Mass Effect CZ – hutné pochutnání

RPG Mass Effect přišlo na obrazovky PC, navíc v profesionální české verzi. Neslintejte a čtěte.
Seznam kapitol
 1. Kterak český Honza ke štěstí přišel
 2. Houby Honza, John to byl, Shepard

Koncem minulého roku se na konzoli X360 objevila HRA. Ne, neumáčkl jsem se, Mass Effect je titul, o němž se hráčům zdají vlhké sny. Ostatně, důkladně jsme jej zrecenzovali, pokud jste náhodou tento detailní rozbor minuli, klidně se sem vraťte za chvíli, můj článek vám neuteče a aspoň budete vědět, o jakém skvostu zde píšu.

Vzhledem k rafinovanému způsobu, jakým jsem se ke hře dostal, byla pro mne Infiltrátor jasná volba

Když mi doputovala do rukou tmavá krabička s modravým nápisem Mass Effect, těžko jsem zadržoval nadšení. Jen tak se válela na stole v redakci, ledabyle čekající a lákající prvního, kdo na ni pohlédne. Využil jsem veškerých svých schopností a dovedností, abych se k ní nenápadně dostal. Věděl jsem přitom, že mnoho šancí nemám, sice kolegové hráli tento skvost již na X360, ale PC verze slibuje prostě něco navíc. Vzhledem k rafinovanému způsobu, jakým jsem se ke hře dostal, byla pro mne Infiltrátor jasná volba.

Trocha budoucí historie

Bude nebude, v roce 2183 je lidstvo, označované jako síly Aliance, sice jednou z nejmladších ras cestujících hlubinami vesmíru, ale typicky rasou nejctižádostivější. Ve známé galaxii panuje mezirasová Rada, jejíž by se lidé stali rádi členy, k tomu však nejprve musejí prokázat, že jsou této cti hodni. Ne zcela překvapivě leží osud na bedrech vám, coby Johnu Shepardovi, který má naději dostat se do elitních sil Rady – Spekter.

art.png

Spektry stojí nad zákony a jsou první, a často i poslední, silou, která se vypořádává s problémy. A že jich po celé galaxii není málo, jeden z nich je dokonce tvořen jiným členem této jednotky. V několika skocích pomocí urychlovače částic (díky tak zvanému Mass Effectu) máte samozřejmě za úkol zachránit lidstvo, galaxii, vesmír, prostě klasika.

mass effect_01.jpgmass effect_02.jpg

Všechno tohle se bude odehrávat ve více než dvaceti hodinách příběhu, který před vašimi zraky postupně rozkvete. I když jsem bez problémů odhadl většinu zvratů, které na hráče autoři nachystali, musím jim uznat, že jsem se celou dobu výsostně bavil a na rozdíl od většiny dnešních her byl příběh výrazně hlubší. Napomáhá tomu nejen filmové pojetí některých scén, ale také skvělé rozhovory, protože zcela typicky pro Bioware je Mass Effect v některých částech až děsivě ukecaná hra.

Hezky česky

Aby se vám ale hrálo lépe, je pro vás na našem území distribuován titul v profesionální české verzi. Ta se týká sice pouze veškerých textů, mluvené slovo je stále v původním znění, ale nic to nemění nad poklonou, kterou míním překladatelům vyseknout. Ve hře narazíte pouze na pár chyb a přitom je jednoduše přehlédnete. Obě.

Navíc, pokud dojde ke smrti některého z vašich parťáků, nemusíte hned truchlit, protože po souboji zase vesele vyskočí a pomáhá vám dále ve vaší cestě za záchranou galaxie

V šíleném objemu textu to musela být mravenčí práce, aby se podařilo vše provázat a zasadit do souvislostí. Nepotkáte se ani s klasickými neduhy, kdy jednou je nějaký jev označován nějak, podruhé zase jinak, je vidět, že testování bylo prováděno i přímo hraním, ne jen nějakou ledabylou kontrolou.

cestina.png

K tomu všemu by se ale hodilo přidat, že překlad není jen technicky správný, ale také vychází z českých reálií, které jsou prostě jiné, než původní kanadské. Ostatně, stačí rychlý pohled na zde přítomný obrázek, abyste jasně viděli, že překladatelé se nebáli trochu se odtrhnout od originálu a klidně odkazují na klasický film Obecná škola, který na našem území zná snad každý. Přitom toto je pouze jeden z mnoha příkladů, na které v průběhu hraní narazíte.

Stinné stránky češtiny

Překlad s sebou přináší i drobný problém, který spočívá v možnosti špatné detekce jazyka počítače v případě automatického spuštění instalátoru. Pokud při vložení DVD do mechaniky shledáte, že je vše v angličtině, ukončete instalaci a spusťte ručně soubor autorun.exe na disku. Jinak se pro vás konfigurace hry bude zobrazovat v nesouvislých znacích a nepůjde nastavit kvalita zobrazování.

Nejen rozhovory je ale člověk živ, oproti konzolové verzi hry se vám značně rozšířily i možnosti, jak ovlivnit dění na obrazovce v soubojích. Již klasický mezerník totiž při jejím držení vyvolá speciální menu, v rámci něhož máte možnost rozdávat rozličné příkazy svým společníkům, vymyslet vhodnou taktiku, nebo třeba použít vlastní schopnosti. Samozřejmostí přitom je, že po dobu takovéto manipulace je děni ve hře zastaveno.

mass effect_03.jpgmass effect_04.jpg

Stejně tak si pomocí tohoto menu můžete vybrat různé schopnosti a zbraně, které budete dále ovládat prostřednictvím rychlé volby, na české klávesnici klasicky na znacích s diakritikou. I když se to v RPG můře zdát zbytečné, musím připomenout, že Mass Effect se v boji spíše podobá leckteré akční hře a rychlé řešení nastalé situace je pro váš další život přinejmenším vhodné, častěji však nutné. Poměrně klasicky totiž smrt hlavního hrdiny znamená neúspěch a nutnost nahrát uloženou hru. Ještě štěstí, že nejste v ukládání příliš limitováni a můžete použít i rychlé uložení kdykoliv mimo boj. Navíc, pokud dojde ke smrti některého z vašich parťáků, nemusíte hned truchlit, protože po souboji zase vesele vyskočí a pomáhá vám dále ve vaší cestě za záchranou galaxie.

Dostupné pro: PC
Žánr: RPG | akční RPG
Výrobce: Bioware | Webové stránky hry
 • Spojení akce a RPG
 • Dobrý příběh s řadou obtížných chvil a rozhodnutí
 • Řada planet a světů k prozkoumání
 • Chytrý systém dialogů
 • Slušná herní doba
 • Návykové a s každou hodinou lepší
 • Skvělá čeština
 • Lepší ovládání a minihry
 • Špatná optimalizace
 • Členy týmu lze měnit jen na Normandy
 • Špatná optimalizace
 • Některé pasáže hry jsou zbytečně natahovány
 • Špatná optimalizace
Související články
 1. Mass Effect pro PC se zpozdí
 2. Mass Effect potvrzen pro PC
 3. Recenze: Mass Effect - pár krůčků od dokonalosti
 4. Jak je to s lesbičkami v Mass Effect?
 5. Mass Effect v USA jako podpultovka

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze