LittleBigPlanet 2 – všechno je na pytel (recenze)

Hurá do Pytlíkova pytlíkovatět s pytlíkovatým Sackboyem a pytlačit všechno, co se vám vejde do pytle a v pytli zůstane.

Klasické 2D arkády v posledních několika měsících zažívají takové menší znovuzrození, ale pořád jich není dostatek. Přitom hry jako Super Mario Galaxy nebo LittleBigPlanet jasně ukázaly, že tento žánr dávno není mrtvý a stále dokáže přicházet s něčím novým a přikovat hráče k obrazovkám. Ba se jim dokonce velice dobře daří to, co dnešním moderním hrám příliš často nejde – nutí vás hrát neustále dokola a pořád a zase znovu dokud se z toho nepohrajete. Pokud toto platilo o prvním díle malé velké hry, druhá je ještě menší a větší zároveň.

 

Sackboy je strašný pytlík

Sackboy je taková postavička, která vypadá tak trochu jako kombinace medvídka Mr. Beana a takové té upletené postavičky na klíče, která se prodává v každém knihkupectví. Je to prostě hadrovej pajdulák upletenej z pytlů, strašně srandovně chodí (či se spíše polovznáší jako někde na měsíci) a má jeden hlavní úkol – zachránit svět Craftworld od dalšího padouchovatýho padoucha. Zápletka jako hrom hodná filmového zpracování.

Little Big Planet 2 01.jpg Little Big Planet 2 02.jpg

LittleBigPlanet 2 ale nakonec není vůbec o žádném příběhu, i když je v průběhu hry poměrně pěkně a hlavně originálně a pestře vyprávěn. Hra je především o kreativitě a hrátkami s prostředím, které vás dokáží udržet i po dohrání 40 příběhových úrovní.

Hra je především o kreativitě a hrátkami s prostředím

V základu je to pořád 2D arkáda posouvající se zleva doprava, důležitá je ale výplň mezi tím. Kromě klasické likvidace nevelkého množství nepřátel budete překonávat originální překážky, které mají co dočinění s logickými rébusy a fyzikou. Budete tedy muset využívat mechanismy, plošinky, kuličky, kolečka, krabičky, destičky, plošinky, ozubená kolečka, páčky, vzduch, vítr, oheň, vodu, kladky, to a onohle…

VIDEO: 3880 'Little Big Planet 2 - Adventure trailer'

K překonávání překážek navíc poslouží vybavení Pytlíkového chlapce. Vystřelovací hák vám poslouží k přeskakování překážek a přichytávání na speciální povrchy, díky helmě budete moci střílet po potvůrkách a legračně je zamotat do jakési cukrové vaty, rukavice umožňují manipulaci s předměty a vodní hadice umožňuje pohrávat si s ohněm. Kromě toho můžete využít také různá zvířátka se všemožnými schopnostmi, například hodně přísnou včelu.

Little Big Planet 2 03.jpg Little Big Planet 2 04.jpg

Celý svět je zpracován velice groteskně a po celou dobu hraní jsem žasnul, s jakými nápady dokázali tvůrci přijít. Sackboy se pohybuje jakoby ve světě z divadelních kulis, které jsou vystříhané z kartonu a namalované fixami a barvami. Prostředí je tak geniálně navrstvené. Navíc není úplně 2D jak by se na první pohled mohlo zdát, ale je možné přecházet mezi více cestami, což umocňuje logické a fyzické hrátky. Kamera je nyní více dynamická a filmová a hraní je ve výsledku velice pěkný zážitek.

Sackboy se při pohybu Craftworldem vznáší jako nějaký traged na tripu. Muž na měsíci dalo by se říci. Ruce mu plandají a hodně často mi připomínal ty dva ujeté medvědy z Pojďte pane, budeme si hrát. A Sackboy není velký a vypečený medvěd a já si s ním hrál rád.

Little Big Planet 2 05.jpg Little Big Planet 2 06.jpg

Podivný pohyb dá chvilku zvykání si a možná vás někdy hodně rozčílí. Určitě ale ne do takové míry, jako to bylo v případě prvního dílu a verze pro PSP. Hra je totiž o hodně jednodušší a nenaleznete zde takové zlé překážky, jako dříve. Dávám lajk. Lajk dávám také tomu, že pokud vám nějaká příběhová úroveň dělá problémy, můžete jí přeskočit a hrát další a k té problémové se později vrátit.

Během hraní se v prostoru objevují všemožné bublinky a klasické hopsačkové věci k sebrání. V žádném případě nemusíte posbírat všechno, pokud ale chcete dohrát úroveň na 100 %, je sbírání nezbytné. A pokud si chcete vyhrát s editorem vlastních úrovní, budete se sakra snažit.

Postavte si vlastní hru

Velikým tahákem LittleBigPlanet 2 je totiž editor úrovní, který ovšem není žádným trapným lepením plošinek a umisťováním příšerek. Vytvořit si můžete prakticky všechno – od pinballu až po závody autíček. Klíčem je sbírání předmětů v průběhu hry a pak můžete blbnout až do zblbnutí. Už samotný editor vám přidá nemalou herní dobu a výsledek pak můžete nahrát na internet a podělit se s hráči z celého světa.

Little Big Planet 2 09.jpg

Vaší kreativitu můžete uplatnit také při modelování vlastního Sackboye. Můžete mu dát různé klouboučky, malování, oblečky, vousy a kdo ví co ještě až z něj nakonec vznikne něco jako Lady GaGa.

VIDEO: 3840 'Little Big Planet 2 - Music Sequencer trailer'

A naopak vy si pak můžete stahovat úrovně jiných hráčů a hrát a hrát a utahat toho panáka až k smrti. Samozřejmě je důležité vybrat si pouze ty dobré úrovně. Už pro první díl jich vzniklo opravdu hodně. DLC pro LBP2 bude bžunda.

Little Big Planet 2 12.jpg Little Big Planet 2 13.jpg

První rozšiřující kousek už vyšel. Jmenuje je Prehistoric Moves a je určen pro majitele pohybového ovladače Playstation Move.

LittleBigPlanet 2 je úžasná hra, která vám může vydržet hodně, hodně dlouho

Jeden hráč může klasickým ovladačem ovládat pajduláka a druhý pak pomocí Move hýbe s herním světem tak, aby postavička mohla v pohodě projít až na konec. Hra pro více hráčů je zábavná i v jiných formách – úrovně například můžete procházet ve čtyřech.

LittleBigPlanet 2 je úžasná hra, která vám může vydržet hodně, hodně dlouho. Po samotné kampani je možné vyhrát si s editorem a stahovatelný obsah bude jistě přibývat. Poněkud vyšší cena vás tedy nemusí odradit, za ty prachy to totiž rozhodně stojí.

Dostupné pro: PS3
Žánr: Arkády | Plošinovka
Výrobce: Media Molecule | Webové stránky hry
Začátek prodeje: leden 2011
  • Krásný svět, grafika a ozvučení
  • Editor a přídavný obsah
  • Vydrží hodně dlouho
  • Hrátky s fyzikou
  • Slabší příběh
  • Cena
Související články
  1. Blog: Little Big Planet pro PSP
  2. Recenze: LittleBigPlanet – malá VELKÁ hra

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu ke hraní zcela zdarma

Half-Life série je před příchodem Alyx na Steamu k…

Kdy, když ne teď.

22.  1.  2020 | | 12 N/A
CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke konci vývoje Cyberpunku

CD Projekt Red přiznává brutální režim vývojářů ke…

Dokončit Cyberpunk 2077 není pro vývojáře žádný med a to nejhorší zřejmě teprve přijde.

20.  1.  2020 | | 5 N/A
Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Hráli jsme DOOM Eternal: peklo je na Zemi

Nedávno jsme dostali možnost vyzkoušet si ve Varšavě nový Doom Eternal. A stálo to za to! Takhle brutální a rychlou řežbu jsme tu ještě neměli.

21.  1.  2020 | | 12 N/A
V Assassin

V Assassin's Creed Ragnarok procestujete Evropu, p…

Další díl populární série začíná unikat na internet stále více a oficiální odhalení už je víceméně na spadnutí.

11.  1.  2020 | | 5 N/A
Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Recenze

Black Desert Mobile: orgie herních nadšenců | Rece…

Masivní MMORPG Black Desert konečně dorazilo na mobilní telefony a vypadá to na hodně slušnou zábavu.

13.  1.  2020 | | 3 N/A