Mass Effect Infiltrator – nádherná, ale tupá střílečka (recenze)

Zatímco se velitel Shepard baví závěrečnou bitvou proti Reaperům na PC a konzolích, mobilní hráči mohou ochutnat vesmírnou ságu v jiném balení.

Každý, kdo alespoň jednou hráčskou rukou zavadil o pojem Mass Effect a potuloval se po vesmíru, bude ihned vědět, co pojem Cerberus znamená. Pro ty ostatní tu máme krátké vysvětlení. Jedná se o organizaci, která je odhodlána ochraňovat lidstvo za každou cenu. Vznešený nápad, který už však nejde ruku v ruce s jejím aplikováním. Náš hlavní hrdina Randall Ezno o tom ví své, pracoval pro ně. Získával mimozemské vzorky pro různé studie. Jenže jak už tomu tak bývá, jednou překročil pomyslnou linii a už se, jak se říká, vezl. Nu co naplat, pomsta je vždy vděčné téma na postřílení pár emzáků!

Mass Effect Infiltrator 01.jpg

Hra se sice řadí mezi žánr 3rd person stříleček, nicméně tvůrci na to šli oklikou. Díky tomu se jedná s trochou nadsázky spíše o tahové RPG, než o klasickou střílečku.

Hra se sice řadí mezi žánr 3rd person stříleček, nicméně tvůrci na to šli oklikou

V momentě, kdy Randall spatří nějaké protivníky, automaticky se schová za nejbližší překážku. Odtud pak může střílet nic netušící cíle. Díky naprosto tupé AI mu navíc tato taktika vydrží bez problémů až do konce hry, protože i když na protivníky vystřílíte pět zásobníků, stále na vás budou čekat na stejném místě. Než o akční střílečku, u které byste museli taktizovat a přemýšlet, kam se pohnout, se tak jedná spíše o takovou střelnici s nadstavbou.

Mass Effect Infiltrator 02.jpg

V momentě kdy se Randall schová, objeví se nepřátelé. Ťuknutím na ně začne Randall střílet a vy se jen snažíte udržet kurzor na jejich těle, ideálně pak samozřejmě na hlavě. Až když hra usoudí, že toho má jeden Cerberus dost, zmizí a objeví se jiný, jen několik kroků vzdálený od svého padlého bratra ve zbrani. A tak se to opakuje celé pořád dokola. Tedy pardon, díky rádoby intuitivnímu ovládání stačí jen přejet prstem po displeji a náš hlavní hrdina se přemístí za jinou překážku, která je poblíž, aby tak získal jakous takous výhodou nad nepřáteli. Ne, že by to bylo potřeba, vzhledem k jejich inteligenci, ale budiž. Sem tam Randall prohlásí svým mačo hlasem nějakou hlášku, což ale působí spíš groteskně.

Po každém kole (ano, jednotlivé části jsou považovány za kola) jste hodnoceni, a to ve třech kategoriích. Styl, čas a zdraví. Stylem se míní, jestli použijete některou ze svých speciálních schopností. Čas a zdraví je asi jasné. Čím méně času vám zabere zlikvidování cílů a více zdraví vám potom zbude, tím lépe. Na základě tohoto hodnocení dostanete kredity, za které si můžete vylepšit vlastnosti.

Mass Effect Infiltrator 03.jpg

Ty stojí opravdu za to, ačkoliv pro někoho, kdo se světem Mass Effect ještě nesetkal, mu můžou připadat jako zkopírované ze Star Wars. Mně se nejvíce osvědčil především Pull, kterým vyzdvihnete protivníka do vzduchu, na chvilku si ho přitáhnete k sobě a oslabíte mu štít. Exekuce je potom otázkou několika vteřin. Druhá biotická vlastnost, kterou jsem nejvíce používal, byla Leash. Po jejím spuštění chytnete protivníka kolem krku a mrštíte s ním do vámi zvoleného směru, což ho zabije. Díky tomu, že se protivníci nehýbou z místa, stačí být schovaný za překážkou, počkat až se dobije biotická schopnost (cca 6 vteřin) a použít ji i na další nepřátele.

Největším plusem celé hry je grafické zpracování

Na konci kola pak máte jistotu, že dostanete tři hvězdičky za styl, jelikož bylo použito speciálních vlastností. Zajímavým bonusem jsou bitvy s bossy, avšak ani těm se nevyhnul jistý stereotyp a jejich poražení vám zabere jen pár minut, možná ani to ne, což je určitě škoda.

Mass Effect Infiltrator 04.jpg

Největším plusem celé hry je grafické zpracování. To především na Ipadu 2 vypadá famózně a pestré prostředí, skvělé odlesky a do detailu zpracovaná hlavní postava vás naprosto ohromí. Audio stránka sice také není na špatné úrovni, ale té grafické se zkrátka nevyrovná.

Mass Effect Infiltrator je velmi zajímavá hra, o které se ještě bude určitě diskutovat. Pro některé se jedná o ohromné zklamání, pro jiné to bude hra měsíce. Podle mě záleží, co od hry očekáváte a před její koupí byste se určitě měli podívat na pár obrázků, či ideálně na nějaká videa z hraní. Skvělé grafické zpracování je na vysoké úrovni a povedlo se, novátorské ovládání a stereotypnost tolika hráčům určitě nesedne. Rozhodně se nejedná o špatnou hru, ale nečekejte od ní zážitek srovnatelný  Mass Effect 3.

Dostupné pro: iPhone
Žánr: Akce | 3rd person akce
Výrobce: EA Games | Webové stránky hry
  • Skvělé grafické zpracování
  • Konečně pořádná hra ze světa Mass Effect
  • Fungující biotické vlastnosti
  • Vyšší cena
  • Stereotyp
  • Hloupá AI
Související články
  1. Nejlepší iPhone a iPad hry za rok 2011
  2. Infinity Blade II vypadá graficky naprosto neuvěřitelně
  3. 9mm – Max Payne v mobilu (recenze)
  4. Dead Space - strach v kapesní verzi (recenze)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A