Listárna: Jak vy k my, tak my k vy…

Tento týden byl převelice plodný, co se vašich dotazů týkalo. Tentokrát se budeme spolu bavit o Operation Flashpoint, poradím vám, jak dohrát hru Ignac, dozvíme se, kde sehnat hru Rayman, proč se nechceme vyfotit, proč nemáme rádi vypalované hry a podobně. Pokud vás zajímají Worms Realtime a Steel Panthers – jste zde správně.
Tento týden byl převelice plodný, co se vašich dotazů týkalo. Tentokrát se budeme spolu bavit o Operation Flashpoint, poradím vám, jak dohrát hru Ignac, dozvíme se, kde sehnat hru Rayman, proč se nechceme vyfotit, proč nemáme rádi vypalované hry a podobně. Pokud vás zajímají Worms Realtime a Steel Panthers – jste zde správně.

Stáhnul jsem si z Doupěte hru Ignac. Musím uznat, že vypadá opravdu skvěle. Ale potřeboval bych trochu píchnout :-) . Zasekl jsem se hned na začátku. Ze stolku seberu klíč a píše mi to, že na zamčené dveře to nejde použít. Zkoušel jsem snad všechno, ale prostě dál jsem se nedostal :-). Díky!

Protože si o návod říká větší spousta lidí, uvádím zde netradičně i kompletního průvodce celou hrou (ono je to stejně docela krátké povídání). V podstatě jsou ve hře tři hlavní zákysy – kde sehnat klíč ke druhým dveřím a jak sebrat šňůru ze záchoda. Fakt je, že zvláště druhý problém je hodně vypečený – je třeba pozorovat skutečně pixely. Zde je tedy návod:

 • Klikněte třikrát na postel (Bed).
 • Okem se podívejte pod postel (Under bed).
 • Seberte pružinku (Spring).
 • Klikněte na Exit.
 • Otevřete dveře (Door).
 • Vstupte na chodbu.
 • Prozkoumejte koberec (Carpet).
 • Prozkoumejte vyboulení v pravém horním rožku (Bulge).
 • Odkryjte vybouleninu a seberte plastikový pytlík (Plastic bag).
 • Podívejte se do inventáře a pomocí ikonky pro otevírání (Twix :)) upravte pružinku.
 • Klíč použijte na dveře vlevo dole.
 • Prozkoumejte záchod (Toilet).
 • Použijte pytlík na kabel (Cable).
 • Vraťte se zpátky do pokoje.
 • Použijte šňůru na počítač (Computer).
 • Uchopte zástrčku (Plug) a vsuňte ji do zásuvky (Plug-in).
 • Otevřete CD mechaniku (CD-ROM).
 • Seberte CD (CD).
 • CD vsuňte do praskliny na dolní hraně okna (Crack).
 • Utečte.
Hodně lidí píše, ať se jim více představíte, neplánujete už udělat něco takového? Něco jako má Bonusweb, kdy by tam byly napsaný nějaký informace o autorech, o jejich oblíbených hrách apod.?
Tak přímo takto bonuswebácky na to samozřejmě nepůjdeme. Jednak máme dostatek kreací na vlastní představení redakce, druhak se naše názory na některé věci radikálně rozchází. To ale nemění nic na tom, že představení redakce rozhodně plánujeme, protože představení redakce zde každopádně chybí. Slibuji, že ukuchtíme něco ještě v červnu… znáte to, nikomu se nechce z virtuální ulity moc ochotně :).

Já bych chtěl hrát Raymana, proč ještě nejde?

Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď – tato hra nebyla doposud uvolněna k veřejnému šíření, zvláště pak prostřednictvím Internetu (hra vyšla na CD). Je tu ale možnost – před nějakou dobou byla v rámci edice Game4U publikována tato hra za vcelku nízkou cenu pouhých 200 Kč. Pokud vás v tomto ohledu netrápí takto drobné výdaje, doporučuji vám si hru pořídit.

Chodíte někdy na chat? Jaké hry hrajete? A dáváte si vypalovat hry a jaký máte názor na vypalování her?
Na chat sice chodíme, ale není to až tak často. Vzhledem k tomu, že nám práce svou povahou (server o počítačových hrách) vyplňuje to volné místo po obou stranách pracovní doby (prý se mu říká „volný čas“, ale nejsem si jist, neznám tento pojem), je velice těžké si najít čas chatovat. Fakt je, že ještě před tím, než jsem zaujal pozici šéfredaktora Doupěte, byl jsem na chatu stokrát déle než je tomu nyní – tedy jednou týdně na pět minut, což je maximální délka „pobytu“.

S hrami, které hrajeme, je to složitější. Nesmíme zapomenout na Honzovy pokusy vyučit svého křečka Huberta tajům hydrometeorologickým předpovědím, což je samo o sobě více než hra spíše životní poslání. Jinak je Honza ale docela normální. Se mnou je to podobné – jen Huberta jsem nahradil Need for Speed: Porsche Unleashed a Discworld: Noir. To však neznamená, že občas nehrajeme i hry společenské!

Vypalování her jsem si nechal na závěr – je to velice komplexní téma a domnívám se, že současně i velmi aktuální. My coby server o počítačových hrách nemůžeme psát recenze z vypálených verzí her, přestože tím ztrácíme náskok daný rozdílnými daty uvedení ostré a pálené verze hry nebo programu. Náš názor je vcelku prostý – vypalování je pochopitelné, nikoliv však omluvitelné. Na jedné straně stojí práce tvůrců her, zisky vydavatele a podobně, na druhé straně defilují vysoké ceny her. Vypalování her je i přesto špatné, áááno? A marihuana? Marihuana je taky špatná, áááno?

Máte nějaké hry, které se dají hrát rovnou doma na počítači???

Nechápu přímo výraz „hrát rovnou doma na počítači“. Všechny hry je možné hrát rovnou doma na počítači, protože na opékači topinek to jednoduše nejde. V tomto smyslu je slůvko „doma“ poněkud redundantní – nikdo nespecifikuje přeci, zda chcete hrát hry doma, v práci nebo na lavičce v parku. Ale ať neztratíme původní dotaz ze zřetele – máme mnoho her, které je možné hrát rovnou doma na počítači. Ať už se jedná o plné hry, které si stáhnete, nainstalujete a hrajete, nebo přímo online hry, mezi které patří v poslední době především flashové věci. Ty první, plné hry, naleznete na adrese plnehry.doupe.cz, flashové věci najdete naopak na adrese http://www.flashfun.cz/. Je to šířka internetové linky, která vám určuje relevanci označení „doma“. Každý přece ví, že doma je tam, kde je puding!

Ahoj, čekám na hru Flashpoint, je už vydaná nebo ještě ne?

S hrou Operation Flashpoint je situace poněkud zamotanější. Ačkoliv evropská verze by měla vyjít počátkem června (tedy nyní), s americkou verzí je to trošku složitější – ta bude publikována až v září. Důvod? Je třeba doprogramovat funkce, jako je podpora multiplayerových serverů a podobně. Nicméně ani evropští hráči nepřijdou zkrátka – tyto updaty budou do září zdarma k dostání i v Evropě. Závěr je tedy jednoduchý – nikdy nemůžete chtít po Američanech, aby dělali něco sami :).

Vážení, vzhledem k parametrům hry Steel Panthers vznáším dotaz: nebylo by možné ji také vypalovat na CD?!
Možností, jak se dostat ke Steel Panthers, je mnoho. Jednak je možné hru stáhnout (což jste však svým dotazem nejspíše vyloučil), zadruhé si nechat vypálit (výrobci hry, Matrix Games, mají domluvenou distribuci prostřednictvím CD, více informací naleznete na stránce výrobce), zatřetí donedávna bylo možné objednat hru Steel Panthers na serveru VypalCD. Naneštěstí po nedávné ztrátě databáze souborů na serveru došlo k jejímu nechtěnému odstranění. V současné době je situace daná jasně: zažádejte provozovatele VypalCD o Steel Panthers.

Zkoušel jsem stáhnout vaše Lego pro děti. Udělal jsem to dvakrát a nepodařilo se mi to spustit. Jakou dělám chybu?
Hrou Lego pro děti myslíte nejspíše BlockCAD, jejíž recenzi jsme uvedli v půlce května. Hra je ke stažení jako soubor blockcad210.exe. Po stažení tohoto souboru (samorozbalovací ZIP) dojde k extrahování souborů do zadaného adresáře (standardně je nastaveno C:\BlockCad2). Hra se poté spouští souborem BlockCAD.exe. Několikrát po sobě jsem zkusil hru stáhnout a spustit a ani jednou jsem neměl problém. Jak se tedy zdá, problém se spuštěním hry bude asi jinde (špatná HW konfigurace apod.).

Jak se vám líbí Worms Realtime?

Wormové s mi líbí, jen mě štve jedno – že jdou Honzovi ovládat lépe jak mně. Nejsem asi ten pravý. I když jsem protivníka vybavil tou nejslabší zbraní, totiž pistolí, a sám si vybral ten nejtěžší kalibr – napalm a bazuku, nedokázal jsem proti nepříteli uhrát více než pár bodů. A víte co? Štve mě to!

Teď ale k věci. Worms Realtime se mi líbí, protože jsou vtipní, mají hezkou grafiku a navíc i velice dobrou hudbu. Ačkoliv ten nápad tu už byl (Liero), zpracování a technika, jakou jsou WRT vytvoření, Liero výrazně předčí. Jak již napsal Honza Kuneš v diskusi u článku – stačilo by málo a mohla by to být opravdu precizní hra, která by se na pultech prodejen moc dlouho neohřála.

Co chybí v ořezané verzi Worms Realtime, jsou obě plné?

Funkčně jsou obě verze Worms Realtime zcela shodné, to podstatné se skrývá za mámivými pentličkami zvukové kulisy, na to konto i kulisy hudební. Pokud se rozhodnete pro větší verzi, počítejte i s několika příjemnými skladbami z dílen Filipa Oščádala. A naopak, budou to právě tyto skladby, o které v ořezané verzi Worms Realtime přijdete. Jinak jsou obě verze herně identické, takže se nemusíte bát, že byste měli v ořezané verzi méně zbraní a podobně.

Udělejte si fotky.
Už jsme udělali, byla to švanda. Fotili jsme se při vcelku komické situaci u příležitosti vyměňování přední pneumatiky redakční Felicie kdesi v Podolí v Praze. Nevěřili byste, jak vás dokáže člověk bez řidičského průkazu (rozuměj Honza Kuneš) naštvat impertinentními poznámkami a totální absencí jakýchkoliv technických zdatností s obsluhou vozu souvisejících. Kolo jsem nakonec s pomocí domorodců v nedaleké taverně spravil, Jeníka pokáral a z výplaty mu strhnul kus prémií. Fotografií máme tolik, že bychom mohli vydat manuál výměny kola, ale je otázkou, zda je to zrovna to pravé ořechové, po čem lačníte. Není to hezký pohled.

Chci se zeptat, zda-li se dají hrát hry pro PS2 na PSX, třeba i s horší grafikou.

Nelze. Ono je to dáno mnoho faktory – jiná architektura, rozdílné výkony a spousta dalších faktorů.

Rád bych investoval do Game Boy Advance. Zajímalo by mě, kdy by se u nás měl prodávat a za kolik? Jsou jiné webové stránky, než Nintendo.com nebo Game boy.com (ohledne GBA).

Cenu ještě nelze odhadovat, bude u nás až v roce 2002, stránky čistě pro GBA (komerční) nejsou, pokud je mi známo.

Kdy vyjde Half-Life na Playstation 2? Bude tam na 100% kooperativní mód pro dva hráče?

Half-life pro PS2 vyjde nejspíš před Vánocemi. S kooperativním módem se ještě uvidí.

Diskuze (2) Další článek: Silent Scope – ostřelovačem snadno a rychle

Témata článku: , , , ,