LOTR: The Return of the King - Tolkien se v hrobě obrací

Již podruhé si hodlá společnost Electronic Arts ukrojit z krajíce úspěchu knižní trilogie Pán prstenů – na kvalitní a čistě konzolové Dvě věže hodlá navázat titul LOTR: The Return of the King, který se premiérově objeví také na PC. Jaká bude hra, která s sebou přinese nezveřejněné ukázky třetího dílu Jacksonovy filmové adaptace? Čtěte naše první dojmy.
LOTR: The Return of the King - Tolkien se v hrobě obrací

Obrací se geniální autor J.R.R. Tolkien v hrobě při pomyšlení na dnešní herní i filmovou scénu? Možná. Jistě však i on vnímá vzrůstající oblibu svého výtvoru Pán prstenů, který zažívá znovuzrození. Bohužel, Tolkienovo dílo nabylo v desítkách případů neskutečných a nečekaných podob. Vychytralost herních producentů nám tak v posledních měsících přichystala překvapení v podání mnoha titulů z prostředí světa Středozemě, boje o prsten moci i komplikovaných vztahů všech členů společenstva. Po úspěchu herní adaptace LOTR: The Two Towers se na herní konzole (a nově i PC) chystá také titul LOTR: The Return of the King, který si vzal za vzor slavnou Jacksonovu filmovou adaptaci fenoménu Pána prstenů. Nečekaně jsme se před několika dny dočkali hratelné ukázky tohoto výtvoru - a jak se zatím zdá, vyrůstá nám na PC jasný kandidát pro zisk prestižního ocenění "nejzpackanější konverze roku."

   
Slušně zpracované menu hry, kterému vévodí známá filmová melodie * Trosky Minas Tirith

Slavné jméno je zárukou úspěchu

Kvalita dnes není zárukou úspěchu - prim tak hrají herní tituly slavného jména, které se (na úkor originálních a jedinečných her) setkávají s miliónovou prodejností po celém světě. Právě do této škatulky výtvorů bude patřit také PC verze hry LOTR: The Return of the King - čeká nás však skutečně neoriginální, nudná a špatně zpracovaná hra, která naplní nejhorší možné obavy? Jak se zdá, ano - společnost Electronic Arts si pro nás v záplavě očekávaných titulů letošního podzimu připravila noční můru, která se prezentovala v čerstvě zveřejněné demoverzi. Přestože ukázka obsahovala jedinou herní misi, napověděla o hře mnohé.

V demu se tak vžijete do kůže Gandalfa, mistra čaroděje, který musí uchránit unikající gondorské ženy před hordami ohyzdných skřetů. Celkem tak musí do další pasáže pevnosti Minas Tirith projít na 200 zástupkyň něžného pohlaví (jste tak mimo jiné svázáni odpovědností za budoucí osud tohoto města). Jak možná mnozí vás tuší, série LOTR sází v podání společnosti Electronic Arts na filmovou předlohu, zpracovanou režisérem Peterem Jacksonem. Můžeme se tak těšit na dabing známých herců, v samotné demoverzi vás přivítá rozvážný a razantní hlas Iana McKellena, který však nepůsobí přirozeně (ve hře, nikoliv filmu, kam skvěle zapadá) - snad se jedná pouze o můj subjektivní pohled a celkově vyzní nadabování herních postav jako jedna z předností a inovací hry. Mimochodem - v plné verzi se můžeme těšit na šestici postav, v jejichž kůži se postavíme hrozbě Mordoru.

   
Gandalf a vchod, který musí ochránit * První horda nepřátel přibíhá * Zbabělí skřeti útočí na nebohé ženy

Gandalf, The White

Přestože je Gandalf opatřen mnoha magickými silami, jeho bojové schopnosti se skládají především z práce s holí a mečem - demo nám v celé kráse předvádí čistě akční část hry, která se v celém svém průběhu skládá z neustálého pobíhání po malém prostoru a zabíjení tun a tun nepřátel. Gandalf se pyšní několika útočnými pohyby (mimochodem efektním doražením nepřítele, kdy jej v pokleku probodne dýkou), bonusem je méně účinný útok shluku magické energie. Bohužel, boj se ve hře zvrtává v nechutné a neustávající klikání obou tlačítek myši i kláves, které jsou při standardním nastavení velmi nevhodně rozmístěny. Demo z tohoto pohledu nabídlo nezáživnou pasáž hry, která dává vzpomenout na snad až přespříliš akční (nikoliv však nekvalitní) výtvor LOTR: The Two Towers.

Nemusíte se však bát - odsoudit hru LOTR: The Return of the King jako přespříliš akční řežbu by bylo nejen nelogické, ale i hloupé - i čistě akční výtvor plný vraždění a zabíjení může být zábavnou hříčkou, která předčí nadupanou konkurenci. Své zklamání ze hry hodlám podložit dostatkem dalších argumentů - tím hlavním je kamera, jejíž otřesné chování nelze slovy dost dobře popsat. Na kameru tak máte jen pramalý vliv (co to povídám - prakticky žádný), co více, pohled na scénu je neskutečně přiblížen a tak dokonale ztrácíte přehled o veškerém dění v okolí hlavního hrdiny. Neskutečně se pohybující kamera mimo jiné brání v účelném využití Gandalfových magických schopností. Na PC jsem se již setkal s desítkami konverzí původně konzolových her, akční adventuru LOTR: The Return of the King bych však subjektivně zařadil mezi ty vůbec nejhorší - a aby toho nebylo málo, dostalo by se jí také ocenění "noční můra ve světě Pána prstenů".

   
Odvážný, nekompromisní a nikdy se nevzdávající čaroděj * Efektní probodnutí soupeře * Další z Gandalfových ladných pohybů

Nápadité lokace a hudební doprovod

Hodnotit hru LOTR: The Return of the King po stránce lokací a prostředí dost dobře nemohu - lze však očekávat, že díky filmové předloze nás čekají skutečně impozantní umělecká a architektonický díla, která alespoň částečně napraví dojem z jinak zpackaného výtvoru. Návštěva Gondoru a dalších míst nepochybně láká všechny znalce Tolkienova díla, kteří tentokráte jistě nebudou zklamáni. Mezi jednu z předností hry (které jí bezpochyby zaručí vysokou prodejnost) budou také doposud neuveřejněné ukázky třetího dílu filmového zpracování Pána prstenů, které se na plátnech kin objeví o vánocích (vydání titulu LOTR: The Return of the King je plánováno již na listopad).

Propojení s Jacksonovou filmovou adaptací Pána prstenů s sebou přináší také jedinečný hudební doprovod, čekají nás tak mnohé známé (a veskrze povedené) hudební motivy a melodie. Naopak slabší stránkou hry se ukázala být grafika - i po této stránce se hra LOTR: The Return of the King neřadí k špičce žánru, opět jsou dobře patrné dozvuky nepovedené konverze. Snad alespoň konzolové verze představí titul LOTR: The Return of the King v plné kráse. A abych nezapomněl – jako bonus nás vedle již zmiňovaných ukázek třetího dílu filmového zpracování čeká také kooperativní mód.

   
Nepřátelé padají k zemi * A na scénu se dostává další soupeř * Jak se nám povedla likvidace nepřátel?

Vymlátím z vás peníze!

Odpírat tvůrcům snahu o vydání titulu LOTR: The Return of the King na co nejvíce platformách by jistě nebylo moudré. Přesto mě však v negativním slova smyslu překvapila úroveň připravované PC konverze, která se jistě jen velmi okrajově podobá svým konzolovým sourozencům. I nadále tak LOTR: The Return of the King zůstává hrou, která má jasný potenciál stát se úspěšným a zajímavým výtvorem - tedy ve verzích pro konzole, ke kterým se upínají naděje většiny z nás. PC verze se v demoverzi prezentovala coby živoucí důkaz uspěchané, levné a nehratelné konverze, jejímž cílem je jediné - obloudit důvěřivé a neznalé hráče o těžce vydělané peníze. Doufám, že povrchním lákadlům nepodlehnete - ale kdo ví, třeba se v případě plné verze dočkáme příjemného překvapení. Šance na podobný zázrak však zůstávají mizivě malé.

Stáhněte si demo (87 MB): Doupě

Homepage: (http://www.eagames.com/official/lordoftherings/returnoftheking/home.jsp)

Stránka českých fanoušků: CZ LOTR web

Výrobce hry: Electronic Arts (http://www.ea.com/)
Vydavatel hry: Electronic Arts (
http://www.ea.com/)
Distribuce v ČR: Cenega (
http://www.cenega.cz/)
Předpokládané datum vydání: Listopad 2003

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 23 N/A
Fotografové vyrazili do Řecka, nafotili nádherné snímky v AC Odyssey

Fotografové vyrazili do Řecka, nafotil…

Stejně jako Origins i Odyssey nabízí propracovaný fotorežim. A umělecké kousky na sebe nenechaly dlouho čekat!

8.  10.  2018 | | 7 N/A
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
Evropský PS Store láká na skvělé slevy, nechybí Detroit a God of War

Evropský PS Store láká na skvělé slevy…

Nejsou to jen malé hry, co dostanou slevy na Playstationu. Tentokrát jde o hity.

4.  10.  2018 | | 7 N/A