Max Payne 3 - brutální dospělý thriller (recenze)

Takřka devět let se Max Payne utápěl v zoufalství. Teď nastal čas mrsknout flaškou chlastu o zeď a zkusit začít znovu.

„Jak já to vidím, existují dva druhy lidí. Jedni se snaží vybudovat si budoucnost a ti druzí se pokoušejí složit dohromady minulost. Už příliš dlouho jsem zaseknutej mezi tyhle dva stavy.“ Slova Maxe Payna jasně definují jeho stav – je to troska. Svůj život utápí v cigaretovém dýmu, chlastu a práškách. Paradoxně pro hráče je to jen dobře, protože právě díky vykolejenému životu bývalého poldy si můžeme vychutnat jednu z příběhově nejzajímavějších third person stříleček poslední doby.

Max Payne 3 01.jpg Max Payne 3 02.jpg

Akce jako zastara

Max Payne se sice ve třetím díle přesunul z temného New Yorku do prosluněné Brazílie, ale herně zůstal věrný svým předkům. Stále jde o svižnou akci viděnou ze třetí osoby, ve které se s neustálou početní převahou nepřátel dokážete vypořádat díky efektnímu a efektivnímu zpomalování času.

Max Payne se sice ve třetím díle přesunul z temného New Yorku do prosluněné Brazílie, ale herně zůstal věrný svým předkům

Bullet Time proslavil první díl hry a Rockstar, kteří převzali sérii po finských Remedy, pochopitelně tento prvek nemohli opomenout. Naopak, díky skvělému systému animací pohybu jej ještě vylepšili a obohatili. S bizarním potěšením se budete kochat tím, jak si kulky zpomaleně razí svojí cestu tkáněmi a za doprovodu krvavých šplíchanců cupují nepřátelská těla. Max Payne 3 je naturalistická hra. Nikoliv však bezdůvodně, k syrovému thrilleru násilí prostě patří.

Tvůrci zachovali systém léčení pomocí sbírání lahviček s léky, kterých můžete mít jen omezený počet. Hra je díky tomu na normální nastavení obtížností o něco těžší, než bývá v současnosti zvykem, ale fanoušci série to jenom ocení. Úplně old-school ovšem Max Payne 3 rozhodně není, protože tu nově najdete současný systém krytí za překážky. Do hry skvěle zapadne, i když možná občas na úkor zpomalovaného uskakování, které je o něco méně účinné.

Max Payne 3 03.jpg Max Payne 3 04.jpg

Kvůli tomu se i lehce zpomalilo tempo hry. Novinku představují strhující filmové zpomalené scény, kdy například Max visí za nohy z vrtulníku a likviduje protivníky. V takové okamžiky neovládáte pohyb hrdiny, takže se plně lze soustředit na dynamické záběry kamerou – prostě jak ve skvělém akčním filmu.

Vítejte v Sao Paulu

Jádro hry, samotné střílení, je sice velmi zábavné, ale poněkud předvídatelné. Tvůrci udržují tempo častým střídáním prostředí a štědrými porcemi příběhové omáčky. Hra je pevně zaměřená na děj, příběhové animace co chvíli porcují průchod úrovněmi a Max dění neustále komentuje svými cynickými hláškami. Pokud máte rádi příběhové hry, Maxe 3 si zamilujete, více na hratelnost orientované hráče to může občas otravovat. Stejně jako časté záměrné obrazové artefakty, které mají obzvláštňovat atmosféru.

Max Payne 3 05.jpg Max Payne 3 06.jpg

Všichni si ovšem musí ocenit herní prostředí, které je plné detailů a působí neuvěřitelně živě a věrohodně. Ať už jde o luxusní byty, či naopak chudinské favely, vždy budete žasnout nad mírou detailnosti. Na sporáku v kuchyni tak můžete najít klokotající hrnce, ve favele lidé zavírají okenice, když vás vidí procházet…a dalo by se pokračovat dál.

Všichni si ovšem musí ocenit herní prostředí, které je plné detailů a působí neuvěřitelně živě a uvěřitelně

Rockstar se prostě zaměřil na drobnosti a hernímu zážitku to hodně pomáhá, i když jinde tvůrci zase lehce uklouzli. Po většině příběhových animací se ocitáte s pistolí v ruce nezávisle na tom, co jste drželi předtím, a musíte otravně přepínat na něco lepšího. Úplně ideálně není vyvážena obtížnost a umístění checkpointů.

Max Payne 3 07.jpg Max Payne 3 08.jpg

To jsou však jen poměrně drobnosti. Max Payne 3 představuje jinak skvělou akční střílečku se solidní herní dobou (asi 12 hodin) a zajímavým multiplayerem, který kombinuje tradiční herní módy s originálními nápady, jako třeba mód Gang Wars opírající se (letmo) o příběhovou část.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Rockstar Vancouver | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. května 2012 (X360/PS3)
1. června 2012 (PC)
 • Dobře vyprávěný příběh
 • Zábavné střílení
 • Spousta drobných detailů
 • Nevyvážená obtížnost
 • Různé malé drobnosti
 • Předvídatelný konec
Související články
 1. Tragická hudba a brutální akce v launch traileru na Max Payne 3
 2. Max Payne Mobile – kultovní klasika na cesty (recenze)
 3. Bullet time v Max Payne 3 vypadá zatraceně efektně (a brutálně)
 4. Max Payne 3 nabídne návykový multiplayer
 5. Recenze: Stranglehold – asijské akční bistro
 6. Recenze: Max Payne 2 - finská lekce z dokonalosti
 7. Max Payne – noc s očima dokořán

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |