Marvel's Spider-Man: komiksárna za všechny prachy (recenze)

Deadpool byl kdysi průlomem pro filmovou komiksovou scénu a Spider-Man se nyní snaží o to samé také na herním poli. Povedlo se?

Co baví

  • Skvělý příběh
  • Ukázkové dávkování obsahu
  • Opravdu živý New York
  • Filmová kvalita a hudba

Co vadí

  • Občas drhnoucí animace
  • Pro někoho dost vysoká obtížnost
9/10
Hodnocení

Hry na superhrdiny mají v herní branži své nezastupitelné místo, až na pár výjimek nikdy nebyly brány opravdu vážně. Série Batman Arkham poprvé ukázala, že můžou mít tyto projekty i prvotřídní kvalitu a ne pouze oslíčka pro otřesení peněz z filmové předlohy. Ještě déle jsme si museli počkat na důstojnou herní adaptaci pavoučího muže. A vypadá to, že jsme se dočkali vskutku ikonického návratu na výsluní.

Zapomeňte na film, tohle je komiks

Pokud si myslíte, že bude Spider-Man těžit především z filmové tvorby a nejnovějšího snímku s podtitulem Homecoming, jste na omylu. Ano, jisté prvky a pomrknutí ve hře zajisté najdete, tu největší inspiraci však čerpá titul především z komiksů, z čehož nemůžeme nemít radost. Čerpá ji navíc takovými doušky, že se budete usmívat víceméně napříč celou hrou. Ale popořadě. 

Marvel's Spider-Man_20180824000437.jpgMarvel's Spider-Man_20180823225204.jpgMarvel's Spider-Man_20180824000017.jpgMarvel's Spider-Man_20180824000958.jpg
Příběh čerpá inspiraci z komiksů, nejsou mu však cizí ani filmy.

Příběhově je hra zasazena o něco později, než jsme většinou zvyklí. Peter Parker je tu Spider-Manem již pěkných 8 let a za zády má nemálo patálií se všemi možnými záporáky, které známe z komiksů. Po úspěšném poražení Wilsona Fiska, známého také jako Kingpin, se na scéně objevuje tajemná zločinecká organizace - Démoni. Tu má pod palcem Martin Li, kterého Peter i tetička May dobře znají a úzce s ním spolupracují. 

 

Předně musím pochválit scénáristy, jež dokázali vymyslet smysluplný příběh, kterému nechybí emoce a velmi osobní nota.

 

To samozřejmě naruší nejen poklidný život ve městě, ale také rovnováhu mezi Peterem a Spideym, který musí nyní zápasit nejen s reálnou hrozbou pro New York, ale také se svými vnitřními démony a problémy. Tím ale smrtelné nebezpečí pouze začíná vystrkovat růžky. 

Marvel's Spider-Man_20180821204150_3.jpgMarvel's Spider-Man_20180821213601.jpgMarvel's Spider-Man_20180821221417_3.jpg
Během hraní narazíte na spoustu postav. Někteří se k vám přidají, další vám půjdou po krku.

Předně musím pochválit scénáristy, kteří dokázali vymyslet smysluplný příběh, kterému nechybí emoce a velmi osobní nota. Vlastně je tu příběh vymyšlen mnohem lépe, než u většiny filmů dohromady. Dokáže vás chytnout, navnadit, vyděsit a ve správnou chvíli i pustit slzu. Rozhodně to nebude něco, čemu se budete při putování otevřeným světem New Yorku vyhýbat a pravděpodobně to budete chtít mít za sebou jedním dechem. Potěší nespočet pomrknutí z komiksů a camea oblíbených postav, o kterých však pomlčím. 

Město, co nikdy nespí

Dalším velkým překvapením bylo, s jakou precizností Insomniac vymodeloval a oživil herní mapu - město New York. Ten je opravdu obrovský, členitý a neuvěřitelně pestrý. Jeden by řekl, že jedno město nemůže působit jako velká herní mapa, opak je ale pravdou. Svou velikost využívá do mrtě a především působí jako živé místo, kde nechybí milé detaily, jako věž Avengers či ambasáda Wakandy. Ulice jsou doslova nabité auty a lidmi, což pochopíte teprve poté, co seskočíte a osobně vše prozkoumáte. V lecčem by se mohlo přiučit i GTA, a to už je velká pochvala pro singleplayerově zaměřený titul, jakým Spider-Man bezesporu je. 

Marvel's Spider-Man_20180822194904_2.jpgMarvel's Spider-Man_20180821222134_1.jpgMarvel's Spider-Man_20180821222800.jpgMarvel's Spider-Man_20180821224100_1.jpg
Tak živý New York jste ve hře ještě neviděli!

Hra má navíc ukázkové dávkování obsahu. Zatímco k městu samotnému dostanete přístup víceméně hned a můžete jej prozkoumávat dle libosti, jednotlivé výzvy, mise, nepovinné questy, sběratelské předměty a vlastně i spousta funkcí hry samotné se objevují na mapě pěkně postupně, jak si razíte cestu příběhem. Nejste tak zbytečně zahlceni a hra dokáže potěšit něčím novým ještě daleko za polovinou příběhu. Věcí na práci je tu navíc opravdu spousta a překvapila mě jejich pestrost. Ať už lovíte zločince po ulicích, chytáte holuby či plníte výzvy bláznů, kteří vám neustále vyřvávají do telefonu, každý úkol má většinou ještě několik různých stylů a způsobů, takže vám nikdy nepřijde, že děláte neustále to samé. 

Kapitolou samou pro sebe je pohyb po městě. Spidey je šikovný gymnasta a hra vám nad ním nechává plnou kontrolu. Animace vskutku lahodí oku a všemožných úskoků, úhybů a dalších manévrů máte v rukávu dostatečně, takže se velmi rychle začnete pohybovat po městě se vší grácií a svižností. Pocit ze slaňování mrakodrapů pomocí pavučin je opravu převeden do hry perfektně, vše navíc působí dostatečně věrohodně, jelikož nechybí setrvačnost, váha a další fyzikální aspekty. I když samozřejmě stále jde spíše o arkádovější styl pohybu, který má být především zábavný, ne realistický. Občas se stane, že se Spidey zasekne u nějakého objektu či neposlouchá na slovo rozkazy vašeho ovladače, jde však spíše o sporadické nedostatky, které velmi rychle vyřešíte. 

Raketa v rukávu, bomba v kapse

Nedílnou součástí Spider-Mana je i jeho inventář všemožných gadgetů a především plejáda různých obleků. Těch je tu opravdu požehnaně a co je důležitější, většina vám odemkne ještě specifickou schopnost obleku. Jeden například umí zapnout štít, který vás činí na chvíli neprůstřelným, další vytvoří hologramy pro odvedení pozornosti a takový Iron Spider z Infinity War samozřejmě pomáhá velkýma pavoučíma nohama. Vše naštěstí můžete libovolně kombinovat, nezávisí tedy pouze na zvoleném obleku. 

Marvel's Spider-Man_20180823232518.jpgMarvel's Spider-Man_20180823205307.jpgMarvel's Spider-Man_20180824001402.jpgMarvel's Spider-Man_20180824001750.jpg
K dispozici budete mít celou plejádu gadgetů, které vám pomohou vyzrát na zločince. 

Kromě schopností tu máte i gadgety samotné. Jedná se o klasické pavučiny, jejich silnější variantu, pavučinové bomby, miny a další vychytávky. Ty vám pomůžou v boji opravdu hodně, jelikož nejen pěstmi je živ člověk a když na vás naběhne celá řada nepřátel se svými specifickými zbraněmi, máte zaděláno na problém. Příjemným faktem je, že hra není jednoduchá a i na střední obtížnost budete mít co dělat. Vše ale působí fér a nikdy jsem neměl pocit, že by hra podváděla. Pokud Spidey zařval, zavinil jsem to já. 

 

Jistá inspirace sérií Arkham tu určitě je, více bych ale styl boje přirovnal k sérii Devil May Cry.

 

Poslední vrstvou vašeho inventáře jsou tři pasivní schopnosti, které můžete mít aktivované v obleku. Jsou to klasiky jako možnost vydržet větší poškození, mít více času uhýbat kulkám a další. Díky tomu si Petera více přizpůsobíte sobě a svému stylu hraní. 

Marvel's Spider-Man_20180823191048.jpgMarvel's Spider-Man_20180823193022_1.jpgMarvel's Spider-Man_20180823212313.jpg
Spidey je neuvěřitelně agilní - dokážete s ním opravdu psí kousky. Nebo spíše pavoučí?

Když už jsme u soubojů, musím uklidnit všechny nedočkavce, které se bojí stereotypního bušení do dvou tlačítek. Jistá inspirace sérií Arkham tu určitě je, více bych ale styl boje přirovnal k sérii Devil May Cry. Jak Spidey leveluje, odemyká nové styly boje a gadgety, takže pak budete ladně hopsat po bojišti, mlátit, houpat se, házet okolní předměty, vystřelovat pavučinové bomby a další pomocníky. Celkově je soubojový systém opravdu pestrý a ve zkušených rukou vypadá boj jako ten pravý akční balet. A rozhodně nikdy nenudí. 

Filmové kvality

Co si budeme povídat, Playstation má jedny z nejlépe vypadajících exkluzivit na trhu a Spider-Man tento fakt jen potvrzuje. Hra má filmové grafické kvality, animace a filmečky jsou špičkové včetně dokonalého lip-syncingu, postavy působí živě a přirozeně, město je neuvěřitelně pestré a žije vlastním životem. Houpání mezi obrovskými mrakodrapy nikdy nepřestává bavit a hra je doslova plná malých detailů, kterých si všimnete jen při bližším zkoumání. Právě ty však přidávají hře onen šmrnc a jiskru. Ve světě zažijete jak slunečný den, tak noc, stejně jako rozličné počasí, které se často pojí s určitým milníkem v příběhu. Po jeho dokončení lze navíc vše nastavit podle sebe. 

Marvel's Spider-Man_20180822170118_1.jpgMarvel's Spider-Man_20180822165710_2.jpgMarvel's Spider-Man_20180822165837.jpgMarvel's Spider-Man_20180822165910.jpg
Graficky jde o jednu z nejlépe vypadajících her na PS4. Především úrovní detailů. 

Stejně kvalitní je i soundtrack z pera Johna Paesana, který má na triku spoustu filmových i herních hitů a perfektně vystihl podstatu Spider-Mana a jeho hudební doprovod. Audiovizuální stránka hry je zkrátka prvotřídní a nikdy jsem nenarazil na výrazně doskakující textury, viditelné bugy či další chyby, což mluví o precizní optimalizaci. Při bližším zkoumání si určitě dokážete všimnout menší vykreslování vzdálenějších objektů a o něco méně kvalitnější hru světel a stínů, než na kterou jsme koukali v trailerech, výsledek je však stále na vysoká úrovni. 

Co říci závěrem? Po druhém dílu Spider-Mana jsme museli čekat opravdu dlouhé roky, abychom se dočkali důstojného nástupce a novinka plní tuto roli do puntíku. Insomniac potvrdil svou pozici špičkového vývojářského studia a přinesl prvotřídní herní komiksárnu s ukázkovým využitím licence, skvělou prezentací a příběhem, který umí chytnout za srdce. Chyby by se rozhodně našly, pravdou ale je, že se mi je jednoduše nechce hledat. 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát nebo přát k Vánocům

Nejlepší hry pro PC, které si teď může…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

10.  11.  2018 | | 4 N/A
Sid Meier

Sid Meier's Civilization: Nový úsvit -…

Jednou z očekávaných deskoherních novinek letošního podzimu byla bezpochyby nová Civilizace s přídomkem Nový úsvit. Jak se nástupce dnes už legendární Sid Meier´s Civilization povedl?Prozradíme vám, že v konkurenci strategických her se rozhodně neztratí, ale více už v naší recenzi.

4.  11.  2018 | | 1 N/A
Hráči fotí v Battlefieldu 5: obrázky lákají do bitevní vřavy (galerie)

Hráči fotí v Battlefieldu 5: obrázky l…

Co si budeme povídat, Frostbite engine je prostě to nejlepší, co střílečky z pohledu první osoby v dnešní době mohou mít.

15.  11.  2018 | | 9 N/A
Legendární WarCraft 3 se vrací. Byla oznámena předělávka Reforged

Legendární WarCraft 3 se vrací. Byla o…

Čtvrtý díl se bohužel nechystá, fanoušci Warcraftu ale dostali pěkný dárek od Blizzardu.

3.  11.  2018 | | 25 N/A
Call Of Duty: Black Ops 4 - měsíc poté aneb hráči vs fakta (galerie)

Call Of Duty: Black Ops 4 - měsíc poté…

Uplynulo teprve pár týdnů, ale již nyní jsou některé skutečnosti evidentní.

7.  11.  2018 | | 2 N/A