Magic: The Gathering – povídání o nejlepší TCG všech dob

TCG – Trading Card Game, pojem, který díky sérii Magic: The Gathering dobře zná celý svět. Právě dnes můžete na stránkách Doupěte nalézt recenzi nejnovější počítačové hry, založené na této slavné značce, jejíž úspěch se zbytečně pokoušejí znovu a znovu zopakovat TCG jako Pán prstenů, Hvězdné války nebo Pokémon. Neopakovatelnou historii M:TG shrnuje právě tento článek.
Magic: The Gathering – povídání o nejlepší TCG všech dob

Skupina, která právě otevřela tento článek a ráda by se dozvěděla bližší informace o tématu, nechť mě laskavě alespoň obrazně následuje do roku 1993, kdy firma Wizard of the Coast vydává historicky první edici Alphu, přičemž nikdo ještě netuší, jak obrovský bude mít úspěch. Dokonce ani pánové Richard Garfield  a Peter Adkison, kteří za celým projektem stojí, zatím nevědí nic o tom, že se právě stali budoucími multimilionáři.

Od této historické chvíle až k dnešnímu datu vyšla celá řada dalších edicí, prodaly se statisíce karet a byl vytvořen unikátní turnajový systém (využívající ratingového systému a žebříčků DCI – něco jako obdoba tenisového ATP), který na svou dobu v mnoha ohledech předběhl počítačový ProGamming. Na své si navíc přišli i hráči z jiných než anglofonních zemí, protože postupně docházelo k překladům do jednoho jazyka za druhým a nejen díky tomu se celá hra stávala značně masovou záležitostí. Na ilustraci jednotlivých karet se podílejí známí malíři fantasy, postupně se zvyšují také finanční dotace jednotlivých turnajů.

Zhruba v polovině devadesátých let se tak rodí série Pro Tourů (původní název 1.000.000$ Black Lotus Pro Tour), tedy pěti velkých akcí, u kterých celková částka určená na výhry dosahovala právě této zmíněné sumy. Pro případné zájemce bych měl ještě dodat, že dnes již jde o peníze ještě větší.

The Abyss = 2000 Kč

Dalším nesporným lákadlem Magicu jsou  i jeho příběhy, které průběhem času začaly doprovázet každou jednotlivou edici. Motivy obrázků na jednotlivých kartách skutečně mnohdy nejsou kresleny bez konkrétního významu, ale naleznete na nich i postavy či situace vyskytující se právě ve vlastním ději legendy. Autorům se podařilo vytvořit celou fantastickou planetární soustavu, ze které asi nejznámější jest slavná Dominarie. Na tu byly situovány například dobrodružství Urzy a jeho sourozence Mishry, kterým bylo souzeno svést bratrovražednou válku o nadvládu nad zemí, klasického záporného hrdiny Yawgmotha, potažmo mnoha dalších.

Kromě Dominarie se stala populární například Phyrexie (planeta stvořená mocným planeswalkerem, kterou později obsadil Yawgmoth), Nul Moon (umělý měsíc, původně přístroj Null Sphere, jehož posláním bylo řídit artefakty starobylé rasy Thranů)… takto by se dalo zaplnit mnoho stránek, ale dopracovat se musíme též k tomu nejdůležitějšímu a to je něco málo o hraním samotném.

Jelikož i kompletním výčtem obecných pravidel bych běžného čtenáře pravděpodobně hodně znechutil, uvedu zde alespoň úplné základy. Během partie obléknete pomyslný hábit čaroděje, který reprezentuje jednu, případně více z pěti základních barev many (tuto čerpáte ze zemí, které mají ve své základní formě specifickou podobu pro každou variantu – např. zelená = Forest, modrá = Islands atp.), využívá tuto pro sesílání kouzel a s jejich pomocí se snaží udolat soupeře. V současné době se můžete setkat především s následujícími typy: Creature, Sorcery, Instant, Enchantments a Enchant creatures spells. Ve všech uvedených formách má konečně zástupce i magie „zlatá“ (Multicolored), spojující více barev dohromady.

Vyjma nich tu máme ještě Artifact spells, tedy neutrální předměty bezbarvé, které může využívat coby doplněk (pochopitelně existují i balíčky postavené především kolem artefaktů, ale to teď nebudeme rozebírat) jakékoliv vámi zvolené zaměření. Každé z nich má také své výhody a v něčem nad ostatními vyniká, stejně jako v jiných oblastech zase zaostává. Zelená je založená především na silných lesních stvořeních, červená přináší rychlost a mnoho karet přímého zranění, bílá tradičně náleží rytířům, paladinům, přidávání životů i protekci, černá se jen hemží zombiemi a destrukčními kouzly. Na závěr jsem si pak nechal svojí nejoblíbenější modrou, plnou létacích bytostí a především mocných a zákeřných Instantů, umožňujících kontrolu nad tím, co protivník bude či nebude moci zahrát (na rozdíl od Sorcery se Instanty dají vykládat reakčně, tedy i během jeho kola).

Battlegrounds a výběr foilů

Primárním cílem je sebrat oponentovi startovních 20 životů, avšak k vítězství mohou vést i jiné cesty, přičemž minimální počet karet v balíčku je 60 (na Constructed turnajích) a každá z nich mimo základních zemí smí být uvnitř pouze ve čtyřech kopiích, není-li pravidly stanoveno jinak (může dojít k omezení či úplnému banningu). Věci jako skladbu kola či vyvolávací ceny zde nebudu více rozepisovat, protože M:TG Battlegrounds se v případě prvním odehrává v reálném čase, nikoliv kolovém a v případě druhém došlo k upravení casting costů pro potřeby počítačového zpracování a zmíněny jsou individuálně ve vlastní recenzi.

Pokud ještě někoho zajímá například finanční ohodnocení jednotlivých kusovek, věřte že název Trading Card Game (sběratelská karetní hra) nevznikl jen tak sám od sebe a částky vynaložené na zakoupení jediného vzácného kousku se mohou pohybovat řádově v několika tisících Kč. To se týká hlavně cenných karet z Bety, tedy druhé edici po Alphě (obě sady vyšly v počátečném limitovaném nákladu cca 3 měsíce po sobě, ale liší se od sebe stylem oříznutí okrajů, proto také Alpha nesmí být zařazována na turnajích) a především známé „Power Nine“, devítky velmi silných a starých karet, které kromě Bety zaznamenaly reprint už jen v Unlimited (třetí v pořadí).

Krabice od speciálního vydání

Celkový úspěch M:TG po celém světě nenechal chladnou ani konkurenci a vzniklo tak mnoho dalších TCG s nejrůznějšími náměty (v poslední době třeba Pána Prstenů nebo Pokémonů), věhlasu Magicu však žádná z nich nedosáhla. Viděl jsem i letáky, podle kterých byl v Číně oficiálně uznán tamějším ministerstvem coby intelektuální sport a v jisté severské zemi dokonce zařazen do školní výuky, je tedy patrné, že na turnajové úrovni se nejedná o pouhou zábavu na víkendy, ale poměrně drahý a náročný způsob trávení volného času (jen takový testing vám zabere hodin skutečně nemálo).

Existuje i možnost aktivního hraní přes internet díky M:TG Online, ten je však většinou našich hráčů díky potřebným finančním nákladům využívaný především k tréninku Limitovaného formátu (tj. nehrajete s kartami svými, ale teprve s těmi které obdržíte, odlišné jsou i pravidla pro konstrukci decku apod.) Není se tedy čemu divit, že M:TG neunikl ani pozornosti vývojářů her a k dnešnímu datu existují tituly jím inspirované celkem tři – a právě Battlegrounds je z nich zatím ten poslední.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Forza Motorsport 7: vstup giganta na scénu (recenze)

Forza Motorsport 7: vstup giganta na s…

Na okruh se vydal další z velkých favoritů letošního závodu o titul závodní hry roku 2017. Forza Motorsport 7 je konečně tady, pojďme si jí tedy rozebrat kousek po kousku.

3.  10.  2017 | | 4 N/A
Herní agenda: zářijový výběr jako předzvěst podzimních hitů

Herní agenda: zářijový výběr jako před…

První měsíc tohoto školního roku je za námi, a tak je čas na naši pravidelnou agendu. Podzimní sezóna je v plném proudu, takže si konečně můžeme vychutnat pecky jako druhé Destiny, datadisk k Dishonored nebo nové závody Project Cars. To ale není ani zdaleka všechno.

4.  10.  2017 |
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A