Metal Gear Survive: E3 dojmy z alternativní reality

Po tom, co nám na loňském GamesComu byl představ Metal Gear Survive, jsme o něm dlouhou dobu neslyšeli ani zmínku. Dokonce se objevovaly náznaky toho, že celý projekt byl nakonec zrušen. Bylo ale potvrzeno, že hra vyjde a krom již odhaleného coopu nabídne i singleplayerovou kampaň.

Metal Gear Survive je opravdu neoblíbenou hrou mezi hráčskou komunitou. Po aféře s Kojimou a jeho vyhozením z Konami téhle japonské firmě asi nestačilo, že jejich pověst u fanoušků klesla ohromným způsobem. Po oznámení MG Survive se spustila vlna nevole, protože to vypadalo, že dokud má kolem sebe značka Metal Gear takovou pozornost, tak se z toho bude Konami snažit vytěžit co nejvíc. Od té doby se nic zásadního nezměnilo, i když se to Konami párkrát snažilo zachránit.

Fanoušky alespoň může uklidnit to, že příběh série Metal Gear tak, jak ho známe dnes, nebude nijak narušen. Survive se totiž odehrává po událostech pátého dílu v alternativní realitě, kde se členové Big Bossovy milice Sans Frontiers přesunou červí dírou do jiného světa. Ten je ale zamořen krystalickými zombíky.

6.png7.jpg

Je celkem podivné, že po průchodem červí dírou se hrdinové přesunuli do stejně vypadající lokace, v jaké se odehrával pátý Metal Gear Solid. Vývojáři zkrátka vzali již existující prostředí, totéž se stalo s mechanikami. Pokud jste hráli Metal Gear Solid V, tak Survive budete mít v ruce během chvíle.

Velkou část hry tedy tvůrci zkopírovali z předchozího tituly série, ale naštěstí alespoň přidali nějakou vlastní myšlenku. Hlavní roli tady hraje kooperační režim, ve kterém se v roli čtyř hrdinů postavíte proti vlnám zombíků. Musíte si chránit svůj majetek. Když se na vás zrovna nevalí horda, musíte se vydat na průzkum a když budete mít štěstí, najdete věci potřebné na crafting. Počet nábojů také není nekonečný, takže časem budete muset přejít na alternativní řešení, třeba vlastnoručně vyrobený luk a šípy.

Slovo survive není v názvu titulu jen tak pro nic za nic. Při vypořádávání se s vlnami nemrtvých budete také muset věnovat pozornost svému stavu. Musíte si hlídat hlad, žízeň, kyslík a staminu. Máte několik konzumovatelných věcí, které vám je doplní. Jen stamina se obnovuje sama. V krizových situacích asi bude tím nejdůležitějším, čím se musíte zabývat. Není jí totiž mnoho. Po chvíli sprintu se tak musí postava zastavit a popadnout dech. Když už mluvíme o postavách, každá z nich bude mít rozdílné schopnosti. Jedna bude moci stavět zábrany, další má pak znalosti ohledně střílen. V průběhu boje se také může stát, že někdo dostane vedlejší úkol, který ale může splnit jen on. Musíte tedy zvážit, jestli odměna stojí za riziko, že zbytek skupiny se nedokáže ubránit.

2.png

Richard Jones z marketingového oddělení Konami řekl, že se hratelnost velmi podobá MGS V s tou výjimkou, že většina hry bude zaměřena na kooperaci. „Můžete zkoušet plnit mise různými způsoby, spolupracovat a experimentovat s taktikou. To hře také dává potenciál znovuhratelnosti,“ řekl Jones. Také podotknul, že stealth vždy byl důležitou součástí celé série. Podle něj vývojáři našli způsob, jak dokonale skloubit survival, kooperaci a stealth. Když to mají tak skvěle vymyšlené, proč Metal Gear Survive stále vypadá jako čistokrevná akce, kde se na stealth úplně zapomnělo? Ale hlavně že nám nezapomněli říci, že budeme moci nepřátele dostávat z bojiště pomocí balonů.

1.png

Když byl Kojima dotazován ohledně Metal Gear Survive, okamžitě se od celého projektu distancoval. Prý s tím nemá absolutně nic společného a ani nevěděl, že něco takového má Konami v plánu. Podle něj má Metal Gear být špionážně-politická fikce a ne něco, kde pobíhají zombíci.

Nakonec se ukázalo, že hra bude mít i singleplayer, ale o tom víme je to, že existuje. Při tomto odhalení také padlo, že se máme těšit na opravdu hutnou porci obsahu. Opět se ptám, proč nám to už dávno nepředvedli?

3.png4.png5.jpg

Metal Gear Survive bude spin-off a rozhodně nenabídne tolik obsahu, jako The Phantom Pain. Proto nebude stát plnou cenu, 40 euro ale není na druhou stranu zrovna málo. Hra s takovou cenovkou stále musí mít co nabídnout. Jak to dopadne a jestli hra vůbec vyjde, bychom se měli dozvědět na začátku příštího roku.

Souhrn

Metal Gear Survive má slušně nakročeno stát se největším propadákem v historii Konami. Pokud ale dokáží, že nechtějí jen ždímat značku, dokud je o ni ještě zájem, mohlo by se pár kopií prodat. Z vyznění článku jste jistě poznali, že já osobně v tento titul důvěru nemám. Jak jste na tom vy? Myslíte, že to s Metal Gear Survive dopadne dobře, či nikoliv?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

7.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

2.  1.  2018 |
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A
6 tipů na originální sci-fi pařby, u kterých se nebudete nudit

6 tipů na originální sci-fi pařby, u k…

Sci-fi žánr se opět vrací do formy, a to takovým tempem, že zombie nákazu zahnal do kouta. Jaké vesmírné pecky nás potěšily během posledních pár let?

10.  1.  2018 |