Medal of Honor: Pacific Assault – akční fenomén se vrací

Medal of Honor patří k novodobým herním perlám a to nejen na konzolích. Poslední díl slavil i na PC nemalé úspěchy a není tedy divu, že se na nás chystá značně ambiciózní pokračování, které se odehrává v exotickém prostředí Pacifiku. Přinese velké množství změn, dalo by se dokonce říci, že nezůstane kámen na kameni. Dáte si říct?
Medal of Honor: Pacific Assault – akční fenomén se vrací

Těžko hledat novodobého hráče, který by se ještě nikdy nesetkal s veleúspěšnou značkou Medal of Honor; sérií, která si nehynoucí popularitu zajistila na konzolích a zcela výjimečně se dokázala bez sebemenšího zaškobrtnutí přemístit i na obrazovky osobních počítačů, kde v žánru FPS slavil obří úspěchy Allied Assault i se svými dvěma datadisky. Ty sice byly častovány přídomky ve stylu „tahání peněž z kapes zákazníků“,ale i tak šlo o povedené kousky s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet. V poslední době na sebe strhává značnou pozornost regulérní pokračování hry s podtitulem Pacific Assault, který vypovídá o mnohém; a nutno říci, že podle toho, co jsme měli možnost vidět na E3, půjde s největší pravděpodobností o podobnou bombu, jakou byl minulý díl, ne-li rovnou mnohem větší.

Na Japonce!

Druhá světová válka je jedním z nejoblíbenějších dějišť počítačových her a nejinak tomu bude v tomto případě. Jen těžko bychom si Medal of Honor představovali ve sci-fi prostředí, ale třeba takový Vietnam nyní cloumá herní scénou. Přesto se tvůrci z EA LA rozhodli pro využití největšího lidského konfliktu v dějinách, ale šli na to pěkně šalamounsky. Vybrali si totiž jednu z nejméně protežovaných a tím pádem i neokoukaných front. Konkrétně v Tichém oceánu. Za zmínku jistě stojí také fakt, že bývalí vývojáři prvního MoH nyní skutečně pracují na projektu z vietnamské války, který nese jméno Men of Valor, avšak tento vyjde pod vydavatelem Vivendi. Bude tak jistě zajímavé sledovat souboj bývalých kolegů. Komu se povede lépe zabodovat?

  

3,2,1…běžíme * Sorry, ale už se sem nevejdeš * Tyhle sudy jsou jedním z demonstrátorů propracované fyziky hry

Ale zpět k dnes protěžované hře. Je třeba si uvědomit, že Pacifik rozhodně nebyl méněcennou frontou, i když v našich učebnicích dějepisu figurují především bojiště evropská, případně africká. V šikmookém světě se ale také děly věci! Vžijeme se do kůže vojína Toma Conklina, který rozhodně není žádným borcem, natožpak hrdinou; vstup do armády si vybral víceméně proto, aby se mohl beztrestně válet a ještě za to brát peníze. Má ale tak trochu smůlu, jelikož se v nepravý čas vyskytuje na nesprávném místě, konkrétně pak 26.11.1941 na Havaji. Ten si však vybrali japonští generálové jako odbytiště svých četných pum a zasadili Američanům obrovskou ránu v době, když se cítili bezpečně a vlastně je tak i s jadernými hlavicemi přímo pozvali do své domoviny.

Avšak to bychom předbíhali. Útok na Pearl Harbor nabídne sám o sobě jeden z nejsilnějších zážitků počítačové scény, stejně jako se to svého času povedlo Allied Assaultu s vyloděním v Normandii. A tentokrát by to mělo být ještě mnohem lepší! Nepříjemná japonská Zera nám budou svištět nad hlavami a shazovat bomby, lodě půjdou ke dnu a všude budou mrtví a zranění. V tom všem se ocitne i Tom a s jediným cílem, tedy záchranou vlastního zadku, se vydá na cestu. V této situaci padne z vaší hlavně jen málo výstřelů, mnohem důležitější bude se krýt a kooperovat s ostatními, podobně se snažícími, vojáky.

Všude možně, jen ne doma

Po útoku na Pearl Harbor se jako jeden z nemnoha přeživších vydáte společně se svěřeným týmem do bojů na východní frontě. Projdeme si skoro všemi významnými boji mezi léty 1941-44, kdy tato válka probíhala. E3 nabídla i pohled na sugestivní zážitek při bojích o Guadalcanal, konkrétně pak o Hendersovo letiště. Opět šlo především o atmosférické boje a nejinak tomu bude i v ostatních případech - jakým je například souboj o atoly v souostroví Tarawa apod. Další potyčky si historicky zařadí spíše jen znalci, každopádně však v naprosté většině případů půjde o vynikající zážitek. Hra bude dokonale zhuštěná a nemusíme se tak obávat nějakých hluchých pasáží nebo zbytečných prodlev. Tvůrci hráčům chtějí dopřát především nekončící akci a pořádnou míru adrenalinu. Trochu možná zamrzí dnešní trend zkracování her, na němž se bude podílet i Pacific Assault, ale s tím nic nenaděláme – alespoň, že se po celou herní dobu budeme skvěle bavit.

  

A už to krásně vidíme * Ve tmě se neschováš * Za úplňku povstávají vlkodlaci, tak pozor

I v důsledku napěchování hry akcí se nedočkáme naprosto věrné historické přesnosti, v mnoha případech se dějiny musely trochu poupravit, aby hra byla pořád zábavou. Ale, aby nedošlo ke kdovíjakým omylům, pracovali autoři s dobovými materiály a opět si k ruce vzali starého známého veterána Dale Dye, který plní roli válečného konzultanta.

Zcela novým prvkem se stane psychologie hlavního hrdiny i jeho parťáků, kteří, jak už jsme zmínili, mají na kontě maximálně tak nějaký ten výcvik, ale do akce jdou poprvé. A ta s sebou samozřejmě nese i mrtvé a velký tlak na psychiku, jíž by hra ráda odrazila. Uvidíme tak, jak se charaktery budou postupně vyvíjet, a to nejen na jejich fyzických dispozicích, ale i co se týče jejich chování. O umělou inteligenci se rozhodně bát nemusíme, měla by totiž být značně autonomní, což vývojáři prezentují na příkladu medika, který pobíhá mezi vojáky, převážně pak mezi zraněnými a sám jim pomáhá. To souvisí s další novinkou - v Pacific Assault se již totiž nebudou povalovat lékárničky a uvěřitelnosti to jedině prospěje. Ani AI protivníků se nebude mít za co stydět. Dostanou do vínku schopnost kooperace, obkličování i aktuálního vyhodnocování situace.

Zbraní by měla být k dispozici velká řádka. Zastřílíme si hnedle z 21 kvérů a nepůjde o žádná ořezávátka. Vedle klasických pistolí či nožů se dočkáme i jakéhosi plamenometu, s jehož pomocí se dá jednoduše upravit prostředí hry. Do rukou se nám dostanou i pušky M1 Garand či Carabine a chybět by neměl ani raritní kousek v podobě výzbroje Japonců – pušky Arisaka.

   

Na nebi se to bude hemžit nepřátelskými stíhači * Ve vysoké trávě se můžete pronásledovatelům snadno schovat * I přesná dávka z kulometu může letadlo ošklivě poškodit

Grafické zpracování se podle obrázků a videí může postavit po bok dnešní konkurenci, i když například takové Far Cry vypadá možná ještě lépe. Ale i tak se Pacific Assault zařadí s největší pravděpodobností ke špičce. Modely postav jsou krásně vypracované i rozpohybované, obličejová mimika snese srovnání i s těmi nejlepšími kusy. Levely budou značně rozsáhlé a detailní a co se týče jejich designu, nemáme se čeho bát. Půjde totiž o ještě lepší kousky, než v minulém díle. Celkově tak pokračování Medal of Honor vypadá velice zajímavě. Sice krom emocí hlavních hrdinů nepřinese nic moc nového, ale kdo by pohrdl neopakovatelnou atmosférou zajímavých a exotických bitev? Zřejmě nikdo a tak potěší i datum vydání, které bylo po několika přesunech snad již definitivně stanoveno na letošní podzim.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A