Metal Gear Rising: Revengeance – poctivá japonská řezničina (recenze)

Rising není Solid. Nový Metal Gear vás vyžene ze stínů a promění v nekompromisního kybernetického nindžu.

Příběh vzniku Metal Gear Rising: Revengeance je drama se šťastným koncem pro hráče. Konami, tvůrci stealth série Metal Gear Solid, chtěli vytvořit akční odbočku s kybernetickým nindžou Raidenem v hlavní roli.

hce counter

Dali dohromady zajímavou herní technologii – pravou páčkou gamepadu ovládáte směr seku katanou, takže můžete takřka libovolně porcovat objekty. Jenže jen s tímhle si nedokázali vystačit a nezvládli na nápadité mechanice postavit celou hru. Rising byl tak odsouzen k záhubě.

 

„Prostě uděláme řezanici, ve které je zatraceně zábavné vše sekat na kusy.“

 

Naštěstí jednou do Konami přišli na návštěvu vývojáři ze studia Platinum Games, kteří si vysloužili ostruhy výbornými akčními hrami jako Bayonetta a Vanquish. Rozpracovaný Rising je zaujal, takže převzali podklady a jali se tvořit mlátičku v jejich stylu. Na Rising pracovali se základním mottem: „Prostě uděláme řezanici, ve které je zatraceně zábavné vše sekat na kusy.“ Povedlo se jim to.

Sekaná z kyborgů

Zapomeňte na plíživý MGS, nová hra sice obsahuje špetku stealth prvků, když vám dovoluje ze zálohy instantně zlikvidovat protivníka, nicméně většina hry se nese v rytmu tichého svištění čepelí, praskání těl kybernetických protivníků a vlhkého cákání krve (a oleje u mechanických protivníků).

Rising je v základu podobný hrám jako God of War nebo nedávný Devil May Cry, ovšem má v sobě nezaměnitelného japonského ducha ujeté stylovosti, kdy hlavní hrdina skáče z vystřelené rakety na raketu, aby se dostal na úroveň vrtulníku a mohl jej rozsekat na kousky vhodné do kovošrotu.

Metal Gear 01.jpgMetal Gear 02.jpgMetal Gear 03.jpg

Stejně bizarně působí i samotná dějová linka kombinující vážná témata, jako jsou dětští vojáci, moc korporací a prohnilost vlády, s roboty o velikosti rodinných domů, siláckými klišé hláškami a ujetými protivníky (tělo jednoho z bossů je například složeno z malých plátků, na které se boss dokáže kdykoliv rozdělit).

Příběh se odehrává několik let po Metal Gear Solid 4, ovšem stojí zcela samostatně a nijak nerozvíjí univerzum série Solid. Pro fanoušky (kteří dokážou překousnout změnu žánru), tu je hrstka menších odkazů, ale nic víc.

Rozsekej (takřka) cokoliv

Japonská stylovost sice může odradit některé hráče, nicméně pokud ji akceptují, odhalí jednu z nejlepších hack and slash akcí všech dob. Soubojové mechanismy jsou inteligentně vymyšlené, poctivě vyleštěné a absolutně funkční. Rising na rozdíl od podobných her vsází spíše na přesné načasování úderu než na zběsilé bušení do tlačítek.

Metal Gear 07.jpgMetal Gear 08.jpgMetal Gear 09.jpg

Dokládá to i fakt, že ve hře chybí tlačítko na krytí a místo toho údery vykrýváte seknutím a pohybem páčky k protivníkovi. Při správném načasování lze úder nejen vykrýt, ale zároveň provést protiúder. V kombinaci s tlačítkem pro skok Raiden ukročí a na úhyb se dá opět navázat dalším útokem.

Plus je tu i zmíněný systém volného sekání, kdy můžete oslabené protivníky naporcovat na nudličky, a pokud zasáhnete vyznačené místo, doplníte si zdraví a energii (rozdrcením kybernetické páteře protivníka).

Metal Gear 04.jpgMetal Gear 05.jpgMetal Gear 06.jpg

Raiden primárně ničí protivníky katanou, nicméně prostor se najde i na sekundární zbraně typu raketomet, granáty a podobně, přičemž nechybí ani užitečné předměty jako lékárničky, erotické hologramy na odlákání pozornosti protivníků a klasické lepenkové krabice. Soubojový systém je prostě poměrně komplexní a neskonale zábavný.

Zahraj to znovu, Raidene

Pokud tedy do něj proniknete, což může být zpočátku problém – hra vás rozhodně za ručičku nevodí a celkově spíše míří na hardcore hráče, kteří se rádi zlepšují a honí se za nejlepším skóre. Jen tak vám totiž nebude vadit krátká herní doba kampaně, což je kolem šesti až sedmi hodin.

Metal Gear 10.jpg

Číslo v herních statistikách je pak ještě nižší, protože počítá jen čistý čas bez animací a opakovaných pokusů. Na druhou stranu, těch opakovaných pokusů bude spousta, protože Revengeance na současné poměry nadměrně tuhou mlátičkou.

Vrásky na čele udělá i kamera, která z bojů v rozích udělá občas peklo – změna pohledu v kombinaci se systémem krytí prostě nekamarádí. Grafika též zrovna nevyrazí dech, koridorové úrovně stavějící na klasických šablonách typu kanceláře, stoky, jedoucí vlak a podobně, jsou herně funkční, ale to je tak vše.

Víc už se vzpomínek zařízne bizarní design protivníků. Pocit z akčního béčka přidává hře místy přehnaný dabing a řízná rocková hudba skvěle doplňuje brutální sekání protivníků. Revengeance má prostě styl.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce | Zběsilá akční rubačka
Výrobce: Platinum Games | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 19. února 2013
  • Skvělý soubojový systém
  • Výborné bitky s bossy
  • Styl a nadsázka
  • Problematická kamera
  • Krátká herní doba
  • Špatně vysvětlené mechanismy

Ano, je to velmi specifický styl a hra nezapře své japonské kořeny, nicméně pokud máte rádi akční mlátičky, rozhodně dejte Metal Gear Rising: Revengeance šanci. Po herní stránce je to jeden ze skrytých klenotů žánru.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie