Legend Of Dragoon – Sony šokuje

Nikoho v dnešní době nepřekvapuje, že Sony je bohatá firma. Není se také co divit, že si může dovolit velkolepé projekty (třeba reklamní, že), které vás ohromí když už ničím, tak svým rozsahem určitě. Na jednom takovém projektu Sony pracovala několik posledních let, aniž by se o něm jakkoliv zvlášť šířila. Možná to lze pochopit – já mít doma poklad…
Legend Of Dragoon – Sony šokuje
Žánr: RPG
Paměťové karty: 1 blok
DualShock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Sony
Distributor: SCEE

Nikoho v dnešní době nepřekvapuje, že Sony je bohatá firma. Není se také co divit, že si může dovolit velkolepé projekty (třeba reklamní, že), které vás ohromí když už ničím, tak svým rozsahem určitě. Na jednom takovém projektu Sony pracovala několik posledních let, aniž by se o něm jakkoliv zvlášť šířila. Možná se to dá pochopit – já mít doma poklad, tak se o tom také nebudu zmiňovat všem okolo. Naštěstí pro nás si ale Sony nakonec svůj úzkostlivě opečovávaný drahokam nenechala pro sebe a my máme možnost posoudit co se stane, když mají tvůrci hry neomezené finanční prostředky.

Legend Of DragoonLegend Of Dragoon

Legend Of DragoonLegend Of Dragoon

První náznaky se objevily již před více než rokem, kdy byla vypuštěna ukázka z počítačově generovaných animací (rozuměj filmečků), kterými čtyřcédéčková Legend Of Dragoon (LoD) oplývá. Takhle ukázka si ihned vybojovala ocenění za pokrok v počítačové animaci (tuším to bylo na Tokio Game Show). Proč? Protože si zde na každé vteřině dali animátoři záležet dvakrát tolik, jako u jiných projektů. V praxi to potom má ten důsledek, že animace jsou tak zahuštěné detaily a efekty, že polovinu doby, co se na ně díváte, se snažíte zoufale pochopit, na co že se to vlastně díváte. V mém případě napomohlo nahrání filmečků na video a opakované zpomalené přehrávání – abych se zorientoval v tom, kdo že vlastně v tom divadle světel a efektů koho probodnul… musím zkrátka uznat, že propracovanost animací je nepochopitelná a ačkoliv se mi to ztěží přiznává, řadí se jednoznačně mezi to nejlepší, nač můžete ve hrách narazit… včetně Final Fantasy nebo třeba Diabla II (kdo viděl v tomto PC projektu animace uvádějící pozdější akty, tak pochopí, jak velká je tohle poklona).

Nuže a takhle to tedy začíná – úžasnou animací, prostřihem dějovou linií nejnovějšího přírůstku v rodině RPG s nádhernou ústřední písní v pozadí. Jak už jsem podotknul, ztěží pochopíte, na co se vlastně díváte, ale bude se vám to líbit, tím jsem si jistý. A pak už to začíná – vstupujete do hry a zjišťujete, že jde o pohyb polygonových figurek na kresleném a renderovaném pozadí – tedy stejný způsob zobrazení, jako má Final Fantasy nebo třeba Resident Evil (klasická série). Jenže… tady je všechno tak nějak… živější. Opravdu, lesem se vznáší mlha, po obloze letí mraky, všude poletují a poskakují ptáci a hmyz, voda… ach, kdybych vám jen dokázal vysvětlit, jak neuvěřitelně je zde zpracována voda. Něco takového jsem nikdy neviděl, ani u takového Chrono Crossu, kde je voda nedílnou součástí hry a malíři ze Square si na ní dali opravdu záležet. Kaluže, potoky, řeky, vodopády a moře – to všechno je zde zpracováno tak neuvěřitelným způsobem, že vás to bude znovu a znovu zvedat z křesla, kontrolující, zda se vám to nezdá a zda vám někdo nevyměnil PlayStation za PlayStation 2. Zkrátka a dobře, animace jsou zde zakomponovány do scenérií natolik dokonale, že LoD doslova dýchá atmosférou. Musím zde také zmínit, že jsem byl absolutně ohromen počtem a kvalitou scenérií… až kamera udělá střih a na pět vteřin zabere děj z pohledu precizního malíře, který musel být vytvářen týdny, pak pochopíte, kolik práce (a peněz) bylo do tohoto projektu vloženo. Výprava hry je skutečně stoprocentní a bez problémů se řadí mezi FF VIII a FF IX. Nicméně stejně jako klasické herní prostředí je propracován i trojrozměrný svět, ve kterém se odehrávají boje. Množství detailů na postavách a především potom zvláštní světelné efekty činí z bojů v této hře naprosto úchvatnou podívanou.

Legend Of DragoonLegend Of Dragoon

Legend Of DragoonLegend Of Dragoon

Jednoduše si řekněme, že technickou stránku věci Sony zvládlo naprosto bezchybně a jsem si jistý, že vás zaskočí a šokuje - jako mne. Jenže… jak se to hraje? Nuže ani zde nikdo neriskoval a herní principy jsou vykradené z FF série. Takže se probíháte po nádherně prokreslených lokacích a sbíráte informace a předměty, abyste potom vyrazili na světovou mapu, prošli se do další lokace a pokračovali v tom samém (mimochodem, nedá se tu zabloudit díky vyznačeným cestám). Na mapě vás náhodně napadají nepřátelé, se kterými si to vyřizujete v klasickém duchu RPG bojů na „nepřerušované tahy“, kdy počítač určuje, jak rychle kdo může útočit/bránit se/používat předměty/kouzlit/utíkat. Někteří mí kolegové, hrající RPG na konzolích, si stěžují na náhodné boje… znáte to, jdete si tak hezky po cestě a najednou to zasviští a musíte bojovat. Nuže uvnitř lokací má LoD tento problém ošetřena barevným indikátorem, který vám říká, jak veliké je riziko, že vás někdo napadne – a pokud tomu chcete předejít, prostě použijete maskovací předmět a boj se odkládá… podle mne jde o velice chytrý nápad, který rozhodně podporuje dobrou náladu hráče ve chvílích, kdy spěchá za rozhodujícím rozuzlením kapitoly a nechce se nechat zdržovat.

Když jsme u těch nápadů, rád bych zmínil ještě jeden, který mne skutečně potěšil. Jde o systém útoků. Pokud se vrhnete na protivníka, bliká na obrazovce ukazatel, v jehož rytmu musíte mačkat tlačítka, abyste úspěšně prolomili obranu nepřítele. Vím, tohle už tu několikrát bylo… jenže pokaždé jako určitý bonus na zesílení útoku. Zde je to jinak – pokud kombo nezvládnete přesně, vůbec se protivníkovi nedostanete na tělo a mnohdy vás dokonce navíc zraní on. Jednak díky tomu šermířské souboje vypadají opravdu efektivně a jednak to dokonale odbourá nudu u bojů v pozdějších fázích hry – vždy se musíte dokonale soustředit. Těch inteligentních vychytávek je tu mnohem víc. I zde jsou k mání poněkud originálně zpracovávaná přivolávací kouzla – rozdíl je v tom, že zde si přivoláváte jednoho ze sedmi elementálních dračích duchů, který prostoupí vaši postavu. Napoprvé je to doprovázeno efektní animací, ale pokud vás nebaví, můžete si ji v nastavení hry vypnout – takže žádné zdržování jako u FF vzoru… nutno ale podotknout, že FF IX má tuhle vychytávku také. Výjimkou z tohoto pravidla je poslední bitva ve hře, kde se odehrávají takové animace a efekty, že si nejste jistí, zda bojujete, nebo se díváte na supervýpravný film – a prosedíte u tohoto boje rozhodně víc než hodinu. Tedy pokud jej vyhrajete na první pokus.

Zkrátka nic nebylo ponecháno náhodě a pokud vás snad RPG nijak zvlášť nebaví, klidně do LoD jděte, protože si vás získá svým vysoce nadstandardním zpracováním.

A pokud vás RPG baví, tak zde najdete všechno to učení se novým schopnostem, kouzlům, útokům, nakupování zbroje a vůbec všeho toho, co k RPG patří.

Teď by snad bylo na místě, abych LoD něco vytknul. A protože jsem se o tom zatím nezmiňoval, patrně tušíte, oč půjde. Ano, zdá se, že peníze nestačí k tomu, aby člověk získal tak dobré scénáristy, jakými disponuje Square. A tak ten základní kámen každého RPG, příběh, je zde poněkud slabší. Nepochopte mne ale prosím ve zlém. Musím totiž srovnávat s takovými veledíly, jako je série FF, Xenogears nebo Vagrant Story… a to není zrovna slabá konkurence. Proto příběh ubírá hře nějaká ta procenta, která chybí do naprosté dokonalosti. Nicméně i přes jeho jednoduchost a neoriginálnost se několikrát slušně dojmete a ztuhnete překvapením.

Legend Of DragoonLegend Of Dragoon

Legend Of DragoonLegend Of Dragoon

Oč jde? Nuže před desítkami tisíc let Stvořitel seslal na prázdnou zemi sémě, které vzklíčilo do Svatého stromu, jenž dal život 108 plodům v podobě stejného počtu živočišných druhů… čím vyšší číslo, tím mocnější bytosti. Těmi nejvýraznějšími byli lidé a „létající“, kteří skutečně mají křídla a navíc jsou obdaření magickými schopnostmi. Tyto dvě rasy spolu svedly nesmiřitelnou světovou lásku o dominanci nad světem – a lidé (za pomoci prvních bytostí – sedmi elementálních draků) vyhráli. Létající se stáhli do ústraní a osnují pomstu. Nicméně je tu 108. rasa, která se má teprve narodit, aby očistila zemi od hříšných oveček a tak se jednotlivé rasy spojují, aby se ji pokusily zastavit. Jsou zde také obři a několik dalších ras, velice originálních a povedených. Myslím si, že Sony vytvořila dokonale funkční, obydlený svět, ve kterém se může odehrávat pokračování (které zcela určitě přijde).

Příběh je poněkud prostý a přímočarý (v celé hře jsou jen tři vedlejší questy), ale zato nebývale vážně zpracovaný a mohu vás ujistit, že nevím o žádné jiné hře, ve které by protagonsité umírali v takovém počtu a beznaději, jako zde (možná Metal Gear Solid). Jinými slovy, i když zápletka není kdovíco, tak jednotlivé události mají skrytou sílu, která vás požene dál.

Nejspíš je dobře, že Square získalo plnohodnotnou konkurenci, nicméně vzhledem k tomu, že LoD k nám přichází ve stejnou dobu, jako FF IX, bude to zřejmě pro hodně z vás tuhý oříšek k rozlousknutí… musím ale říci, že LoD by rozhodně neměla upadnout v zapomenutí kvůli osvědčené značce FF, třeba také z toho důvodu, že je asi třikrát delší (téměř stovka hodin čisté hry).

Grafika: 10/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 10/10
Legend Of Dragoon je naprosto úchvatná podívaná, která vás bude bavit do posledního okamžiku a přesvědčí vás o tom, že starý dobrý PlayStation je ještě stále schopný zázraků.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |16 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce