Mecenáš herního průmyslu: George Lucas

Jestliže Dave Perry byl zván mesiášem, George Lucase musíme nazvat mecenášem. Jistě, jeho osoba nesouvisí s hrami zcela přímo, avšak společnost LucasArts má dodnes v této oblasti nepochybný vliv. Navíc život tohoto filmového velikána jest natolik zajímavý, že není důvodu si o něm něco bližšího nepovědět.
Jestliže Dave Perry byl zván mesiášem, George Lucase musíme nazvat mecenášem. Jistě, jeho osoba nesouvisí s hrami zcela přímo, avšak společnost LucasArts má dodnes v této oblasti nepochybný vliv. Navíc život tohoto filmového velikána jest natolik zajímavý, že není důvodu si o něm něco bližšího nepovědět.

George Walton Lucas Jr. se narodil 14. května 1944 ve městě Modesto v Kalifornii, USA. Od raného dětství byl fascinován takovými komiksy jako byly "Flash Gordon" či "Buck Rogers". Svá mladá léta strávil v nudě rutinní školní docházky pod dohledem ještě nudnějších učitelů. Jediným pozdvižením pro něj v té době bylo automobilové závodění. Byla to právě tahle jeho zamilovaná činnost, která tak dramaticky změnila Lucasův život. Právě 12. června 1962, pouhé tři dny před maturitou, měl těžkou dopravní nehodu. Byl takřka smrtelně zraněn, když se jeho Fiat Biancina vydal téměř stokilometrovou rychlostí (kterou ho vymrštilo jiné auto) vstříc ořechovému stromu. Jeho bezpečností pás se přetrhl a on byl doslova vymrštěn z vozidla, které jen o několik sekund později vytrhlo onen zmíněný strom z kořenů. Kdyby se býval onen pás nepřetrhl, George Lucas už dávno nemusel být mezi námi. "Nemůžete zažít něco takového aniž byste z toho dostali ten pocit, že musí existovat důvod proč tu jste." říká Lucas. "Uvědomil jsem si, že bych měl trávit čas hledáním tohoto důvodu a pokusy o jeho naplnění."

"Filmařina je těžká věc. Je to jako být doktor: pracujete dlouhé, perné, hodiny, je to emocionální a vypjatá práce. Pokud to opravdu nemilujete, nestojí to za to."

- George Lucas

George LucasIhned se tedy zapsal do vysokoškolské přípravky, jelikož se chtěl co nejdříve dostat na filmovou fakultu Jihokalifornské univerzity. Hned jakmile začal v téhle branži pracovat, věděl, že je to něco co miluje. Rozhodl se, že v takovém konkurenčním prostředí, jaké tehdy panovalo, přežije. Lucas se velice odlišoval od zbytku filmové školy generace 60. let, což bude zřejmě dáno i tím, že o film se podrobně začal zajímat mnohem později, vlastně teprve před odchodem na univerzitu. "Na filmy jsem chodil jenom proto abych mohl balit holky" komentuje Lucas své mládí v Modestu. "Trvalo to roky než se do mého města dostaly ty lepší filmy, zahraniční filmy se k nám dokonce nedostaly nikdy".

Lucasovy studentské práce odrážely popkulturní posedlosti jeho mládí: film "1:42:08" bylo závodní mini-epické dílo, "The Emperor" zase vyprávěl o diskžokejovi jménem Emperor Hudson - na základě obou těchto filmů později Lucas natočil své slavné "American Graffiti".

Po promoci roku 1966 si sehnal práci jako vyučující asistent, jehož úkolem bylo cvičit kameramany americké armády. Bylo to právě během této doby, kdy se objevilo jeho abstraktní Orwellovské science fiction jménem "THX 1138:4EB", které mu vyhrálo několik studentských cen a které bylo jako jeho první film přizpůsobeno velkému plátnu. Roku 1967 se znovu zapsal na Jihokalifornskou univerzitu, tentokrát na postgraduální studium. Ve stejném roce byl vybrán jako jeden ze čtyř studentských filmových tvůrců, jež dostali možnost vytvořit "film o filmu" ke snímku "McKennovo zlato" (McKenna`s Gold). Díky četným studentským oceněním získal také Lucas stipendium, aby se mohl stát učněm u Warner Brothers.

Toto byla další z událostí, které hluboce změnily jeho život. U Warner Bros. tehdy vládl zmatek díky nedávnému převzetí společností Seven Arts. I proto byl v produkci pouze jeden jediný film - muzikál s Fredem Astairem a Petulou Clarkovou v hlavních rolích, jmenoval se "Finian`s Rainbow" (snad "Finianova duha" – u nás uvedeno pod názvem Divotvorný hrnec – pozn. hodný šotek). Jejím režisérem byl tehdy sedmadvacetiletý Francis Coppola. Tehdy se oni dva setkali a stali se životními přáteli, navzdory svým opačným osobnostem. Lucas byl fyzicky drobný, zatímco Coppola byl docela při těle. Zatímco Lucas byl hnán velkými ambicemi, byl finančně opatrný, naproti tomu Coppola byl ohledně peněz naprosto bezstarostný. Kde Lucas byl tichý a umírněný, tam si Coppola liboval ve světle reflektoru.

Během svého učňovství dostal Lucas od Coppoly nabídku, která se nedala odmítnout. Měl se stát placeným asistentem na obou jeho filmech - Finian`s Rainbow i The Rain People (snad Dešťoví lidé), což byl Coppolův připravovaný road-movie. Za toto by se na oplátku Coppola postaral o výživu Lucasova nejnovějšího dítka, dlouhometrážní verze THX. Co slíbil, to dodržel - přesvědčil Warnery, aby financovaly vývoj THX. Lucas tedy ve dne pracoval na jeho Dešťových lidech, zatímco po večerech vyvíjel své THX.

V roce 1969, když byl onen film hotov, rozhodl se Coppola přesunout k další fázi plánu svého plánu ovládnutí filmového průmyslu. Během svého výletu po Evropě si vyrazil na jakýsi flám, při němž nakoupil stohy nerůznějšího vybavení. Jakmile se vrátil do USA, rozhodli se společně s Lucasem pronajmout si sklad v San Franciscu a přeměnit ho v nezávislé studio s názvem American Zoetrope. Měl to být ráj pro umělce a experimentální filmové tvůrce, jeho financování bylo založeno na Coppolově slibu sedmi scénářů pro Warnery. Prvním z těch sedmi bylo Lucasovo dlouho připravované THX 1138, temné science fiction opět ve stylu Orwellovy knihy 1984. Warner Brothers byli pobouřeni. THX 1138 zdaleka nebyl klasický film, nesledoval zaběhlý vypravěčský standard. Obraz byl zarážející, zvuk bohatý, a nápady za celým tím dílem skutečně působivé - jenže tohle nebyly věci, které dělají z filmu trhák. Warner Bros. to odmítli, film prostříhali a na trh uvedli velice opatrně, s pramalou, jestli vůbec nějakou, reklamou. To samozřejmě zapříčinilo jeho naprostý neúspěch u diváků. Přesto se mu však podařilo získat několik kladných recenzí.

Taktika Warner Bros. zabrala - studiu American Zoetrope se nedostávalo finančních prostředků, Coppola dokonce dlužil Warnerům 300 000 dolarů. Aby přežili, museli se oba rozdělit - i kdyby jenom na čas. Coppola přijal režisérskou židli u společnosti Paramount, kde pracoval na filmu The Godfather. Mezitím Lucas odmítl vzdát se svého filmového snu a strávil dva roky pracemi na svém dalším projektu, projektu, který plánoval velmi opatrně, s důrazem na kvalitu a zábavu.

Jeho ideou bylo natočit film o jedné noci z pohledu několika archetypů americké mládeže (typ snímku tolik oblíbený právě v dnešní době - viz. docela se mu blíží např. i Trainspotting či nedávný Human Traffic). Lucas si pozval na pomoc spolužáka z univerzity Willard Huycka a jeho ženu Glorii Katzovou, kteří zrevidovali jeho scénář. On potom tento zrevidovaný scénář ještě finálně doladil (celé to zabralo několik perných měsíců), až z toho byl film, který nemohl nepobavit. Jmenoval se American Graffiti.

Roku 1973 prodal Lucas tento scénář nadšené společnosti Universal Studios, kde mu poté přiřkli rozpočet 700 000 dolarů (film se podařilo dokončit za pouhých 28 dní). Také proto je tento snímek považován za jeden z finančně nejúspěšnějších titulů, který kdy vydalo velké studio. Odhaduje se, že za každý dolar utracený za produkci a distribuci jich vrátil padesát. Tohle bylo také naposled, co stál Lucas ve stínu svého mentora Coppoly, jenž snímek režíroval. Maloměstský románek, plný rock`n rollu a požitku z jízdy udělal z Lucase milionáře ještě než mu bylo třicet.

American Graffiti byl snímek perfektně obsazený - z tehdy téměř neznámých herců jako Richard Dreyfuss, Ron Howard či Harrison Ford udělal dnešní hvězdy. Navíc přinesl publiku jistý pocit nostalgie, starých dobrých zašlých časů. Jakmile se film dostal na plátna, začal Lucas připravovat své další dílo. Dílo, jenž se o čtyři roky později stalo zatím nejúspěšnějším filmem historie - Hvězdné Války (celým názvem "Star Wars: Episode IV: A New Hope").

V oněch čtyřech letech si samozřejmě také užíval svého milionářského postavení - mimo jiné si v severní Kalifornii, daleko od podivného Hollywoodu, založil vlastní společnost Lucasfilm Ltd. A celé ty čtyři roky pak studoval nejrůznější pohádky, starověkou mytologii i teoretické práce Josepha Campbella - to vše proto, aby v roce 1977 mohl uvést Hvězdné Války, film, jenž strhal všechny dosavadní rekordy a získal sedm cen Akademie.

O tři roky později, roku 1980, následoval snímek Impérium vrací úder (The Empire Strikes Back) a o další tři roky později (1983) to byl Návrat Jediho (Return of the Jedi). V roce 1980 také produkoval "indiana-jonesovský" snímek Dobyvatelé ztracené Archy (Raiders of the Lost Ark), jehož režisérem byl Steven Spielberg a jenž získal pět Oskarů. Další Indiana Jones pak přišel v roce 1984 - opět byl producentem, tentokrát však také napsal příběh. Indiana Jones a chrám zkázy (Indiana Jones and the Temple of Doom) získal další dvě zlaté sošky (za vizuální efekty). Poslední část Jonesovské trilogie se objevila roku 1989 - Indiana Jones a poslední křížová výprava se neopovážil porušit tradici a získal dalšího Oskara (tentokrát za zvuk). Lucas je taktéž spoluautorem televizní série Dobrodružství mladého Indiana Jonese (The Young Indiana Jones Chronicles) - tento seriál získal až neuvěřitelné množství cen a ocenění (mimo jiné dvanáct cen Emmy).

Posledním výplodem nezastavitelné mysli tohoto génia světové kinematografie jest ještě donedávna bouřlivě diskutovaná, poněkud kontroverzní, Epizoda I - Skrytá Hrozba, která vtrhla do amerických kin přesně 19. května 1999. Epizoda II je očekávána v roce 2002, zatímco "finální" (a s největší pravděpodobností maximálně pompézní a velkolepá) Epizoda III nepřijde dříve než v roce 2005.

Společnost Lucasfilm Ltd. byla založena již roku 1971 a od té doby se rozrostla do podoby gigantického impéria, které dnes zahrnuje celkem pět úspěšných společností - Lucasfilm Ltd., LucasArts Entertainment Company LLC (tu zřejmě znají naši čtenáři nejlépe), Lucas Digital Ltd. LLC (skládá se ze dvou částí - známé Industrial Light & Magic a Skywalker Sound), Lucas Licensing Ltd. a Lucas Learning Ltd. Trochu stranou stojí THX Group, jež má za úkol zajišťovat excelentní audiovizuální kvalitu snímků. Všechno tohle dokazuje, že George Lucas je nejen skvělým filmařem, ale také výborným podnikatelem/manažerem/investorem - prostě umí zacházet s penězi.

Aby byla biografie kompletní, dodám, že Lucas je rozvedený a má tři adoptované děti.

Kompletní filmografie
Režie:
 • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)
 • Star Wars (1977)
 • American Graffiti (1973)
 • THX 1138 (1970)
 • Filmmaker (1968)
 • Anyone Lived in a Pretty How Town (1967)
 • The Emperor (1967)
 • THX 1138:4EB (1967)
 • 1:42:08: A Man and His Car (1966)
 • Freiheit (1966)
 • Herbie (1966)
 • Look at Life (1965)

  Scénář:

 • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)
 • Indiana Jones and the Last Crusade (1989)
 • Willow (1988)
 • Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983)
 • Raiders of the Lost Ark (1981)
 • Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980)
 • More American Graffiti (1979)
 • Star Wars (1977)
 • American Graffiti (1973)
 • THX 1138 (1970)
 • Filmmaker (1968)
 • Anyone Lived in a Pretty How Town (1967)
 • The Emperor (1967)
 • THX 1138:4EB (1967)
 • 1:42:08: A Man and His Car (1966)
 • Freiheit (1966)
 • Herbie (1966)
 • Look at Life (1965)

  Produkce:

 • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999)
 • Young Indiana Jones and the Treasure of the Peacock`s Eye (1995) (TV)
 • Young Indiana Jones and the Attack of the Hawkmen (1995) (TV)
 • Radioland Murders (1994)
 • Young Indiana Jones and the Hollywood Follies (1994) (TV)
 • The Young Indiana Jones Chronicles (1992) (TV)
 • Wow! (1990) (Video)
 • Indiana Jones and the Last Crusade (1989)
 • Willow (1988)
 • The Land Before Time (1988)
 • Tucker: The Man and His Dream (1988)
 • Star Tours (1987)
 • Howard the Duck (1986)
 • Labyrinth (1986)
 • Captain Eo (1986)
 • Droids (1985) TV
 • Ewoks (1985) TV
 • Ewoks: The Battle for Endor (1985) (TV)
 • The Ewok Adventure (1984) (TV)
 • Indiana Jones and the Temple of Doom (1984)
 • Return of the Jedi (1983)
 • Twice Upon a Time (1983)
 • Raiders of the Lost Ark (1981)
 • Kagemusha (1980)
 • The Empire Strikes Back (1980)
 • Star Wars (1977)
 • The Rain People.
Váš názor Další článek: Týden: více o Sims Online, datadisk k Diablu II hotov

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,