Live for Speed: pokořitel TOCA Race Drivera, Need for Speed a dalších?

Stoupající akčnost většiny závodních her na PC se čím dál více projevuje na hladu hráčů po zábavném, ale přesto realistickém simulátoru motoristického sportu. Nasytit by je mohla hra, která není protlačována do podvědomí hráčstva masivní reklamou a velkým vydavatelem v zádech, ale útočí na ně svou hratelností. Její jméno je Live for Speed.
Live for Speed: pokořitel TOCA Race Drivera, Need for Speed a dalších?

Situace je neudržitelná soudruzi...

Po pravdě řečeno situace mezi automobilovými závody na PC platformě není příliš růžová. Sem tam se sice urodí nějaký ten nezbedný kousek, který se však po bližším zkoumání ukáže jako nedůstojný hráčovu volnému času. Tomuto žánrovému marasmu vévodí jakýsi standardizovaný typ závodů, jehož zábavnost se vyrovná nejvýše háčkování pod přísným dohledem vaší babičky. Stereotypnost neustále se opakujících závodů v supermoderních bourácích není jediným důvodem, proč mě napadly právě tato oblíbená ženská kratochvíle.

Poslední dobou jsem si v některých závodech vypěstoval potřebu vykonávat nějakou jinou činnost. A tak podobně jako je pilná švadlenka dokáže u své oblíbené činnosti povídat se svými nejbližšími případně sledovat oblíbený pořad jihoamerické provenience, i já jsem si zvykl u hraní poslouchat rádio, pokukovat z okna či jen tak uvažovat o nesmrtelnosti brouka. Ono totiž držet plyn a případně k ní ještě čas od času stisknout šipku doprava či doleva dokáže s trochou cviku každý, koho matička příroda vybavila alespoň trochou koordinace vlastních pohybů a o nic jiného v podobných hrách ani nejde. Vrcholem všeho je poslední díl kdysi velice zábavné série Need for Speed, jehož jedinou využitelnost vidím v odreagování po náročném dni případně posilování sebevědomí z toho, že ani přežijete náraz v dvěstěkilometrové rychlosti do skály bez nějakých vážnějších následků.

  

...ale doufáme v lepší zítřky!

No dobrá, není to tak strašné. Ještě pořád existuje několik vcelku zábavných záležitostí, i když ty se vyskytují spíše v příbuzném žánru rally, které nemohou nahradit potěchu při rozprášení soupeřů v souboji na okruhu. Leč možná se blýská na lepší časy, právě v těchto dnech proháním ve své CD-ROM mechanice nejnovější pokus Codemasters, TOCA Race Driver a kromě toho moje myš na internetu zavadila o odkaz nesoucí zavádějící název Live for Speed.

Ne, ač by se tak mohlo zdát, Live for Speed nemá nic společného s Electronic Arts a jejich NFS. Live for Speed je projekt tří lidí, kteří se snaží vytvořit zábavným způsobem realistickou simulaci závodů různých vozidel. Na první pohled by se zdálo, že jde o idealistické představy několika nadšenců, kteří se díky blažené nevědomosti domnívají, že vše půjde jako po másle, ale pokud si přečtete náš rozhovor s autory a prohlédnete si jejich "herní životopisy", určitě se stejně jako já začnete o Live for Speed blíže zajímat. Myslím, že reference "hlavní animátor Black and White" vaši pozornost alespoň na chvíli určitě upoutá.

  

 

Žiji pro rychlost

Dost bylo ohlížení se do minulosti, podívejme se na to co se z pozoruhodného herního kousku zatím vyklubalo. Práce na titulu započaly v srpnu loňského roku a přes nízký počet tvůrců už jsme mohli spatřit dvě hratelné ukázky. Poslední demoverzi 0.2 si ostatně můžete stáhnout i vy a posoudit nakolik jsou tvrzení vývojářů pravdivá.

Aktuální demoverze obsahuje teoreticky jen jeden závodní okruh - trať v Blackwood. Jelikož jsou však připraveny čtyři varianty tratě, o zábavu máte na dlouhou dobu postaráno. Kromě klasické jízdy v protisměru se dočkáte i nečekané odbočky směrem k pozůstatkům místního JZD a po vzoru pardubických koníků si zkusíte, jak se závodí v oraništi (ve dvou verzích). Ke zmíněné čtveřici si ještě připočtěte betonový ovál na němž můžete pilovat techniku zatáčení až se vám z toho bude motat hlava.

Revoluční ovládání

První čeho si v menu nastavení všimnete je, že vám hra nějak nedá na výběr ve výběru ovladače. Buďto jako správný fanoušek vlastníte odpovídající volant anebo budete řídit jízdu svého vozu a teď se podržte... MYŠÍ! Ač jsem, jakožto tvor konzervativní, byl k tomuto způsobu ovládání spíše skeptický, ukázalo se použití domácího hlodavce nápadem přímo ďábelským. Proč to nikoho nenapadlo dřív, ptám se já. Odjakživa se počítačoví hráči s digitální podstatou klávesnice a přitom řešení tohoto problému bylo tak blízko, přesněji leželo deset centimetrů vedle.

  

Samozřejmě volant myš nenahradí, ale i tak dostává závodění s myší v ruce nový náboj, můžete rychle a citlivě reagovat na profil trati aniž by vaše jízda vypadala jako alkoholikův návrat z oblíbené hospůdky. Dvě tlačítka na myši jsou na ovládání přece jen málo, a tak musíte ještě do druhé ruky chňapnout klávesnici a pomoci si s řazením případně sešlapováním spojky tam.

Tři pedály

Ano, milí hráči, ač to počítačové periferie a hry zamlčují, ve skutečnosti se v každém automobilu nacházejí celkem tři pedály. Nepamatuji si, že by nějaká hra o funkci byť jen zavadila, mnohdy bylo maximálním vstřícným krokem možnost manuálně řadit. V Live for Speed se ale dočkáte obojího. Když realita, tak pořádná!

Nemusíte se bát, že byste situaci nezvládli. Hra samozřejmě nabízí spoustu pomocných funkcí, které vás zbaví starostí o jednotlivé činnosti a umožňuje i automatické řazení, ale troufám si tvrdit, že bez toho je zábavnost hry poloviční. Ono vás přece jen potěší, když po rozpačitých začátcích zvládnete závod bez jediné chybičky i bez všech ulehčovátek.

Dojmy z jízdy

Nejsem kdovíjakým odborníky přes závody cestovních vozů, ale můj výsledný dojem z několika hodin strávených na trati je více než kladný. Nemohu to nijak objektivně dokázat, ale ze hry zkrátka vyzařuje, "že takhle nějak to vypadá v reálu". Po silnici nekloužete jak na ledě a dostat se do smyku není zase tak jednoduché, na druhou stranu stačí malinké ťuknutí ve velké rychlosti a skončíte v zpomalovací zóně. A ta vás narozdíl od kolegyně v TOCA Race Driver spolehlivě zpomalí. Velice mě potěšilo pěkně zpracované "vynášení ze zatáček".

  

Když se v druhých dvou tratích dostanete na blátivou cestu, všechny vyřčená pravidla padají a musíte se zase učit ovládat auto od znova. Neustále jedete ve smyku a snažíte se vyhýbat naskládaným pneumatikám, které ohraničují únikovou zónu. Rozdíl mezi jízdou na různých površích je opravdu markantní, což je věc u některých konkurentů nevídaná.

Šaty dělají člověka (a hru dvojnásob)

Nic na světě však není ideální a platí to i v případě demoverze LFS. Jedná se samozřejmě o ranou verzi a asi proto hra nesimuluje poškození vozu. Respektive simuluje (uvařit motor mi šlo na výbornou;-), ale tyto změny nejsou podpořeny vizuálně. Příznivci upadlých nárazníků, rozbitých oken a rozmlácených světel  si budou muset ještě chvíli počkat.

  

Celkem však co se týče technického zpracování nemohu hře nic vytknout. Zaprvé se jedná o nedokončenou verzi a zadruhé i kdyby měla v takové podobě hra vyjít, myslím, že grafika splňuje heslo "jednoduše ale kvalitně". Sic nebudete moci sledovat veverky na stromech vedle trati z odrazu na kapotě vozu, na druhou stranu, všechny důležitější efekty ve hře najdete (vyjma zmiňovaného fyzikálního poškození) a hru spustíte i na průměrném herním systému. Navíc jsem po dlouhé době našel hru, která umožňuje používat kameru z vozu bez zbytečných ústupků na kvalitě výhledu.

Očekávání jsou vysoká

Projekt Live for Speed vypadá velice slibně. Na internetu se jej chytly stovky fandů, kteří každý den pořádají nové a nové šampionáty, vytvářejí speciální skiny, které do hry vnášejí repliky slavných vozů a mnoho dalšího. V jednom prográmku můžete sledovat, jak se vaše jízda odchýlila od ideální stopy, případně ji porovnávat s ostatními. Jak Live for Speed nakonec dopadne si netroufnu odhadovat. Ale doufám, že se má očekávání kvalitního simulátoru splní.

Kromě tohoto preview si můžete také přečíst rozhovor s tvůrci hry.

Demoverzi Live for Speed 0.2 si můžete stáhnout zde (46) MB. Pokud jste majiteli pomalejšího připojení k internetu, zajisté oceníte verzi odlehčenou o zvuky a hudbu s konečnou velikostí 18 MB - zde. Ke hře si nezapomeňte stáhnout patch 0.2C (631 kB), který opravuje některé chyby. 

Homepage hry: www.liveforspeed.net

Dostupné pro: PC
Žánr: Simulátory, Závodní
Výrobce: Trojice zkušených vývojářů | Webové stránky hry

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: velká akce a Galactic …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

22.  1.  2021 | |3 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce