Matrox Millenium G550 jede!

Zdá se, že Matrox se rozhodl zaujmout své zákazníky především excelentním zpracováním 2D zobrazení, širokou podporou přehrávání DVD a vícemonitorových systémů. Samotná podpora 3D akcelerace jde trošku do ústraní, přesto však neztrácí na síle a nadále bude tvrdě bojovat o svou pozici na trhu.
Matrox Millenium G550 jede!
Zdá se, že Matrox se rozhodl zaujmout své zákazníky především excelentním zpracováním 2D zobrazení, širokou podporou přehrávání DVD a vícemonitorových systémů. Samotná podpora 3D akcelerace jde trošku do ústraní, přesto však neztrácí na síle a nadále bude tvrdě bojovat o svou pozici na trhu.

Grafické karty Matrox patří již několik let ke stálicím trhu s videoakcelerátory. Téměř všechny karty s předponou G patřily v době svého uvedení ke kvalitní špičce akcelerace a zobrazování, přestože v některých oblastech Matrox značně pokulhával. Již mnohokrát mu bylo především hráči počítačových her vytýkáno, že spíše než na kvalitní 3D akceleraci sází na zobrazování 2D.

Posledním želízkem v ohni byla karta Matrox Millenium G400, která ve svých několika variantách dokázala dominovat velká části trhu s grafickými kartami. S G400 přišla také nová funkce Enviromental bump mapping, jejíž schopnosti jste mohli pozorovat v mnoha hrách poslední doby (např. Expendable).

Vláda G400 však pomalounku končí a Matrox je postupně hodlá nahrazovat “čerstvou“ novinkou Matrox Millenium G550.

  Matrox G550 GeForce2 MX Radeon VE
Systém animace obličejů (1) + - -
256 reg.konstant + - -
Zrychlení pro vizuální online komunikaci + - -
Integrované DVI Dual2 Single Single
Rychlost 2D zobrazení (3) + (416) - (356) - (356)
Podpora dvou monitorů 3. generace 1. generace 1. generace (bez WHQL)
Opravdová podpora pod Windows 2000 + - -
Integrován RAMDACs + - +
Integrován TV-Out + - +
eDualHead prohlížení + - -
Podpora DVD přehrávání v TV (4) + (inc. DVDMax) - -
Environment-Mapped Bump Mapping + - +
Věrný výstup z analogového zaříz. + - -
  • 1 – Pouze pro aplikace s podporou HeadCasting (systém animace obličejů)
  • 2 – Není dostupné v retail verzích
  • 3 – Všechny testy byly provedeny společností Matrox Graphics Inc. NVidia GeForce2 MX byla testována s ovladači 5.12.01.0631 a s využitím Leadtek WinFast FeForce 2 MX 32MB. Matrox G550 – ovladače 5.60 a Millenium G550 32MB. ATI Radeon VE 32 DDR s využitím ovladačů 5.12.01.3102.
  • 4 – Plná kvalita, podpora DualHead režimu pro nezávislé přehrávání na druhé obrazovce a s využitím plné velikosti a kvality.

Všechny udávané hodnoty jsou výsledkem měření na verzi Matrox Millenium G550 s 32 MB DDR (Double Data Rate) paměti, 360 MHZ RAMDAC a podporou systému HeadCasting, online komunikace.

Oproti předchozím verzím tak nepřibyla žádná výraznější novinka pro nás, hráče počítačových her. I nadále tak platí trend, že Matrox z pro nás neznámého důvodu přesouvá svoji oblast zájmu z populárního 3D na zlepšování 2D zobrazování.

Velmi pozitivním krokem je určitě přidání podpory dvou monitorů i do operačního systému Windows 2000, který doposud tuto možnost neměl. Další zajímavostí je rozšiřování podpory pro přehrávání DVD filmů, kde se Matrox neomezuje jen na malé a věčně upatlané monitory, ale s televizním výstupem chce zaujmout i s možností přehrávání věrného obrazu skrz počítač do televize.

Pravděpodobně nejdiskutovanější novinkou je přidání systému HeadCasting. Ten se soustředí na zprostředkování věrné simulace pohybů rtů a celého obličeje skrz několik předem navolených specifikací. Ve skutečnosti to má vypadat tak, že vezmete několik fotek hlavy sebe samotného a ty přenesete do počítače. Poté nezbývá než se připojit do online rozhovoru s kamarádem, systém si vzájemně vymění svoje hodnoty a kamarád na druhé straně nejen že slyší váš hlas, ale zároveň věrně vidí pohyby vašich rtů. Zatím je však velmi diskutabilní, zda se tento systém nějak více rozšíří nebo zda zůstane jen jako prostředek pro mocnější marketingový tah směrem k uživateli. Na oficiálním webu Matroxu si sami můžete prohlédnout, jak se s HeadCastingem vypořádali.

Výstupních „portů“ najdeme na Matroxu G550 hned několik. Ať už se jedná o digitální DVI výstup, TV výstup nebo klasický monitorový, žádnou novinku zde nenajdeme.

Matrox Millenium G550 ve verzi s 32 MB DDR bude stát přibližně 135 USD a jeho konkurencí ve 2D se stane nejspíše ATI Radeon VE, s kterým je také porovnáván v testu. Samotné GeForce2 MX přitom bude konkurovat ve 3D akceleraci.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |7 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

27.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole