Lead Soldier – free and cool!

Někteří z vás možná znají postarší strategickou hru Army Men, ve které jste měli za úkol plnit zadané mise s jedním či více plastikovými vojáčky, z nichž jeden byl hlavní a nikdy nesměl zemřít. Army Men nebyla příliš úspěšná hra, hlavně díky tomu, že se téměř ve stejné době objevilo Commandos. Lead Soldier je částečným skloubením obou těchto her.
Lead Soldier – free and cool!
Někteří z vás možná znají postarší strategickou hru Army Men, ve které jste měli za úkol plnit zadané mise s jedním či více plastikovými vojáčky, z nichž jeden ("Serge" tuším) byl hlavní a nikdy nesměl zemřít. Pokud zemřel, hra skončila. Army Men nebyla příliš úspěšná hra, hlavně díky tomu, že se téměř ve stejné době objevilo Commandos - což naopak byla hra která se na dlouhou dobu stala nejprodávanější strategickou gameskou (ačkoliv to nebyla dle mého názoru ani tak strategie jako spíše logická hra) a přinesla svému autorskému týmu Pyro Studios mnoho slávy. Lead Soldier je částečným skloubením obou těchto her, avšak má jednu podstatnou výhodu - je totiž zcela zdarma. A přesto by si myslím jeho tvůrci klidně mohli za něj nechat zaplatit, a to nejen proto, že si někteří distributoři nechávají platit horentní sumy za mnohonásobně horší hry.

Lead SoldierLead Soldier

Začněme pěkně po pořádku. Nejprve si od nás či od společnosti TT Entertainment musíte stáhnout instalační soubor (4046KB - to není zas až takový problém). Po instalaci hra zabere nějakých 7MB, což snad není třeba komentovat (anebo raději ano - těšil jsem se, po zkušenostech s Diablem prvním, jak bude Diablo II nenáročné na diskový prostor; byl jsem ovšem naprosto znechucen, když jsem zjistil, že instalace požaduje kolem 600MB volného místa - to jen tak mimochodem). První, co vás přivítá poté co hru spustíte, je úchylná znělka jejího výše zmiňovaného výrobce - TT Entertainment. Poté následuje slibně vypadající obrázek informující, že se jedná o hru Lead Soldier a za ním již čeká hlavní menu hry. Nejprve si můžeme přečíst úvod:

Lead SoldierLead Soldier

Vše se odehrává za doby Druhé světové války. Spojenecká výzvědná služba předpokládá, že němečtí vědci se na malé skupince ostrůvků podél pobřeží Francie pokoušejí vyvinout zbraň nevídané síly. Již přes 18 měsíců je do této oblasti, resp. do opuštěných dolů na ostrovech v severní části souostroví, transportováno enormní množství blíže neurčeného nákladu. Nedávno také místní partyzáni potvrdili, že byli svědky testování gigantických raket. Předpokládá se, že pouze jediná takováto raketa by mohla vyhladit město o velikosti Londýna. Protože invaze do Evropy je stále ještě několik měsíců vzdálená, spojenečtí důstojníci rozhodli, že bude provedena operace s kódovým označením "Lead Soldier" ("první" či "olověný" voják). Vy jako hráč se samozřejmě stáváte jejím velitelem. Základním účelem je překazit vývoj nové rakety a pokud možno zajmout německé vědce a získat jejich technologii.

První fáze této operace spočívá ve vylodění v jižní části ostrova Svatý Hubert, dobytí tamního letiště a dalšímu postupu na sever, do města Rond Chene.

Lead SoldierLead Soldier

Docela pěkné, nemyslíte? Okoukané, ale přesto s jistou dávkou atmosféry - 2. světová je prostě 2. světová. Tak, a máme úvod, můžeme se pustit do hraní. Nejprve, podobně jako v Army Men, hupneme do výcvikového tábora, kde se hlavně naučíme hru ovládat. K dispozici dostaneme ze začátku čtyři vojáky pěchoty - pravým tlačítkem je můžeme posílat po mapě a dávat povel k útoku, stisknutím pravého tlačítka přímo na vojákovi vyvoláme menu, ve kterém se nabízejí další činnosti (střílej na objekt, jdi, vezmi objekt, můžeme zde i definovat jeho chování - opatrné, vychytralé, rozpustilé). Vojáci mají omezené střelivo, takže jsou občas někde poházené bedničky s municí - jejich sbírání však nikdy není příliš akutní. Taktéž někde můžete narazit na lékárničku. Ve hře je přítomno mnoho různých vehiklů, které lze využívat (a také samozřejmě rozstřílet) - od lodi, přes džíp až po tank. Ovšem pozor - vždy v onom vehiklu musíte mít alespoň jednoho vojáka, aby jej bylo možno ovládat. Taktéž zde není pouze jeden druh vojáků, ale je zde jak pěchota a minometníci, tak i bazookeři, speciální jednotky (potápěč) či vyšší hodnosti ("oficíři" - kteří jsou v misích velice důležití, protože oni jediní "umějí číst" - sbírat dokumenty, ve kterých je zakreslena docela povedená mapka oblasti a zapsán cíl mise). Výcvikový tábor se velmi podobá tomu z Army Men, projdete si ho za každý typ vojáka (samozřejmě postupně, jak vám budou přidělováni), abyste si uvědomili rozdíly v jejich využití (např. minometníci mají možnost střílet přes překážky).

Lead SoldierLead Soldier

Jakmile máte docvičeno, nastupuje první mise - vylodění na ostrově a obsazení letiště. Ovládání jednotek je vcelku propracované, jenom trochu vadí přísně čtvercový režim mapy a taktéž pochybná inteligence jednotek (zasekávání je bohužel docela běžné, ačkoliv někdy naopak dokážou překlenout i překvapivě dlouhé vzdálenosti). Ale co byste chtěli, vždyť i v profesionálnějších hrách se jednotky stále ještě neumějí dost dobře samostatně pohybovat. V "ostrých" misích je přítomen známý "fog of war" - který je vtipně řešen skutečně mlhou (šedivými oblaky). Mise, kterých je zatím pouze devět včetně výcv. táborů, jsou všechny velice propracované. Hemží se civilním obyvatelstvem, sem tam jezdí či stojí civilní automobily. Pokud se mise odehrává ve městě (jako že první kampaň - oněch devět misí - se téměř vždy odehrává ve městě), máte možnost vstupovat do civilních obydlí - občas tam lze najít užitečné věci. Lze ale zevnitř prohlížet i jiné budovy - německé bunkry ovšem obvykle bývají uzamčeny "na páku" (poznáte sami). K těm bunkrům - je poněkud nedomyšlené, že lze v bunkru střílet minometem, ale je to nakonec jenom hra ;). Rozstřílet je možné téměř vše, od stromů po zdi a valy. Velice chytrým nápadem je nemocnice, která projíždí bitevní pole (město) a sbírá raněné - obvykle totiž voják nezemře hned, ale je raněn a zemře až po chvíli. Pokud k němu do té doby stihne sanitka dojet, má vyhráno a pouze si chvíli poleží. Asi nejlepší jsou poslední dvě mise, které jsou opravdu velice propracované a zábavné (a dalo by se říci že i přiměřeně obtížné). Vynikající je také možnost zoomu - sice pouze na dvě rozlišení, ale přesto je to docela užitečné.

Ještě k té zmíněné první kampani - tvůrci ještě hru plně nedokončili a tak se na jejich stránkách budou objevovat nové verze s dalšími kampaněmi.

Grafika i zvuk hry je velice dobrý, jen mi trochu chyběla nějaká pozvbuzující válečnická hudba. Škoda.

Na závěr: tohle je rozhodně jedna z nejlepších freeware her, jaké jsou dnes k mání. Takže se nebojte těch 4MB a klidně stahujte. Aneb jak se říká - za málo peněz hodně muziky.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

včera | | 5 N/A