Mario Golf – z instalatéra Tiger Woodsem

Hra, ve které se objeví postavička instalatéra Maria, je zárukou dobré a kvalitní zábavy. Tento malý řemeslník pro dnešek pustí z ruky hasák, přestane montovat pisoár, ucpaný odpad nechá na vaší opravářské zdatnosti a místo toho uchopí do rukou vozík s holemi a vyrazí pokořit greeny ve hře Mario Golf.
Mario Golf – z instalatéra Tiger Woodsem
Žánr: Sportovní
Platforma: GameBoy Color
Podporuje: Propojovací kabel
Výrobce: Nintendo
Distributor: Nintendo

Hra, ve které se objeví postavička instalatéra Maria, je zárukou dobré a kvalitní zábavy. Tento malý řemeslník pro dnešek pustí z ruky hasák, přestane montovat pisoár, ucpaný odpad nechá na vaší opravářské zdatnosti a místo toho uchopí do rukou vozík s holemi a vyrazí pokořit greeny ve hře Mario Golf.

Můj parťák a kolega v zaměstnání má jedno rčení a doufám, že se nebude zlobit, když ho zde budu citovat. Jeho rčení zní následovně "Kdyby ses hůř učil, tak jsi teď mohl být zedníkem." V našem případě si toto rčení dovolím trochu pozměnit do tohoto znění "Kdyby ses líp učil, tak jsi teď mohl být instalatérem a známou herní postavičkou". Hra, ve které se objeví postavička instalatéra Maria, je zárukou dobré a kvalitní zábavy. A tak je tomu i v tomto případě. Tento malý řemeslník pro dnešek pustí z ruky hasák, přestane montovat pisoár, ucpaný odpad nechá na vaší opravářské zdatnosti a místo toho uchopí do rukou vozík s holemi a vyrazí pokořit greeny ve hře Mario Golf.

Mario GolfMario Golf

Po spuštění hry vám displayem prosviští průměrné demo, které jde naštěstí odmáčknout. Věřte mi, že podruhé ho už opravdu nebudete potřebovat vidět. Poté na vás nastoupí hlavní menu, ve kterém máte na výběr ze čtyř položek, které se dále ještě rozvětvují. Nyní si trochu rozepíšeme, co je v nich možno nalézt. A protože to při popisu berou všichni od začátku tak já to vezmu natruc od konce. V kolonce Options máte možnost překopírovat nebo vymazat vámi uložená data nebo si prohlédnout velmi příjemně zpracovaný golfový slovník ve kterém najdete přes 150 abecedně seřazených výrazů a ke každámu je přidán popis významu vybraného slova. Takže pokud si nebudete jistí, co to na vás hra sype za výrazy, tak se utíkejte poučit do slovníku. No a pokud jste již na greenu někdy stáli, aspoň si můžete osvěžit pamět. Další kolonkou je Status. Zde hra sama ukládá vaše nejpodařenější odpaly, které si pak můžete sami narcisticky prohlížet anebo se můžete pochlubit přátelům a načechrat tak trošku své ego. Protože zahrát 364 yardů na dva údery, jak se to podařilo mě, tak to chce palec políbený přímo od boha. Celkem zde hra může uložit dvacet nejpovedenějších výkonů. Dále si zde můžete prohlédnout veškeré údaje o vaší postavičce. Tyto informace vám řeknou vaši výšku levelu, nejdelší odpal, nejlepší dosažené skóre atd. Další kolonkou je VS. Mode a k čemu slouží je nejspíš jasné že? Jak už jsem uvedl v příslušenství, hru je možno propojit kabelem a vy si to na greenu můžete rozdat se svým kamarádem. Upozornění - předchozí věta v žádném případě neobsahuje dvojsmyslnou narážku. A na řadu nám přichází kolonka nejdůležitější, kolonka nazvaná 1P Play. Zde si vytvoříte postavu, ale nečekejte nějaké složitosti, vše je zde shrnuto na výběr - muž nebo žena, výběr ze dvou typů obličejů a toho jestli váš hráč bude pravák nebo levák. Poté už jen zadáte své jméno a jste vrženi přímo do kanceláře ředitele jednoho z golfových klubů. Ředitel vás přivítá, dozvíte se pár základních informací a dostanete pozvání na green.

Mario GolfMario Golf

Nyní se seznámíme s různými módy hry v Mario Golfu. Jedna z možností, kterou můžete zvolit, je trénink. V tomto módu si můžete vybrat libovolné hřiště, nastavit libovolný vítr a trénovat až do omrzení nebo do naprostého zvládnutí tohoto hřiště. Další možností je Stroke. Toto je poněkud rozsáhlejší trénink, na výběr zde máte čtyři hřiště, ale musíte už na nich odehrát všech 18 jamek. Pokud zvolíte Match Game bodete bojovat na jednom ze čtyř hřišť o všech 18 jamek. Hrát budete dva a vaším soupeřem bude šampión nějakého golfového klubu. Poslední možností je Tournament neboli turnaj. Zde se zúčastníte klubového turnaje a teprve až všechny porazíte a po odehrání všech 18 jamek stanete s nejlepším výsledkem na stupni vítězů jako první, můžete se zúčastnit turnaje v dalším golfovém klubu. A víte co vás čeká až vyhrajete ve všech čtyřech klubech? No přece souboj se samotným Mariem v této hře prezentovaným jako golfovým bohem. Ale to už předbíhám, protože do tohoto souboje vás čeká ještě spousta práce na vaší postavě, takže hurá na to.

Golfový klub ve kterém začínáte své tažení se jmenuje Marion Club. Objevíte se v klubovně tohoto klubu a máte možnost si popovídat s několika ostatními hráči, kteří vám poradí nějaké drobnosti. Poté co vyjdete z klubovny směrem nahoru, dostanete se k pořadateli turnaje, který vám nabídne dvě možnosti. Buďto se vrhnete rovnou do turnaje nebo si 18 jamek můžete napřed vyzkoušet tréninkově. Doporučuji jít rovnou do turnaje, nemáte totiž co ztratit a rovnou se můžete poměřit se soupeři a zjistit jak na tom jste se svým začátečnickým golfovým uměním. Poté, co turnaj dokončíte na prvním místě, obdržíte pohár a můžete vyjít z klubovny směrem dolů. Objevíte se na mapě, po které se dostanete k dalším golfovým klubům, které jsou ve hře celkem čtyři. Dále na mapě můžete také narazit na místa, kde si budete po splnění určitých podmínek vylepšit svůj level. Nikdy však není nic zadarmo a tak se vám některá místa otevřou až po dosažení určitých výsledků.

Mario GolfMario Golf

Samotná hra se hraje velmi příjemně. Kamera přelétne celou vzdálenost hřiště a zase se vrátí k místu odkud budete provádět první odpal. Hůl máte automaticky nastavenou, ale pokud budete mít pocit, že zrovna pro určitý úder není vhodná, můžete zvolit jinou. Další věc, kterou musíte zkontrolova, je síla větru. V pravém horním růžku je zobrazena šipka, která ukazuje jakou silou a kterým směrem zrovna vane vítr. Pokud chcete zahrát aspoň trochu slušný úder, tak se podle toho musíte řídit a upravit směr a sílu odpalu. Způsob odpalování byla vždy největší bolístka těchto her. Na PC mají hráči svého věrného hlodavce na podložce, na ovladačích od konzolí je na výběr ze spousty tlačítek Přesto si myslím, že způsob který zvolilo Nintendo je nejpříjemnější i když většina náročnějších hráčů namítne že je primitivní. Jak to tedy funguje? Ve spodní části je zobrazený měřič jenž je v manuálu popsán jako siloměr, což je docela vhodný název. Na tomto siloměru jsou vyznačeny dva body, bod A je úplně vlevo a bod B téměř vpravo. V okamžiku kdy se rozhodnete odpálit tak se po siloměru rozjede rafička k bodu A. Pokud se zastaví přesně na bodu A bude síla úderu maximální a pokud se netrefíte přesně na bod A tak váš úder bude slabší, což může být v okamžiku kdy potřebujete přestřelit vodní plochu docela nepříjemné. To však není celé. V okamžiku, kdy rafička dosáhne bodu A a vy ji v nějakém místě zastavíte, tak se dál vrací k bodu B. Abyste dosáhli co nejlepšího úhlu, tak musíte zastavit přesně v bodu B. Pokud zastavíte rafičku dřív, bude úhel odpalu menší a naopak. Možná to zní trochu složitě, ale je to právě naopak. V jednoduchosti je síla. Věc která mne velmi zaujala byla perfektní propracovanost fyziky míčku. Vítr ho opravdu zanáší podle toho jakou silou vane, pokud dopadne míček na okraj kopečku tak se skutálí zpět, když napálíte míček mezi stromy tak vězte že větve vám budou při odpalu hodně zavazet. Takovou realističnost jsem opravdu nečekal a byl jsem hodně překvapen. Za každé umístění dostáváte zkušenosti a až dosáhnete určitého počtu, vaší postavě se zvedne level. To se poté odráží ve větší přesnosti, budete moci odpálit větší dálku než na začátku apod.

Mario GolfMario Golf

Graficky je hra povedená, možná by mohla být vykreslena o něco ostřeji, ale to už je jenom můj názor. Jediná věc která mě zamrzela byla ta, že autoři neumožnili nechat si pokrýt trávník poblíž jamky síťkou, aby byly odhaleny terénní nerovnosti. Hudba je taková kolotočová, ke golfu se moc nehodí, ale je na úrovni. Zvuky jsou sympaticky provedeny, například zvuk letícího míčku se mi velmi líbil, ale ozvala se stará známá bolest. Nevím jestli je to mnou nebo nebo tím že těch zvuků je v hrách které jsem recenzoval opravdu málo. Po stránce hratelnosti nemůžu hře nic vytknout a troufám si tvrdit, že až tuhle hru dohrajete, budete dokonale teoreticky vyzbrojeni pro golf v reálu.

Grafika: 8/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 8/10
Výborná realita a hratelnost.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |