 | Remake spin-offu série Yakuza, který původně vyšel pouze v Japonsku, představuje akci a rozdílné bojové styly. Like a Dragon: Ishin vyjde 21. února příštího roku na PC, PS4, PS5, Xbox One a Xbox Series S|X. 
30. listopadu | Páteční vydání tahovky Marvel's Midnight Suns připomíná launch trailer. S partou superhrdinů se pokusíme překazit plány démonické Lilith na PC a aktuální generaci konzolí. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách