Microsoft Flight Simulator oslavuje 80 let od vylodění v Normandii dvěma dobovými letadly

6. června 1944 byla vyloděním v Normandii zahájena operace Overlord, která byla počátkem úspěšné invaze na Německem okupovaná území západní Evropy. Microsoft se rozhodl oslavit 80. výročí této historicky významné události vydáním balíčku Famous Flyer 9 obsahujícího dvě letadla, která hrála během invaze klíčovou roli.

Vylodění v Normandii Vylodění v Normandii

Vydání balíčku se dvěma historickými stroji oznámili vývojáři ve středu 5. května během streamu na platformě Twitch. Ve čtvrtek pak vypustili na YouTube minutu a půl dlouhou upoutávku, ve které představují oba stroje z dílny studia Aeroplane Heaven.

Douglas C-47 Skytrain

Prvním strojem je americký dvoumotorový transportní letoun Douglas C-47 Skytrain. Jednalo se o vojenskou verzi civilního dopravního letadla Douglas DC-3, která se stala jedním z nejvýznamnějších a nejikoničtějších letadel druhé světové války. C-47 Skytrain sehrál klíčovou roli v různých vojenských operacích, zejména díky své spolehlivosti, všestrannosti a kapacitě.

Douglas C-47 Skytrain Douglas C-47 Skytrain

Douglas C-47 Skytrain byl používán především k přepravě vojáků a zásob, výsadkářským operacím a evakuaci raněných. Nejznámější operací, ve které hrál klíčovou roli, bylo výše zmíněné vylodění v Normandii (Den D), kde sloužil k vysazení výsadkářů za nepřátelskými liniemi.

C-47 Skytrain C-47 Skytrain

C-47 Skytrain se stal symbolem spolehlivosti a všestrannosti a jeho přínos pro vítězství spojeneckých sil ve druhé světové válce z něj dělá jedno z nejuznávanějších letadel v historii letectví. Stroj s rozpětím křídel 29,11 metru, délkou 19,43 metru, maximální rychlostí 370 km/h a doletem 2 575 kilometrů si nyní můžete vyzkoušet v MS Flight Simulatoru.

Famous Flyer 9 Famous Flyer 9

Waco CG-4

Druhým strojem je americký vzpěrový hornoplošný transportní kluzák smíšené konstrukce Waco CG-4, známý také jako Hadrian. Tento bezmotorový kluzák byl široce využíván Spojenými státy a jejich spojenci pro přepravu vojáků, vybavení a lehkých vozidel při výsadkových operacích.

Waco CG-4 Waco CG-4

Stroj byl vyráběn z dřevěných a kovových součástek pokrytých plátnem, což umožňovalo snadnou a rychlou konstrukci. Během druhé světové války bylo vyrobeno více než 13 900 kusů. Přední část letadla bylo možné odklopit, což umožňovalo rychlé vyložení nákladu nebo výsadkářů po přistání.

Pohled z kokpitu Pohled z kokpitu

CG-4 byl poprvé použit během invaze na Sicílii v roce 1943 a později se účastnil významných operací, včetně vylodění v Normandii. Waco CG-4 Hadrian se stal důležitým strojem pro výsadkové operace během druhé světové války a díky své jednoduchosti a efektivitě zanechal trvalý odkaz v historii vojenského letectví.

Kluzák Waco CG-4 Kluzák Waco CG-4

Balíček Famous Flyer 9 je možné zakoupit v obchodě v rámci Flight Simulatoru za cenu 14,99 amerických dolarů (tj. v přepočtu asi 340 Kč). Celý výtěžek z nákupů uskutečněných mezi 6. červnem a 5. červencem bude věnován na účet neziskové organizace United Service Organizations (USO), která poskytuje morální a rekreační podporu členům ozbrojených sil Spojených států a jejich rodinám.

Váš názor Další článek: Petr Nárožný se vrací k hernímu Poldovi. Jeho hlas uslyšíme v připravovaném rozšíření pro druhý díl

Témata článku: , , , ,