Medal Of Honor Underground – Ty Oskary patřily sem!

Když Steven Spilberg pracoval na filmu Zachraňte vojína Ryana, pracoval také na hře se stejnou tématikou. Předpokládám, že ji většina z vás hrála. Jmenovala se Medal Of Honor (dále MOH) a odehrávala se v poslední fázi druhé světové války, byla to 3D akce z vlastního pohledu a byla proklatě dobrá. Nuže, její pokračování je ještě o kus lepší. Vážně.
Medal Of Honor Underground – Ty Oskary patřily sem!
Žánr: akční
Paměťové karty: 2 bloky
DualShock: ano
Multiplayer: ano
Výrobce:DreamWorks Interactive
Distributor: Electronic Arts

Když Steven Spilberg pracoval na filmu Zachraňte vojína Ryana, pracoval také na hře se stejnou tématikou. Předpokládám, že ji většina z vás hrála. Jmenovala se Medal Of Honor (dále MOH) a odehrávala se v poslední fázi druhé světové války, byla to 3D akce z vlastního pohledu a byla proklatě dobrá. Nuže, její pokračování je ještě o kus lepší. Vážně.

Je potřeba říct, že když už velký strýček Steven „Hollywood“ Spilberg něco dělá, dělá to většinou pořádně. Myslím, že tak je to v pořádku. V případě jeho posledního filmového a herního dílka byl v pozadí opravdu velký průzkum, shromažďování materiálů a to ne ze stokrát ohraných knih, ale z úst žijících pamětníků. Podařilo se tak nechat na světlo denní vyplavat tu realističtější část světové války, kterou jsme doposud neměli možnost v tomto podání nalézt ani ve filmu, ani ve hře. Zatímco film Zachraňte vojína Ryana byl poměrně rychle a na celé čáře překonán dílem Tenká Červená Linie, hru MOH (a její pokračování, samozřejmě) považuji za to nejlepší zpracování dané tématiky, které můžete najít v interaktivním světe (minimálně na konzolích určitě). Proč tomu tak je?

Medal of Honor UndergroundMedal of Honor Underground

Tak předně je tu dokonale zvládnutá prezentace. Rozhovory a výpovědi žijících pamětníků, spousty dobových filmů, nádherné kresby a především naprosto nevídaná orchestrální hudba vás velice rychle přenesou tam, kam vás film zavést nedokázal. Budete si skutečně připadat jako T. Hanks, krčící se za hromadou zříceného zdiva, které se otřásá do rytmu rachotu blížícího se tanku…a stejně jako on si oddechnete, když se přižene spojenecké letectvo a vysype na obrňence své bomby. Hra se hraje jako sen – vlastně ne, spíš jako kdyby to bylo doopravdy. Jednoznačně nejlépe zvládnutý zvuk, jak jsem jej u hry zažil (práce DreamWorks se tu pozná na každém kroku), vám dá pocit, že to všechno je skutečné, zbraně jsou přesné, nepřátelé se chovají neuvěřitelně reálně (ne, komando z Half-life to není, ale na konzolích tohle obdobu nemá), pokřikují na sebe, utíkají, pokud jsou v nevýhodě, kryjí se a vůbec, celé herní prostředí dýchá dokonalým životem, který vás vtáhne dřív, než si uvědomíte, že jste dnes měli dělat také něco jiného, než jen hrát MOHU.

Medal of Honor UndergroundMedal of Honor Underground

Opravdu nemám ke hře žádnou výhradu. Jistě, musíte si uvědomit, že grafika odpovídá slábnoucí síle PlayStationu, ale svůj účel plní dokonale. Je rychlá, přehledná a přitom interaktivní a detailní. Ano, PC hráči nad MOHU ohrnou nos, ale upřímně, ten jejich Return To Castle Wolfenstein má co dělat, aby měl jen zlomek atmosféry a kvality tohoto dílka.

MOHU je rozdělena do sedmi úrovní (plus jedna bonusová), z nichž každá má asi tak tři nebo čtyři mise, mezi kterými je možné hru ukládat. Každá mise spočívá ve splnění několika daných úkolů v libovolném pořadí a snad nemusím podotýkat, že se pokaždé odehrává v jiném prostředí. Od Paříže až kamsi do Afrických pouští, různorodosti si užijete dostatek. Úkoly nejsou nijak složité (najít dokumenty, krýt pobočníka, zničit tanky), ale občas je potřeba postupovat v utajení a tehdy je třeba si dávat pozor na to, abyste se chovali nenápadně a zabíjeli opravdu dokonale „ze stínu“. Nebo se na to můžete vykašlat a začít střílet na všechny strany, i takhle to jde. Mimochodem, tento prvek byl už v prvním díle, hezkou dobu před oslavovaným Deus Ex na PC, který měl být tak revoluční touto možností vybrat si mezi akční a adventurní cestou.

Medal of Honor UndergroundMedal of Honor Underground

MOHU není nijak zvlášť těžká, má pohodové ovládání (slyšel jsem nějakou tu stížnost na míření, ale nemohu ji potvrdit, podle mne je dokonalé) a tak jde o velice zábavnou záležitost, která při svém zpracování jistě strhne hezkou řádku mladých lidí k zájmu o historii.

Osobně považuji oba díly MOH za vrchol v oblasti PlayStationové 3D akce a doporučuji všem, kdo si rádi zastřílí. MOHU má oproti svému předchůdci vylepšený design misí, takže je dokonce ještě o kus přehlednější a zábavnější… lepší už to na starém PlayStationu nebude.

Grafika: 9/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 10/10
Konec cesty pro 3D akce na PlayStationu. Povinnost pro všechny fanoušky filmu. A především – velice dobře udělaná hra, která nemá šanci nikoho zklamat.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A