MediEvil: nostalgie v hlavní roli | Recenze

Jak dopadl remake dnes již ikonické hry z původního PlayStation?

Co baví

  • Probudí nostalgické vzpomínky
  • Kompletní česká lokalizace
  • Přepracovaná grafika s původní stylizací

Co vadí

  • Technické přehmaty
  • Neposedná kamera
  • Hra nám nepříjemně zestárla
6/10
Hodnocení

Vážně jsme už tak staří? Vážně ten čas tak letí? Vždyť je to už věru neuvěřitelných jednadvacet let, co jsme si mohli na tehdejším PlayStation zahrát výpravnou hack and slash adventuru MediEvil. Ta ve své době zaznamenala skutečně slušné úspěchy, na které vývojáři ze studia SCE Cambridge následně navázali s druhým dílem ještě o dva roky později. Poté se ovšem po dnes již ikonickém titulu slehla zem.


Po skončení dvou dekád však nečekaně přichází remake původního dílu, a to v ten nejlepší možný termín – na Halloween. Je vůbec na herním trhu místo pro kompletní předělávky podobných her? A dokáže MediEvil v nové grafické podobě zabavit i v roce 2019?

100% remake

Nejprve je třeba zmínit, že se zde bavíme o ryzím remaku v pravém slova smyslu. Žádné remastery či podobné patlaniny, ale kompletní předělávka původního díla pro současnou generaci konzolí. Nebo budeme-li přesnější, současnou verzi konzole PS. MediEvil byl vždy spojován s konzolí od Sony, proto ani tentokrát není překvapením, že se opět jedná o exkluzivitu. Nutno dodat, že ostatním hráčům by podobný remake asi stejně nic moc neříkal. Je to totiž především nostalgie, která často stojí za chutí hráčů pouštět se do něčeho, co dohráli v minulosti.

MediEvil_20191028122222.jpg
Kostlivec Daniel Fortesque znovu povstal

Všichni tedy tušíme, co vlastně můžeme od podobné předělávky čekat. Vývojáři si kladli za cíl přepracovat hru tak věrně, jak jen to půjde. Pokud to tedy situace vyloženě nevyžadovala, vše zůstalo při starém. Tu nejvýraznější proměnu tak pochopitelně nalezneme již na první pohled. Jde o grafickou stránku hry, které víceméně koresponduje se současným standardem. V úvahu je třeba brát výraznou stylizaci, která je pro hru charakteristická. To však nemění nic na tom, že MediEvil vypadá suprově a stejně kouzelně, jako tomu bylo v roce 1998.

Nostalgie především

Hledat nějaké výraznější změny v ostatních aspektech hry je poněkud obtížný úkol. Zaprvé vlastně ani žádné nejsou, a navíc je to už opravdu hodně dlouhá doba.  Čeho si však můžeme povšimnout na první pohled, je zásadní proměna herních trendů.

MediEvil_20191028122839.jpgMediEvil_20191028124820.jpgMediEvil_20191028124555.jpg
Přináší s sebou novou grafiku a původní hratelnost

Chcete-li pochopit, jak se proměňují hráčské potřeby, zkuste si zahrát toto putování kostlivce Daniela Fortesque. To, v čem původní hra dominovala, se po více jak dvaceti letech proměnilo v největší slabiny. MediEvil možná byla ve své době pecka, díky snaze zachovat na kameni kámen ovšem v současnosti příliš nefunguje.

 

MediEvil možná byla ve své době pecka, díky snaze zachovat na kameni kámen ovšem v současnosti příliš nefunguje

 

A tím se vlastně pomalu dostáváme k výčtu slabších stránek hry. Téměř všechny totiž vychází právě ze zachování původní hratelnosti. Rychle si tak lze uvědomit, jak se hraní posunulo. To, co jsme dříve vnímali jako standard či snad luxus, v dnešním kontextu působí zastarale a nekomfortně. Začít můžeme u ne zrovna záživného soubojového systému, respektive hratelnosti jako celku.

MediEvil_20191028171835.jpg
Bossové nejsou nepřemožitelní, ale dají někdy zabrat

Ta je zkrátka hodně zkoprnělá a ne zrovna dynamická. Nepotěší ani neohrabaná kamera, které je sice možná pro tehdejší tituly typická, v dnešním herním průmyslu však značně otravná záležitost. Hru navíc sráží řada nejrůznějších nedodělků či technických problémů. Titul je sice pohodlně hratelný, po technické stránce ovšem značně pokulhává.

Povědomá obtížnost

Trochu zpátečnická je například i samotná obtížnost hry, která sice není úplně hardcore, ale v některých pasážích se skutečně natrápíte. Zejména potom s přihlédnutím ke skutečnosti, že každá smrt posílá hráče na začátek konkrétního levelu. Ty nejsou nikterak dlouhé, přesto ale opakovat úroveň několikrát dokola není zrovna to, co by si dnešní hráč přál. Je to občas vážně nepříjemné, takhle se ale dříve hrálo.

MediEvil_20191028210633.jpgMediEvil_20191028204230.jpgMediEvil_20191028213456.jpg
Atmosféra hry však zůstala zachována výtečně

Zmínili jsme upgradovanou grafickou stránku, která v kombinaci s typickou stylizací, pro kterou se stal předlohou snímek Ukradené Vánoce Tima Burtona, vypadá kouzelně. Tou největší peckou je však kompletní česká lokalizace, včetně samotného dabingu, což není v dnešní době zrovna běžné. Přestože dialogů není úplně mnoho, jedná se o parádní bonus, zejména potom pro mladší hráče. Celkově však přepracovaný MediEvil nenabízí žádný oslnivý zážitek. Nostalgie především. A pakliže budeme nostalgicky vzpomínat i na tehdejší herní neduhy, bude titul skutečně intenzivním zážitkem.

Verdikt

Remake MediEvil je jasným důkazem toho, že ani kvalitní původní hra vystavěná v remaku poměru 1:1 nemusí být šťastné rozhodnutí. Jedná se o krásnou vzpomínku a příjemné připomenutí, to je však bohužel vše. Titul je na dnešní poměry technicky hodně zastaralý a pro mnohé hráče se tak stane spíše otravným setkáním, než-li nostalgickou vzpomínkou. Jde zkrátka o původní MediEvil v grafickém zpracování pro současnou herní generaci. Nic víc, nic míň.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce