Max Payne 3 - brutální dospělý thriller (recenze)

vytisknout velikost písma
Takřka devět let se Max Payne utápěl v zoufalství. Teď nastal čas mrsknout flaškou chlastu o zeď a zkusit začít znovu.

„Jak já to vidím, existují dva druhy lidí. Jedni se snaží vybudovat si budoucnost a ti druzí se pokoušejí složit dohromady minulost. Už příliš dlouho jsem zaseknutej mezi tyhle dva stavy.“ Slova Maxe Payna jasně definují jeho stav – je to troska. Svůj život utápí v cigaretovém dýmu, chlastu a práškách. Paradoxně pro hráče je to jen dobře, protože právě díky vykolejenému životu bývalého poldy si můžeme vychutnat jednu z příběhově nejzajímavějších third person stříleček poslední doby.

Max Payne 3 01.jpg Max Payne 3 02.jpg

Akce jako zastara

Max Payne se sice ve třetím díle přesunul z temného New Yorku do prosluněné Brazílie, ale herně zůstal věrný svým předkům. Stále jde o svižnou akci viděnou ze třetí osoby, ve které se s neustálou početní převahou nepřátel dokážete vypořádat díky efektnímu a efektivnímu zpomalování času.

Max Payne se sice ve třetím díle přesunul z temného New Yorku do prosluněné Brazílie, ale herně zůstal věrný svým předkům

Bullet Time proslavil první díl hry a Rockstar, kteří převzali sérii po finských Remedy, pochopitelně tento prvek nemohli opomenout. Naopak, díky skvělému systému animací pohybu jej ještě vylepšili a obohatili. S bizarním potěšením se budete kochat tím, jak si kulky zpomaleně razí svojí cestu tkáněmi a za doprovodu krvavých šplíchanců cupují nepřátelská těla. Max Payne 3 je naturalistická hra. Nikoliv však bezdůvodně, k syrovému thrilleru násilí prostě patří.

Tvůrci zachovali systém léčení pomocí sbírání lahviček s léky, kterých můžete mít jen omezený počet. Hra je díky tomu na normální nastavení obtížností o něco těžší, než bývá v současnosti zvykem, ale fanoušci série to jenom ocení. Úplně old-school ovšem Max Payne 3 rozhodně není, protože tu nově najdete současný systém krytí za překážky. Do hry skvěle zapadne, i když možná občas na úkor zpomalovaného uskakování, které je o něco méně účinné.

Max Payne 3 03.jpg Max Payne 3 04.jpg

Kvůli tomu se i lehce zpomalilo tempo hry. Novinku představují strhující filmové zpomalené scény, kdy například Max visí za nohy z vrtulníku a likviduje protivníky. V takové okamžiky neovládáte pohyb hrdiny, takže se plně lze soustředit na dynamické záběry kamerou – prostě jak ve skvělém akčním filmu.

Vítejte v Sao Paulu

Jádro hry, samotné střílení, je sice velmi zábavné, ale poněkud předvídatelné. Tvůrci udržují tempo častým střídáním prostředí a štědrými porcemi příběhové omáčky. Hra je pevně zaměřená na děj, příběhové animace co chvíli porcují průchod úrovněmi a Max dění neustále komentuje svými cynickými hláškami. Pokud máte rádi příběhové hry, Maxe 3 si zamilujete, více na hratelnost orientované hráče to může občas otravovat. Stejně jako časté záměrné obrazové artefakty, které mají obzvláštňovat atmosféru.

Max Payne 3 05.jpg Max Payne 3 06.jpg

Všichni si ovšem musí ocenit herní prostředí, které je plné detailů a působí neuvěřitelně živě a věrohodně. Ať už jde o luxusní byty, či naopak chudinské favely, vždy budete žasnout nad mírou detailnosti. Na sporáku v kuchyni tak můžete najít klokotající hrnce, ve favele lidé zavírají okenice, když vás vidí procházet…a dalo by se pokračovat dál.

Všichni si ovšem musí ocenit herní prostředí, které je plné detailů a působí neuvěřitelně živě a uvěřitelně

Rockstar se prostě zaměřil na drobnosti a hernímu zážitku to hodně pomáhá, i když jinde tvůrci zase lehce uklouzli. Po většině příběhových animací se ocitáte s pistolí v ruce nezávisle na tom, co jste drželi předtím, a musíte otravně přepínat na něco lepšího. Úplně ideálně není vyvážena obtížnost a umístění checkpointů.

Max Payne 3 07.jpg Max Payne 3 08.jpg

To jsou však jen poměrně drobnosti. Max Payne 3 představuje jinak skvělou akční střílečku se solidní herní dobou (asi 12 hodin) a zajímavým multiplayerem, který kombinuje tradiční herní módy s originálními nápady, jako třeba mód Gang Wars opírající se (letmo) o příběhovou část.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Rockstar Vancouver | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. května 2012 (X360/PS3)
1. června 2012 (PC)
 • Dobře vyprávěný příběh
 • Zábavné střílení
 • Spousta drobných detailů
 • Nevyvážená obtížnost
 • Různé malé drobnosti
 • Předvídatelný konec
Související články
 1. Tragická hudba a brutální akce v launch traileru na Max Payne 3
 2. Max Payne Mobile – kultovní klasika na cesty (recenze)
 3. Bullet time v Max Payne 3 vypadá zatraceně efektně (a brutálně)
 4. Max Payne 3 nabídne návykový multiplayer
 5. Recenze: Stranglehold – asijské akční bistro
 6. Recenze: Max Payne 2 - finská lekce z dokonalosti
 7. Max Payne – noc s očima dokořán

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak východní tvorba udává směr (galerie)

Vypiplaný Escape From Tarkov aneb jak …

Možná jste o hře nikdy neslyšeli. Možná už se ji nemůžete dočkat. Ať je to jak chce, Tarkov nemůžete minout z jednoho důvodu - realismus.

9.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

včera | | 5 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A