Layers of Fear: Legacy - bojte se všude (recenze)

Psychologický horor Layers of Fear nedávno vyšel na konzoli Nintendo Switch. Dokáže vyvolat strach i na cestách?

Pokud vám, stejně jako mně, vadí, že většina hororových her je založena na tom, že vás někdo pronásleduje, možná jste si zahráli Layers of Fear. V této hře vám totiž nejde o život, strach je naopak navozen psychologickou cestou. Hra se oprávněně dočkala velkého úspěchu a nedávno vyšla na Nintendo Switch. Je to pořád strašidelné?

Prázdný dům plný hrůzy

Tato recenze se zaměřuje zejména na kvalitu portu, každopádně v krátkosti si představíme i samotnou hru. Layers of Fear nemá vyloženě pevně vytyčený děj. Je to hra založena na pocitech. Pocitu úzkosti, strachu či zoufalství, které jsou vyvolávány náznaky a ne přímou cestou v podobě psychotického vraha.

Layers_of_Fear (1).jpgLayers_of_Fear (2).jpgLayers_of_Fear (3).jpgLayers_of_Fear (4).jpgLayers_of_Fear (5).jpgLayers_of_Fear (6).jpgLayers_of_Fear (7).jpg
Layers of Fear je vynikající psychologický horor

Ve hře se ocitnete ve starém opuštěném domě, který obýval jakýsi malíř. Postupně zjišťujete jeho smutný osud a cestu k šílenství. Právě proto, že je to malíř, je šílenství ukázáno i obrazy a čas od času něco spadne či se ozvou strašidelné zvuky.

 

Je to hra založena na pocitech. Pocitu úzkosti, strachu, či zoufalství

 

Celý svět se ale chová zvláštně. Projdete dveřmi, ale když jdete zpátky, je tam jiná místnost. Z ničeho nic se změní podoba obrazů nebo jejich umístění a to bez žádného vysvětlení. Hra si s vámi tímto stylem pohrává a v průběhu vaší cesty začnete místo strachu přemýšlet nad tím, co se stalo a dost možná si klást i filosofické otázky. Kvalitou se rozhodně jedná o výbornou hru.

Layers_of_Fear (8).jpgLayers_of_Fear (9).jpgLayers_of_Fear (10).jpgLayers_of_Fear (11).jpgLayers_of_Fear (12).jpgLayers_of_Fear (13).jpg
Hra je založena na pocitech a ne na tom, že vás pronásleduje šílený vrah

Nutno upozornit, že na Switch si hru koupíte v edici Legacy. Ta obsahuje navíc DLC, ve kterém v roli ženy vzpomínáte na strašidelné dětství v tomto domě. Nepřijde mi sice tak dobré, jako původní hra, ale rozhodně zaujme.

Bojte se i v autobusu

Samozřejmě při popisu Switch verze musíme rozlišit hru v handheldovém a TV módu. Pokud hrajete hru normálně na televizi, je její kvalita srovnatelná s jinými verzemi. Grafika je samozřejmě horší, nicméně hra sama o sobě nepatří k uhlazeným AAA titulům, takže se nejedná o tragédii. V průběhu hraní jsem si jen výjimečně pomyslel, že by hra mohla být hezčí.

 

Jelikož se jedná o kvalitní port, můžete si naplno vychutnat krásy Layers of Fear i na Nintendu Switch

 

Ovládání mi chvílemi přišlo dost těžkopádné, ale nebylo by fér to svádět pouze na Switch verzi. Otevírání dveří pomocí držení tlačítka a hýbání s analogovou páčkou je sice pořádně strašidelné, ale nejednou mě tento systém potrápil. Naštěstí se jedná spíše o detail a ve hře jsem se nesetkal s žádnými technickými problémy.

Layers_of_Fear (14).jpgLayers_of_Fear (15).jpgLayers_of_Fear (16).jpgLayers_of_Fear (17).jpgLayers_of_Fear (18).jpgLayers_of_Fear (19).jpgLayers_of_Fear (20).jpg
Hru si na Switchi užijete bez nepříjemných technických problémů

Na handheldu vypadá hra skvěle a dobře se i hraje. Výhrady mám jen k rychle vybíjející se baterii a k tomu, že občas má Nintendo nutkání hrozně funět – ale s tím se dalo počítat. Samozřejmě je otázkou, zda se hororů budete bát i v autobuse plném lidí apod. Já se každopádně bál všude.

Vynikající horor doma i na cestách

Jelikož se jedná o kvalitní port, můžete si naplno vychutnat krásy Layers of Fear i na Nintendu Switch. Naštěstí je to kvalitní hra, takže její děsivý půvab budete doslova hltat.

Samozřejmě to má své zápory, na TV klasicky není hra v porovnání s konkurenčními konzolemi nejhezčí a při hraní na handheldu dostane vaše baterka pořádně zabrat. Pokud ale hledáte kvalitní horor, který si můžete zahrát v nočním buse, můžeme vám Layers of Fear doporučit.

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • vynikající horor
  • vypadá dobře na TV i na handheldu
  • kvalitní port

Zápory:

  • baterka se rychle vybíjí
  • konzole občas funí
  • ovládání trochu těžkopádné

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pro Playstation

V prosinci se dočkáme oznámení "velkého" remaku pr…

Šušká se o návratu velké herní značky, která opět ožije na nové generaci konzole od Sony.

11.  10.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
PlayStationSpekulaceKonzole
Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vylepšené kultovní díly série

Rockstar oznámil Grand Theft Auto: The Trilogy. Vy…

Po spoustě úniků to tu máme konečně oficiálně.

8.  10.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTAVideo
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Recenze hry Hot Wheels Unleashed. Připravte se na vřískot plastových kol!

Recenze hry Hot Wheels Unleashed. Připravte se na …

Populární dětská hračka se snaží oslovit i dospělé publikum. Nová závodní hra nabízí divoké závody, které nic neodpouští a snadno se stanou návykovými.

10.  10.  2021 | |2 N/A
Vojtěch Matušinský
RecenzeZávodní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost Recon zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní akce a Ghost …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

8.  10.  2021 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce