Lemmings Revolution – návrat lumíků

Kdo by je neznal? Malí, modří hlodavci se zelenými vlasy, kteří jsou neskutečně hloupí. Tupě pochodují vpřed a většinou úspěšně spadnou do propasti, utopí se v akváriu, usmaží v lávovém jezírku nebo se nechají rozmasit v jedné z mnoha pastí, které na ně nachystali tvůrci hry. Naštěstí jste tu vy, narozdíl od lumíků oplývající brilantní inteligencí.
Lemmings Revolution – návrat lumíků

Žánr: logická
Minimum: P1660, 32 MB RAM, 300 MB HD, 8x CD-ROM, 3D karta, DirectX 7, Windows 95/98
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Psygnosis
Distributor:
Take 2 Interactive

Kdo by je neznal? Malí, modří hlodavci se zelenými vlasy, kteří jsou neskutečně hloupí. Tupě pochodují vpřed a většinou úspěšně spadnou do propasti, utopí se v akváriu, usmaží v lávovém jezírku nebo se nechají rozmasit v jedné z mnoha pastí, které na ně nachystali tvůrci hry. Naštěstí jste tu vy, narozdíl od lumíků oplývající brilantní inteligencí. Pod vaším velením se lumíci prokopou, prohrabou, prostaví a probouchají k balónu, který je odnese k vysněnému cíli (resp. do další úrovně). Podaří se vám je zachránit?

Lemming RevolutionLemmings Revolution

Historie série Lemmings je bezmála tak stará jako historie počítačových her. Už je to téměř 10 let, co na nás poprvé z obrazovek vykoukli nevinní tvorečkové, se kterými jsme měli plné ruce (resp. myši) práce. Za tu dobu vydali autoři několik pokračování, které (až na výjimky – např. Lemmings 3D) nedosahovaly kvalit prvního dílu, i tak si však udržovaly vysokou úroveň. První Lemmings totiž víceméně definovali žánr logických her a díky výborně navrženým úrovním nebylo snadné nastavenou laťku překonat. Navíc to mají vývojáři těžké – pokud jen přidávají úrovně a koncept hry příliš nezmění, jsou obviněni z nedostatku originality, plagiátorství a ždímání peněz z vyčpělého tématu. Liší-li se ale výrazně pokračování od předchozích dílů, jsou skalní hráči většinou zklamáni a nostalgicky vzpomínají na noci strávené u prvních dílů.

Nutno přiznat, že vývojářům z firmy Psygnosis se s titulem Lemmings Revolution podařil stejný kousek, jako s Lemmings 3D – přestože hra vypadá na první pohled jinak než původní Lemmings a obsahuje spoustu nových nápadů, jsou to ve skutečnosti opět ti staří dobří Lemmings. Hra vás bezpečně pohltí a připraví o nejednu hodinu určenou pro spánek.

Lemming RevolutionLemmings Revolution

Koncept hry proberme jen stručně, protože je notoricky znám. Z podivné dřevěné krabice vypadávají lumíci a vydávají se na svůj pochod. Cesta k cíli však není jednoduchá – většinou vede přes velké množství překážek, které nastražili vývojáři, a je jen na vás, podaří-li se vám dovést stanovený počet lumíků do cíle, reprezentovaného zde balónem. K dispozici máte 8 povolání, které můžete jednotlivým lumíkům přiřadit. Vybraní lumíci pak staví schody, kopou tunely a hloubí chodby, které je dovedou až k cíli jejich snažení. Úkol vám ještě znesnadňuje časový limit a nedostatek dostupných povolání (ne vždy máte k dispozici všechna povolání, navíc většinou celkový počet lumíků je mnohem větší než počet dostupných činností).

Co vás zaujme na první pohled, je grafické zpracování. Ačkoli hra vypadá trojrozměrně, ve skutečnosti se lumíci pohybují pouze ve dvou rozměrech. Hrací plochou je totiž povrch válce, který můžete libovolně otáčet. Až na výjimky ovšem nevyužijete možnost obejít celý válec lumíky kolem dokola, takže můžete o hrací ploše uvažovat jako o obdélníku.

Trojrozměrné jsou ovšem postavičky lumíků, překážky i ostatní, pro hru nepodstatné objekty mimo válec (ty většinou jen překážejí ve výhledu). Díky zpracování ovšem výrazně stoupla hardwarová náročnost hry.

Lemming RevolutionLemmings Revolution

Autoři upustili od experimentů a pokorně se vrátili k původním osmi povoláním – climber, floater, bomber, blocker, builder, basher, minner a digger. Dále na obrazovce naleznete už jen tlačítka pro urychlení hry (když už je cesta připravena) a pro hromadný výbuch všech lumíků. Ovládání je jednoduché – levým tlačítkem vybíráte povolání a přiřazujete je lumíkům, pravým pak otáčíte válec. V pokročilých úrovních určitě přivítáte možnost hru kdykoli zastavit a pečlivě si promyslet další postup.

Díky shodným povoláním a víceméně dvourozměrné hrací ploše evokuje Lemmings Revolution atmosféru prvních dílů. Přispívají k tomu i výborně navržené úrovně se vzrůstající obtížností (ke konci jsou již úrovně pekelně těžké, všechny jsou však řešitelné). K tomu všemu hraje velmi pěkná hudba (škoda jen, že melodií je příliš málo a po čase se omrzí), jen zvuky by mohly být lepší. Nad příběhem hry přimhouříme oči, neboť v logických hrách je většinou nepodstatný.

Lemming RevolutionLemmings Revolution

Pouze remake předchozích dílů by ovšem v dnešní době neměl šanci na úspěch. I zde najdeme několik nových nápadů a vylepšení. Úrovně (je jich více než 100) neřešíte lineárně, ale postupujete v pyramidě (více napoví obrázky). Nemůžete-li nějakou úroveň vyřešit, prozatím ji přeskočíte a pokračujete jinou. Prvních asi 20 úrovní je výukových, seznámí vás s jednotlivými povoláními a základními obraty. Pak již ovšem začne mírně přituhovat, ke konci se již značně zapotíte. Odpadá zapisování hesel k úrovním i ukládání pozic – hra si sama pamatuje, kam jste se dostali.

Zajímavou novinkou jsou tři rasy lumíků. Kromě původních modrých jsou to ještě bílí, kteří mohou chodit po vodě, a zelení, kteří stejným způsobem překonávají jezírka s lávou. Objevují se zde také různé páčky, teleporty, fukary a jiná udělátka. Občas lumík sebere předmět či se dostane do kužele paprsků a dočasně získá jistou dovednost (možnost chůze po stropě, urychlení atd.). Ke smrtícím pastem přibyly jezírka s kyselinou, rotující čepele, v některých úrovních dokonce i lasičky, které pochodují obdobně jako lumíci a nemilosrdně je shazují dolů.

Lemming RevolutionLemmings Revolution

Zarytí odpůrci logických her, fanoušci bezduchých stříleček a obdobné typy hráčů jistě nad Lemmings Revolution ohrnou nos, pro ostatní se jedná o příjemnou a velmi zábavnou hru. Bavili-li vás předchozí Lemmings, bude se vám líbit i tento díl. A patříte-li ke skalním fanouškům série, neváhejte ani na chvilku – Lemmings Revolution jsou důstojným nástupcem předchozích dílů.

Grafika: 7/10
Zvuky: 5/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10
Není to revoluce v žánru (jak by se podle názvu mohlo zdát), ale poctivé pokračování série Lemmings. Atmosféra starých dílů se úspěšně snoubí s novými nápady a důstojným zpracováním.
Celkové hodnocení: 8/10

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce