Lightning Returns: Final Fantasy XIII - zpět do boje (recenze)

Final Fantasy je nejznámější sérií v herním průmyslu, a tak není divu, že se tvůrci hodlají vracet do starých známých krajů tak často, jak to jen půjde. My se vracíme k holčině Lightning, a opět je o co stát.

Final Fantasy byla, je a vždy bude poněkud kontroverzní série. Jedni ji milují, druzí nenávidí. Moje první setkání bylo ještě na PS2, a tehdy jsem po skoro hodinovém intru hru s díky odložil. Herní svět se ale mění, a proto se Square Enix rozhodl dovést svou trilogii v rámci číslovky XIII (naprosto logické, že?) do zdárného konce. Tedy i s pár vylepšeními. Inu, pojďme se Lightning Returns podívat na zoubek.

387f56ae-91702.jpg 43ed2900-91681.jpg 74a5900f-91684.jpg

Závěr epopeje

Příběhově si završíme zmíněnou trilogii třináctého dílu. Hra tak začíná pět set let po konci dvojky (Final Fantasy XIII-2). Hlavní hrdinka Lightning se probouzí z hibernace právě třináct dní před koncem světa a je vybrána bohem Bhunivelze, aby zachránila maximální počet lidí. Nechci dávat čtenářům spoilery, ale některé postavy, které bude třeba zachránit, mají návaznost na předešlé díly, a díky různým emocionálním vazbám se příběh malinko zamotá. Asi už tušíte, že se ponoříme do klasického klišé, kdy ne všichni zdánlivě hodní jsou opravdu hodní a naopak.

 

Díky šikovnému ovládání si můžete opravdu vyzkoušet a následně použít doslova svůj osobitý bojový systém

 

Největší změny oproti předchůdci si všimnete hned v prvním souboji. Tak trochu podivný systém změny bojovníků při boji, který (pro mě dost překvapivě) fungoval v předešlém kousku, je ten tam. Zde se autoři vrátili tak trošku zpět, řekněme do FF VI. Zde totiž budete běhat a hlavně bojovat opět sami, a nutno dodat, že bojový systém funguje na výbornou. Díky šikovnému nastavení ovládání si můžete opravdu vyzkoušet a následně použít doslova svůj osobitý bojový systém. Při soubojích si můžete vybrat ze třech bojových stylů, přičemž každý má své pro a proti a každý záleží na vaší výbavě (kostým, zbraně) a schopnostech.

864ab7e9-91676.jpg

Tak například jeden ze základních kostýmů udělá z Lightning prakticky dvojče Kain z FFIV, a to včetně klasických útoků kopím. Nechybí ani moje oblíbené kombo, kdy protivníka vyhodí do vzduchu a ten se při svém pádu napíchne na její kopí. I další outfity vám připomenou postavy z dřívějších dílů série. Heartbreaker mi silně připomínal jistou velmi známou postavu z FF VI. Admiral zase Faris Schweriz z FF V. Dalších podobností je tu přehršel a jsem si jistý, že si je fanoušci FF dosyta užijí.

8fc6f265-91678.jpg a00508cd-91691.jpg a7164b5c-91700.jpg

Kostýmy můžete měnit přímo v průběhu soubojů, což vzhledem k tomu, že každý má Active Time Battle metr, je pro každého hráče jen a jen dobře. Souboje jsou tím totiž daleko plynulejší.

Umělý kopanec směrem vpřed

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Jelikož je to s tou zkázou světa myšleno zatraceně vážně, při pobíhání po světu Final Fantasy (který mimochodem vypadá velmi solidně a věříte mu jeho otevřenost), vám neustále bude ubíhat čas. Hádáte správně, jakmile odbije úplně, máte smůlu. Ačkoliv chápu záměr autorů, kteří se vás snaží tlačit neustále dopředu, přijde mi naprosto nesmyslné, že časový limit běží i při dialozích. Díky tomu si tak vyloženě nevychutnáte příběh, vedlejší questy a tak podobně, protože nad sebou máte neustálý Damoklův meč.

 

Abyste vedlejší questy objevili, musíte se vrátit do jiné lokality a tam si s někým promluvit, což ovšem nikde není znázorněno

 

Další novinkou je, že nezískáváte zkušenostní body díky soubojům, ale kompletováním úkolů. Jak hlavních, tak vedlejších. To vás bohužel donutí absolvovat i některé opravdu nutné úkoly, jen abyste se dostali na další úroveň a mohli porazit bosse v hlavní příběhové linii.

c845aff5-91687.jpg

A to ani nemluvím o vedlejších questech, které se objevují tak nějak náhodně. Abyste je objevili, musíte se vrátit do jiné lokality a tam si s někým promluvit, což ovšem nikde není znázorněno. Hru jsem odehrál na střední obtížnost, tak možná na tu nejjednodušší nějaké vodítko dostanete, ale na střední tedy rozhodně ne. Celkově jsem měl celou dobu pocit, že jsem těžce hnán ke konci hry, aniž bych si ji tak nějak naplno užil. Jestli tohle byl opravdu záměr autorů, pak smekám.

cffd6f10-91699.jpg e696a0ba-91697.jpg f03cad9e-91688.jpg

Díky neustále tikajícímu času se bude měnit také prostředí. Samozřejmostí je změna dne a noci, s čímž jsou spojeny další bonusy. Přes den například potkáte v ulicích měst spoustu obchodníku a budete se cítit tak nějak bezpečněji. Naopak v noci se probouzí noví protivníci, někteří jsou k vidění navíc jen při úsvitu. Různorodost a neustálá změna tedy hře nechybí, což je rozhodně velké plus.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: RPG | Japonské RPG
Výrobce: Square Enix | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 11. února 2014
  • Nový bojový systém
  • Mraky možností úprav
  • Zajímavý a měnící se svět
  • Nevyvážené questy
  • Místy zdlouhavé a nudné
  • Časový limit

Suma sumárum, nové Final Fantasy potěší stávající fanoušky série, ale další pravděpodobně nepřitáhne. Nový bojový systém funguje výborně, svět je různorodý a neustále se mění. Za to vše dávám palce nahoru. Jenže neustálé sledování zbývajícího času, relativně předvídatelný příběh a místy nudné questy strhávají celkové hodnocení dolů.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stubbs the Zombie zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Fallout a Stub…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

19.  10.  2021 | |85 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a je pořád stejná

Recenze hry Age of Empires IV. Legenda se vrací a …

Age of Empires patří do té sekce legendárních strategií, které pomohly žánr rozvinout a přinesly mnoho novinek. Přesto se série za mnoho let dočkala jen tří dílů. V dílnách studia Relic Entertainment konečně vzniklo pokračování a ačkoli je dobré, moc se teda nezměnilo.

25.  10.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Age of Empires 4Recenze
Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních záběrech. Vyjde už v listopadu

Vylepšená trilogie GTA se představuje v prvních zá…

Rockstar s oficiálním odhalením vylepšené trilogie Grand Theft Auto nelhal. Opravdu na ni nebudeme muset čekat dlouho.

22.  10.  2021 | |15 N/A
Martin Nahodil
Datum vydáníGTA Vice CityGTA 3GTA San Andreas
Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze zahrát

Recenze hry NHL 22. Nejlepší hokej, který si lze z…

NHL 22 konečně přechází na nový engine, což s sebou nese nemalá očekávání.

24.  10.  2021 | |8 N/A
Ladislav Novák
NHLRecenzeSportovní
Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Recenze hry FIFA 22. Fotbal nové generace

Návrat na zelený pažit pro novou sezónu dorazil se spoustou novinek a udělal ze série FIFA zážitek blížící se fotbalu, jako nikdy dříve.

14.  10.  2021 | |10 N/A
Martin Havel
RecenzeSportovní
Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let. Dobrodružství s příchutí plošinovek

Vybrali jsme nejlepší metroidvanie posledních let.…

I když tento žánr vznikl na konci minulého století, tak je mezi hráči velmi oblíbený i v dnešní době. Sice už nemá takovou popularitu u velkých studií, ale menší vývojářské týmy dokazují, že metroidvanie mají stále co nabídnout.

16.  10.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
MetroidvaniaTéma
Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a Among the Sleep zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: halloweenské akce a A…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  10.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce