Metal Gear Survive: E3 dojmy z alternativní reality

Po tom, co nám na loňském GamesComu byl představ Metal Gear Survive, jsme o něm dlouhou dobu neslyšeli ani zmínku. Dokonce se objevovaly náznaky toho, že celý projekt byl nakonec zrušen. Bylo ale potvrzeno, že hra vyjde a krom již odhaleného coopu nabídne i singleplayerovou kampaň.

Metal Gear Survive je opravdu neoblíbenou hrou mezi hráčskou komunitou. Po aféře s Kojimou a jeho vyhozením z Konami téhle japonské firmě asi nestačilo, že jejich pověst u fanoušků klesla ohromným způsobem. Po oznámení MG Survive se spustila vlna nevole, protože to vypadalo, že dokud má kolem sebe značka Metal Gear takovou pozornost, tak se z toho bude Konami snažit vytěžit co nejvíc. Od té doby se nic zásadního nezměnilo, i když se to Konami párkrát snažilo zachránit.

Fanoušky alespoň může uklidnit to, že příběh série Metal Gear tak, jak ho známe dnes, nebude nijak narušen. Survive se totiž odehrává po událostech pátého dílu v alternativní realitě, kde se členové Big Bossovy milice Sans Frontiers přesunou červí dírou do jiného světa. Ten je ale zamořen krystalickými zombíky.

6.png7.jpg

Je celkem podivné, že po průchodem červí dírou se hrdinové přesunuli do stejně vypadající lokace, v jaké se odehrával pátý Metal Gear Solid. Vývojáři zkrátka vzali již existující prostředí, totéž se stalo s mechanikami. Pokud jste hráli Metal Gear Solid V, tak Survive budete mít v ruce během chvíle.

Velkou část hry tedy tvůrci zkopírovali z předchozího tituly série, ale naštěstí alespoň přidali nějakou vlastní myšlenku. Hlavní roli tady hraje kooperační režim, ve kterém se v roli čtyř hrdinů postavíte proti vlnám zombíků. Musíte si chránit svůj majetek. Když se na vás zrovna nevalí horda, musíte se vydat na průzkum a když budete mít štěstí, najdete věci potřebné na crafting. Počet nábojů také není nekonečný, takže časem budete muset přejít na alternativní řešení, třeba vlastnoručně vyrobený luk a šípy.

Slovo survive není v názvu titulu jen tak pro nic za nic. Při vypořádávání se s vlnami nemrtvých budete také muset věnovat pozornost svému stavu. Musíte si hlídat hlad, žízeň, kyslík a staminu. Máte několik konzumovatelných věcí, které vám je doplní. Jen stamina se obnovuje sama. V krizových situacích asi bude tím nejdůležitějším, čím se musíte zabývat. Není jí totiž mnoho. Po chvíli sprintu se tak musí postava zastavit a popadnout dech. Když už mluvíme o postavách, každá z nich bude mít rozdílné schopnosti. Jedna bude moci stavět zábrany, další má pak znalosti ohledně střílen. V průběhu boje se také může stát, že někdo dostane vedlejší úkol, který ale může splnit jen on. Musíte tedy zvážit, jestli odměna stojí za riziko, že zbytek skupiny se nedokáže ubránit.

2.png

Richard Jones z marketingového oddělení Konami řekl, že se hratelnost velmi podobá MGS V s tou výjimkou, že většina hry bude zaměřena na kooperaci. „Můžete zkoušet plnit mise různými způsoby, spolupracovat a experimentovat s taktikou. To hře také dává potenciál znovuhratelnosti,“ řekl Jones. Také podotknul, že stealth vždy byl důležitou součástí celé série. Podle něj vývojáři našli způsob, jak dokonale skloubit survival, kooperaci a stealth. Když to mají tak skvěle vymyšlené, proč Metal Gear Survive stále vypadá jako čistokrevná akce, kde se na stealth úplně zapomnělo? Ale hlavně že nám nezapomněli říci, že budeme moci nepřátele dostávat z bojiště pomocí balonů.

1.png

Když byl Kojima dotazován ohledně Metal Gear Survive, okamžitě se od celého projektu distancoval. Prý s tím nemá absolutně nic společného a ani nevěděl, že něco takového má Konami v plánu. Podle něj má Metal Gear být špionážně-politická fikce a ne něco, kde pobíhají zombíci.

Nakonec se ukázalo, že hra bude mít i singleplayer, ale o tom víme je to, že existuje. Při tomto odhalení také padlo, že se máme těšit na opravdu hutnou porci obsahu. Opět se ptám, proč nám to už dávno nepředvedli?

3.png4.png5.jpg

Metal Gear Survive bude spin-off a rozhodně nenabídne tolik obsahu, jako The Phantom Pain. Proto nebude stát plnou cenu, 40 euro ale není na druhou stranu zrovna málo. Hra s takovou cenovkou stále musí mít co nabídnout. Jak to dopadne a jestli hra vůbec vyjde, bychom se měli dozvědět na začátku příštího roku.

Souhrn

Metal Gear Survive má slušně nakročeno stát se největším propadákem v historii Konami. Pokud ale dokáží, že nechtějí jen ždímat značku, dokud je o ni ještě zájem, mohlo by se pár kopií prodat. Z vyznění článku jste jistě poznali, že já osobně v tento titul důvěru nemám. Jak jste na tom vy? Myslíte, že to s Metal Gear Survive dopadne dobře, či nikoliv?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
Když jsou hry umění: nádherné obrázky, které by se klidně daly vystavit v galerii

Když jsou hry umění: nádherné obrázky,…

Hry jsou uměním a díky moderních nástrojům můžeme tvořit nádherné pohlednice z našich výprav. Pojďme se podívat na ty nejlepší z posledních let.

7.  5.  2018 | | 1 N/A
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Thanos míří do akce Fortnite díky speciálnímu, časově omezenému eventu

Thanos míří do akce Fortnite díky spec…

Nejpopulárnější světový film zavítá do nejpopulárnější videohry.

8.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A