Matrox G450 - tak trochu jiná karta

Pokud bychom hledali paralelu se světem osobních počítačů, pak bychom mohli klidně říci, že karty Matrox jsou mezi grafickými akcelerátory jako počítače Macintosh ve světě PC - mají své věrné příznivce i odpůrce přičemž každá skupina poukazuje na jiné vlastnosti. Nejinak je tomu v případě karty Matrox Millenium G450 – zatracován i vychvalován.
Matrox G450 - tak trochu jiná karta
Historie grafických karet kanadské firmy Matrox je téměř tak dlouhá jako historie grafických (tehdy 2D) akcelerátorů pro platformu IBM PC vůbec. A musíme dodat, že "Matroxy" byly od začátku v tomto novém HW odvětví pojmem - na špičku grafik je vynesly v tu dobu velmi populární programy CAD, zejména Autocad. Jedinečná hardwarová akcelerace ;-) typu kreslení čár, kružnic a polygonů, Bit-Blt přesuny, vyplňování ploch apod. a vysoká kvalita zobrazení, to vše podepřeno jistou exkluzivitou, způsobilo, že Matrox a její karty Millenium se staly ve svém oboru referenčními standardy - o všem bylo možno pochybovat, o Matroxu však nikoliv.

Pak do klidných a exkluzivních vod profesionální 2D akcelerace plácla firma 3dfx se svým "tfuj!" herním produktem Voodoo Graphics, a spustila vířivku 3D akcelerace - pak už nic nebylo jako dřív. Nepatrný a do té doby téměř neexistující herní "pop" segment začal totiž rapidně růst - a k neštěstí klasických firem (Matroxu, S3 a Number 9) se zde navíc vydala i malá ale sílící firma nVidia. Stále častější dotazy typu: "zahraji si na vaši kartě NHL... Quake 2 ?" vedly Matrox ke svému prvnímu 2D/3D počinu, k akcelerátoru G200.

Přestože se jednalo z hlediska 3D o problematickou kartu (ovládače OpenGL nebyly dokončené), cíl byl splněn - Matrox od té doby měl již kartu která zvládala 3D hry, činnost, která už nebyla ostudou "slušného PC".

Millenium G400

Od té doby začal Matrox již brát otázku 3D akcelerace (a her) vážněji. V létě 1999 spatřil světlo světa nový 3D akcelerátor Millenium G400 a jeho výkonnější bratr G 400 MAX. Obě karty jsou založeny na 0.25um čipu G400 a ve své době přinesly nejen kvalitní 2D zobrazení, kvalitní kompatibilitu s Direct 3D a OpenGL , 16 + 32-bitové zobrazení, ale i celou řadu novinek a vylepšení.

Novými technologiemi řady G400 byly zejména tyto:

 • Dual Head - schopnost karty pracovat s dvěmi výstupy současně (kombinace VGA, S-Video, možnost rozhraní DVI pro ploché panely),
 • Environment Bump Mapping - unikátní dynamické mapování nerovností,
 • Digital Vibrance Color 2 - věrné / živé zobrazení barev...
I když si tato karta našla celou řadu příznivců (zejména svým kvalitním 2D zobrazením ;-) nelze říci, že by se v případě G400 jednalo o strhující tržní úspěch. Tehdejší generaci 3D akcelerátorů reprezentovanou typem TNT2 Ultra (a zde 3D výkonem patří i G400) totiž v tuto dobu začaly dobývat další, výkonnější a často i levnější typy - GeForce 256, GeForce DDR, MX, Voodoo 4, Voodoo 5, ATI ze svým Radeonem. Ty to karty, co se týče 3D akcelerace, nastupujícího Matroxa zcela převálcovaly.

Jak ale uvidíte dál, nejen pojmy jako T&L, GPU (grafický koprocesor) či FSAA je člověk živ. Stále je zde obrovská část trhu, kde je rozhodující kvalitní zobrazení desktopové grafiky počínaje zobrazením "office" aplikací (textové a tabulkové editory), aplikacemi DTP - DeskTop Publishing, vektorovými či grafickými editory, programy pro architekty, oblasti CAD, GEO. A právě zde se Matrox chopí své šance, proto vznikl "trochu jiný" grafický akcelerátor - Millenium G450.

Jaký vlastně Matrox G450 je?

Nejdříve je třeba říci, že čip G450 je přímým pokračováním typu G400. Kdyby se jednalo o procesor, řekli bychom že se jedná o funkčně stejné, pouze mírně upravené jádro.
 • Nově byl změněn výrobní proces - z 0.25um (G400) na úspornější 0.18um - díky tomu se na plochu čipu vešlo více věcí.
 • Přepracovaný je paměťový subsystém - jsou podporovány paměti DDR (více si o této podpoře řekneme dále)
 • Do čipu je nyní integrován 230MHz RAMDAC nezbytný pro druhý "DualHead" výstup (u typu G400 DH byl tento obvod externí)
 • Je integrován i vysílač TMDS nezbytný pro DVI výstup akceptovaný digitálními plochými TFT panely.
... a to je vlastně vše. G450 tedy nepřináší žádné novinky v oblasti 3D renderingu (ani nárůst interního taktu čipu) ani akcelerace DVD (která je však stále docela dobrá).

Zde je srovnání s dosavadním nejvyšším typem G400 MAX:

G450 G400 MAX
polovodičová technologie 0.18 um 0.25 um
RAMDAC 360 MHz 230 MHz 360 MHz (možný externí)
taktování (chip/mem) 125 / 333 MHz MAX : 150 / 200 MHz G400: 125 / 166 MHz
Fillrate - Megapixel/s 125 150
Fillrate - Megatexel/s 250 300
typ paměti 16, 32 MB DDR 32 MB SGRAM
šíře paměťové sběrnice 64 bitů 128 bitů
teoretická propustnost paměti 2.5 GB/s 2.7 GB/s
maximální rozlišení při 32bit. 2048x1536 1600x1200 druhý výstup 2048x1536
I když jsou u G450 použité paměti typu DDR (Double Data Rate, s dvojnásobným datovým poměrem) nedošlo ke zvýšení propustnosti paměťové sběrnice. Proč? Důvodem je současné snížení šíře této sběrnice vedoucí k zjednodušení návrhu karty (čip má méně vývodů, design plošného spoje je jednodušší, je možno použít méně čipů - pro 16MB variantu stačí dva) - tím je karta výrobně mnohem levnější.

Matrox nabízí tato provedení:

Millennium G450 (G45+MDHA32DR) 32 MB DDR SDRAM Retail / BOX verze
Millennium G450 (G45+MDHA32DB) 32 MB DDR SDRAM Bulk / OEM verze
Millennium G450 (G45+MDHA16DB) 16 MB DDR SDRAM Bulk / OEM verze
MillenniumG450 LE (G45+MDHA16DLEB) 16 MB SDRAM Bulk verze, nižší výkon
Typ LE bude pravděpodobně nejlevnější verzi karty využívající pamětí SDRAM.

Konektory

O tom, že základem funcke karty je její propojení s počítačem, netřeba pochybovat. Matrox G400 nabízí tyto konektory:
 • Existují provedení G450-DVI, jež mají jeden výstup nahrazen kombinovaným DVI konektorem pro digitální připojení plochých obrazovek.
 • Veškeré typy G450 disponují možnosti Video výstupu (S-Video + kompozitní signál PAL / NTSC). Tato funkčnost je realizována speciálním kabelem MGA-TVO, který se připojí k upravenému VGA výstupu. Bohužel, některá "Bulk" provedení nejsou tímto kabelem vybaveny :-((
  Millennium G450 (G45+MDHA16DB)

  K testu jsme vybrali relativně levný (3700 bez DPH) a přesto vybavený veškerými funkcemi (včetně Dual Head) 16MB model G450-tky.

  Ovládače pro 2D funkce = kvalita a ergonomie

  Tam kde je Matrox králem, v oblasti 2D (ať se to týká nastavení zobrazení či funkcí Dual Headu), tam rozhodně i u G450 nezklamal. Zde, v oblasti ergonomie ovládačů, v množství jejich funkcí a bohatosti nastavení předvádí skutečný koncert.

  Co se týče možnosti nastavení 2D části, řekl bych, že samotné ovládače G450 nabízejí komfort a variabilitu, jakou jiných karet nabízí známá sharewarová (bohužel nikoliv zadarmo) utilita PowerStrip (EntechTaiwan). Určitá analogie je například v nastavení monitoru, kde ovládače mají svou vlastní databází monitorů + je zde možnost nastavit preferované frekvence individuálně (Matrox Monitor Wizard).

  Martox Multi-Desktop

  Dovoluje vytvořit několik virtuálních ploch (desktopů) (ať na jednom či obou výstupech / monitorech), mezi nimiž se můžete libovolně přepínat. Každá plocha může mít spuštěné rozdílné aplikace, je možno použít různá pozadí, ikony apod. Rámec tohoto článku není dost velký aby postihl veškeré situace, kdy můžete Multi-Desktop použít.

  Hlavní, v dolní liště "zadokovanou" pomocnou utilitou je Quick Desk.

  Dual Head

  Je to soubor funkcí umožňujících optimální využití dvou výstupů. Ten se aktivuje v okamžiku, kdy karta zjistí, že jsou připojené dva monitory.

  Přehled funkcí DH je téměř totožný s kartou G400.

  Clone: obraz lze zobrazit současně na obou výstupech - klonovat. Tento režim je vhodný zejména pro prezentace (varianty: dva monitory nebo monitor a TV). DVDMax umožňuje vyhradit druhý výstup (monitor nebo TV) pro přehrávání MPEGu / DVD, zatímco na prvním pracujete. Zoom umožňuje neustále zvětšovat výřez primárního displeje na sekundárním (joro: funguje i ve Photoshopu).

  Samostatným režimem je zvětšení pracovní plochy Windows - Multi-display. Ten je zase ideální pro programátory, DTP, CAD a grafiku. Můžete připojit 17” a 15” monitor a pracovat na obou současně. Pokud vyjedete myší mimo hlavní obrazovku vpravo, objeví se vlevo na druhé obrazovce. Mezi monitory a programy lze samozřejmě přenášet i objekty (soubory, obrázky, texty, spuštěné programy), program můžete maximalizovat v jednom okně. Výhodou je, že oba výstupy podporují HW 3D akceleraci, a to jak pro OpenGL (to se hodí designerům, pro 3D modelování, architektům...), tak i Direct 3D. Technická poznámka: pod Windows 2000 a NT vyžadují oba výstupy nastavit stejné rozlišení - na rozdíl od Win 98, Win Me, kde můžete použit téměř libovolnou kombinaci rozlišení.

  TV výstup

  Je překvapivě kvalitní. Navíc vnitřní enkodér umožňuje (pomocí interpolace) na TV výstup poslat obraz až v rozlišení 1600 x 1200. Detaily sice samozřejmě nejsou vidět, důležité ale je, že obraz běží. Kompozitní výstup může být přepnut do standardu PAL nebo NTSC.

  Poznámka: V testu jsme již dříve měli "dvoumonitorovou" kartu - typ na bázi GeForce MX s výstupem Twin View. Základní sada funkcí je obdobná, ale u GeForce MX chybí: virtuální desktopy + jejich management, existují verze VGA + VGA nebo VGA + TV, nelze však kombinovat obojí - u G450 ano (s odpovídajícím TV kabelem).

  Testy a závěr...

  Na konec naše oblíbené testy. G450-tko promiň ale 3D hry nejsou tvou nejsilnější stránkou.

  Testovací sestava:

  • Procesor: AMD Duron 700MHz
  • Základní deska: ABIT KT7 RAID, čipset KT133
  • Paměti: PC133, 133MHz
  • Harddisk: IBM Deskstar 75GXP, 15GB
  • Operační systém: Windows 98 cz, Direct X 7
  • Matrox Millennium G450 32MB (125core /166mem), ovládač 6.10.013
  OpenGL: Quake III Arena 1.15, Demo1, nastavení Normal

  Zdá se, že paměti DDR ve spojení se zúženou sběrnici nevedou k vyššímu výkonu (to zjistili i někteří majitelé GeForce MX se sběrnici 64-bit + DDR). Teoreticky výkon by měl být identický jako v případe pomalejších SDRAM + 128-bit. sběrnice. Zdá se však, že přenos DDR se sebou přináší výkonové ztráty - proto G450 výkonově dokonce zaostává (i když nepatrně) i za G400. Je vidět, že akcelerátory TNT2 Ultra, G400 a G450 stanoví poměrně kompaktní peloton - příliš se od sebe výkonově neliší...

  Referenční GeForce MX (stojí tolik co bulk verze G450) vede 3D testy s náskokem 25-40%.

  Direct3D: 3Dmark 2000, 1.1

  I když se jedná o jiný test, poměry mezi akcelerátory jsou obdobné. Nelze než konstatovat, že 3D výkonem patří G450 do generace "TNT2 Ultra". Pokud se majitelé testované G450-tky budou v případě 3D her držet na max. 800x600 a 16-ti bit. zobrazení, pak si jich většinu bez problémů zahrají...

  Závěr

  Matrox se zcela evidentně zaměřil na to co umí výborně - na Dual Head, kvalitu a ergonomii 2D zobrazení. Přesto, že 3D funkce přes rok starého jádra (!) jsou u této karty evidentně doplňkové, jsou na takové úrovní, že pokud si s G450 zatoužíte (občas!) zahrát 3D hru v nižším rozlišení, většinou Vás nezklame.

  Poznámka: Zdá se tedy, že hlavním cílem této karty je zcela určitě podniková / profesionální sféra, oblast která byla Martoxu vždy nakloněna. Proto mě zaráží celostránkové reklamy cílené evidentně na věkovou skupinu 16-25let zobrazující "twistového" hocha se dvěmi dívkami nad Milleniem G450 se dvěma monitory.

  Kartu zapůjčila k recenzi firma ELKO


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A