Lovers in a Dangerous Spacetime: každý potřebuje lásku (recenze)

Na Nintendo Switch nedávno vyšla indie hra Lovers in a Dangerous Spacetime. Díky originálnímu nápadu a skvělému multiplayeru jsme si nemohli nechat ujít příležitost vyzkoušet hru na této platformě.

Díky volným rukám dokáží nezávislá studia vzít nějaký originální nápad a přetvořit ho ve skvělou hru. Možná by to u velkých vydavatelů neprošlo, budete se nicméně bavit víc než u stále dokola omílaných her typu Call of Duty nebo FIFA. Skvělý titul Lovers in a Dangerous Spacetime je toho krásným příkladem a nyní konečně vyšel na Nintendo Switch.

Ve vesmíru, kde chybí láska

Jelikož je mi jasné, že jen málokdo z vás hru zná, budu se v recenzi věnovat nejen kvalitě verze pro Switch, ale i hře jako takové. Příběh je jednoduchý. Obrovské mezihvězdné srdíčko přinášelo do celého vesmíru lásku a přátelství... dokud ho nezničily síly zla. Nyní jste se svou lodí a neohroženou posádkou povoláni, abyste zlo zastavili.

Lovers (1).jpgLovers (2).jpgLovers (3).jpgLovers (4).jpg
Cílem hry je vrátit do vesmíru lásku a přátelství... tím, že zabijete každého zloducha

Příběh není vůbec podstatný, jelikož opěrným bodem hry je zejména její hratelnost. Pro pochopení si vzpomeňte například na Star Trek. Na můstku je několik různých konzolí a každá má jinou funkci – jedna je na ovládání zbraní, jiná na ovládání motorů, další je zase vědecká atd. Ve hře máte různá stanoviště na ovládání dané věci, každopádně jsou roztříštěná po celé lodi.

 

Hratelnost není založena jen na ovládání lodi, ale i běhání po lodi

 

Hratelnost totiž není založena jen na ovládání lodi, ale i běhání po lodi. Uprostřed je kormidlo, nahoře, dole, vlevo a vpravo jsou děla, dole vpravo štíty, vlevo nahoře speciální zbraň a nahoře vpravo mapa. Chyták je v tom, že se musíte naučit jednak ovládat loď, také však se po lodi rychle pohybovat a do třetice spolupracovat s přáteli, abyste ovládali ty hlavní systémy.

Láska je návyková

Tato kombinace je neuvěřitelně zábavná a návyková a to rovněž díky rozličným druhům výzev, nepřátel a bossů. Průběžně se utkáte se zlem nejrůznějšího typu a při jeho potlačování se zasmějete, zapotíte a dokonce se ve vás dost možná probudí průzkumník. Hra není koridorová, ale na otevřené mapě musíte zachránit určitý počet králíku, abyste mohli letět dál... pokud budete chtít, můžete jich zachránit i víc, pomůže to při vylepšování lodi. Některé úrovně jsou odlišné, například bossfighty nebo cestování do jiného sektoru vám dávají za úkol hlavně přežít.

Lovers (8).jpg
Hratelnost je speciální i díky několika zajímavým prvkům, například díky oběžné dráze

Postupně cestujete svou lodí a máte-li u sebe jednoho až tři kámoše, zažijete ohromnou srandu. Když hrajete sami, pomůže vám počítačem řízený společník, který hraje opravdu dobře... každopádně smysl a zábava hry upadá.

Lovers (5).jpgLovers (6).jpgLovers (7).jpg
Hra je založená na hře s přáteli, bez ní je zážitek při nejlepším poloviční

Důležitým doplňkem je používání krystalů. Ty dáte do určitého systému lodi a tím ho vylepšíte – například beam krystal dáte do děla a získáte paprskové dělo. Zpočátku můžete použít jen jeden krystal, každopádně po vylepšení lodi třeba i dva. Tím je kombinujete a získáváte zcela nové systémy, například na dálku ovládanou raketu.

 

Když hrajete sami, pomůže vám počítačový společník, který hraje opravdu dobře... každopádně smysl a zábava hry upadá

 

Hra naštěstí stále neupadá do stereotypu. Samotné mapy jsou opravdu členité a chytře promyšlené. Zpočátku se například setkáváte s prvkem v podobě oběžných drah kolem větších těles, později vám udělají radost i jiné speciality. Ostatně nové druhy nepřátel jsou sami o sobě neutuchajícím zdrojem zábavy.

Lovers (9).jpgLovers (10).jpgLovers (11).jpgLovers (12).jpgLovers (13).jpgLovers (14).jpg
Vesmír je celkově zajímavý a bude vás bavit jeho průzkum

Celkově díky skvělé hratelnosti a zábavnému multiplayeru získává hra 4/5, a to i přes to, že zážitek v jednom není ono. Hru mohu rozhodně doporučit a zbytek recenze věnujme tomu hlavnímu. Jde hra doporučit i na Nintendo Switch?

Vynikající indie hra pro handheld

Co se týče toho jak hra vypadá a chová se, není co vyčítat. V mém případě porovnání s verzí pro Xbox One dopadá výborně. Jednodušší grafika hry, která je typická pro nezávislé tituly, na Nintendu Switch skvěle vynikne a v handheldovém módu vám to možná připomene hry pro chytré telefony.

Hratelnost není rovněž vůbec problémová. Stačí vám totiž jen pár tlačítek – analogová páčka pro chůzi po lodi a ovládání strojů, tlačítko pro skok a tlačítko pro akci (střelbu, spuštění motorů). Takže není ani problém s hraním na Joy-Conu. Switch podporuje hraní až čtyř hráčů na jedné konzoli, takže jednoduchá a chytlavá hratelnost přijde rozhodně vhod.

Lovers (15).jpgLovers (16).jpgLovers (17).jpg
Verze pro Nintendo Switch se povedla a hra vás bude bavit i na cestách

Závěrem mohu říct, že předchozí verze Lovers in a Dangerous Spacetime dosahují stejné kvality jako verze pro Nintendo Switch... počkat, ta pro Switch je přenosná, což je důvod, proč je dokonce i lepší. Hledáte-li kvalitní indie titul pro více hráčů za rozumnou cenu, mohu vám hru pouze doporučit.

Hodnocení: 4 / 5

Klady:

  • chytlavá hratelnost
  • dobré ovládání i na Joy-Conech
  • ideální hra pro partu přátel

Zápory:

  • nehodí se pro singleplayer

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A