Max Payne 3 - brutální dospělý thriller (recenze)

Takřka devět let se Max Payne utápěl v zoufalství. Teď nastal čas mrsknout flaškou chlastu o zeď a zkusit začít znovu.

„Jak já to vidím, existují dva druhy lidí. Jedni se snaží vybudovat si budoucnost a ti druzí se pokoušejí složit dohromady minulost. Už příliš dlouho jsem zaseknutej mezi tyhle dva stavy.“ Slova Maxe Payna jasně definují jeho stav – je to troska. Svůj život utápí v cigaretovém dýmu, chlastu a práškách. Paradoxně pro hráče je to jen dobře, protože právě díky vykolejenému životu bývalého poldy si můžeme vychutnat jednu z příběhově nejzajímavějších third person stříleček poslední doby.

Max Payne 3 01.jpg Max Payne 3 02.jpg

Akce jako zastara

Max Payne se sice ve třetím díle přesunul z temného New Yorku do prosluněné Brazílie, ale herně zůstal věrný svým předkům. Stále jde o svižnou akci viděnou ze třetí osoby, ve které se s neustálou početní převahou nepřátel dokážete vypořádat díky efektnímu a efektivnímu zpomalování času.

Max Payne se sice ve třetím díle přesunul z temného New Yorku do prosluněné Brazílie, ale herně zůstal věrný svým předkům

Bullet Time proslavil první díl hry a Rockstar, kteří převzali sérii po finských Remedy, pochopitelně tento prvek nemohli opomenout. Naopak, díky skvělému systému animací pohybu jej ještě vylepšili a obohatili. S bizarním potěšením se budete kochat tím, jak si kulky zpomaleně razí svojí cestu tkáněmi a za doprovodu krvavých šplíchanců cupují nepřátelská těla. Max Payne 3 je naturalistická hra. Nikoliv však bezdůvodně, k syrovému thrilleru násilí prostě patří.

Tvůrci zachovali systém léčení pomocí sbírání lahviček s léky, kterých můžete mít jen omezený počet. Hra je díky tomu na normální nastavení obtížností o něco těžší, než bývá v současnosti zvykem, ale fanoušci série to jenom ocení. Úplně old-school ovšem Max Payne 3 rozhodně není, protože tu nově najdete současný systém krytí za překážky. Do hry skvěle zapadne, i když možná občas na úkor zpomalovaného uskakování, které je o něco méně účinné.

Max Payne 3 03.jpg Max Payne 3 04.jpg

Kvůli tomu se i lehce zpomalilo tempo hry. Novinku představují strhující filmové zpomalené scény, kdy například Max visí za nohy z vrtulníku a likviduje protivníky. V takové okamžiky neovládáte pohyb hrdiny, takže se plně lze soustředit na dynamické záběry kamerou – prostě jak ve skvělém akčním filmu.

Vítejte v Sao Paulu

Jádro hry, samotné střílení, je sice velmi zábavné, ale poněkud předvídatelné. Tvůrci udržují tempo častým střídáním prostředí a štědrými porcemi příběhové omáčky. Hra je pevně zaměřená na děj, příběhové animace co chvíli porcují průchod úrovněmi a Max dění neustále komentuje svými cynickými hláškami. Pokud máte rádi příběhové hry, Maxe 3 si zamilujete, více na hratelnost orientované hráče to může občas otravovat. Stejně jako časté záměrné obrazové artefakty, které mají obzvláštňovat atmosféru.

Max Payne 3 05.jpg Max Payne 3 06.jpg

Všichni si ovšem musí ocenit herní prostředí, které je plné detailů a působí neuvěřitelně živě a věrohodně. Ať už jde o luxusní byty, či naopak chudinské favely, vždy budete žasnout nad mírou detailnosti. Na sporáku v kuchyni tak můžete najít klokotající hrnce, ve favele lidé zavírají okenice, když vás vidí procházet…a dalo by se pokračovat dál.

Všichni si ovšem musí ocenit herní prostředí, které je plné detailů a působí neuvěřitelně živě a uvěřitelně

Rockstar se prostě zaměřil na drobnosti a hernímu zážitku to hodně pomáhá, i když jinde tvůrci zase lehce uklouzli. Po většině příběhových animací se ocitáte s pistolí v ruce nezávisle na tom, co jste drželi předtím, a musíte otravně přepínat na něco lepšího. Úplně ideálně není vyvážena obtížnost a umístění checkpointů.

Max Payne 3 07.jpg Max Payne 3 08.jpg

To jsou však jen poměrně drobnosti. Max Payne 3 představuje jinak skvělou akční střílečku se solidní herní dobou (asi 12 hodin) a zajímavým multiplayerem, který kombinuje tradiční herní módy s originálními nápady, jako třeba mód Gang Wars opírající se (letmo) o příběhovou část.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Third person akce
Výrobce: Rockstar Vancouver | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 18. května 2012 (X360/PS3)
1. června 2012 (PC)
 • Dobře vyprávěný příběh
 • Zábavné střílení
 • Spousta drobných detailů
 • Nevyvážená obtížnost
 • Různé malé drobnosti
 • Předvídatelný konec
Související články
 1. Tragická hudba a brutální akce v launch traileru na Max Payne 3
 2. Max Payne Mobile – kultovní klasika na cesty (recenze)
 3. Bullet time v Max Payne 3 vypadá zatraceně efektně (a brutálně)
 4. Max Payne 3 nabídne návykový multiplayer
 5. Recenze: Stranglehold – asijské akční bistro
 6. Recenze: Max Payne 2 - finská lekce z dokonalosti
 7. Max Payne – noc s očima dokořán
Jízdní řády Bileto

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikla oficiální turistická příručka

Podle Kingdom Come: Deliverance vznikl…

3.  8.  2018 | | 3 N/A
GamesCom 2018: jaké hry nás čekají na největší evropské výstavě?

GamesCom 2018: jaké hry nás čekají na …

Jedna velká výstava proběhla teprve nedávno a už se na nás chystá další. Jako každý rok se bude v německém Kolíně konat Gamescom, kde se podle všeho letos předvede opravdu hodně nadějných kousků. Pojďme se podívat na ty, které byste rozhodně neměli minout.

2.  8.  2018 | | 2 N/A
Komunita rozlouskla poslední tajemství God of War, bylo skryté na začátku

Komunita rozlouskla poslední tajemství…

Trvalo to, Cory Barlog musel hráčům dost konkrétně napovědět, ale nakonec se přece jenom podařilo na to přijít.

2.  8.  2018 |
Bud Spencer & Terence Hill: pořádný retro nářez (recenze)

Bud Spencer & Terence Hill: pořádný re…

Co takhle v roli jedné z nejslavnějších filmových dvojek zmlátit stovky záporáků? Díky novému titulu to není problém a fanoušci nebudou litovat.

1.  8.  2018 |
Reportáž: Navštívili jsme virtuální hernu v Praze

Reportáž: Navštívili jsme virtuální he…

Virtuální realita vás doslova shodí na zem.

8.  8.  2018 |