Messiah porušuje Desatero

Je malý a zdánlivě bezbranný. V podezřele nafouklých plenkách, s nohama mírně do O a s tvářičkama naducanýma k zulíbání si to cupitá stíny prohnilého světa budoucnosti, aby splnil, co mu Bůh nařídil. Ačkoli mu lidé říkají Messiah, jeho pravé jméno je Bob a coby boží posel má paradoxní právo zabíjet nevinné ve jménu Dobra.
Messiah porušuje Desatero

Žánr: akční
Minimum: P 233, 32 MB RAM, 3D karta, 16xCD
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Shiny Entertaiment
Distributor:
Interplay

Je malý a zdánlivě bezbranný. V podezřele nafouklých plenkách, s nohama mírně do O a s tvářičkama naducanýma k zulíbání si to cupitá stíny prohnilého světa budoucnosti, aby splnil, co mu Bůh nařídil. Ačkoli mu lidé říkají Messiah, jeho pravé jméno je Bob a coby boží posel má paradoxní právo zabíjet nevinné ve jménu Dobra.

I s dělem můžete zaměřovat.Zelené proužky – dveře jsou otevřeny

Shiny Entertaiment si hru Messiah vymysleli zhruba před třemi lety. V té době právě slavili úspěchy s legendární střílečkou MDK a tak není divu, že se rozhodli pokračovat v nastoupené cestě vytvořením něčeho přinejmenším stejně šíleného a geniálního. Jenže dvakrát do stejné řeky nevstoupíš a Messiah dnes nesklízí po světě ani zdaleka takové ovace, jaké se očekávaly. Může si za to sám. Zatímco masivní reklamní kampaň rozjetá dávno před samotným vydáním vzbudila v lidech dojem, že půjde o revoluční hru, jejíž pařbě se nic nevyrovná, ve skutečnosti jde „jen“ o originální kousek, který trpí řadou zbytečných dětských chorob.

S harpunometem je to nářezKudy teď?

Příběh Messiaha se odehrává v postkatastrofickém světě budoucnosti, kde vedle sebe čile kvete nabídka sexuálních služeb za úplatu a násilí v nejrůznějších podobách. Zlo si mne spokojeně ruce, zatímco Dobro zastoupené Bohem vysílá na zem svého Nejlepšího z Nejlepších. Malý cherub Bob má však nejen slabého půl metru na výšku a dvě nepříliš funkční křídla, ale navíc je i smrtelný. Jeho jedinou šancí jak přežít je proto pohybovat se pokud možno nenápadně a co nejčastěji využívat schopnosti vstupovat do těl nic netušících lidí. Postupně si tak vyzkoušíte, jaké je to být v kůži policistů, domin, commanderů (nebo spíš commanderek), techniků a dalších z celkového počtu dvaceti charakterů, z nichž každý vám nabídne odlišné možnosti řešení situací.

Být dominou je taky fajnBob už ví kudy kam

Messiah je sice označován jako third person akční hra, ale mnohem víc by mu slušelo zaškatulkování akční adventura. Přinejmenším stejně jako střílení a soubojů si tu totiž užijete i nejrůznějších puzzle a využívání svých mozkových závitů. Můžete samozřejmě projít značnou část hry ve stylu Terminátora, ale tento způsob vám přinese víc utrpení než akčního blaha. Na některá dobře střežená místa mají totiž přístup jen určité charaktery, takže je lepší ovládnout je a projít bez problémů, než se pustit do křížku s policisty, jimž stačí pár přesných zásahů, aby vás poslali k zemi a dalšímu loadu.

Toho si i tak užijete víc než dost. Bob je totiž ve své pravé podobě cílem pro každého, kdo ho spatří. Zmocňujete-li se nějakého těla, musíte to dělat tak, aby si toho nikdo nevšiml, protože jinak bude váš hostitel bez milosti provrtán olovem. Vy z něj poté vypadnete a dřív než se rozkoukáte, útočníci vás doslova nakopou, zaženou do kouta a tam bez milosti odpraví. Stejný pozor si musíte dávat i pokud tělo opouštíte, neboť bývalým hostitelům netrvá dlouho, než se zorientují a opět platí, že jakmile vás spatří, jste jednou nohou v hrobě. Brzy zjistíte, že nejlepší je buď předem odložit zbraň na nějakém hodně vzdáleném místě a nebo postavu jakkoli zabít (např. skočit z výšky) a její tělo včas opustit.

Po akci Vpředu poldové, pak mechanik a vzadu commander

Kromě úžasné možnosti skákat podle potřeby z hostitele do hostitele nabízí Messiah i další lahůdky. AI nepřátel je kupříkladu na velmi vysoké úrovni a v okamžiku, kdy dojde k soubojům, nemá hra chybu. Přestřelky se odehrávají v neuvěřitelném tempu, protivníci se kryjí, rychle se přesunují, lezou na bedny, padají z nich, útočí z několika stran a pokud jsou vybaveni např. zbraní, kterou osobně nazývám „harpunomet“:-), stačí jim jedna rána k tomu, aby vás přišpendlili na věky věků ke zdi. A to nemluvím o situacích, v nichž Bob musí mrtvé tělo opustit. Několikrát se mi stalo, že sem během boje skákal z těla oběti do těla vraha a tak několikrát za sebou, až nakonec zůstal z celé skupiny útočníků jen jeden –a já naštěstí v něm. Když k tomu připočítám ještě možnost útočit třeba coby commander i chvaty a výkopy a nezapomenu ani na širokou nabídku více či méně futuristických zbraní (plamenomet, raketomet, různé samopaly, brokovnice či výbava mechaniků), pak mi nezbývá než konstatovat, že v akci Messiah obstojí bez problémů.Horší je to už mimo ni. Nejen, že v počtu možností pořádně se vyřádit na nepříteli zůstává hra hodně daleko za HL, Kingpinem či SoF, ale jsou tu i další nevychytané mouchy.

V akciMůžete být i policajtem

Hledání správné cesty se v pestrém až přeplácaném světě Messiaha stává místy úmornou poutí, na níž jste nuceni mačkat nejrůznější tlačítka, přeskakovat přes překážky a lézt po zdech. Tady hledáte správný výtah, tam zas přemýšlíte jak se dostat za laserovou ochranu a támhle se budete muset rozhodnout, který že charakter zvolíte pro vstup do další haly. Komu se Half-Life líbil zvlášť v okamžiku, kdy se děj přenesl na Xen, ten si tady užije, my ostatní jsme ale nuceni zatnout zuby a nějak to vydržet. Kdyby aspoň to ovládání za něco stálo. Ale kdepak, v tomhle si vývojáři ze Shiny ušili z ostudy kabát. Narazíte tu sice na běžnou kombinaci klávesnice a myši, ale to je asi tak vše, co bych hodnotil jako pozitivní. Některé klávesy mají v různých situacích různý význam, jindy potřebujete zmáčknout takové kombinace v takové rychlosti, že by si na tom zlámal prsty i klavírní virtuóz. Utíkat s Bobem, rozhlížet se a ještě ho správně nasměrovat při skoku do útočícího nepřítele, to vyžaduje zkrátka nějakou to hodinku praxe. Chybí tu očividně Training Camp, z něj byste se nedostali dřív, než byste jednotlivé prvky a obecné principy hry dostatečně zvládli. Pravda, první level sice nabízí tu a tam nějaký rámeček, který vám podá stručné vysvětlení, ale to ani zdaleka nestačí na to, aby tuto formu zaučení bylo možno označit za komplexní. Nepříliš vydařené je i létání. Bob má dvě malá křídla, kterými mává podle toho, jak rychle mačkáte příslušnou klávesu. A i když ji mačkáte jak o život, letí ten malý opleskaný cherub jak postřelená slepice. Je to zkrátka jedna velká bída a ani bych se nedivil, kdyby právě ovládání nejednoho vyznavače akce znechutilo natolik, že by hru odinstaloval.

…nebo vědcemCoby policista můžete i zaměřovat.

Jednotlivé lokace ve hře nejsou příliš rozlehlé a jen málokdy skutečně otevřené. Messiah tak působí dojmem, že se odehrává v nějakých menších filmových ateliérech, které jsou však efektně vyzdobeny. Grafika je tu na vysoké úrovni a tam, kde pokulhávají textury, tam bodují do detailu propracované charaktery. Hlavní zásluhu na tom má samozřejmě v souvislosti s Messiahem dostatečně propagovaný systém RT-DAT, díky jemuž se neplýtvá polygony na místech, kde to v daném okamžiku není třeba. Bob tak vypadá zcela realisticky a když si to za pomoci svých křivých nožek mašíruje podél stěn, máte pocit, že dokonalejší (a roztomilejší) už snad ani být nemůže. To s hudbou je to jinak. Pokud si vybavíte úvodní znělku z kterékoliv NHL, dostanete celkem přesnou představu o tom, co vás čeká v Messiahovi. Ne, že by šlo o něco vyloženě nepodařeného, ale Fear Factory, kteří jsou autory hudby, zkrátka připravili běžnou akční směsku, která naštěstí zní jen při soubojích.

Takhle vypadá skok do cízího těla.Díky, že jste si s námi zahráli!

Hrát Messiaha je každopádně zážitek. Můžete měnit hostitele častěji než plenky, můžete je také ale měnit jen v nejnutnějších případech (hostitele:-). Osobně jsem se snažil vyzkoušet alespoň zezačátku všechno, co jen bylo možné a svoboda vybrat si z pěti různých osob v místnosti kteroukoli a vyřešit situaci pokaždé jinak, to byl pocit, pro který se vyplatí tuhle hru aspoň zkusit. Přestože je lineární, možností jak ji odehrát je mnohokrát víc než je běžně zvykem a pokud nebudete mít k ruce podrobný návod, těžko je odhalíte všechny. Naneštěstí se ale v recenzích nehodnotí jen pocit svobody a z tohoto pohledu je také nutno ke hře přistupovat. Messiah rozhodně není pro každého, svoje publikum si ale určitě najde. Na jedné straně je nesmírně originální, má svoji atmosféru, skvělé nápady a propracovanou grafiku, na druhé straně je však poměrně dost krátký, s nevydařeným ovládáním, průměrnou hudbou a nepříliš oslňující výstavbou levelů. V akčních pasážích vydařený, mimo ně ale překvapivě obyčejný. Přestože tedy není takovou bombou, jak se očekávalo, věřím, že jeho význam bude doceněn až časem, kdy bude využito jeho enginu a kdy se jak z jeho chyb, tak i z řady inovací a geniálních nápadů poučí autoři nových her. Ve výsledku by pak na tom mohla vydělat nejen celá hráčská scéna, ale i Shiny Entertaiment, kteří si za svoji kreativitu a odvahu pustit se do neprobádaných končin akčního žánru zaslouží oněch poctivých 8 z 10.

Grafika: 8/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 7/10
Messiah těží z dobrého nápadu, povedené grafiky a slušné hratelnosti, k zemi ho však sráží především nevydařené ovládání a všechny pasáže, v nichž se místo bojování snažíte rozluštit nějaké puzzle. Za vyzkoušení ale stojí, možná že právě vám bude vyhovovat.
Celkové hodnocení: 8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected na PC a konzole

Blizzard oznámil předělávku Diablo 2: Resurrected …

Diablo 4 není jediná hra z tohoto univerza, která k nám dorazí.

20.  2.  2021 | |17 N/A
Michal Maliarov
RemasterDiablo 2
Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry, které západ nechtěl

Sony zavře své nejstarší herní studio. Dělalo hry,…

Autoři Gravity Rushe, Knacku, Shadow of the Colossus nebo hry The Last Guardian končí.

26.  2.  2021 | |9 N/A
Lukáš Václavík
PlayStationSony
Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Hráli jsme Valheim: návykovější než plenění

Valheim vzal herní svět útokem. Na první pohled běžná hra o přežití má již miliony prodaných kopií a každým dnem se její popularita zvyšuje. Opravdu stojí za to?

28.  2.  2021 | |4 N/A
Vojtěch Matušinský
SurvivalDojmy
12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až po náročné strategie

12 tipů na nejlepší deskové hry: od párty her až p…

Deskové hry nejsou jen pro nerdy, zvládnou zabavit celou rodinu. Vybrali jsme nejzajímavější deskovky hlavně mezi novinkami, ale i stálicemi, napříč kategoriemi od her pro občasné hráče až po ty náročnější.

15.  2.  2021 | |34 N/A
Vladislav Kluska
Deskové hry
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rage 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na skákačky a Rag…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

19.  2.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostřednictvím traileru

Diablo 4 hlásí návrat kultovní třídy Rogue prostře…

Rogue se vrací.

20.  2.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
DiabloVideo
Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráčů a překonal Dotu 2

Valheim přeskočil hranici 500 tisíc aktivních hráč…

Nejnovější vikingská survival hra boří rekordy na celé čáře.

22.  2.  2021 | |1 N/A
Michal Maliarov
SteamByznys
Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes 3 miliony kusů

Valheim slaví úspěch, během dvou týdnů prodal přes…

Nejnovější online survival spadl na herní komunitu jako blesk z čistého nebe.

20.  2.  2021 | |4 N/A
Michal Maliarov
SurvivalOnline