Microsoft zítra ohlásí nový Xbox. Co čekat?

Přečtete si nejzajímavější drby, které kolem nástupce Xboxu 360 kolují.
Microsoft zítra ohlásí nový Xbox. Co čekat?

Microsoft je poslední, kdo má ještě odhalit svého nástupce konzole aktuální generace, tedy Xboxu 360. Nintendo Wii U se prodává už od loňského listopadu a Sony představilo Playstation 4 koncem února.

Vše, co víme o konzoli nové generace: Playstation 4

Vše, co víme o konzoli nové generace: Playstation 4

Nový Xbox má být odhalen na speciální akci, která se bude konat zítra, v úterý 21. května, v 19:00 našeho času a to v Xbox kampusu přímo v Redmondu. Přenos z odhalení bude k vidění na Xbox.com, Xbox Live a Spike TV (ovšem tam jen pro US a Kanadu).

Nintendo Wii U – konzole pro nové herní zážitky (test)

Nintendo Wii U – konzole pro nové herní zážitky (test)

Díky celé řádce spekulací a nepotvrzených úniků však už teď máme docela dost informací o novém Xboxu (kódové označení Durango). Jistě, prakticky nic z toho není oficiální, ale pokud herní scénu sledujete, tak víte, že mnoho spekulací (nový ovladač, hardware) kolem PS4 se stalo pravdou.

Nový Xbox? Prostě Xbox

Podle analytika Paula Thurrota (trefil se s datem ohlášení nové konzole, takže má zřejmě dobré informace) se má nový Xbox jmenovat prostě Xbox. Konzole se prý objeví na začátku listopadu ve dvou verzích: za 500 dolarů (asi 10 000 Kč) a za 299 dolarů (asi 6000 Kč), ovšem levnější verze bude podmíněna dvouletým úvazkem na předplatné Xbox Live (měsíční platba 10 dolarů, tedy asi 200 Kč).

 

Konzole se prý objeví na začátku listopadu

 

Thurrot též tvrdí, že nová konzole poběží na jádru Windows 8 a podle všeho součástí každého balení bude nová verze pohybového ovladače Kinect, který je do celého systému pevně včleněn.

Nový Xbox nemá být zpětně kompatibilní, o zpětnou kompatibilitu se údajně postará nová levná verze Xboxu 360. Tento „Xbox Mini“ by neměl mít vůbec mechaniku na optická média a bude se zaměřovat na multimediální a televizní funkce.

V podstatě prý půjde o něco jako set top box, který ovšem zvládne pouštět i Xbox 360 a Arcade hry. Xbox Mini by měl být však snadno propojitelný s next-gen Xbox, čímž by vznikl jeden spojený systém s jednotným UI, schopný pouštět next-gen i X360 hry.

Hardware podobný PS4

Co se týče vnitřností nového Xboxu, vyrojilo se v průběhu posledních měsíců hodně spekulací, které si však jsou poměrně podobné. Magazín Edge před příchodem PS4 přinesl údajné specifikace obou konzolí a co se týče PS4, tak se i trefil.

Údajné specifikace:

  • 8jádrové CPU od AMD na 1,6 GHz
  • GPU na bází D3D11.x s taktem 800 MHz
  • 8 GB GDD3 RAM
  • Nový Kinect

Edge tvrdil, že nový Xbox bude pohánět osmijádrový x64 procesor od AMD s taktem 1,6 GHz, o grafiku se postará D3D11.x GPU na 800 MHz a konzole nabídne 8 GB DDR3 RAM. Jde tedy o hodně podobné specifikace, jako má PS4, ovšem konzole Sony má výhodu v rychlejších pamětech a prý silnějším GPU.

I když má být architektura nového Xboxu velmi podobná PC, několik zdrojů z vývojářské sféry tvrdí, že řešení od Sony je v otázce využití výkonu lepší. Ostatně i vývojářské nástroje pro PS4 jsou prý lepší a otevřenější – vývojáři na novém Xboxu musejí pracovat jen se schválenými knihovnami.

Online a multimediální

Nový Xbox má být pevně propojený s online prvky, hry však budou stále dostupné na discích. Konkrétně má jít o Blu-ray s kapacitou 50 GB. Nejtřaskavějším tématem se stala údajná nutnost mít konzoli trvale připojenou k internetu.

Podle informací webu Polygon z minulého měsíce prý skutečně nějaká forma tohoto má fungovat, ovšem požadavek nebude tak drsný, jak se dříve myslelo (bez trvalého připojení hry vůbec nespustíte). Podle všeho Microsoft funkci do Xboxu zabuduje, ale nechá už na tvůrcích obsahu, jestli a jak ji chtějí využívat. Vydavatel tak bude moci nastavit, zda jeho hra bude vyžadovat jednorázovou autentizaci, či trvalé připojení.

Celé řešení je ale prý na softwarové bázi, takže se Microsoft může kdykoliv rozhodnout danou funkci upravit/odstranit.

Online připojení nicméně bude potřeba k různým on-demand videoslužbám, na které se chce Microsoft soustředit více než v minulosti. Celkově by měl být nový Xbox velmi multimediálním zařízením. Starší spekulace mluvily o druhém HDMI konektoru, kam by se zapojil set-top box, a schopnostech konzole nahrávat televizní vysílání. Ostatně podobně jako PS4 by měl Xbox zvládat pořizovat záznam i z her.

Hry nové i staré

Zítra půjde jen o první krok Microsoftu na cestě k začátku prodejů nového Xboxu, takže nemůžeme čekat, že si hned vystřílí všechen prach. Microsoft ostatně dal na vědomí, že hrám pro nový Xbox se bude věnovat hlavně na letošní E3. Zítra by nicméně měla být k vidění ukázka z Call of Duty: Ghosts, což je pro Xbox velmi zásadní značka.

Web The Verge naznačil čtyři launchové hry pro novou konzoli, půjde prý o Ryse od Cryteku (původně měla hra vyjít na X360), novou Forzu, neoznámenou zombie hru a rodinou hru s grafikou ve stylu filmů od Pixaru. Víme, že na nějakých titulech pracují Rare (nejspíš půjde o Kinect tituly, na které se studio zaměřuje), novou RPG značku chystají Lionhead.

Kromě toho máme jistotu, že se po startu objeví už oznámené multiplatformní tituly jako Assassin's Creed 4 a Watch Dogs od Ubisoftu. V příštím roce to pak bude Destiny od Bungie, Zaklínač 3, nový Thief, či stále neohlášená střílečka od Respawn Entertainment. A svoje hry kutí spousta dalších studií.

Zítra však čekejte spíš více řečí o novém Xboxu a méně o hrách. A nezapomeňte, že většina předchozích informací jsou jen spekulace a zítra se může ukázat, že byly úplně mimo. O to víc je to vzrušující.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: balíček adventur a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balíček adventur a Wat…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

10.  7.  2020 |
Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na …

Mafia není nejobtížnější hrou všech dob, přesto ale obsahuje některé složitější momenty. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, pomocí kterého hru dohraje každý. Navrch jsme přidali několik desítek dobrých rad pro pohodový život každého správného mafiána. Neváhejte a přesuňte se s námi do třicátých let minulého století!

4.  7.  2020 | | 47 N/A
Minecraft jako deskovka funguje, ztrácí ale kreativitu PC verze | Recenze

Minecraft jako deskovka funguje, ztrácí ale kreati…

Minecraft: Builders & Biomes vás přivede do kostičkovaného světa, ve kterém těžíte suroviny, stavíte budovy a bojujete s moby. Jedná se přitom o poměrně jednoduchou hru, potěší tak méně zkušené a začínající hráče.

10.  7.  2020 | | 1 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na multiplayerovky

Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

3.  7.  2020 | | 2 N/A
F1 2020: opět o kousek lepší | Recenze

F1 2020: opět o kousek lepší | Recenze

Další ročník F1 od Codemasters je tady. A přináší opravdu zajímavé novinky.

7.  7.  2020 |