LittleBigPlanet 2 – všechno je na pytel (recenze)

Hurá do Pytlíkova pytlíkovatět s pytlíkovatým Sackboyem a pytlačit všechno, co se vám vejde do pytle a v pytli zůstane.

Klasické 2D arkády v posledních několika měsících zažívají takové menší znovuzrození, ale pořád jich není dostatek. Přitom hry jako Super Mario Galaxy nebo LittleBigPlanet jasně ukázaly, že tento žánr dávno není mrtvý a stále dokáže přicházet s něčím novým a přikovat hráče k obrazovkám. Ba se jim dokonce velice dobře daří to, co dnešním moderním hrám příliš často nejde – nutí vás hrát neustále dokola a pořád a zase znovu dokud se z toho nepohrajete. Pokud toto platilo o prvním díle malé velké hry, druhá je ještě menší a větší zároveň.

 

Sackboy je strašný pytlík

Sackboy je taková postavička, která vypadá tak trochu jako kombinace medvídka Mr. Beana a takové té upletené postavičky na klíče, která se prodává v každém knihkupectví. Je to prostě hadrovej pajdulák upletenej z pytlů, strašně srandovně chodí (či se spíše polovznáší jako někde na měsíci) a má jeden hlavní úkol – zachránit svět Craftworld od dalšího padouchovatýho padoucha. Zápletka jako hrom hodná filmového zpracování.

Little Big Planet 2 01.jpg Little Big Planet 2 02.jpg

LittleBigPlanet 2 ale nakonec není vůbec o žádném příběhu, i když je v průběhu hry poměrně pěkně a hlavně originálně a pestře vyprávěn. Hra je především o kreativitě a hrátkami s prostředím, které vás dokáží udržet i po dohrání 40 příběhových úrovní.

Hra je především o kreativitě a hrátkami s prostředím

V základu je to pořád 2D arkáda posouvající se zleva doprava, důležitá je ale výplň mezi tím. Kromě klasické likvidace nevelkého množství nepřátel budete překonávat originální překážky, které mají co dočinění s logickými rébusy a fyzikou. Budete tedy muset využívat mechanismy, plošinky, kuličky, kolečka, krabičky, destičky, plošinky, ozubená kolečka, páčky, vzduch, vítr, oheň, vodu, kladky, to a onohle…

VIDEO: 3880 'Little Big Planet 2 - Adventure trailer'

K překonávání překážek navíc poslouží vybavení Pytlíkového chlapce. Vystřelovací hák vám poslouží k přeskakování překážek a přichytávání na speciální povrchy, díky helmě budete moci střílet po potvůrkách a legračně je zamotat do jakési cukrové vaty, rukavice umožňují manipulaci s předměty a vodní hadice umožňuje pohrávat si s ohněm. Kromě toho můžete využít také různá zvířátka se všemožnými schopnostmi, například hodně přísnou včelu.

Little Big Planet 2 03.jpg Little Big Planet 2 04.jpg

Celý svět je zpracován velice groteskně a po celou dobu hraní jsem žasnul, s jakými nápady dokázali tvůrci přijít. Sackboy se pohybuje jakoby ve světě z divadelních kulis, které jsou vystříhané z kartonu a namalované fixami a barvami. Prostředí je tak geniálně navrstvené. Navíc není úplně 2D jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je možné přecházet mezi více cestami, což umocňuje logické a fyzické hrátky. Kamera je nyní více dynamická a filmová a hraní je ve výsledku velice pěkný zážitek.

Sackboy se při pohybu Craftworldem vznáší jako nějaký traged na tripu. Muž na měsíci dalo by se říci. Ruce mu plandají a hodně často mi připomínal ty dva ujeté medvědy z Pojďte pane, budeme si hrát. A Sackboy není velký a vypečený medvěd a já si s ním hrál rád.

Little Big Planet 2 05.jpg Little Big Planet 2 06.jpg

Podivný pohyb dá chvilku zvykání si a možná vás někdy hodně rozčílí. Určitě ale ne do takové míry, jako to bylo v případě prvního dílu a verze pro PSP. Hra je totiž o hodně jednodušší a nenaleznete zde takové zlé překážky, jako dříve. Dávám lajk. Lajk dávám také tomu, že pokud vám nějaká příběhová úroveň dělá problémy, můžete jí přeskočit a hrát další a k té problémové se později vrátit.

Během hraní se v prostoru objevují všemožné bublinky a klasické hopsačkové věci k sebrání. V žádném případě nemusíte posbírat všechno, pokud ale chcete dohrát úroveň na 100 %, je sbírání nezbytné. A pokud si chcete vyhrát s editorem vlastních úrovní, budete se sakra snažit.

Postavte si vlastní hru

Velikým tahákem LittleBigPlanet 2 je totiž editor úrovní, který ovšem není žádným trapným lepením plošinek a umisťováním příšerek. Vytvořit si můžete prakticky všechno – od pinballu až po závody autíček. Klíčem je sbírání předmětů v průběhu hry a pak můžete blbnout až do zblbnutí. Už samotný editor vám přidá nemalou herní dobu a výsledek pak můžete nahrát na internet a podělit se s hráči z celého světa.

Little Big Planet 2 09.jpg

Vaší kreativitu můžete uplatnit také při modelování vlastního Sackboye. Můžete mu dát různé klouboučky, malování, oblečky, vousy a kdo ví co ještě až z něj nakonec vznikne něco jako Lady GaGa.

VIDEO: 3840 'Little Big Planet 2 - Music Sequencer trailer'

A naopak vy si pak můžete stahovat úrovně jiných hráčů a hrát a hrát a utahat toho panáka až k smrti. Samozřejmě je důležité vybrat si pouze ty dobré úrovně. Už pro první díl jich vzniklo opravdu hodně. DLC pro LBP2 bude bžunda.

Little Big Planet 2 12.jpg Little Big Planet 2 13.jpg

První rozšiřující kousek už vyšel. Jmenuje je Prehistoric Moves a je určen pro majitele pohybového ovladače Playstation Move.

LittleBigPlanet 2 je úžasná hra, která vám může vydržet hodně, hodně dlouho

Jeden hráč může klasickým ovladačem ovládat pajduláka a druhý pak pomocí Move hýbe s herním světem tak, aby postavička mohla v pohodě projít až na konec. Hra pro více hráčů je zábavná i v jiných formách – úrovně například můžete procházet ve čtyřech.

LittleBigPlanet 2 je úžasná hra, která vám může vydržet hodně, hodně dlouho. Po samotné kampani je možné vyhrát si s editorem a stahovatelný obsah bude jistě přibývat. Poněkud vyšší cena vás tedy nemusí odradit, za ty prachy to totiž rozhodně stojí.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Arkády | Plošinovka
Výrobce: Media Molecule | Webové stránky hry
Začátek prodeje: leden 2011
  • Krásný svět, grafika a ozvučení
  • Editor a přídavný obsah
  • Vydrží hodně dlouho
  • Hrátky s fyzikou
  • Slabší příběh
  • Cena
Související články
  1. Blog: Little Big Planet pro PSP
  2. Recenze: LittleBigPlanet – malá VELKÁ hra

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole