Mé první setkání s černou bytostí

Možná si říkáte: „on vlastně ten Playstation2 není zázrak. Vždyť ty hry na něj nevypadají o moc lépe než na Dreamcast, zlatý PC ...“ Nedávno mi jeden čtenář napsal, že PS2 je technicky srovnatelná s TNT2. Playstation2 je zhruba 20x výkonnější než Dreamcast a já jsem nedávno viděl co takový "chudáček" Dreamcast (možná by jste jej srovnali s Voodoo2-3) dokáže, když se do něj vloží GD-čko s Quakem III…
Mé první setkání s černou bytostí
Úvod
Možná si říkáte: „on vlastně ten Playstation2 není zázrak. Vždyť ty hry na něj nevypadají o moc lépe než na Dreamcast, zlatý PC ...“ Nedávno mi jeden čtenář napsal, že PS2 je technicky srovnatelná s TNT2. Víte, Playstation2 je zhruba 20x výkonnější než Dreamcast a já jsem nedávno viděl co takový "chudáček" Dreamcast (možná by jste jej srovnali s Voodoo2-3) dokáže, když se do něj vloží GD-čko s Quakem III. Obávám se, že o tom by se TNT2 ani nesnilo. Shrnu: konzole nejdou srovnat s PC, fungují zcela odlišně. To jen tak na okraj, protože pokoušet se deklasovat PS2 srovnáváním s tři roky starým hardwarem je trochu přehnané.

Připravil jsem článek, který by se dal nazvat také jako průvodce světem Playstationa2. Jelikož už PS2 není jen o "vlož a pař", nebylo by na škodu popsat, jak všelijak se dá s konzolí nakládat. Přinesete-li si tedy mazlíčka domů, budete patrně postupovat jedním z těchto dvou způsobů. 1) Jste zkušení; vrhnete se na konzoli, ihned ji připojíte k televizi vrazíte do drivu hru, kvůli které jste si PS2 koupili a budete pařit dokud nepadnete a nebude Vás zajímat, že se dá PS2 použít také jako DVD video, přehrávač audio CD a v neposlední řadě, také jako akcelerátor her pro PSOne. Pokud patříte do této kategorie, klidně opusťte tento článek; není pro Vás. 2) Jste zvědaví, dráždí Vás ty různé mezírky a škvírky, které se po povrchu PS2 nachází, nevíte k čemu jsou, nejste si jisti, jestli všemu rozumíte, příliš se neorientujete v menu konzole. Čtěte dál, možná se leccos dovíte:

Sony PlayStation 2Sony PlayStation 2

Na povrchu
Vymaníte konzoli s modrého obalu, postavíte ji před sebe na stůl, zem, skříňku apod., sentimentálně vydechnete: „KONEČNĚ!“ Potom se napřímíte, poškrábáte se na hlavě a řeknete si: „k čertu na co jsou ve předu pod porty na ovladače a memory karty ty tři malé otvůrky?“ Odpověď je jednoduchá: ty dva větší vstupy nad sebou jsou USB porty. Do těch můžete připojit klávesnici nebo myš libovolného výrobce s označením USB. Mimo jiné se do těchto portů bude připojovat modem, který je už na spadnutí. Ten menší port je IEEE 1394, který se bude dát použít u některých her (Gran Tourismo 3, Armored Core 2) k propojení konzolí podobně jako PSOne sériovým kabelem. Když konzoli otočíte, najdete vzadu další dva výstupy (kromě zapojení do sítě ~ AC IN). AV MULTI OUT je výstup stejný jako ten na staré dobré PSOne. V balení PS2 najdete krom ovladače, demo CD a přípojky do zásuvky také klasický výstupní kabel se třemi cinchi. Ale pokud máte například RGB kabel od PSOne, klidně jej můžete použít, protože alespoň u her dosáhnete mnohem lepšího obrazu. Poslední otvor nese název Digital Out. Pokud máte doma kvalitní audio systém, užijete si filmy a některé hry (zatím pouze The Bouncer) s prostorovým zvukem Dolby 5.1 nebo DTS. Největší dvířka na zadní straně konzole s nápisem "expansion bay" skrývají prázdný prostor pro budoucí HDD (dnes se již mluví o slušné kapacitě 40GB) a broadband připojení. Jak jste už určitě někde viděli, PS2 může stát jak horizontálně, tak vertikálně. Než jsem se s konzolí setkal ptal jsem se, jak je možné, že z mechaniky nevypadnou CD? Odpověď je opět poměrně primitivní: výsuvná část DVD mechaniky má na boční straně zářez, do kterého DVD nebo CD přesně zapadá. Takže při vysouvání nebo zasouvání sedí disky bezpečně v zářezu. Detail: logo (PS) na mechanice se dá pootočit podle toho jestli stojí konzole na boku nebo je položená standardně na plocho.

První start
Konzole má dva vypínače. Jeden hlavní, který je vzadu u výstupního kabelu a jeden vepředu nad tlačítkem otevírajícím DVD mechaniku; funguje též jako restart. Zapnete-li konzoli hlavním spínačem, rozsvítí se nad tlačítkem reset červené světlo, které znamená,že konzole "spí". Jestliže stisknete tlačítko reset PS2 se "probudí" a začne normálně fungovat. Opětovným stisknutím konzoli restartujete; například pokud vyměňujete hru atd. Delším přidržením restartu konzoli opět uspíte. PS2 zastaví DVD mechaniku a až poté doporučuji konzoli vypnout úplně. Teď Vám to možná nepřipadne důležité, ale pokud si někdy v budoucnu hodláte k PS2 koupit harddisk, nedoporučuji PS2 vypínat "natvrdo". Po spuštění bez datového nosiče Vás PS2 přivítá v hlavním menu. Budou zde dvě položky: 1) Browser; 2) System Configuration. Přes Browser se spouští hry, DVD filmy a audio cédéčka. Vlastně funguje jako vstupní brána do jednotlivých možností PS2. V položce System Configuration najdete spoustu více či méně důležitých nastavení. Nastavíte si čas, datum, způsob zobrazování času a data (americký nebo evropský styl; různé varianty data ve tvaru den/měsíc/rok ). Dokonce si můžete nastavit časové pásmo a to jsem koukal, je tam dokonce Česká republika. Můžete si nastavit rozměry obrazovky, které má vliv pouze na menu: full screen, 4:3 (klasická TV), 16:9 (širokoúhlá TV). Nastavení obrazu RGB, zapnutí/vypnutí digitálních výstupů. Ale jedna z nejdůležitějších nastavení PS2 je skryta v hlavním menu s možnostmi Browser a System Configuration. Po stisknutí trojúhelníku Vás PS2 pustí do záhadného menu nesoucí název Version. Zde jsou údaje o sérii konzole, verzích jednotlivých driverů, například: DVD driver, Audio driver, PS2 driver, ...(že by budoucí možnost stáhnout si nové ovladače na memory kartu nebo HDD?).

Desetinný výkon, Playstation1 žije?
Playstation1 přežívá dál útrobách PS2. Pokud se v menu Version přesunete na položku Playstation1 driver, budete moci změnit dvě velmi podstatné nastavení ohledně přehrávání starých her na PSOne. Textury a rychlost načítání z CD. Fast loading je vcelku pochopitelný. Pokud je to možné, PS2 načítá data rychleji. Pokud přehodíte textury na možnost "smooth", v podstatě tím z PS2 uděláte něco jako akcelerátor pro PSOne hry. Na rovinu, kdo to neviděl v akci, nemůže pochopit co se stane. Testoval jsem takto tyto hry: Gran Tourismo 2, Metal Gear Solid, Final Fantasy VIII a nestačil jsem se divit. Metal Gear je naprosto nová hra. Textury jsou čisté, pixlíky mizí až mi srdce zaplesalo. Gran Tourismo je také o něčem jiném, bohužel 2D stromy rozmazané "akcelerací" jsou poněkud směšné. Ale silnice a okolní domy vypadají o poznání lépe. Problém byl bohužel s Final Fantasy VIII. Ta se převážně odehrává v renderovaných lokacích, které nejdou "akcelerací" vylepšit, navíc možnost "smooth" má vcelku špatný vliv na animované sekvence. Které jsou ukouslé o cca jeden centimetr spodní části obrazovky a navíc se mi zdáli trhané, ale možná to byl jen můj pocit. Obecně platí, že pro staré hry potřebujete staré ovladače a memory karty. Ale viděl jsem hrát Colin McRae Rally 2 s ovladačem Dual Shock 2 (dodávaný k PS2)!! Nicméně memory karta pro PS2 (8MB) se starými hrami stoprocentně nefunguje.

Vyšší výkon, nové hry
Nemohl jsem odolat a musel jsem si s Martinem Z. zahrát NHL 2001. Ve druhé třetině to vzdal; říkal, že už ho to nebaví. Ale já myslím, že to bylo proto, že prohrával :-D. (No bylo to trochu jinak – na rozdíl od Ondry jsem v té době měl za sebou 50-ti hodinový hráčský maratón a říkal jsem mu, že už další půlhodinovou třetinu nevydržím…patrně mne v tom hluku, co PS2 produkoval v mém skromném pařanském Doupěti, neslyšel…jinak NHL 2001 je dle mého technicky nejlepší současná hra na PS2…pozn.M.Z.) Vyzkoušel jsme si, co to je hrát na novém Dual Shocku 2. Pocit z analogových tlačítek reagujících na sílu stisku je nepopsatelný. Rovněž analogové páčky jsou o hodně citlivější. Zrovna u takové hry jako NHL 2001, kdy musím kličkovat skrz obranu, oceníte větší přesnost. Ale i starý ovladač fungoval velmi dobře s hrou pro PS2. Poznámka: hry pro PS2 rozhodně nejdou ukládat na memory kartu pro PSOne. Bohužel loading zrovna u NHL 2001 je poměrně drastický (pokud jde o stadión), ale v menu je to o poznaní rychlejší. Ale takový Tekken Tag Tournament (hra která mě bohužel nezaujala než graficky) loading v podstatě postrádá. Jedeme dál.

Domácí kino, DVD filmy !
DVD filmy byla ta část, na kterou jsem byl nejvíc zvědavý. Byl jsme vcelku mile překvapen. I když stále platí, že si DVD filmu s obrazem kvality RGB neužijete, rozhodně bych si pustil jeden průměrný DVD film na PS2 než 20 dobrých na videu. Kvalita obrazu je u PS2 dobrá, i když nepodporuje například "progressive scan". Funkce, které PS2 u filmů umožňuje, je již dnes standardní: rychlé přetáčení, přeskakování po kapitolách, natáčení úhlů, přepínaní jazyků nebo titulků během filmu, ovládání zvuku a obrazu (DTS, Dolby, HDTV, 16:9, ...), dětský zámek proti šíření násilí atd. Možná přece jen došlo k nějaké změně (měl jsem v rukou sérii SCPH-30000), protože u starších sérií docházelo k nepatrnému trhnutí u filmu, když laser přeostřoval na spodní vrstvu DVD. PS2 však nemá oboustranný laser, takže pokud se budete dívat na nějaký delší kousek, nezbude Vám než DVD v půlce otočit.

Audio CD
Toto je v podstatě jediná část PS2, kde jsem se trochu divil. Přehrávání audio cédéček sice nemá žádný vliv na můj postoj ke konzoli, ale trochu mě překvapilo, že ovládání u Audio CD je v podstatě horší než u PSOne. V jednom menu nastavujete opakování stop, v jiném jestli bude program přehrávat písničky postupně, náhodně nebo podle naprogramování. V posledním jsou přístupné funkce jako přetáčení, přeskakovaní, play a pauza. Žádná nová funkce tedy nepřibyla. Jen si nostalgicky vzpomenu, že například Saturn od Segy umožňoval vtipnou funkci opakování úseku.

Závěrem
Konečně jsem vás tedy podrobněji seznámil s PS2. Doufám, že vám to bylo k něčemu dobré. Pokud by jste něčemu nerozuměli, pokusím se vám otázku zodpovědět, takže pište a diskutujte. Čekejte další informace.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A