Max: The Curse of Brotherhood – já na bráchu (recenze)

Jednou z domén nové generace herních konzolí jsou indie hry. Playstation Network i Xbox Live disponuje desítkami takových titulů. Pro druhou zmiňovanou službu nyní dorazil Max: The Curse of Brotherhood, který poctil přítomností i staršího bratra Xbox One. Jak se hraje?

Za hrou stojí dánské studio Press Play, které první díl série vydalo už v roce 2010, a to na iOS, Wii, počítače a kapesní konzole. Jako talentovaného studia se Press Play o dva roky později ujal Microsoft, který z tvůrčího týmu hodlá udělat stěžejního vývojáře pro platformu Xbox Live Arcade. A právě pokračování Maxe je jedním z takových počinů, protože hra na konci minulého roku dorazila na Xbox One a letos v květnu na Xbox 360 a PC. Jinými slovy, na všechny platformy Microsoftu.

1387926358_4196.jpg gameplay-Screen-Shot-2013-12-22-04-18-28.png MAX_TCoB_screen02.png

Bratrské pouto

Max: The Curse of Brotherhood je klasickou platformovkou viděnou z pohledu ze strany. Vcítíte se do role malého chlapce jménem Max, který nechtěně nechal zmizet svého bratra. Jak se taková věc povede? Max se vrátil domů do svého pokoje ze školy, kde našel svého mladšího bratra, jak si hraje se všemi jeho hračkami.

Zoufale na internet zadá heslo: jak nechat zmizet bratra. Když čte návod na obrazovce, neuvědomuje si, že jde o zaklínadlo. V tu ránu se na scéně objeví portál do jiného světa, z něhož vykukuje pařát, který Maxova bratra Felixe chňapne a odtáhne do neznámých hlubin. Max neváhá a skáče do jiného světa, kde ho čekají neuvěřitelná dobrodružství plná fantazie, krásy, ale i napětí.

MAX_TCoB_screen03.png

Cesta za záchranou bratříčka ale bude mnohdy dosti trnitá a zapeklitá, protože Max narazí na spoustu překážek. Nepůjde jen o přírodní úkazy a nerovnosti terénu, ale i o monstra, která se ho snaží nemilosrdně zlikvidovat. V neposlední řadě na Maxe čekají logické hříčky, které využívají hrátek s fyzikou nebo hráčovou pohotovostí, ale také schopnost logicky uvažovat.

Zázračný fix

Max se ocitá v prekérní situaci, ale nebyla by to správná pohádka, aby se síly na obou stranách alespoň trošičku nevyrovnaly. Hned na začátku hry se ústřední potká s čarodějnicí, jenž své čarovné schopnosti vtělí do jedné jediné věci, kterou má Max u sebe – fix do školy. Díky fixu může Maxe dělat neskutečné věci – měnit přírodu a užívat magie dle svého vlastního přání. Co to ale v praxi přesně znamená?

MAX_TCoB_screen19.png max7.png maxbroscr_001-large.jpg

Když dorazíte na místo, kde je třeba magických sil využít (což poznáte jednoduše, protože hra vám přímo ukáže, kde lze měnit prostředí, otázkou pro hráče je jen ´jak´), pravou spouští na ovladači přepnete ovládání z Maxe na velký hologram fixu. Pomocí toho budete na vyznačených místech stisknutím tlačítka A měnit terén. Max je v ten moment nepohyblivý, a tak se vám nestane, že byste s hlavní postavičkou zamířili někam, kam byste nechtěli.

 

První schopností je možnost vysouvat zeminu do jakýchsi pilířů, pomocí kterých se dostanete na určené místo nebo si vytvoříte můstek tak, abyste se vyhnuli zlé bestii

 

Magické schopnosti fixu lze rozdělit do čtyř oblastí, přičemž každou ze schopností získáte v jiné části hry. První schopností je možnost vysouvat zeminu do jakýchsi pilířů, pomocí kterých se dostanete na určené místo nebo si vytvoříte můstek tak, abyste se vyhnuli zlé bestii. Schopnost vyvolat růst větví je druhou vymožeností, přičemž jejich výhodou je, že se po nich dá i ručkovat.

MAX-TCoB_screenshot_Anotherland-noscale.jpg

Třetí magickou sílu představuje vyčarování přírodních lan, jež poslouží na místech, kde je třeba vyšplhat vysoko nebo se rozhoupat a někam doskočit; pomocí lián je rovněž možné spojovat objekty. Čtvrtou silou je vodní proud, který vás donese na místo určení a jeho specifikem je, že dokáže přenášet i předměty. Užívání magických sil vždy slouží k vyřešení hádanek, které sestávají z překonání smrtelných prostorů, útesů, hýbání předmětů, spuštění velké kamenné koule a tak dále. To všechno funguje na základě platných fyzikálních zákonů. Síly nebudete využívat jen odděleně, nýbrž i v kombinacích. Vedle hádanek na vás samozřejmě čeká sbírání speciálních předmětů. Ve finále jde o opravdu pestrý mix.

Barevný svět v hrsti

Max: The Curse Brotherhood disponuje nádherným technickým zpracováním. Styl připomene pestrobarevné a dokonale rozpohybované pixarovky. Devizou budiž i velmi pěkně vymodelované postavy a vůbec celý okolní svět, který sestává z opravdu originálně pojatých prostorů pouště, džungle, písečných měst, jeskyní a dalších lokací, při jejichž sledování budete někdy sbírat čelist ze země.

Max-The-Curse-of-Brotherhood.jpg Max-The-Curse-of-Brotherhood-3.jpg Max-The-Curse-of-Brotherhood-8-1280x720.jpg

Potěšující je i dynamická kamera, které se v některých pasážích oddálí natolik, že na obrazovce svou postavu vidíte jen jako malou tečku, někdy zase pozorujete každičký Maxův vlas. Titul disponuje i výborným dabingem (během hraní ústřední postava komentuje dění vtipnými hláškami) a cut-scénami. Oba prvky neskutečně zpestřují hraní a vytváří neuvěřitelně dynamický a zábavný celek.

 

Sedm kapitol čítající celkem dvacet různých levelů zabere nějakých pět až šest hodin herního času

 

Hratelnostně je na tom Max více než dobře. Hádanky jsou dobře vymyšlené, neustále testují vaši bystrost a schopnost spojovat různé schopnosti fixu v daném prostředí. Především ale baví a jelikož jsou servírovány postupně, hráč má pocit, že postupně dostává herní principy do rukou. Sedm kapitol čítající celkem dvacet různých levelů pak zabere nějakých pět až šest hodin herního času. Ten lze ale jednoduše natáhnout sbíráním všech bonusových předmětů.

Max-The-Curse-of-Brotherhood-hd-gameplay-screenshot-xbox-and-windows.jpg

Co může jinak bezproblémové hraní trošičku znepříjemnit je ovládání a nedodělky v oblasti fyziky. Ať už je to tím, že Max byl původně určen pro dotykové přístroje nebo že si tvůrci dostatečně nepohráli s Xbox 360 verzí titulu, ovládání místy působí trochu nemotorně. Občas se nám stalo, že jsme nemohli nakreslit přesně to, co jsme daným materiálem chtěli – to má za následek třeba několikeré bourání a stavění toho samého dokola. Místy jsou puzzly navrženy tak, že pokud si v nich napoprvé neprojdete smrtí, nemáte šanci je zdolat. Časté umírání nebaví a hlavně nepříjemně kouskuje hru, která by měla být ucelenou jízdou.

Dostupné pro: PC, X360, Xbox One
Žánr: Logické | Logická plošinovka
Výrobce: Press Play
Začátek prodeje: 21. května 2014
  • Magie
  • Povedený audiovizuál
  • Skvělé logické hádanky
  • Menší nedostatky

Max: The Curse of Brotherhood je výbornou a na pohled opravdu krásnou hříčkou pro Xbox Live. Čekají vás v ní dobrodružství, logické hádanky, ale i zběsilé úprky před temnými monstry. Máte-li rádi klasické platformovky s osvěžujícím prvky a oceňujete-li originální a povedené audio-vizuální provedení, máme pro vás kandidáta na krácení deštivých jarních večerů.

Váš názor Další článek: Povedený mód transformuje GTA IV na Watch Dogs

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Legendární GTA vzniklo před 25 lety. Gangsterské šílenství se zrodilo díky chybě v kódu

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

Tomáš HolčíkDaniel Pánek
GTAAkce
Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Recenze herního notebooku Lenovo Legion 5. Hliníkový macek, co zvládne všechno

Do redakce nám přistál herní notebook Legion 5 ze stáje Lenovo za velmi příjemnou cenu. Vyplatí se toto kombo na stůl pravého hráče?

Michal Maliarov
RecenzeHardware
Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Startuje rodinný Game Pass. Pět lidí s PC či Xboxem bude hrát za pakatel

Game Pass byl výhodný i doposud, ale se sdílením předplatného to bude masakr

Lukáš Václavík
Xbox Game PassMicrosoft
Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Vybíráme nejlepší hry pro PC. Dlouhé zimní večery můžete trávit v rozsáhlých světech i řešením záhad

Stejně jako loni se i letošní herní rok nesl ve znamení odkladů. To ale neznamená, že na PC nebylo co hrát. Našli jsme mnoho her, které stojí za pozornost.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Jak získat Xbox Game Pass Ultimate čtyřikrát levněji? Návod krok za krokem

Předplatné Xbox Game Pass Ultimate by vás běžně během tří let vyšlo na 12 tisíc korun. Díky legálnímu triku jej ale můžete mít za tři tisíce. Návod se hodí proč všechny hráče na Xboxu i PC.

Lukáš Václavík
Xbox Game PassXbox Live Gold
Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Xbox Series X zlevnil na minimum. Nejvýkonnější herní konzole stojí 12 141 Kč

Zatím nejlepší slevy na nové Xboxy a jejich příslušenství…

Hlídač slev
Xbox Series S|XSlevové akce
Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Tyto hry v roce 2023 ukončí své služby. Rozloučit se musíme se Zaklínačem nebo Crashem Bandicootem

Přidávat stále nový obsah do již existujících her není jednoduchá práce. Není tedy divu, že někteří vývojáři se rozhodli s tím přestat nebo hru rovnou stáhnou z trhu.

Matouš Sychra
Téma
Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Co se nejvíc hrálo na Steamu v roce 2022. Toto jsou nejoblíbenější hry pro PC

Ze statistik Steamu pravidelně zjišťujeme, kolik času strávili hráči s jednotlivými hrami. Toto je žebříček těch nejoblíbenějších za rok 2022.

Ondřej Králík
Steam
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play

Aktuality

15:08 | Slovenský simulátor lovce Way of the Hunter nás v novém DLC vezme na Aljašku. Bližší informace ohledně expanze Aurora Shores se máme dozvědět brzy. 
13:14 | Co je zač Atomic Heart, který vychází na konci února? To vám tvůrci vysvětlí v rozsáhlém traileru plném ukázek přímo z hraní. Sami se do akce pustíme 21. února. 
1. února | Star Wars Jedi: Survivor nakonec vyjde až 28. dubna. Studio Respawn nestíhá vývoj a potřebuje dalších šest týdnů na dokončení. 
31. ledna | Český hit American Truck Simulator se v budoucnu rozšíří o mapu Kansasu. Ještě před tím ale přijde DLC se státem Oklahoma 

Únorový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak surfovat anonymně

Test přenosných projektorů

Kompletní srovnání DDR4 a DDR5

Jak vyčistit počítač od špíny a prachu