Lead Soldier – free and cool!

Někteří z vás možná znají postarší strategickou hru Army Men, ve které jste měli za úkol plnit zadané mise s jedním či více plastikovými vojáčky, z nichž jeden byl hlavní a nikdy nesměl zemřít. Army Men nebyla příliš úspěšná hra, hlavně díky tomu, že se téměř ve stejné době objevilo Commandos. Lead Soldier je částečným skloubením obou těchto her.
Lead Soldier – free and cool!
Někteří z vás možná znají postarší strategickou hru Army Men, ve které jste měli za úkol plnit zadané mise s jedním či více plastikovými vojáčky, z nichž jeden ("Serge" tuším) byl hlavní a nikdy nesměl zemřít. Pokud zemřel, hra skončila. Army Men nebyla příliš úspěšná hra, hlavně díky tomu, že se téměř ve stejné době objevilo Commandos - což naopak byla hra která se na dlouhou dobu stala nejprodávanější strategickou gameskou (ačkoliv to nebyla dle mého názoru ani tak strategie jako spíše logická hra) a přinesla svému autorskému týmu Pyro Studios mnoho slávy. Lead Soldier je částečným skloubením obou těchto her, avšak má jednu podstatnou výhodu - je totiž zcela zdarma. A přesto by si myslím jeho tvůrci klidně mohli za něj nechat zaplatit, a to nejen proto, že si někteří distributoři nechávají platit horentní sumy za mnohonásobně horší hry.

Lead SoldierLead Soldier

Začněme pěkně po pořádku. Nejprve si od nás či od společnosti TT Entertainment musíte stáhnout instalační soubor (4046KB - to není zas až takový problém). Po instalaci hra zabere nějakých 7MB, což snad není třeba komentovat (anebo raději ano - těšil jsem se, po zkušenostech s Diablem prvním, jak bude Diablo II nenáročné na diskový prostor; byl jsem ovšem naprosto znechucen, když jsem zjistil, že instalace požaduje kolem 600MB volného místa - to jen tak mimochodem). První, co vás přivítá poté co hru spustíte, je úchylná znělka jejího výše zmiňovaného výrobce - TT Entertainment. Poté následuje slibně vypadající obrázek informující, že se jedná o hru Lead Soldier a za ním již čeká hlavní menu hry. Nejprve si můžeme přečíst úvod:

Lead SoldierLead Soldier

Vše se odehrává za doby Druhé světové války. Spojenecká výzvědná služba předpokládá, že němečtí vědci se na malé skupince ostrůvků podél pobřeží Francie pokoušejí vyvinout zbraň nevídané síly. Již přes 18 měsíců je do této oblasti, resp. do opuštěných dolů na ostrovech v severní části souostroví, transportováno enormní množství blíže neurčeného nákladu. Nedávno také místní partyzáni potvrdili, že byli svědky testování gigantických raket. Předpokládá se, že pouze jediná takováto raketa by mohla vyhladit město o velikosti Londýna. Protože invaze do Evropy je stále ještě několik měsíců vzdálená, spojenečtí důstojníci rozhodli, že bude provedena operace s kódovým označením "Lead Soldier" ("první" či "olověný" voják). Vy jako hráč se samozřejmě stáváte jejím velitelem. Základním účelem je překazit vývoj nové rakety a pokud možno zajmout německé vědce a získat jejich technologii.

První fáze této operace spočívá ve vylodění v jižní části ostrova Svatý Hubert, dobytí tamního letiště a dalšímu postupu na sever, do města Rond Chene.

Lead SoldierLead Soldier

Docela pěkné, nemyslíte? Okoukané, ale přesto s jistou dávkou atmosféry - 2. světová je prostě 2. světová. Tak, a máme úvod, můžeme se pustit do hraní. Nejprve, podobně jako v Army Men, hupneme do výcvikového tábora, kde se hlavně naučíme hru ovládat. K dispozici dostaneme ze začátku čtyři vojáky pěchoty - pravým tlačítkem je můžeme posílat po mapě a dávat povel k útoku, stisknutím pravého tlačítka přímo na vojákovi vyvoláme menu, ve kterém se nabízejí další činnosti (střílej na objekt, jdi, vezmi objekt, můžeme zde i definovat jeho chování - opatrné, vychytralé, rozpustilé). Vojáci mají omezené střelivo, takže jsou občas někde poházené bedničky s municí - jejich sbírání však nikdy není příliš akutní. Taktéž někde můžete narazit na lékárničku. Ve hře je přítomno mnoho různých vehiklů, které lze využívat (a také samozřejmě rozstřílet) - od lodi, přes džíp až po tank. Ovšem pozor - vždy v onom vehiklu musíte mít alespoň jednoho vojáka, aby jej bylo možno ovládat. Taktéž zde není pouze jeden druh vojáků, ale je zde jak pěchota a minometníci, tak i bazookeři, speciální jednotky (potápěč) či vyšší hodnosti ("oficíři" - kteří jsou v misích velice důležití, protože oni jediní "umějí číst" - sbírat dokumenty, ve kterých je zakreslena docela povedená mapka oblasti a zapsán cíl mise). Výcvikový tábor se velmi podobá tomu z Army Men, projdete si ho za každý typ vojáka (samozřejmě postupně, jak vám budou přidělováni), abyste si uvědomili rozdíly v jejich využití (např. minometníci mají možnost střílet přes překážky).

Lead SoldierLead Soldier

Jakmile máte docvičeno, nastupuje první mise - vylodění na ostrově a obsazení letiště. Ovládání jednotek je vcelku propracované, jenom trochu vadí přísně čtvercový režim mapy a taktéž pochybná inteligence jednotek (zasekávání je bohužel docela běžné, ačkoliv někdy naopak dokážou překlenout i překvapivě dlouhé vzdálenosti). Ale co byste chtěli, vždyť i v profesionálnějších hrách se jednotky stále ještě neumějí dost dobře samostatně pohybovat. V "ostrých" misích je přítomen známý "fog of war" - který je vtipně řešen skutečně mlhou (šedivými oblaky). Mise, kterých je zatím pouze devět včetně výcv. táborů, jsou všechny velice propracované. Hemží se civilním obyvatelstvem, sem tam jezdí či stojí civilní automobily. Pokud se mise odehrává ve městě (jako že první kampaň - oněch devět misí - se téměř vždy odehrává ve městě), máte možnost vstupovat do civilních obydlí - občas tam lze najít užitečné věci. Lze ale zevnitř prohlížet i jiné budovy - německé bunkry ovšem obvykle bývají uzamčeny "na páku" (poznáte sami). K těm bunkrům - je poněkud nedomyšlené, že lze v bunkru střílet minometem, ale je to nakonec jenom hra ;). Rozstřílet je možné téměř vše, od stromů po zdi a valy. Velice chytrým nápadem je nemocnice, která projíždí bitevní pole (město) a sbírá raněné - obvykle totiž voják nezemře hned, ale je raněn a zemře až po chvíli. Pokud k němu do té doby stihne sanitka dojet, má vyhráno a pouze si chvíli poleží. Asi nejlepší jsou poslední dvě mise, které jsou opravdu velice propracované a zábavné (a dalo by se říci že i přiměřeně obtížné). Vynikající je také možnost zoomu - sice pouze na dvě rozlišení, ale přesto je to docela užitečné.

Ještě k té zmíněné první kampani - tvůrci ještě hru plně nedokončili a tak se na jejich stránkách budou objevovat nové verze s dalšími kampaněmi.

Grafika i zvuk hry je velice dobrý, jen mi trochu chyběla nějaká pozvbuzující válečnická hudba. Škoda.

Na závěr: tohle je rozhodně jedna z nejlepších freeware her, jaké jsou dnes k mání. Takže se nebojte těch 4MB a klidně stahujte. Aneb jak se říká - za málo peněz hodně muziky.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

včera | | 27 N/A
PUBG: na mobilu lepší, než byste čekali (mobilní recenze)

PUBG: na mobilu lepší, než byste čekal…

Žánr Battle Royale prožívá v této době rozkvět, a to tak velký, že mimo PC a konzolí zasáhl také mobilní telefony. Zatímco Fortnite je zatím jen pro vyvolené, PUBG jsme se začali blíže věnovat a opravdu se to povedlo.

8.  4.  2018 | | 3 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Podívejte se na skvělý dokument ze zákulisí Kingdom Come: Deliverance

Podívejte se na skvělý dokument ze zák…

Tohle se klukům neskutečně povedlo!

8.  4.  2018 |
Viděli jsme budoucnost: Na Playstation přijdou úžasné hry pro VR

Viděli jsme budoucnost: Na Playstation…

V Londýně se konala akce věnovaná budoucnosti platformy Playstation VR. Dostali jsme exkluzivní možnost nahlédnout, co Sony v oblasti virtuální reality chystá.

12.  4.  2018 | | 18 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A