Life is Strange 2: příběh dvou vlků | Recenze

Oznámení pokračování legendárního Life is Strange vzbudilo velkou vlnu nadšení. Ale možná spíše neoprávněné. Life is Strange 2 není stejnou peckou, ale vaši pozornost si zaslouží.

Co baví

  • Rozvíjení charakterů postav
  • Herní svět je ovlivněn vašimi rozhodnutími
  • Příjemná atmosféra

Co vadí

  • Uspěchaný příběh
  • K vedlejším postavám si moc nevytvoříte vztah
  • Prvky z předchozích dílů už všechno nezachrání
  • Přehnané tlačení na emoce
7/10
Hodnocení

Příběh Max a Chloe se mnou otřásl. Bylo to něco úžasného. Jako mnozí jiní, i já se díval na Life is Strange jako na nějakou komiksovou hru pro teenagery. O to víc jsem byl překvapen, o jak promyšlené dílo se jedná. A hned následně se mi líbilo také Before the Storm.


Druhý díl jsem netrpělivě vyčkával a kladl na něj bohužel hodně velké nároky. Muselo se prostě jednat o něco úžasného, jelikož emocionální seriálové hry již známe moc dobře. To se však pokračování nepodařilo, ačkoli se nejedná zase o naprostou katastrofu.

Začátek hezky zvostra

Důvodů, proč nás Life is Strange tak ohromilo, je mnoho. Mezi to patří příběh, který je sice nadpřirozený a nereálný, ale pochopitelný. Schopnost manipulovat s časem nepůsobí v okolí až takovou neplechu. Lidé o té schopnosti ani neví. Navíc Max studuje a prožívá zážitky, které by se teoreticky mohly stát i nám.

Life is Strange 2 Episode 1 (23).pngLife is Strange 2 Episode 1 (29).pngLife is Strange 2 Episode 1 (33).png
Příběh se rozjede příliš rychle a moc se do něj nevcítíte

Přesně to ve druhém díle selhává. Nyní se příběh točí kolem staršího bratra Seana (za kterého hrajete vy) a jeho mladšího bratra Daniela. Příběh je však příliš zbrklý a přitažený za vlasy. Během chvilky vám zastřelí otce, zjistíte, že váš bratr má nadpřirozené schopnosti a omylem zabije policistu. Vy jste náhle na útěku v divočině. Je to rychlé, zmatené a moc se do toho nevcítíte.

 

Hra ztratila schopnost udělat dramatičnost z hádky s holkou ve škole. Nyní je vše megalomanské a plné nebezpečí. 

 

Toto absurdum však pokračuje všechny epizody. Hra ztratila schopnost udělat dramatičnost z hádky s holkou ve škole. Nyní je vše megalomanské a plné nebezpečí. Gangy, náboženský kult, speciální policejní jednotky... to vše vás potká a Daniel se svými narůstajícími schopnostmi udělá pořádný guláš.

Empatie je fuč

Příběh je navíc, jak bych to řekl... přepálený... No prostě hra netlačí tolik na lidskost, jak by měla. Spíš se snaží navodit atmosféru přehnanými projevy. Síla postavy v minulých dílech byla i v tom, že se zpočátku chovala nějak, pak jste ji lépe poznali, a pak se vám otevřela. Zde je běžné, že se vám se svým životním osudem svěří postava, ke které nemáte žádný vztah. Nejeden dojemný příběh je zapomenut.

Life is Strange 2 (2).pngLife is Strange 2 (28).pngLife is Strange 2 (29).png
Neustále cestování a poznávání nových lidí vám znemožní si k někomu vytvořit hlubší vztah

Více se tlačí na to, že Daniel je vlastně zbraň. K násilí zde dochází velmi často a až ukvapeně. A ty dojemné a klidné scény jsou příliš klišé (v kempu s partou mladých lidí u ohně) nebo bratrské. Nechci zde kritizovat všechno, některé rozhovory mezi bratry byly krásné. Ale bylo toho moc a bylo to možná až moc jednotvárné.

 

K násilí zde dochází velmi často a až ukvapeně.

 

Tím, že jste nyní na útěku, ztratíte možnost vytvářet silnější vztah k místu. Nevyvíjí se zde něco komplexnějšího a i postavy tak nějak přichází a odchází. Potkáte hodně postav a zapamatujete si jich jen pár. No a z těch pár nemáte bůhvíjaký pocit, že by do příběhu přinesly něco pořádného.

Bratři musí vyrůst

Příběh je sice uspěchaný a přehnaný, nicméně nedá se moc oponovat tomu, že postavy se vážně vyvíjí. Dobře je zpracován zejména Daniel a váš vliv na něj, kdy se z Daniela stane buď mladík, který je si vědom své síly a kontroluje se... nebo kluk, který nemá úctu k lidskému životu. A jelikož je Daniel důležitá postava, má hra rovnou 7 různých konců.

1-14-2020_11-19-49_PM-05ol4aip.png1-14-2020_11-19-57_PM-eet414rz.png1-14-2020_11-20-01_PM-xfq2mvz4.png
Vaše rozhodnutí mají smysl, zejména na vývoj Daniela

Je to vlastně příjemná změna oproti předchozímu dílu. Vaše rozhodnutí (i na první pohled nepatrná rozhodnutí) mají nemalý význam na zakončení příběhu. Právě závěr, kde vše vyvrcholilo, mě zaujal nejvíc a skoro jsem měl chuť si hru zopakovat. Na druhou stranu až na tohle ve hře nebylo moc věcí, které bych chtěl prozkoumat, což v prvním díle bylo.

 

Vaše rozhodnutí (i na první pohled nepatrná rozhodnutí) mají nemalý význam na zakončení příběhu.

 

Závěrem se sluší i říct, že ačkoli má hra příjemný audiovizuální styl, již se to trochu zajedlo. Bohužel nemůžete stále vařit ze stejného hrnce a i hospodský guláš se jednou zají. Na hru jsem se rád díval, ale WOW efekt byl nějak pryč. Přijde mi, že to trochu dokresluje celé vyznění hry. Málo nových inovací a novinek. Místo toho se hra snažila zaujmout blbostmi.

Verdikt

Neřekl bych, že se jedná vyloženě o tragédii. Příběh si můžete užít a oceníte i takové maličkosti jako možnost kreslit do deníku nebo diskutovat s Danielem. Jen je to propad oproti tomu, čím nás namlsala původní hra.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

včera | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tvůrce FarmVille za 12,7 miliardy dolarů

Největší herní obchod historie. Take-Two kupuje tv…

Jednou se možná dočkáme mobilní free-to-play verze Mafie

10.  1.  2022 | |3 N/A
Lukáš Václavík
MafiaTake Two