Matrox Millenium G550 jede!

Zdá se, že Matrox se rozhodl zaujmout své zákazníky především excelentním zpracováním 2D zobrazení, širokou podporou přehrávání DVD a vícemonitorových systémů. Samotná podpora 3D akcelerace jde trošku do ústraní, přesto však neztrácí na síle a nadále bude tvrdě bojovat o svou pozici na trhu.
Matrox Millenium G550 jede!
Zdá se, že Matrox se rozhodl zaujmout své zákazníky především excelentním zpracováním 2D zobrazení, širokou podporou přehrávání DVD a vícemonitorových systémů. Samotná podpora 3D akcelerace jde trošku do ústraní, přesto však neztrácí na síle a nadále bude tvrdě bojovat o svou pozici na trhu.

Grafické karty Matrox patří již několik let ke stálicím trhu s videoakcelerátory. Téměř všechny karty s předponou G patřily v době svého uvedení ke kvalitní špičce akcelerace a zobrazování, přestože v některých oblastech Matrox značně pokulhával. Již mnohokrát mu bylo především hráči počítačových her vytýkáno, že spíše než na kvalitní 3D akceleraci sází na zobrazování 2D.

Posledním želízkem v ohni byla karta Matrox Millenium G400, která ve svých několika variantách dokázala dominovat velká části trhu s grafickými kartami. S G400 přišla také nová funkce Enviromental bump mapping, jejíž schopnosti jste mohli pozorovat v mnoha hrách poslední doby (např. Expendable).

Vláda G400 však pomalounku končí a Matrox je postupně hodlá nahrazovat “čerstvou“ novinkou Matrox Millenium G550.

  Matrox G550 GeForce2 MX Radeon VE
Systém animace obličejů (1) + - -
256 reg.konstant + - -
Zrychlení pro vizuální online komunikaci + - -
Integrované DVI Dual2 Single Single
Rychlost 2D zobrazení (3) + (416) - (356) - (356)
Podpora dvou monitorů 3. generace 1. generace 1. generace (bez WHQL)
Opravdová podpora pod Windows 2000 + - -
Integrován RAMDACs + - +
Integrován TV-Out + - +
eDualHead prohlížení + - -
Podpora DVD přehrávání v TV (4) + (inc. DVDMax) - -
Environment-Mapped Bump Mapping + - +
Věrný výstup z analogového zaříz. + - -
  • 1 – Pouze pro aplikace s podporou HeadCasting (systém animace obličejů)
  • 2 – Není dostupné v retail verzích
  • 3 – Všechny testy byly provedeny společností Matrox Graphics Inc. NVidia GeForce2 MX byla testována s ovladači 5.12.01.0631 a s využitím Leadtek WinFast FeForce 2 MX 32MB. Matrox G550 – ovladače 5.60 a Millenium G550 32MB. ATI Radeon VE 32 DDR s využitím ovladačů 5.12.01.3102.
  • 4 – Plná kvalita, podpora DualHead režimu pro nezávislé přehrávání na druhé obrazovce a s využitím plné velikosti a kvality.

Všechny udávané hodnoty jsou výsledkem měření na verzi Matrox Millenium G550 s 32 MB DDR (Double Data Rate) paměti, 360 MHZ RAMDAC a podporou systému HeadCasting, online komunikace.

Oproti předchozím verzím tak nepřibyla žádná výraznější novinka pro nás, hráče počítačových her. I nadále tak platí trend, že Matrox z pro nás neznámého důvodu přesouvá svoji oblast zájmu z populárního 3D na zlepšování 2D zobrazování.

Velmi pozitivním krokem je určitě přidání podpory dvou monitorů i do operačního systému Windows 2000, který doposud tuto možnost neměl. Další zajímavostí je rozšiřování podpory pro přehrávání DVD filmů, kde se Matrox neomezuje jen na malé a věčně upatlané monitory, ale s televizním výstupem chce zaujmout i s možností přehrávání věrného obrazu skrz počítač do televize.

Pravděpodobně nejdiskutovanější novinkou je přidání systému HeadCasting. Ten se soustředí na zprostředkování věrné simulace pohybů rtů a celého obličeje skrz několik předem navolených specifikací. Ve skutečnosti to má vypadat tak, že vezmete několik fotek hlavy sebe samotného a ty přenesete do počítače. Poté nezbývá než se připojit do online rozhovoru s kamarádem, systém si vzájemně vymění svoje hodnoty a kamarád na druhé straně nejen že slyší váš hlas, ale zároveň věrně vidí pohyby vašich rtů. Zatím je však velmi diskutabilní, zda se tento systém nějak více rozšíří nebo zda zůstane jen jako prostředek pro mocnější marketingový tah směrem k uživateli. Na oficiálním webu Matroxu si sami můžete prohlédnout, jak se s HeadCastingem vypořádali.

Výstupních „portů“ najdeme na Matroxu G550 hned několik. Ať už se jedná o digitální DVI výstup, TV výstup nebo klasický monitorový, žádnou novinku zde nenajdeme.

Matrox Millenium G550 ve verzi s 32 MB DDR bude stát přibližně 135 USD a jeho konkurencí ve 2D se stane nejspíše ATI Radeon VE, s kterým je také porovnáván v testu. Samotné GeForce2 MX přitom bude konkurovat ve 3D akceleraci.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

včera | | 11 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |