Microsoft Flight Simulator 2002 – první dojmy

Dva roky utekly jako voda a máme tu další pokračování slavného Flight Simulatoru. Více než dvacetiletá historie této hry se na její výsledné kvalitě opět projevila – FS 2002 zkrátka nemá konkurenci. Pokud máte rádi letadla a toužíte po jejich maximálně věrné simulaci, nemůžete udělat chybu, když zvolíte právě tuto hru.
Microsoft Flight Simulator 2002 – první dojmy
Dva roky utekly jako voda a máme tu další pokračování slavného Flight Simulatoru. Více než dvacetiletá historie této hry se na její výsledné kvalitě opět projevila – FS 2002 zkrátka nemá konkurenci. Pokud máte rádi letadla a toužíte po jejich maximálně věrné simulaci, nemůžete udělat chybu, když zvolíte právě tuto hru.

Každý, kdo hrál některou z předchozích verzí Flight Simulatoru vezme patrně zavděk největší inovací, které se verze 2002 dočkala – simulaci řízení letového provozu. Pokud si před startem zaškrtnete příslušné políčko, vyskočí vám okno pro domluvu s řídící věží automaticky, jakmile se ocitnete na letišti. Pokud stojíte na dráze, nic vám nebrání požádat o povolení k letu, jestliže ale začínáte na odstavné ploše, budete pravděpodobně potřebovat navigaci skrz bludiště letištních asfaltek. I v tomto případě ovšem může ATC (Air Traffic Control) pomoci a to i v případě, že vám zevrubný návod typu: „jeď tam a prudce zaboč“ nestačí. Máte totiž možnost požádat o progresivní navádění, které je v praxi realizováno trochu nereálnými šipkami, které před vás kdosi kreslí na letištní plochu a vy se tak bez větších problémů můžete dostat přímo na příslušnou runway. Pokud máte povolení, vašemu odletu už nic nebrání. Tedy až…

Tedy až na zvládnutí ovládání letadla, které musíte mít v malíku. To mnohdy, např. v případě mnohatunového kolosu jménem Boeing 747 nejde tak snadno. I na nováčky ovšem autoři mysleli a tak je tu přímo z přístrojové desky přístupný manuál, ve kterém jsou pomocí bodů sepsány všechny úkony, které je potřeba před startem provést.

Flight Simulator 2002Flight Simulator 2002

Jakmile se dostanete do vzduchu, je dobré přeladit z oddělení kontrolujícího pohyb letadel na zemi, na oddělení kontrolující jejich pohyb v okolí letiště. Jakmile překonáte i tuto nástrahu (nejlépe se zapojeným autopilotem, který vám ušetří cca 100 úkonů, které byste jinak museli provést ručně), přebere si vás standardní letová kontrola, jejíž jednotlivá střediska si vás následně budou předávat po celou dobu letu.

S řídící věží nekomunikujete pouze vy, ale všechna letadla. Občas tedy bývá velmi rušno i nad našimi hlavami. Naštěstí lze množství dalších letadel regulovat posuvníkem, čímž zabráníte situacím, kdy se nutně potřebujete spojit s kontrolní věží, ale nedaří se vám to, protože s ní zrovna tlachá někdo jiný.

Zatímco v minulých verzích létala letadla tak maximálně kolečko okolo letiště, zde je běžné, že letadla létají z jednoho města do druhého na různě dlouhých trasách. Pokud tedy letíte trasu z Prahy do Bratislavy, je docela možné, že pár mil před vámi (za vámi, nad vámi apod.) bude letadlo na pravidelné lince např. z Berlína do Budapešti. Pocit osamění je rázem tatam.

FS 2002 má možnost napojit se na systém Jeppesen, který zprostředkovává reálné povětrnostní údaje o většině lokalit světa. Pokud tedy sedíte v Praze, za okny je plískanice, že by psa nevyhnal a máte chuť vyzkoušet, jak se v takovém počasí přistává s velkým dopravním letadlem, tato hra vám to umožní. Možnost nastavit čas ve hře na shodný se systémovým časem vašeho počítače snad ani nemusím zmiňovat, protože tuto možnost program nabízí snad už od verze 95.

Flight Simulator 2002Flight Simulator 2002

Vyjma klasického Boeingu 737, který byl už v předchozí verzi, jsou tu dvě další letadla od společnosti Boeing. Oblíbené Jumbo – 747 a stejně velká, ale modernější „sedmsedmsedmička“. Vyjma dopravních letadel (PRO verze je o 4 kousky bohatší), je ve hře cca dalších deset letadel, s nimiž si můžete užívat. Vyjma starých známých – vrtulníku, stíhačky Camel z první světové války, Learjetu 45, Cessny, kluzáku apod. je tu množství malých dopravních letadel. Za pozornost stojí především prodloužená verze Cessny, která umí přistávat na vodě!

Počet letišť se zvýšil na neuvěřitelných 22 000, přičemž řada lokalit je vyvedena velmi detailně s použitím satelitním snímků (Praha bohužel ne). I tak drží naše zlatá zemička malý prim, protože v FS máme cca 100 letišť, zatímco srovnatelně velké okolní státy sotva polovinu.

Ve hře je obsažen i poměrně velmi vydatný manuál, ze kterého se můžete dozvědět množství zajímavých informací o samotné hře, letadlech, pravidlech leteckého provozu a ATC.

Rozhodně nepotěší skutečnost, že plánovaná cena této hry u nás je skoro 2300 Kč za normální verzi a téměř 3000 Kč za verzi Professional Edition.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšího hitu Rockstaru?

Grand Theft Auto 6: co čekat od dalšíh…

GTA V je jistě stále celkem cool záležitost, poločas rozpadu se ovšem přiblížil a spolu s ním i myšlenky na nástupce v podobě GTA VI. Jaké bude?

9.  5.  2018 | | 6 N/A
Hráči kouzlí s fotorežimem v God of War, výsledkem jsou nádherné obrázky

Hráči kouzlí s fotorežimem v God of Wa…

God of War je jednou z nejlépe vypadajících her současnosti a fotorežim je toho jasným důkazem.

16.  5.  2018 | | 2 N/A
Call of Duty: Black Ops 4 je novým dílem série, co boří zažité standardy

Call of Duty: Black Ops 4 je novým díl…

Prvotní představení máme za sebou, teď přišel čas na nášup videí a obrázků z očekávané akce.

18.  5.  2018 | | 8 N/A
Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Herní agenda: co si zahrát v květnu?

Pomalými krůčky se k nám dostává léto a s ním i období sucha. Květnový line-up tomu ale rozhodně neodpovídá.

11.  5.  2018 |
LEGENDY: Gangsterské herní šílenství se zrodilo ze zkratky GTA

LEGENDY: Gangsterské herní šílenství s…

Slavná série Grand Theft Auto nastartovala žánr, kterému se dnes zjednodušeně říká gangsterky. Od svého zrodu jako chyba v kódu se dostala až na výsluní herního průmyslu.

9.  5.  2018 |
Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell, Rage 2, Borderlands 3 a řadu dalších

Walmart zešílel: odhalil Splinter Cell…

Úniky se občas stávají, obchodní řetězec Walmart to ale tentokrát opravdu slušně skonil.

9.  5.  2018 | | 3 N/A
E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na největším herním veletrhu

E3 2018: drby a klepy aneb co čekat na…

Letošní E3 bude velké. A bude stát za to.

21.  5.  2018 | | 7 N/A
Marvel v herním průmyslu: nastává zlom po vzoru filmů?

Marvel v herním průmyslu: nastává zlom…

Jednomu ze dvou největších komiksových vydavatelství světa se to v poslední době daří jak na poli komiksů, tak na filmovém plátně. Co se ale týče produkce počítačových her, nikdy na tom nebylo extra dobře. To se ale možná v blízké budoucnosti změní a my si tak užijete s našimi oblíbenými superhrdiny a záporáky také nějaké pořádné herní dobrodružství.

20.  5.  2018 | | 2 N/A