Metro Redux: znovu pod zem | Recenze Switch verze

Po mnoha dalších starších hrách se na konzoli Nintendo Switch dostávají i první dva díly série Metro od 4A Games. Jak se tady této temné FPS příběhovce daří?

Co baví

  • Technický stav
  • Čeština
  • Žádné propady FPS
  • Hry i s DLC
  • Responzivní ovládání

Co vadí

  • Dlouhé nahrávací časy
  • Nelze nastavit jas
8/10
Hodnocení

Dokázal bych vyjmenovat celou řadu her z minulých nebo i současných generací, které bych si přál vidět na Nintendu Switch. Postupem času se na něj dostala celá řada titulů. V těchto případech ale záleží především na tom, jak se port povedlo přepracovat a jestli funguje stejně dobře i na nové platformě. Mezi nejlepší případy patří třeba Alien Isolation nebo Darksiders. Nyní mezi příklady pro dobře udělaný port můžu zařadit i Metro ve vylepšené Redux verzi. Stejně jako v mnoha předešlých případech nesmí chybět připomínka, že nehodnotím hru jako takovou. Spíše je to o tom, jak dobře se ji povedlo na Switch naportovat. 

2020021814223900-A0895D9D2808EF54ABDACEF12ACA5BA2.jpg
Atmosféra obou her je stále špičková a Switch na tom nic nemění

Většinou to bývá tak, že studio nebo distributor pověří jiné studio tvorbou portu. Dobré jméno si v tomto ohledu udělala studia Panic Button nebo Saber Interactive. Ve 4A Games se ale rozhodli, že si to udělají pěkně po svém, takže Metro Redux na Switch přišlo přímo z dílny původních vývojářů.  

Metro 2033 vyšlo roku 2010 a jeho pokračování Last Light o 3 roky později. Je ale spíše na místě porovnávat verzi pro Switch s Reduxem pro současné konzole, který vyšel v roce 2014. Nejdřív si tedy ujasníme, o co se vlastně jedná. Balíček Metro Redux zahrnuje první dva díly, přičemž oba jsou vylepšené po grafické stránce. Znatelné je to například u nasvětlení nebo kvality textur. Kromě her samotných dostanete i veškerý DLC obsah.  

Jak už ale bývá zvykem, verze pro Switch se od těch ostatních vzhledem k nižšímu výkonu konzole liší. Během pár hodin hraní poznáte, že Metro, stejně jako spousta dalších her pro tuto platformu, využívá dynamické rozlišení. Na to nižší se dostanete převážně během akčních pasáží v otevřených prostorách, ale nikdy neklesne na neúnosnou míru. Také je vidět, že kvalita některých textur šla dolů. Platí to většinou pro povrchy. I některé efekty jako oheň byly upravené. Nedá se úplně říct, jestli se zhoršily nebo zlepšily. Je to spíše o osobní preferenci. To ale nic nemění na tom, že Metro vypadá na Switchi velmi dobře jak v handheld módu, tak při hraní v doku. Týká se to obou dílů, přičemž Last Light je na tom po vzhledové stránce ještě o něco lépe.  

 

"Metro 2033 i Last Light běží naprosto plynule při 30 snímcích za vteřinu bez jakýchkoliv problémů."

 

Není žádnou výjimkou, že takové porty mají občas problémy s propady FPS. Metro mezi tyto případy ale nepatří. V kvalitě technického zpracování bych ho přirovnal například k Alien Isolation, což je za mě jeden z nejpovedenějších portů starší hry, který  na Switchi najdete. 2033 i Last Light běží naprosto plynule při 30 snímcích za vteřinu bez jakýchkoliv problémů. Jen škoda, že vývojáři na rozdíl od Aliena jen osekávali, ale nic navíc nepřidali.  

2020022012394700-A0895D9D2808EF54ABDACEF12ACA5BA2.jpg2020022113023700-A0895D9D2808EF54ABDACEF12ACA5BA2.jpg2020022016101300-A0895D9D2808EF54ABDACEF12ACA5BA2.jpg
Akční pasáže jedou plynule jako nůž máslem, pomáhá dynamické rozlišení

Dobrý pocit při hraní navozuje i velmi přívětivé ovládání. Zejména u FPS stříleček jako je právě Metro je to dost důležitý aspekt. Nezapomnělo se ani na pohybové ovládání. U obou her je sice v základu vypnuté, ale jednoduše si ho můžete nastavit, jak je libo. Co ale nastavit nejde, je jas. Běžně bych si toho ani nevšiml, ale Metro je v některých částech tak tmavé, že ani příruční svítilna, kterou má Arťom vždy při sobě, vám moc nepomůže.  

Další věc, která při hraní docela zabolí, jsou nahrávací časy. Při postupu do další kapitoly i při zapínání hry si můžete počkat klidně minutu. V některých případech i víc. Alespoň si v klidu vyslechnete Arťomovo vyprávění, ale většinou stejně budete i potom ještě čekat. Při smrti je ale naštěstí načtení uložené pozice otázkou pár vteřin. 

2020021914583700-3A05990A5AFE65AE3E86545E137A0129.jpg
Příběh patří mezi největší taháky obou her

Aby to ale nebylo jedno negativum za druhým, proložíme to jednou dobrou zprávou. Metro 2033 i Last Light na Switchi obsahují český překlad. To se samozřejmě týká pouze titulků. Na této platformě je snad nejmenší zastoupení her s českým překladem a u některých čeština ani není psaná v popisu na Nintendo eShopu. Proto tedy není od věci před začátkem hraní projet nastavení, jestli se tam náhodou neskrývá.  

 

"Aby to ale nebylo jedno negativum za druhým, proložíme to jednou dobrou zprávou. Metro 2033 i Last Light na Switchi obsahují český překlad."

 

Také je nutno podotknout, že i po téměř deseti letech od vydání prvního dílu je Metro stále výbornou singleplayerovou FPS střílečkou. Takových už v produkci velkých AAA studií moc nenajdeme, což je škoda. Pokaždé, když nějaká taková vyjde a je udělaná dobře, hráči se jí nemohou nabažit. To je ostatně i případ Metra Exodus, které nedávno dorazilo na Steam, kde se mu podle prvních prodejních výsledků daří velice dobře. Obzvlášť na Switchi pak celkově žánr FPS moc valně zastoupený není a Metro tak zaplňuje docela výraznou díru této platformy.  

Verdikt

Metro 2033 i Metro: Last Light bez problému stále obstojí i mezi současnými tituly a na Switchi mu to v porovnání s ostatními porty velmi sluší. Na současné konzole sice nemá, ale původní verze pro PS3 a Xbox 360 předčí v několika ohledech. Běží skvěle jak při hraní v handheld módu, tak v doku. Jen ty nahrávací časy a nemožnost nastavit jas mu moc nepřidávají k dobru. Pokud vám ale na této platformě chyběla singleplayerová FPS střílečka, tak Metro Redux patří mezi ty nejlepší možnosti.  


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |6 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si teď mů…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

24.  1.  2022 | |8 N/A
Ladislav Novák
TémaMobily