Mercedes Benz Truck Racing – stromky a placky

Závodění libovolných vozidel patří zcela bezpochyby k nejatraktivnějším diváckým podívaným. Jak jinak si také vysvětlit davy fanoušků za ohradami z pneumatik u závodů Formulí 1, Rally, motocyklů a dalších soutěží, tu na šotolině nevyjímaje…? Mimo osobních vozů však jsou obzvláště zajímavé závody tahačů – ti z Mostu jistě ví, o čem mluvím. A takový je MBTR.
Mercedes Benz Truck Racing – stromky a placky
Závodění libovolných vozidel patří zcela bezpochyby k nejatraktivnějším diváckým podívaným. Jak jinak si také vysvětlit davy fanoušků za ohradami z pneumatik u závodů Formulí 1, Rally, motocyklů a dalších soutěží, tu na šotolině nevyjímaje…? Mimo osobních vozů však jsou obzvláště zajímavé závody tahačů – ti z Mostu jistě ví, o čem mluvím. A takový je MBTR.

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

MBTR je krásným simulátorem závodních tahačů. Několik tun skoro živé váhy s kabinou vpředu a trojramenným znakem na kapotě – přesně to jsou závody vozů značky nejušlechtilejší – závody vozů Mercedes Benz. Ty se pokusila německá firma THQ převést do podoby počítačové a postavit tak pomyslnou královnu konkurenčnímu koni z ruských stájí, hře Hard Truck II. Okruhy, na kterých je možné závodit, plně pokrývají portfolio závodišť, kde se s podobnými druhy zábavy můžete po Evropě setkat – několikráte je zde ke shlédnutí Německo, Belgie, Itálie, opomenut není ale ani pověstný Mostecký autodrom, kde se každoročně konají vášnivé závody tahačů vpravdě hrubé síly.

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

Hra Mercedes Benz Truck Racing nabízí vše, co by člověk od podobného typu her čekal – silný vůz, fanoušky na ochozech i podél tratě, písčité a travnaté retardéry v zatáčkách, depo, cílovou rovinku a především věrné okruhy.

Co už tak moc věrné si myslím není, je zpracování, co se fyzikálního modelu týká. Ano, vozy se chovají jako objekty s velkou hybností a nemůžeme čekat žádné prudké brždění, neboť několik tun oceli jasně hovoří pro pomalejší reakce. Že ale bude váš kamion v zatáčkách při devadesátce natolik plavat, že bude připomínat mýdlo na ledě, to už je druhá strana mince. Podařilo se mi dokonce i několikráte převrátit celý truck na střechu – zachoval se zajímavě – kabinu zarazil do země, přičemž zbytek vozu se majestátně vztyčil nad horkou asfaltkou.

Snažil jsem se si zpestřit hru ježděním v háječcích a lesích, jež se kolem trati nacházely – zarazilo mě však, že se o stromky nezarážím. Konečně, to dokonale ilustrují obrázky kolem textu. Stejně tak jsou metodou spritů řešeny i skupinky diváků, které se za vámi jak plechová korouhvička natáčí libovolnými směry a budí dojem Velkého Bratra, co všechno vidí a u všeho je. Hmmm…

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

Je toho více… ale kupodivu mě hra bavila. Přiznám se, že zachytit souboje několika ocelových monster vedle sebe mi dalo mnoho práce – protivníci již od mého prvního smyku získali značný náskok, jenž se pak s dalšími zákrutami propastně zvětšoval, až jsem byl předjet druhdy i o dvě kola. Obrázky, na kterých jsem zachytil projíždějící vozy, jsou pochopitelně nástinem toho, jak to vypadá, když už na umístění nezáleží, neboť horší to již být nemůže. Ale i tak vypadají dostatečně akčně, nemyslíte?

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

Ještě mohla být hra v angličtině a bylo by to prima. Takto jsem intuitivně odtušil několik výrazů, jimiž mě pětileté studium němčiny vybavilo (Bůh ví, že slovíčka ohledně závodění jsem v kapitolkách "Slovníček" nenašel zatím nikdy) a závod spustil. Ano, závodění mě bavilo, přestože byl vůz místy neovladatelný – ale asi za to mohl tne krásný ryčný klakson pod písmenem H. Co do zvuku je totiž MBTR opravdu pecka.

Demo se dá stáhnout na adrese www.mbtr.de, k vybrání je verze s hudbou (75 MB) a bez hudby (36 MB). Výběr je již na vás. Dema se pochopitelně nachází i na serveru VypalCD.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 1 N/A