Linux a hry

Průměrným uživatelem operačního systému Linux je, ač se to na první pohled nezdá, člověk neboli Homo sapiens sapiens. Příslušníci tohoto druhu mají různé rafinované tělesné i duševní potřeby. Necháme stranou ty tělesné a věnujme se raději jedné konkrétní duševní potřebě, která se vyvinula u člověka teprve nedávno a ne u všech jedinců se projevuje stejně intenzivně. Tou potřebou je hraní počítačových her.
Linux a hry
Operační systémy jako Unix, BSD či Solaris jsou určeny pro profesionální využití. Používají se především ve velkých síťových serverech, kde se uplatňuji díky vysoké míře bezpečnosti, robustnosti a v neposlední řadě i výkonu. S touto skutečností se představa her příliš neslučuje. Jelikož je Linux operačním systémem typu Unix přenáší se i na něj představa lidí, že je to něco exotického, a že pro obyčejného uživatele nepřináší zhola nic. Toto však není pravda. Linux má dostatečné softwarové zázemí aby pokryl všechny vaše požadavky. Ať píšete texty, posloucháte či komponujete hudbu, programujete, brouzdáte po Internetu či hrajete hry- Linuxu vám dobře poslouží.

Linux používá grafické uživatelské rozhraní nazvané X Windows. Jeho rozšířením jsou správci pracovní plochy. Nejpoužívanější jsou nyní programy KDE a GNOME. Pracovní plocha pak vypadá velmi efektně, ale hlavně je účelná a příjemně se používá. Prohlédněte si třeba tuto stránku a přiznáte mi pravdu.

Teď už k problematice her na Linuxu. Nebudu vám nic nalhávat a řeknu na rovinu, že v tomto oboru Linux za produktem firmy Microsoft poněkud zaostává. Není se čemu divit. Z komerčního hlediska je lepší psát hry pro Windows. Linux tedy musí spoléhat na hry vytvořené amatéry. Ty mají tu výhodu, že jsou zdarma. Zpravidla ale nedosahují kvalit profesionálních her z milionovými rozpočty. Jde většinou o jednoduché akční, logické a karetní hry. Existuje také textové RPG. Z této kategorie bych vám rád několik titulů doporučil.

Především pak hru FreeCiv. Je to v podstatě známá hra Civilization předělána do Linuxu a z možností hry více hráčů po Internetu. Zpracování je kvalitní a hratelnost opravdu vysoká. Pokud máte zájem pak si hru můžete stáhnout z domovské stránky tvůrců.

Následující obrázky pochází z ještě nedokončené, avšak velmi slibně vypadající hry Pingus. Pokud se vám líbila hra Lemmings, pak vás Pingus přinejmenším zaujme.

Xkoules je naprosto fantastickou a zábavnou hrou českého autora, pana Jana Hubičky. Více informací naleznete zde.

A ještě neco pro zasmání: hra xbill. Vaším úkolem v této hře je nedovolit Billovi (příjmení není známo :-)), aby vám nainstaloval na počítač svůj operační systém. Volně ke stažení zde.

Další kategorii tvoří předělávky starších komerčních produktů na Linux. Většinou vyžadují původní datové soubory z verze pro dos. Mají zde velké zastoupení hry od firmy id Software nebo postavené na jejich engine: Doom, Heretic, Hexen, Quake, ... Tyto hry mají navíc tu příjemnou vlastnost, že existují i jejich shareware verze. Doom i Heretic běží v okně velmi rychle a to i v dvojnásobném rozlišení 640x480.

Následují novější hry, které se prodávají i ve verzi pro Linux. Sem patří především strategické hry: Civilization: Call to Power, Heroes of Might and Magic III, Myth 2 Soulblighter a Railroad Tycoon II a také Quake III. Více informací o tomto projektu najdete na adrese http://www.lokigames.com/products/.

Poslední kategorie software pro Linux, o které bych se rád zmínil, patří emulátorům. K dispozici je emulátor Amigy UAE, Apple II, Atari ST, ZX Spectra a mnoho dalších. Speciální pozornost si zaslouží emulátor DOSu Dosemu, pod kterým se mi podařilo spustit zhruba 75% starších dosových her (a také Windows 3.11 a spoustu her pro tento OS určených) a hlavně emulátor Win32 - WINE, který dokáže spustit většinu aplikací i her pro Windows95.

Programátoři her pro Linux to nemají lehké. Jednak z hlediska finančního a také programátorského. V Linuxu totiž chybí ucelené a standardizované rozhraní pro přístup k hardware - tedy něco, jako je DirectX ve Windows. Uživatelů Linuxu ale přibývá, a tak můžeme čekat, že vlivem zvýšeného zájmu budou i ostatní firmy dodávat kvalitní hry pro Linux.

Tento článek si v žádném případě neklade za cíl detailně popsat problematiku her v Linuxu. Berte ho spíše jako ukázku toho, že i Linux je operačním systémem pro lidi :-). V budoucnu čekejte články týkající se některých konkrétních produktů, o které projevíte zájem. Veškeré vaše náměty a připomínky pište prosím do diskusního fóra.

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A