Mercedes Benz Truck Racing – stromky a placky

Závodění libovolných vozidel patří zcela bezpochyby k nejatraktivnějším diváckým podívaným. Jak jinak si také vysvětlit davy fanoušků za ohradami z pneumatik u závodů Formulí 1, Rally, motocyklů a dalších soutěží, tu na šotolině nevyjímaje…? Mimo osobních vozů však jsou obzvláště zajímavé závody tahačů – ti z Mostu jistě ví, o čem mluvím. A takový je MBTR.
Mercedes Benz Truck Racing – stromky a placky
Závodění libovolných vozidel patří zcela bezpochyby k nejatraktivnějším diváckým podívaným. Jak jinak si také vysvětlit davy fanoušků za ohradami z pneumatik u závodů Formulí 1, Rally, motocyklů a dalších soutěží, tu na šotolině nevyjímaje…? Mimo osobních vozů však jsou obzvláště zajímavé závody tahačů – ti z Mostu jistě ví, o čem mluvím. A takový je MBTR.

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

MBTR je krásným simulátorem závodních tahačů. Několik tun skoro živé váhy s kabinou vpředu a trojramenným znakem na kapotě – přesně to jsou závody vozů značky nejušlechtilejší – závody vozů Mercedes Benz. Ty se pokusila německá firma THQ převést do podoby počítačové a postavit tak pomyslnou královnu konkurenčnímu koni z ruských stájí, hře Hard Truck II. Okruhy, na kterých je možné závodit, plně pokrývají portfolio závodišť, kde se s podobnými druhy zábavy můžete po Evropě setkat – několikráte je zde ke shlédnutí Německo, Belgie, Itálie, opomenut není ale ani pověstný Mostecký autodrom, kde se každoročně konají vášnivé závody tahačů vpravdě hrubé síly.

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

Hra Mercedes Benz Truck Racing nabízí vše, co by člověk od podobného typu her čekal – silný vůz, fanoušky na ochozech i podél tratě, písčité a travnaté retardéry v zatáčkách, depo, cílovou rovinku a především věrné okruhy.

Co už tak moc věrné si myslím není, je zpracování, co se fyzikálního modelu týká. Ano, vozy se chovají jako objekty s velkou hybností a nemůžeme čekat žádné prudké brždění, neboť několik tun oceli jasně hovoří pro pomalejší reakce. Že ale bude váš kamion v zatáčkách při devadesátce natolik plavat, že bude připomínat mýdlo na ledě, to už je druhá strana mince. Podařilo se mi dokonce i několikráte převrátit celý truck na střechu – zachoval se zajímavě – kabinu zarazil do země, přičemž zbytek vozu se majestátně vztyčil nad horkou asfaltkou.

Snažil jsem se si zpestřit hru ježděním v háječcích a lesích, jež se kolem trati nacházely – zarazilo mě však, že se o stromky nezarážím. Konečně, to dokonale ilustrují obrázky kolem textu. Stejně tak jsou metodou spritů řešeny i skupinky diváků, které se za vámi jak plechová korouhvička natáčí libovolnými směry a budí dojem Velkého Bratra, co všechno vidí a u všeho je. Hmmm…

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

Je toho více… ale kupodivu mě hra bavila. Přiznám se, že zachytit souboje několika ocelových monster vedle sebe mi dalo mnoho práce – protivníci již od mého prvního smyku získali značný náskok, jenž se pak s dalšími zákrutami propastně zvětšoval, až jsem byl předjet druhdy i o dvě kola. Obrázky, na kterých jsem zachytil projíždějící vozy, jsou pochopitelně nástinem toho, jak to vypadá, když už na umístění nezáleží, neboť horší to již být nemůže. Ale i tak vypadají dostatečně akčně, nemyslíte?

Mercedes Benz Truck RacingMercedes Benz Truck Racing

Ještě mohla být hra v angličtině a bylo by to prima. Takto jsem intuitivně odtušil několik výrazů, jimiž mě pětileté studium němčiny vybavilo (Bůh ví, že slovíčka ohledně závodění jsem v kapitolkách "Slovníček" nenašel zatím nikdy) a závod spustil. Ano, závodění mě bavilo, přestože byl vůz místy neovladatelný – ale asi za to mohl tne krásný ryčný klakson pod písmenem H. Co do zvuku je totiž MBTR opravdu pecka.

Demo se dá stáhnout na adrese www.mbtr.de, k vybrání je verze s hudbou (75 MB) a bez hudby (36 MB). Výběr je již na vás. Dema se pochopitelně nachází i na serveru VypalCD.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A