Microsoft Wheel SideWinder Force Feedback USB

Jo jo, děda Drchlík z Návštěvníků měl pravdu - všechny důležité věci jsou kulaté. A jestli o tom někdo z vás pochybuje, tak ať urychleně maže do krámu s herním železem pro SideWinder Wheel FF - špičkový volant vybavený technologií force feedback. Dnes již legendární kousek z dílen Billa Gatese patří stále k tomu nejlepšímu, co kdy Microsoft vypustil do světa.
Microsoft Wheel SideWinder Force Feedback USB
Jo jo, děda Drchlík z Návštěvníků měl pravdu - všechny důležité věci jsou kulaté. A jestli o tom někdo z vás pochybuje, tak ať urychleně maže do krámu s herním železem pro SideWinder Wheel FF - špičkový volant vybavený technologií force feedback. Dnes již legendární kousek z dílen Billa Gatese patří stále k tomu nejlepšímu, co kdy Microsoft vypustil do světa.

Hardwarová divize Microsoftu je proslulá nejen vysokou kvalitou vyráběných produktů, ale i svými průkopnickými počiny. Za všechny uveďme myš s kolečkem, ergonomickou klávesnici nebo herní ovladače s hmatovou odezvou neboli force feedbackem. Náš dnešní test si bere na mušku nejdražší zařízení z celé rodiny herních ovladačů prezentovaných pod obchodní značkou SideWinder – volant Microsoft Wheel SideWinder Force Feedback . Přestože od jeho uvedení na trh už uplynul nějaký ten pátek, ani v přímém srovnání s nejnovějšími konkurenty renomovaných značek se nemá za co stydět. Právě naopak – je považován za etalon své třídy, se kterým jsou dodnes všechny nové herní ovladače tohoto typu poměřovány.

Nebudeme tedy déle otálet a podíváme se, proč se tento výrobek těší tak skvělé pověsti.

Uvnitř velké krabice se skrývá volant, pedály, trafo, propojovací kabel a manuál s CD, na kterém jsou ovladače a postarší hra Monster Truck Madness 2. A věřte nebo ne, i tato veskrze nudná záležitost dostává se SideWinderem úplně jiné grády. Ale nepředbíhejme.

Microsoft Wheel SideWinder Force Feedback USBMicrosoft Wheel SideWinder Force Feedback USB

Již při vybalování nelze přehlédnout pečlivé dílenské zpracování všech částí zařízení. Vše je promyšleno do posledního detailu a nad některými věcmi i kroutíte hlavou. Například pedály – přes nízkou hmotnost a absenci viditelných úchytů drží jako přibité na koberci i na parketách. Upevnění volantu k desce stolu také nemá chybu – nejdříve se utáhne velkým šroubem s kloubovou koncovkou zespoda k desce stolu a pak ještě přitáhne pákou na pružině. Volant má příjemný povrch, správný sklon a průměr. V jeho středu je tlačítko, které vypíná force feedback a nutno podotknout, že slouží především k utvrzení zákazníka, že tučný příplatek za tuto parádičku nevyhodil oknem (cenový rozdíl oproti stejnému volantu bez hmatové odezvy překračuje dva tisíce korun). Já osobně jsem to vyzkoušel jen jednou - s vypnutým force feedbackem se připravíte minimálně o polovinu zážitků. Mnohem důležitější tlačítka se nacházejí po obou stranách volantu. V přední části volantu najdete šest programovatelných tlačítek, plus další dvě a la vozy F1 na zadní straně věnce. Pedály se ovládají pohodlně, ani po několikahodinové jízdě se nohy neunaví, podmínkou je samozřejmě správné nastavení vzdálenosti. Drobná výtka směřuje k brzdovému pedálu – pro větší realismus mohl mít trochu tužší chod, ale nedokážu posoudit, zda se nejednalo jen o problém konkrétního kusu.

Zpět k instalaci. Na konzoli volantu jsou tři vývody, z nichž jen USB konektor pro připojení volantu k počítači je napevno – další zdířky slouží k připojení trafa (pokud máte funkci FF vypnutou, volant si vystačí s proudem z USB), a k propojení pedálů s volantem. Nakonec zbývá nainstalovat ovladače, zařízení zkalibrovat a pohrát si s nastavením síly odezvy. Volant je připraven k akci.

Samotné testování probíhalo na automobilových závodních hrách všeho druhu – od offroadového Insane, přes NFS5 Porsche 2000, až po F1 GP3. Nejsilnější dojem ale zanechal Colin McRae Rally 2. Na této simulaci vynikly všechny přednosti testovaného volantu – pocit z řízení je velmi autentický a dodává hře zcela novou dimenzi. Pokud máte vozidlo pod kontrolou, cítíte v ruce kontakt s vozovkou se vším všudy - každý kamínek, díru nebo sněhovou závěj. Široké pneumatiky závodního speciálu pochopitelně kladou patřičný odpor, takže každý nájezd do zatáčky si musíte poctivě odpracovat. Při letu vzduchem nebo nezvládnutém smyku, kdy kola zabírají naprázdno, jde volantem točit naprosto lehce, jakmile však vozidlo opět přilne k vozovce, řízení okamžitě poslušně zareaguje. Velmi dobře působí i kolize se soupeři a okolním světem. Elektromotorky SideWinderu vyvíjejí opravdu značnou sílu, s jejíž zvládnutím máte chvílemi doslova plné ruce práce. Jen je škoda, že chování volantu nastavené ve Windows většina her ignorovala, takže tuto proceduru je nutné několikrát opakovat pro každou hru zvlášť. Výsledek ale za vynaloženou námahu rozhodně stojí. Když už jsme u testovaných her, nesmíme zapomenout ani na bundlovaný Monster Truck Madness 2, jehož technické zpracování sice dnes už nikoho neohromí, nicméně s volantem spolupracuje příkladně a bez zdlouhavého nastavování.

Takže si to celé shrneme: Microsoft Wheel SideWinder Force Feedback je excelentní herní ovladač s výbornou ergonomií, prvotřídním dílenským zpracováním a bezproblémovým provozem. Ve světle těchto skutečností se poněkud vyšší cena (4000-5000 Kč bez DPH) jeví jako přiměřená a plně korespondující s celkovou kvalitou tohoto produktu. Pokud uvažujete o koupi volantu, vřele doporučujeme vyzkoušet tento model.

A na závěr jako bonus několik tipů pro pokročilé závodníky, kteří se chtějí ještě víc přiblížit realitě:

Ubalte si před jízdou dva až tři silnější jointy a poctivě šlukujte, dokud se vám periferní vidění nezúží na šířku monitoru. Před spuštěním hry požádejte přítelkyni, aby s vámi v prudkých zatáčkách nakláněla židli do stran (pozor na kolečková křesla!). Při běžných kolizích atmosféru vhodně dokreslí mírné nakopnutí opěradla, v případě totální havárie se nejlépe osvědčil úder prázdnou sklenicí do hlavy - kdo má strach, může použít láhev s kvalitní lihovinou (dobře desinfikuje tržné a řezné rány).

Tak to je všechno. Teď už nezdržujte, čeká mě ještě jedna rychlostní zkouška v Colinovi. Na experta to není zrovna snadná záležitost, nota bene s divoce poskakujícím volantem na stole, ale znáte to - kdo jednou okusil, pro toho již není cesty zpátky. A pokud zatím nemáte zbytečných pět tisíc, nezoufejte, na světě je spousta jiných kulatých věcí, které stojí za to držet v ruce, věřte mi…

Cena: 4190,- Kč bez DPH.

Za zapůjčení děkujeme firmě SKS Brno.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Playstation 5: datum vydání, výkon a vše, co víme o příští herní konzoli

Playstation 5: datum vydání, výkon a v…

Playstation 5 ještě možná neukázal ani palec u nohy, to ale neznamená, že o nim nic nevíme. Pojďme se podívat na to, co je známo.

včera | | 210 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A