Madden NFL 09 - Ronaldo by se nechytal

Vítejte ve světě, kde má slovo fotbal diametrálné odlišný význam od toho, jak ho známe my. Ve světě, kde je fotbal božským prožitkem.
Seznam kapitol
  1. Dokonalost krok za krokem
  2. Znovu a lépe

Fotbal je sport pro opravdové chlapáky, borce, kteří jsou fyzicky na výši. Svalů mají jako sousedovic pes blech, rychlí jsou jako Romové, kteří utíkají s lupem, a vyřídilku mají větší než jsou prořízlé huby našich politiků.

V tomto FOTBALE nenajdete žádné nagelované primadony, či simulující narcisy s naušničkami v hedvábně jemných ouškách 

Řeč je samozřejmě o americkém fotbale, což už jste samozřejmě museli poznat z popisu takového defaultního hráče. V tomto FOTBALE totiž nenajdete žádné nagelované primadony, simulující narcisy s naušničkami v hedvábně jemných ouškách, ani odbarvené koloušky s intelektem prdícího pytlíku. Tohle je sport, který má koule.

 

madden11.jpg

Každý díl série Madden NFL přichází vždy o něco dříve než ostatní sportovní hry EA Sports a ani letos tomu není jinak. Madden je totiž v USA každoročně jednou z nejlépe prodávaných her, a to nejen proto, že se jedná o simulaci tamního nejoblíbenějšího sportu (tedy kromě baseballu). EA totiž vždy dokáží vše skvěle načasovat a s Maddenem nakluší vždy, když se zvedá ta pravá mánie: při zahájení preseason k nadcházejícímu ročníku National Football League.

madden03.jpg madden04.jpg

Něcím ale tento rok přeci jenom je výjimečný. Celá fotbalová série totiž slaví už úctyhodných 20 let své existence v podobě videohry. Kromě tradičních marketingových žblebtů a různých výročních edicí jsme se ale dočkali i notně vylepšené hry samotné, která by klidně snesla podtitul "nejlepší sport současnosti". Pojďme se podívat proč.

Oslaven budiž onen next-gen

Začněme poněkud netradičně odzadu a opěvujme chvilku audiovizuální zpracování. Právě toho si totiž nejspíše všimnete nejdříve. Už minulý rok dali EA na konzolích nové generace jasně najevo, že tady na svých sportech opravdu budou pracovat, a tento rok, soudě tedy alespoň podle Maddena, jsme se opět dočkali výrazné evoluce.

madden07.jpg madden08.jpg

Grafika hry je vybroušena do těch nejposlednějších detailů a při dobrém výběru kamery opravdu máte pocit, že jste ve hře a řvete na hordu svých jedenácti svěřenců co mají k sakru na tom stodvacetiyardovém hřišti dělat. Atmosféru dozajista umocňuje i náhodně generované počasí, ve kterém nechybí ani déšť nebo sníh. Pokud tedy budete hrát například sezónu, letní preseason zápasy a i první zápasy sezóny si užijete pěkně na sluníčku, s postupujícím ročním obdobím však začně občas poprchávat, chumelit atp. Rozdíl pak bude i v tom, zda zrovna hrajete v Miami nebo v New Yorku.

madden12.jpg madden13.jpg

Zvuky reagující na aktuální herní stav jsou dnes něčím naprosto samozřejmým, stejně jako stále se zlepšující komentátoři herního dění. Hudba v menu stejně nikoho nezajímá, ale věřte, že si užijete pěkných tvrďáren i amerického rapu a vše můžete manažovat v EA Trax.

Novinky zdokonalující hratelnost

Pro méně zručné a občasné hráče byl Madden vždy tak trochu obtížnou hrou. Americký fotbal totiž disponuje mnoha úkony, které je nutné zvládat a přizpůsobit ovládání tak, aby sedlo každému rozhodně není jednoduché. V rámci těchto možností je vše dotaženo do nejmenších detailů, avšak i pro úplné nováčky či případné zájemce je připraven zcela nový a rapidně zjednodušený systém.

madden14.jpg madden15.jpg

Tím je tzv. rookie mód, kdy se veškeré akční klávesy přesouvají do jedné. Veškeré úkony se tak provádí pouze stiskem jedné klávesy v závislosti na akci, která se právě děje. Rozehrávat quaterbackem na tři vybíhající recievery až doposud znamenalo stisknout jednu z kláves přiřazenou určitému hráči. V současné podobě se stačí analogem natočit na onoho hráče, zjistit, zda není krytý a případně mu jednou klávesou nahrát. Podobně to funguje i u blokování nahrávek, bránění, útočení apod. Hru to tak znatelně přibližuje blíže k masám, ovšem nelze si s tímto druhem ovládání vychutnat vše, co Madden nabízí. Původní složitější varianta pro fajnšmekry proto nezmizela.

madden10.jpg

Výraznou novinkou je i upravená umělá inteligence, která se plně přizpůsobuje dovednostem hráče. A pozor, zde to opravdu funguje. Hned po spuštění hry vás provede samotnž pan Madden základním výcvykem, podle kterého se automaticky navolí obtížnost hry. Postupem času se vám protihráč začne přizpůsobovat, ale ne pouze stylem "tato přihrávka mi oproti minule už nevypadne z ruky", ale i stylem samotné hry.

Při dobrém výběru kamery opravdu máte pocit, že jste ve hře a řvete na hordu svých jedenácti svěřenců

Umělá inteligence přemýšlí jako trenér řvoucí do headsetu Motorola a aktivně volí taktické formace pro útok i obranu v závislosti na tom, jak hrajete. Přidává to tak opravdu velice dobrý požitek ze hry a opět se jedná o další faktor, který vás vtáhne do celkové atmosféry.

Dostupné pro: X360, PS3, PSP
Žánr: Sportovní | Americký fotbal
Výrobce: EA Sports | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 15. srpna 2008
  • grafické zpracování
  • online ligy
  • spousta taktik a možností
  • božská hratelnost
  • přizpůsobivá AI
  • kombinace next-gen verze a PSP verze způsobuje pekelnou závislost
  • pro našince nepříliš atraktivní téma

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

včera | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |22 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle