MGS2 Substance pro PS2 - aneb co na PC nenajdete

Metal Gear Solid 2 je dokonalá hra. Pokud se nebudeme bavit o „nečekaně“ zmršené PC konverzi, ve světě PS2 jde bez diskuze o revoluční mix perfektní hry a strhujícího, nezapomenutelného filmu se silným filozofickým podtextem. Pocta tomuto veledílu v podobě vylepšeného vydání pod kódovým označením Substance je na PS2 nejen lepší, ale především bohatší, než na jiných formátech.
MGS2 Substance pro PS2 - aneb co na PC nenajdete

Multiplayer: ne
Paměťová karta: ano
Analogové ovládání: všechna tlačítka
Vibrace: ano
Výrobce: Konami –
www.konami.com
Distributor: Konami
Hompeage:
http://www.konami.com/substance

Datadisk?

MGS2S je v principu původní MGS2, doplněný o pár (desítek až stovek) virtuálních misí, dva levely jízdy na skateboardu a jedno bonusové DVD plné zajímavých věcí (například všechny modely použité ve hře, skicy postav a objektů, přepsané dialogy, všechna promovidea…). Teď jde jen o to, jestli je to opravdu dost na plnohodnotný titul, nebo zda se jedná jen o jakýsi datadisk, prodávaný i s původní hrou. Že nejvíc záleží na úhlu pohledu, který k MGS2S zaujmete, jistě nemusím nikomu říkat.

    

První možností je, že MGS2 vám z nějakého záhadného důvodu unikla a vy jste ji vůbec nehráli – ačkoliv byste chtěli. Potom je MGS2S jednoznačnou volbou; dostanete totiž vše a ještě něco navrch.Sice se nekoná žádná vylepšená grafika nebo nové herní vychytávky, ale řekněme si to na rovinu – původní MGS2 byl sám o sobě natolik komplexní, geniální a graficky úžasný, že toho snad ani nemá zapotřebí.

Další možností je, že jste původního MGS2 hráli, líbil se vám – ale nepatříte k početným zástupům fanatických fanoušků tohoto titulu; prostě ho „jen“ považujete za dobrou hru. V tom případě věřte, že MGS2S je sice hezká věc, ale za to, abyste za něj utratili další peníze, vám nestojí. VR mise jsou sice pěkná věc – a ty skateboardové dvojnásob – ale v nich netkví hlavní přínos tohoto „datadisku“.

    

Ten je totiž skryt právě na tom bonusovém DVD. Věci, které „obyčejný“ fanoušek sice ocení, ale jednou se na ně podívá, pokývá hlavou a to mu stačí. Na druhou stranu ten „opravdový“ fanda (a tím se po PS2 zkušenosti s MGS2 nestane jen málokdo) se na něj podívá jednou, podruhé, potřetí, počtvrté… A pak ještě několikrát… Pak ho pustí všem svým kamarádům, ještě jednou se na něj podívá, znovu dohraje MGS2 a všechny virtuální mise, ještě jednou… No, však si rozumíme. Ovšem tímhle DVD se já příliš zabývat nebudu, o tom si můžete přečíst o kousek níže dozajista nadšené povídání od fanouška z nejopravdovějších – od Martina Zavřela.

Virtuální realita

Na mě je, abych vás seznámil s virtuálními misemi. Na prvním místě bych vyzdvihl ty již výše zmiňované skateboardové, které jsou exkluzivním bonusem pro majitele PS2, jelikož na jiných systémech je v MGS2S nenajdete. Jsou sice jen dvě, ale svojí propracovaností se vyrovnají i takovému plnohodnotnému titulu, jako je Tony Hawk‘s ProSkater. Při hraní jsem dokonce měl pocit, jestli snad Konami nepřevzalo ovládání i herní koncept z některé z těchto her. Nevěříte? Nedivím se vám. Ale věřte tomu nebo ne, můžete si tady skákat, dělat parádičky, točky, otočky i veletoče, jezdit po zábradlí, skákat do výšky i do dálky… No prostě (skoro) všechno.

Světlé stránky hry
  • je to další MGS2
  • další porce Snakea
  • VR mise, skateboardy
  • zajímavé bonusové DVD
Temné stránky hry
  • prakticky je to jen malý datadisk s bonusovým DVD za cenu nové hry

Ale nejen kolečkovým prknem živ je člověk. V klasických VR misích si můžete nacvičit ovládání všech zbraní, které ve hře máte - zde víceméně nenajdete nic, co by nebylo už ve starých dobrých rozšířeních pro MGS1 – prostě jen klasicky střílíte do virtuálních krychlí v časovém limitu a podle jednoduchého scénáře. O něco zajímavější jsou mise, ve kterých můžete nahlédnou do zákulisí Snakeovy dlouholeté praxe, popřípadě zauvažovat, coby kdyby. Ale ani zde nečekejte žádné zázraky – mise jsou sice celkem dobré, ale nečeká vás nic nového; žádné nové modely, žádné nové animace… Příběh je vám vyprávěn jen a pouze pomocí několika stránek textu, které vám přeběhnou přes obrazovku…

    

Takže?

Jak jistě už mnozí pochopili z dosavadních řádků, já osobně se řadím jen mezi řadové MGS fanoušky. Proto je moje osobní hodnocení MGS2S spíše negativní – přináší sice zajímavé možnosti, ale ne dost na to, aby mi stály za investici do dalšího DVD. Zahrát si – to ano, a totéž vřele doporučuji všem. Ale kupovat…

Grafika: 9/10
Zvuk: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 9/10

Dá se to  shrnout do jediné věty: MGS2S ne, pokud máte MGS2, jinak ovšem rozhodně ano.

Celkové hodnocení: 8/10

Substance očima Martina Zavřela

MGS2 je dokonalá hra. O kolika titulech můžete něco takového prohlásit a počítat s tím, že vám alespoň padesát procent hráčů kývne hlavou na znamení souhlasu? MGS2 je pokračováním veleslavné klasiky, kterou druhý díl prohloubil kamsi, kde se většina průměrných lidí ztrácí a velmi, velmi dlouho se pak znovu hledá. MGS2 je ve světě videoher tím, co Aliens nebo Terminátor 2 ve světě filmu. Víc než jen to – MGS2 je akční hrou, která bojkotuje násilí a učí hráče věci, bez kterých si pak život (nebo dobrou hru) neumí a ani nechce představit.

    

Pokud zaujmete dostatečně obdivný postoj k tomuto veledílu, které udalo směr a definuje moderní elektronickou zábavu, pak jistě chápete i význam, který má dokonalé zdokumentování vzniku této „instantní legendy“. A vězte, že dokument, který dostanete v PS2 balení MGS2S, je jedním z nejlepších dokumentů, jaké jsem za dobu existence DVD viděl. Ve stylu velkorozpočtových filmových „making of“ DVD nám naservíroval Hideo Kojima opravdový klenot, kterým přesně ve stylu závěrečné myšlenky hry tak ukazuje vzor „Předávání vzpomínek budoucím generacím“. Ve světě her nemá takový „dokument z natáčení“ obdoby.

DVD disk, který dostanete ZDARMA v balení evropské PS2 verze MGS2S vyšel již před časem v Japonsku a USA, kde se prodával samostatně za nějakých 15 dolarů (vedle Substance za plnou cenu). Jeho oficiální název zní „Dokument Of Metal Gear Solid 2“ a jde o extrémně propracované „making of“ DVD, které obsahuje takové množství bonusů, že je za jeden den nestihnete ani projít, natož je pořádně prozkoumat.

    

Kromě jiného bývá MGS, potažmo Hideo Kojima, oceňován za mimořádně kvalitní střih filmových scén, speciálně pak upoutávek a trailerů. Pro MGS2 byla původně natočena celá řada více či méně odlišných upoutávek, z nichž (nejen) našinec měl příležitost vidět jen pár (řada jich byla určena pouze pro novináře). Všechna tato videa najdete na DVD a věřte mi, že je skutečně zážitek a radost se na ně dívat. Kdyby nic jiného, na kombinaci těch nejlepších určitě nalákáte kohokoliv, kdo prozatím MGS odolával a nezahrál si jej.

Druhým největším tahákem DVD je zřejmě kompletní scénář hry – tedy od intra na Washingtonově mostě až po finále včetně scény po závěrečných titulcích. Najdete zde nejen přepis všech dialogů, ale také poznámky k dění na obrazovce, díky kterým se definitivně uzavřou všechny dohady o smyslu té či oné pasáže příběhu. Číst si tento scénář Hideo Kojimy je samo o sobě skoro tak dobrým zážitkem, jako hrát samotnou hru.

Mezi další bonusy patří záznamy z různých fází vývoje hry (působivé je doručení faxu se schválením Sony nebo oslava, která následuje, stejně jako přednáška odborníka na zbraně a taktiku), téměř všechny modely ze hry (postavy, zbraně, budovy, stroje), které si můžete natáčet a prohlížet ve 3D a zajímavé ukázky dodávání zvukových efektů, dabingu a hudby do vybraných filmových pasáží.

    

Dokument of MGS2 je vynikající materiál, který poutavým způsobem vyobrazuje detaily a podrobnosti, které stály za vznikem největší (konzolové) hry naší doby, která není jen báječnou akcí, grafickými orgiemi a nenapodobitelným mixem vyvážených herních prvků, nýbrž také hluboce filozofickým poselstvím, které změní váš pohled na spoustu věcí. Proto nelze, než jej prohlásit za nezbytnou koupi pro OPRAVDOVÉ fanoušky MGS a počítačové kultury obecně. Jedna důležitá poznámka – obsah DVD si opravdu vychutnáte jen na PS2, zapomeňte na spuštění v „obyčejném“ DVD přehrávači.

A co samotná Substance? Nuže, MGS je tak zábavný také díky báječnému designu a ovládání, takže tuna VR misí, ve kterých můžete střílet/plížit se atd. je určitě dobrá věc. Přesto mi vadila absence příběhu i přehnaná obtížnost zajímavějších z těchto misí. Snake Tales, relativně krátké příběhy z historie Solid Snakea, jsou opravdu zábavné (zvlášť ten poslední!), jenže přeci jen příběh podaný formou textu na černé obrazovce a zbytečně vysoko nastavená obtížnost kazí celkový dojem. Shrnuto a podtrženo, ani pro fanoušky MGS nepřináší Substance nic moc nového k zahrání. Na druhou stranu přiložený DVD dokument je pro ně „povinnou četbou“.