Mass Effect 3 – nakopejte Reaperům zadky (preview)

S blížící se E3 byla poodhalena zápletka, bojový systém a další zajímavé drobky.

Mass Effect 3 má být opravdu hutným závěrem trilogie. Komu to nedokázal trailer odhalující hru, měl by dávat skutečně dobrý pozor – po příběhu odehrávajícím se v DLC Arrival (kde se Shepard prakticky dopustil válečného zločinu a genocidy, ale zachránil půl galaxie) je za své činy postaven před vojenský soud. Celý děj hry tak začíná na matičce Zemi, Shepard sedí na lavici obžalovaného a najednou zaútočí Reapeři. Země je během několika málo hodin dobyta a jedinou naději představuje opět Shepard. To on musí sehnat spojence mezi ostatními rasami a nakopat starodávné technologické potvoráky do zadnice.

VIDEO: 3792 'Mass Effect 3 - VGA 2010 debut trailer'

Sjednocení proti starobylému nepříteli, co každých 50 000 let vymlátí celou Galaxii, je životně důležité nejen kvůli znovuobsazení Země, ale taky záchraně celého světa. Shepard však při svém putování může věřit jen sám sobě a svému vybranému týmu věrných. Proti němu se totiž obrací nejen Reapeři ale i tajemný Cerberus. Řádně napínavá hra o přežití může začít…

01.jpg 02.jpg

Už při útěku z naší modré planety si uvědomíte, že Mass Effect 3 působí úplně jako střílečka. Na rozdíl od předchozích dílů totiž již nejde o přeměřování hodů kostek, kterými si hra tajně hází ukrytá za plejádou grafických efektů. I teď vám sice zůstanou k dispozici rozsáhlé talentové stromy a schopnosti, ale mnohem větší roli by mělo hrát krytí za překážkami (tentokrát by mělo být nutné přesouvat se z krytu do krytu) a vůbec způsob, jakým se budete prostředím pohybovat a jestli přitom budete střílet (i nepřesná palba dokáže udržet AI skrčené za nějakou překážkou.)

Více střílení, méně RPG

Novináři, kteří již titul viděli v pohybu proto tvrdí, že se zážitek ze hry nedá srovnat s předchozím Mass Effectem a vážně to vypadá, jako by souboje přiskočily z úplně jiného žánru. Nový systém boje totiž přináší naprosto nové taktické možnosti a situace s hromadou nepřátel se dá vyřšit třeba tím, že přikážete svým parťákům provést klamný útok a sami nepřítele obkroužíte, abyste mu vhodili do zad pár pěkně nepříjemných granátů a se zbytkem se vypořádali za pomocí útočné pušky.

Zbraň se dá zamířit mnohem pohotověji a dokonce se můžete těšit i na dříve absentující zpětný ráz

Hned na začátku si pravděpodobně všimnete, že pohyb Sheparda je méně prkenný, zbraň se dá zamířit mnohem pohotověji a dokonce se můžete těšit i na dříve absentující zpětný ráz. Mezi přidané novinky však patří i granáty, kterými se dají bez problému vyřídit větší skupinky nepřátel a udržet si je tak daleko od těla.

04.jpg 05.jpg

Dle dostupných informací se však zdá, že se soubojům nablízko tak úplně nevyhnete – a nemusíte se kvůli tomu chytat za hlavu, protože systém pěstních bitek se od minulých dílů celkem výrazně změnil. Každá z class ve hře by tentokrát měla umět exkluzivní chvaty a co je ještě důležitější, přibylo i tlačítko pro instantní zabití nepřítel nablízko. V případě vojáka se o vykuchání nepřítele postará ocelová čepel ukrytá v brnění, takový Adept ale raději podle vzoru Protossů vytvoří čepel psionickou.

Všechny volby mají a měly svůj smysl

Galaktický konflikt se však i přes vaší snahu nerozhodne v soubojích muže proti muži, ale v otevřené válce všech ras. Před vašimi zraky se teď pravděpodobně zjevily obrovské galaktické křižníky, které po sobě pálí z mnoha děl. A ano, máte pravdu, skutečně si vesmírných bitek užijete a podle drbů byste se mohli dostat i na tělo nějakého toho Reapera, ale dříve, než budete moci uspořádat druhé hvězdné války, budete muset sehnat rasy ochotné se do konfliktu zapojit.

07.jpg 08.jpg

Právě zde evidentně začínají mít smysl vaše volby učiněné v předchozích dílech série. V misi prezentované redaktorům serveru IGN se totiž ocitáte na domovském světě Salarianců nazvaném Sur’Kesh a snažíte se z něj dostat princeznu Kroganů, abyste vymírající (ještě stále?) rasu zachránili. Svůj zájem na vašem úkolu pak má jak doktor Mordin Solus, tak Urdnot Wrex z jedničky.

Nepovraždili jste si náhodou parťáky?

Jenže v tuto chvíli začíná hrát roli to, jakým způsobem jste hráli předchozí hry. Neumřel vám Mordin při závěrečné části původního Mass Effectu? Nezabili jste vlastníma rukama Wrexe? A bude to vůbec nějakou roli? Nenahradí jen známé a mrtvé postavy nějaké nové figurky, které by s vámi prošly pečlivě připravené questy? Nezastíráme, že to tak může být. Vývojáři pak ale slibují, že vaše volby budou mít na celý průběh hry a její větvení velký dopad. Můžeme jen doufat, že se nebude jednat o klasické větvení ve stylu Dragon Age, ale spíše o opravdové volby, které mají význam – přesně jako to ukázal druhý Zaklínač.

Můžeme jen doufat, že se nebude jednat o klasické větvení ve stylu Dragon Age, ale o opravdové volby

Hra by se rovněž měla lišit podle toho, jestli jste hráli za světlou nebo temnou stranu síly (tedy za Paragona nebo za Renegadea.) Nekompromisní přístup Renegáta by vám měl vynést respekt u bojových národů, jako jsou třeba zrovna Krogani, ale rozhodně si tím nezískáte respekt u vědecky založených Salarianců. A teď babo raď – kterou stranu více upotřebíte v nadcházejícím konfliktu? A neutvořil se jejich názor také už v průběhu jedničky? A nezamotají se do celého problému i milostné vztahy, jež jste si utvořili?

screen1152.jpg screen1280.jpg

Ano, romance se vracejí v plné síle a mnozí Shepardové budou muset zpytovat svědomí. Zůstali jste věrní své lásce z prvního titulu, nebo jste hned skočili po jiné? Pokud platí druhá možnost, připravte se na pořádně zamotaný milostný trojúhelník. A jestliže chcete utvořit víceúhelník, klidně můžete – nově objevené postavy byste mohli sbalit také. Jestliže pak patříte mezi čtyřprocentní menšinu či vás baví sexuální skandály tak vězte, že na své si tentokrát mimo lesbiček přijdou i gayové.

Jaké známé postavy se objeví?

Mass Effect je znám svým důrazem na kvalitní napsání postav a mnoho z vás jistě zajímá, jaké staré známé ve třetím díle potkáte. Dle zatím dostupných informací by mělo jít o tyto charaktery, seznam se však velice pravděpodobně ještě minimálně dvakrát prodlouží:

Kaidan Alenko nebo Ashley Williams (podle rozhodnutí v prvním díle)
Garrus (pokud přežil)
Legion (pokud přežil)
Wrex (pokud přežil)
Mordin (pokud přežil)
Liara T'Soni
The Illusive Man
James Sanders
Ambassador Udina
Kapitán Anderson

I bez neblaze proslulých sexuálních aférek si ale Mass Effect 3 zaslouží pozornost. Ortodoxním RPG fanouškům sice další posun směrem k akci radost neudělá, ale i tak je na co se dívat a co dělat a hlavně je třeba se těšit na konečné rozuzlení boje o celou galaxii. Nehledě na zajímavé a zatím ničím nepodložené drby o multiplayeru (zde ale osobně sázím spíše na akční spin-off nebo rovno MMORPG) a zajímavé zmínky o využití Kinectu. Momentálně však nezbývá než čekat až do začátku roku 2012, kdy by měl ME3 vyjít pro PC, X360 a PS3.

Zdroj: Ign.com, Joystiq.com, Gamespot.com
Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce, RPG
Výrobce: Bioware | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 9. března 2012
  • Rozuzlení epického příběhu
  • Dopady voleb v předchozích dílech
  • Nové možnosti ovládání
  • Vylepšené akční části
  • Hutná atmosféra
  • Animace ženské hrdinky
  • Minihra se sbíráním po galaxii

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |