Left 4 Dead – bacha na zombie

„Kde sakra vězíš? Dochází mi munice a támhle se řítí další várka.“ „Hele, hoď tam jeden koktejl, ať mám čas nabít.“ „Jasnačka, za vteřinku se ty bestie upečou.“
Seznam kapitol
 1. Boj o přežití
 2. Erupce hratelnosti
 3. Krev bude cákat

Zatímco se vody 3D akčních stříleček vlní v lehkém stereotypu, kutí pro nás Turtle Rock Studios (Counter-Strike: Condition Zero) ve spolupráci s Valve (série Half-Life) osvěžující survival akci se zombíky v hlavní roli. Left 4 Dead má nabídnout intenzivní akci, ve které se skloubí vaše schopnosti rychle reagovat a spolupracovat v týmu. Vývojáři mají zkušeností s tímto typem her na rozdávání, ale do Left 4 Dead (dále jen L4D) začlenili navíc několik vychytávek, které z této hry dělají unikátní zážitek. Pojďme na to.

Zachraň se, kdo můžeš

L4D je survival kooperativní titul, kde spolu se třemi spoluhráči prcháte napříč městem plným zombií. Jste součástí týmu a jedním z posledních čtyř lidí, kteří jsou imunní vůči neznámému viru, jenž ostatní obyvatele města změnil v krvežíznivé zombie. Ale nenechte se zmýlit starým mýtem o zombíkách jako pomalých a hloupých mrtvolách, bloumajících bezmyšlenkovitě sem a tam. V L4D fungují zombie jako smečka, jdou si za svým cílem (potravou) a hlavně jsou rychlé jako blesk. Než stačíte říct „pozor zombie“, máte jednu přisátou na krku. A to není jako štípnutí od komára.

V L4D fungují zombie jako smečka, jdou si za svým cílem (potravou) a hlavně jsou rychlé jako blesk.

Je důležité zdůraznit, že se jedná o kooperativní titul. Veškeré zvyky (kromě reflexů), které jste získali ve hrách jako Unreal Tournament, Quake III Arena, a dokonce i v Counter-Strike, můžete zapomenout. L4D přináší unikátní zážitek z hraní díky mnoha detailům a drobnostem, které byly vyladěny tak, aby na konci zůstala křišťálově čistá hratelnost. Hry s motivem boje člověka proti zombie téměř neexistují (kromě Resident Evila), a přitom filmových hororů plných nemrtvých je tolik. Asi nikoho nepřekvapí, že L4D si bere inspiraci z filmu 28 dní poté.

Čtyři proti 40.000

Jednou ze zajímavých vlastností hry je skloubení umělé inteligence a lidských hráčů. Můžete hrát sami pouze s boty anebo si pozvat další tři kamarády, kteří s vámi budou spolubojovat. A v tom tkví celá podstata hry. Navíc další čtyři lidé se mohou zhostit jednoho ze čtyř druhů unikátních zombie. Ve vašem týmu nejsou anonymní postavy, ale osoby s vlastní identitou, jménem, stylem hry i způsobem chování. Máme zde manažera Louise, tetovaného motorkáře Francise, mladou Zoey a starého veterána z Vietnamu Billa. Poté, co se připojíte na server, vám náhodně počítač přiřadí jednu z volných postav.

Left_4_Dead_artwork_01.jpg

K dispozici má být několik herních módů jako team-deathmatch, kooperativní čtyři proti čtyřem a především "příběhová" Survival kampaň. V ní budete procházet čtyřmi kapitolami. Každá z nich má pět unikátních map. Kapitola se dá projít zhruba za hodinu, ale může vám to zabrat i mnohem více času. Záleží na tom, jak budete spolupracovat s ostatními. Osamělí střelci nemají šanci. Krytí a přesné nabíjení je cílem k úspěchu.

Left_4_Dead_01.jpgLeft_4_Dead_02.jpg

Každá kampaň začíná v malé místnosti, kde si vyberete primární a sekundární zbraň. Můžete si nabrat lékárničku, granáty či Molotovovy koktejly. Určitě se budou hodit. Až budete připraveni, zvednete závoru a jdete kosit tisíce zombií. Celá hra probíhá v několika fázích. Pokaždé, když jednu z pěti map projdete, ocitnete se v bezpečné zóně, kde se vám hra uloží a můžete se vyléčit, nabrat munici a prodiskutovat další taktiku, případně pokárat spoluhráče za špatný výkon. Až dojdete do záverečného levelu na konci kapitoly, čeká vás boj s bossem.

Bez spolupráce to nepůjde

Jak jsem již několikrát upozornil, L4D je především kooperativní hrou se živými spoluhráči. Budete se muset dorozumívat (skrze implementovaný voice-command system), doplňovat se a krýt se. Ve hře je nastálo zapnutý "Friendly fire", takže musíte neustále dávat pozor, kam střílíte. A věřte, že to nebude vůbec jednoduché. Úkroky často používané v ostatních střílečkách zde neplatí. Respektive nejsou k dobru.

Left_4_Dead_03.jpgLeft_4_Dead_04.jpg

Představte si následující situaci. Vyjdete na rozsáhlé prostranství a vpravo si všimnete skupiny bloumajících nemrtvých. Ta si vás všimne a začne peklo. Peklo proto, že z levé strany se na vás řítí další horda zombíků. Jste čtyři proti čtyřem stovkám. Abyste přežili takový nápor sprintujících zombií, musíte se vzájemně krýt.

Abyste přežili takový nápor zombií, musíte se vzájemně krýt.

Jde to až do takového detailu, že je vhodné naplánovat si jednotlivé přebíjení zbraní. Když nabíjíte, parťák vás musí krýt. Také je nutné počítat s tím, jakou zbraň kdo používá. Někdo má pistoli, jiný brokovnici. Proto ten, kdo má brokovnici, by měl být před ostatními v pokleku, aby byl zombíkům co nejblíže a hlavně, aby nepřekážel. Na úkroky v tuto chvíli zapomeňte úplně. Mohli byste totiž schytat nečekanou dávku od svého kámoše, co se vás snaží krýt. Během samotné hry žádné lékárničky neuvidíte. Navíc, když jste příliš zranění, zpomalujete ostatní a ohrožujete jejich životy.

Left_4_Dead_36.jpgLeft_4_Dead_37.jpg

Jak postupujete jednotlivými mapami, počet zombií se zvyšuje. Nejde o to, že by vám jejich kousance a drápance nějak výrazně ubližovaly. Když se dostanete do kontaktu s jedním či dvěma, není problém. Jejich největší zbraní je ale počet. Když se na vás sesype dvacet hladových krků, máte po hehe. Musíte doufat, že to vaši kamarádi dotáhnou do dalšího chceckpointu, kde dojde k vašemu oživení.

Dostupné pro: PC, X360
Žánr: Akce | Survival horor
Výrobce: Turtle Rock Studios | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. listopadu 2008
 • Atmosféra hororového filmu
 • Reagující AI
 • The Director
 • Replayabilita kampaní
 • Nezapomenutelný koop
 • Vyvážený Versus mód
 • Rychlá akce
 • Jenom čtyři kampaně (zatím)
 • Problémy s pingem
Související články
 1. Galerie: Left 4 Dead

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce