Max: The Curse of Brotherhood – já na bráchu (recenze)

Jednou z domén nové generace herních konzolí jsou indie hry. Playstation Network i Xbox Live disponuje desítkami takových titulů. Pro druhou zmiňovanou službu nyní dorazil Max: The Curse of Brotherhood, který poctil přítomností i staršího bratra Xbox One. Jak se hraje?

Za hrou stojí dánské studio Press Play, které první díl série vydalo už v roce 2010, a to na iOS, Wii, počítače a kapesní konzole. Jako talentovaného studia se Press Play o dva roky později ujal Microsoft, který z tvůrčího týmu hodlá udělat stěžejního vývojáře pro platformu Xbox Live Arcade. A právě pokračování Maxe je jedním z takových počinů, protože hra na konci minulého roku dorazila na Xbox One a letos v květnu na Xbox 360 a PC. Jinými slovy, na všechny platformy Microsoftu.

1387926358_4196.jpg gameplay-Screen-Shot-2013-12-22-04-18-28.png MAX_TCoB_screen02.png

Bratrské pouto

Max: The Curse of Brotherhood je klasickou platformovkou viděnou z pohledu ze strany. Vcítíte se do role malého chlapce jménem Max, který nechtěně nechal zmizet svého bratra. Jak se taková věc povede? Max se vrátil domů do svého pokoje ze školy, kde našel svého mladšího bratra, jak si hraje se všemi jeho hračkami.

Zoufale na internet zadá heslo: jak nechat zmizet bratra. Když čte návod na obrazovce, neuvědomuje si, že jde o zaklínadlo. V tu ránu se na scéně objeví portál do jiného světa, z něhož vykukuje pařát, který Maxova bratra Felixe chňapne a odtáhne do neznámých hlubin. Max neváhá a skáče do jiného světa, kde ho čekají neuvěřitelná dobrodružství plná fantazie, krásy, ale i napětí.

MAX_TCoB_screen03.png

Cesta za záchranou bratříčka ale bude mnohdy dosti trnitá a zapeklitá, protože Max narazí na spoustu překážek. Nepůjde jen o přírodní úkazy a nerovnosti terénu, ale i o monstra, která se ho snaží nemilosrdně zlikvidovat. V neposlední řadě na Maxe čekají logické hříčky, které využívají hrátek s fyzikou nebo hráčovou pohotovostí, ale také schopnost logicky uvažovat.

Zázračný fix

Max se ocitá v prekérní situaci, ale nebyla by to správná pohádka, aby se síly na obou stranách alespoň trošičku nevyrovnaly. Hned na začátku hry se ústřední potká s čarodějnicí, jenž své čarovné schopnosti vtělí do jedné jediné věci, kterou má Max u sebe – fix do školy. Díky fixu může Maxe dělat neskutečné věci – měnit přírodu a užívat magie dle svého vlastního přání. Co to ale v praxi přesně znamená?

MAX_TCoB_screen19.png max7.png maxbroscr_001-large.jpg

Když dorazíte na místo, kde je třeba magických sil využít (což poznáte jednoduše, protože hra vám přímo ukáže, kde lze měnit prostředí, otázkou pro hráče je jen ´jak´), pravou spouští na ovladači přepnete ovládání z Maxe na velký hologram fixu. Pomocí toho budete na vyznačených místech stisknutím tlačítka A měnit terén. Max je v ten moment nepohyblivý, a tak se vám nestane, že byste s hlavní postavičkou zamířili někam, kam byste nechtěli.

 

První schopností je možnost vysouvat zeminu do jakýchsi pilířů, pomocí kterých se dostanete na určené místo nebo si vytvoříte můstek tak, abyste se vyhnuli zlé bestii

 

Magické schopnosti fixu lze rozdělit do čtyř oblastí, přičemž každou ze schopností získáte v jiné části hry. První schopností je možnost vysouvat zeminu do jakýchsi pilířů, pomocí kterých se dostanete na určené místo nebo si vytvoříte můstek tak, abyste se vyhnuli zlé bestii. Schopnost vyvolat růst větví je druhou vymožeností, přičemž jejich výhodou je, že se po nich dá i ručkovat.

MAX-TCoB_screenshot_Anotherland-noscale.jpg

Třetí magickou sílu představuje vyčarování přírodních lan, jež poslouží na místech, kde je třeba vyšplhat vysoko nebo se rozhoupat a někam doskočit; pomocí lián je rovněž možné spojovat objekty. Čtvrtou silou je vodní proud, který vás donese na místo určení a jeho specifikem je, že dokáže přenášet i předměty. Užívání magických sil vždy slouží k vyřešení hádanek, které sestávají z překonání smrtelných prostorů, útesů, hýbání předmětů, spuštění velké kamenné koule a tak dále. To všechno funguje na základě platných fyzikálních zákonů. Síly nebudete využívat jen odděleně, nýbrž i v kombinacích. Vedle hádanek na vás samozřejmě čeká sbírání speciálních předmětů. Ve finále jde o opravdu pestrý mix.

Barevný svět v hrsti

Max: The Curse Brotherhood disponuje nádherným technickým zpracováním. Styl připomene pestrobarevné a dokonale rozpohybované pixarovky. Devizou budiž i velmi pěkně vymodelované postavy a vůbec celý okolní svět, který sestává z opravdu originálně pojatých prostorů pouště, džungle, písečných měst, jeskyní a dalších lokací, při jejichž sledování budete někdy sbírat čelist ze země.

Max-The-Curse-of-Brotherhood.jpg Max-The-Curse-of-Brotherhood-3.jpg Max-The-Curse-of-Brotherhood-8-1280x720.jpg

Potěšující je i dynamická kamera, které se v některých pasážích oddálí natolik, že na obrazovce svou postavu vidíte jen jako malou tečku, někdy zase pozorujete každičký Maxův vlas. Titul disponuje i výborným dabingem (během hraní ústřední postava komentuje dění vtipnými hláškami) a cut-scénami. Oba prvky neskutečně zpestřují hraní a vytváří neuvěřitelně dynamický a zábavný celek.

 

Sedm kapitol čítající celkem dvacet různých levelů zabere nějakých pět až šest hodin herního času

 

Hratelnostně je na tom Max více než dobře. Hádanky jsou dobře vymyšlené, neustále testují vaši bystrost a schopnost spojovat různé schopnosti fixu v daném prostředí. Především ale baví a jelikož jsou servírovány postupně, hráč má pocit, že postupně dostává herní principy do rukou. Sedm kapitol čítající celkem dvacet různých levelů pak zabere nějakých pět až šest hodin herního času. Ten lze ale jednoduše natáhnout sbíráním všech bonusových předmětů.

Max-The-Curse-of-Brotherhood-hd-gameplay-screenshot-xbox-and-windows.jpg

Co může jinak bezproblémové hraní trošičku znepříjemnit je ovládání a nedodělky v oblasti fyziky. Ať už je to tím, že Max byl původně určen pro dotykové přístroje nebo že si tvůrci dostatečně nepohráli s Xbox 360 verzí titulu, ovládání místy působí trochu nemotorně. Občas se nám stalo, že jsme nemohli nakreslit přesně to, co jsme daným materiálem chtěli – to má za následek třeba několikeré bourání a stavění toho samého dokola. Místy jsou puzzly navrženy tak, že pokud si v nich napoprvé neprojdete smrtí, nemáte šanci je zdolat. Časté umírání nebaví a hlavně nepříjemně kouskuje hru, která by měla být ucelenou jízdou.

Dostupné pro: PC, X360, Xbox One
Žánr: Logické | Logická plošinovka
Výrobce: Press Play
Začátek prodeje: 21. května 2014
  • Magie
  • Povedený audiovizuál
  • Skvělé logické hádanky
  • Menší nedostatky

Max: The Curse of Brotherhood je výbornou a na pohled opravdu krásnou hříčkou pro Xbox Live. Čekají vás v ní dobrodružství, logické hádanky, ale i zběsilé úprky před temnými monstry. Máte-li rádi klasické platformovky s osvěžujícím prvky a oceňujete-li originální a povedené audio-vizuální provedení, máme pro vás kandidáta na krácení deštivých jarních večerů.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

22.  11.  2021 | |91 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Pořád je co zlepšovat

Zkušenosti s PlayStationem 5 po roce používání. Po…

Před rokem, 19. listopadu 2020, se v Česku začal prodávat PS5. Jak konzoli vnímáme s odstupem?

18.  11.  2021 | |25 N/A
Lukáš Václavík
PS5Sony
Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a Splinter Cell zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: československá akce a…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od párty her až po strategie

16 tipů na nejlepší deskové hry pod stromeček. Od …

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

22.  11.  2021 | |3 N/A
Vojtěch Malý
Deskové hry
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

16.  11.  2021 | |9 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči požadují vrácení peněz

PC verze GTA Trilogy byla stažena z prodeje. Hráči…

Problém s launcherem Rockstaru se již podařilo vyřešit.

15.  11.  2021 | |18 N/A
Michal Maliarov
Rockstar GamesGTA
Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budoucnosti

Recenze hry Battlefield 2042. Rozbité bojiště budo…

Nový Battlefield je tady a bojiště světových válek mění za válku v blízké budoucnosti. Hra se dočkala změn, vynechala kampaň a soustředí se primárně na multiplayer. Povedla se sázka na jistotu?

18.  11.  2021 | |5 N/A
Vojtěch Matušinský
Battlefield 2042FPSRecenze
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

24.  11.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole