Life is Strange 2: Episode 2 – dva vlci na cestách (recenze)

Z první epizody Life is Strange 2 jsme nebyli vůbec nadšení, a to z mnoha důvodů. Přesto jsme druhé epizodě dali ještě šanci a ve výsledku tohoto rozhodnutí nelitujeme.

Co baví

  • Nové zajímavé postavy
  • Větší důraz na vztahy
  • Zajímavější příběh
  • Silný potenciál pro další epizody

Co vadí

  • Příběh se v podstatě stále jen rozjíždí
  • Nemůžete se zbavit pocitu, že první díl byl zkrátka lepší
7/10
Hodnocení

Rozhodně se považuji za velkého fanouška Life is Strange. Úžasný příběh plný zvratů, u kterého jsem skoro brečel. Musí se jednat snad o antičlověka, aby u Life is Strange neprolil byť jen malinkou slzičku a po každé epizodě nepřemýšlel nad smyslem lidského bytí.


Life is Strange 2 mě vlastně zklamalo. Příběh byl moc rychlý a nesmyslný. Do náhlého útěku bratrů Seana a Daniela jsem se vůbec nevžil. Příběh přecházel rychle do dalších zvratů, které ústily spíše v absurdity než v něco, co by mě opravdu zajímalo. Zdá se však, že první epizoda dokázala minimálně jednu věc – připravit půdu pro nadcházející epizody.

Pryč z divočiny

Hra začíná, jak to u Life is Strange bývá, v celkem pozitivním okamžiku. Sean a Daniel našli střechu nad hlavou. Jedná se o opuštěnou chatku v lesích, ve které najdou dokonce funkční kamna a nějaké jídlo. Nežijí si na vysoké noze, ale po týdnech putování se jim tady líbí. Zádrhel je hlavně v tom, že Daniel je nemocný a potřebuje něco víc než jen chatu v lesích. Proto se rozhodnou zajít za svými prarodiči.

Life is Strange 2 (8).pngLife is Strange 2 (1).pngLife is Strange 2 (2).pngLife is Strange 2 (3).png
Bratrům se v divočině docela daří, ale z lesní chaty se rozhodnou odejít do pohodlnějšího domu prarodičů

Hned na začátku nutno pochválit jednu věc. Hra sice zachází do podobných absurdit jako v první epizodě, jenomže celkové vyznění se lepší. Danielova schopnost telekineze není představena jako šílený ničivý element, ale jako regulérní superschopnost. Druhá epizoda mnohem více vyznívá jako superhrdinský film, ve kterém je důležité tuto schopnost utajit, jelikož přináší jen neštěstí.

 

Zatímco předtím tu byly jen silné charaktery Seana a Daniela, nyní je tu mnohem víc zajímavých osobností

 

Na rozdíl od přehnaně vážné první epizody je tu sice stále vážný, přesto mnohem lidštější a pochopitelnější styl vyprávění. Děj netlačí na pilu ve chvílích pronásledování kluků, ale spíš řeší komplikovanost vztahů a břímě superschopnosti. A to je příjemná změna.

Life is Strange 2 (4).pngLife is Strange 2 (5).pngLife is Strange 2 (6).pngLife is Strange 2 (7).pngLife is Strange 2 (9).pngLife is Strange 2 (10).pngLife is Strange 2 (11).pngLife is Strange 2 (12).pngLife is Strange 2 (13).png
Ze hry neodchází prvek divočiny, ale téma přežívání je zastíněno zajímavějším tématem sociálních vztahů

Vlastně celá cesta za prarodiči pozitivně ovlivní děj. Zatímco předtím tu byly jen silné charaktery Seana a Daniela, nyní je tu mnohem víc zajímavých osobností. A co je nejdůležitější, nejsou to jen stereotypní jednotvárné postavy. Ať mluvíme o prarodičích nebo jejich sousedech, najdete tu dostatek postav, abyste byli zvědaví na jejich vzájemné vztahy.

Rodinné problémy

Jediný opravdu zajímavý vztah v první epizodě byl mezi bratry. Nyní je tu zajímavý a komplikovaný vztah s prarodiči, kteří se o chlapce chtějí postarat a do popředí se dostávají také sousedé (které znáte, ale neřeknu odkud), kteří to také nemají snadné. No a další postavy pomrkávaly, že se ukáží také a s dějem zacloumají ještě víc.

Life is Strange 2 (18).pngLife is Strange 2 (19).pngLife is Strange 2 (21).pngLife is Strange 2 (22).pngLife is Strange 2 (23).pngLife is Strange 2 (24).pngLife is Strange 2 (29).png
Hra se konečně víc zaměřuje na vztahy v rodině a do příběhu vstupují nové zajímavé postavy

Celkové tempo je také důležité. Hra na vás nechrlí šílené zvraty. Jsou tady, samozřejmě, jenomže máte dost času na to je vstřebat. Děj se vám snaží prodat, vměstnat do vás nové informace a udělat obrázek o rodinných vztazích, které jsou určujícím faktorem druhé epizody. Chvílemi je to možná až moc pomalé. Na druhou stranu je pravda, že nových informací nebylo zrovna málo.

 

Hra na vás nechrlí šílené zvraty. Jsou tady, samozřejmě, jenomže máte dost času na to je vstřebat

 

Přesto všechno zůstává hlavní téma nezměněno. Vztah bratrů. Rozdíl mezi starším a rozumnějším Seanem a mladším a ukvapeným Danielem, který však v rukách drží tu moc, je tím pádem nebezpečný a svým ukvapeným chováním vám může zavařit. A zavaří, jen neprozradím, jak přesně.

K dokonalosti hodně daleko

Recenze je sice plná chvály, ale ta přichází hlavně kvůli tomu, že recenze je postavená na porovnání s první epizodou. Stále zde zůstává fakt, že do postav na útěku se člověk nevžije tolik jako do studentky Max a schopnost telekineze není tak zajímavá, jako možnost vracet čas a tím pádem sledovat odlišné následky vašich rozhodnutí.

Life is Strange 2 se konečně dokáže prezentovat jako zajímavá příběhová hra. Konečně jsem začal být napjatý a chvílemi nadával, že tohle se hlavním hrdinům prostě nemůže stát. Slzičku jsem ale neuronil a upřímně, i druhá epizoda působí spíš jako rozjezd. Jsem však rád, že se hra konečně rozjíždí tím správným směrem.

Verdikt

Druhá epizoda nového Life is Strange si od předchozí epizody hodně polepšila. Je lidštější, emotivnější a zajímavější. Příběh se však stále jen rozjíždí a přes to všechno postavy prostě nejsou tak zajímavé, jako byly Max a Chloe.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily