Mašinfírou v pražském metru

Kterýpak kluk by se na pár chvil nechtěl posadit na místo strojvedoucího vlaku nebo „řidiče“ pražského metra. Možná vám už není –náct, ale na takové sny si určitě ještě dobře pamatujete. Jistě vás tedy potěší simulátor, který jsme objevili na Internetu. Sice se nejedná o simulaci v pravém slova smyslu, přesto si s ní můžete hrát celé hodiny a neomrzí.
Mašinfírou v pražském metru
Jednou o víkendu, když venku lilo a blesky lítaly, jsem zasedl k Internetu a přes různé vyhledávače se nechal zanést na ty nejroztodivnější domácí stránky, jaké jen na českém Internetu existují. Jaké však bylo moje překvapení, když jsem na jedněch stránkách našel informace o různých programech, které na počítačích simulují železnici a kolejovou dopravu vůbec. Vzhledem k tomu, že mašinky byly od pradávna mým koníčkem (v některé ze skříní mám schované kila kolejnic, mašinek a vagónků), tak mě nalezené stránky samozřejmě zaujaly na první pohled.

Byl tam důvěrně známý Mechanik, o kterém jsme již také psali, pak několik dalších programů a v neposlední řadě i dílko německého programátora jménem Bahn. Popisek hovořil o tom, že se jedná o jeden z nejpropracovanějších simulátorů železniční dopravy. Vzhledem k tomu, že v té době se poprvé začalo mluvit o připravovaném Train Simulatoru od Microsoftu, měl jsem velké oči a očekával kdovíco na mě nevybafne z archivu, který jsem stahoval a netrpělivě přitom ťukal prsty o desku stolu.

BahnBahn

Potom, co jsem program spustil, následovalo mírné rozčarování, protože jsem zjistil, že se nejedná ani tak o simulátor viděný z pohledu mašinfíry, ale z jakéhosi pseudo 3D pohledu, který mi silně připomněl staré dobré SimCity. Zakrátko jsem si uvědomil, že se nejedná ani tak o hru, ale o program, který by mohl být využit na reálnou simulaci provozu jakékoliv kolejové dopravy. Tomu odpovídá i jeho složitost, která je na první pohled poměrně odstrašující. Tolik tedy krátce o samotném programu (ještě se k němu vrátím), ale teď k tomu podstatnému, co dělá tento program atraktivní pro každého Pražáka :-).

Na www stránkách www.mujweb.cz/www/railstranky, kde jsem našel odkaz na program Bahn, je ke stažení také několik map některých českých železnic a především mapa pražských tramvají a metra. Co z toho plyne? Stačí se podívat na přiložené obrázky a je to myslím jasné.

Mapa, kterou jsem si pojmenoval jako „tramvajová“ nabízí poměrně věrnou simulaci provozu tohoto dopravního prostředku po našem hlavním městě k roku 1997, kdy tato mapa vznikla. Samozřejmě jízdní řád jednotlivých tramvají neodpovídá realitě (už například proto, že na začátku simulace je vždy nastaven na půlnoc) a tak se jím nemůžete řídit, nemluvě o tom, že velké množství linek už jezdí jinudy, ale můžete mít díky němu poměrně reálnou představu kolik je např. v jednu chvíli tramvají na trati atd. Hodnota takové informace je samozřejmě nulová, ale dívat se na mapu Prahy a vidět všechny ty linky s bílými čárečkami jak se pohybují… ten pocit má něco do sebe :-).

Aby vše fungovalo tak má (tramvaje nedělaly bum příliš často a samy od sebe), je k dispozici velké množství návěstí, semaforů, dep, zastávek a i u každého jednotlivého vozidla je možné nastavit přes deset různých položek.

Přiznám se, že krátce po prozkoumání všech tajů programu se mezi mé nejoblíbenější činnosti zařadila tato: zastavit během ranní špičky s některou tramvají na nejrušnějším místě v Praze, nechat ji tam stát a pak sledovat lavinovitě se šířící dopravní kolaps, kterak ochromuje dopravu v celé Praze. Je mi jasné, že popsaná zábava je poměrně morbidní, ale sám jsem se při svých cestách Prahou několikrát stal její obětí v reálném provedení.

Druhou mapou, která simuluje hlavní město a kterou je možné na výše uvedených stránkách stáhnout, je mapa pražského metra. Nevím, nakolik je přesná, ale už první pohled na ní je více než zajímavý. Zjistíte totiž, že jednotlivé trasy pražského metra (A, B, C pro mimopražské) jsou v podzemí propojeny spojovacími tunely, které nejsou používány pro běžnou přepravu pasažérů. Stejně tak je zajímavý pohled do zákulisí stanic, které byly před nějakým tím rokem konečnými zastávkami a mají tak v podzemí vybudovány poměrně rozsáhlá depa.

BahnBahn

Mimo tratí, které se dodávají přímo s programem (většinou rozsáhlejší tratě železničního charakteru) a tratí do českých autorů, které si můžete stáhnout z Internetu (mimo dvou zmíněných tras pražských tramvají a metra je k dispozici ještě několik dalších železničních tratí), si můžete samozřejmě vytvořit i své vlastní. Většina z nás začne patrně klasickým oválem se dvěma výhybkami, který měla doma asi většina kluků. Na ten pustíte nejprve jeden vlak, potom přidáte semafory a můžete pustit i druhý vlak, dále přijde na řadu další výhybka a… na chvíli se ocitnete v dávných dobách vašeho dětství :-).

Pěkné hraní a příjemnou zábavu!

P.S. Na zmíněných stránkách je přímý odkaz na download programu, ale ten v době psaní tohoto článku nefungoval. Je tedy nutné jít na homepage (originál je v němčině, ale naštěstí je možnost přepnout na anglicky psanou verzi) a stáhnout program odtamtud. K dispozici je i česká lokalizace, kterou můžete program v případě potřeby počeštit.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A