Microstar K7T Pro2 = dobré na druhou?

Na našem trhu figuruje jen málo základních desek určených pro procesory Duron a Athlon, které dokáží měnit multiplikátor těchto procesorů. Vlastně doposud patřily mezi "pořádné desky" jen Abit KT7 (RAID) a Asus A7V. Nyní přichází se svými výrobky s podobnými vlastnostmi také Microstar. Základní desky označené MSI K7T Pro2 a Pro2-A jsou rozhodně konkurenceschopné!
Microstar K7T Pro2 = dobré na druhou?
Na našem trhu figuruje jen málo základních desek určených pro procesory Duron a Athlon, které dokáží měnit multiplikátor těchto procesorů. Vlastně doposud patřily mezi "pořádné desky" jen Abit KT7 (RAID) a Asus A7V. Nyní přichází se svými výrobky s podobnými vlastnostmi také Microstar. Základní desky označené MSI K7T Pro2 a Pro2-A jsou rozhodně konkurenceschopné!

Již na začátku musím říci, že k výrobkům firmy Microstar mám veskrze kladný vztah. Jejich desky bývají technicky výborné, nabízí zajímavá technická řešení (D-Led, Fuzzy Logic, Soft Menu... - viz. dále) a to vše při jejich známé stabilitě a přijatelné ceně.

Hodně mě proto mrzelo, že první desky od této firmy, určené pro platformu Athlon-Duron (jako typy MSI 6330, 6340 / K7T Pro), nenabízely všechny "fíčůrky" které bych si přál... I když se stále jedná o bohatě, téměř "full loaded" vybavené desky, chybí jim přece jen některé, čistě overclockerské vlastnosti.

Pro příznivce maximálního "ždímání vykonu" tedy nezbývalo než se poohlédnout po výrobcích firem jako ABIT či ASUS, které tyto možnosti měly (je jasné, že se mi jedná o kontroverzní a na tomto site tolikrát diskutovanou změnu multiplikátoru procesorů).

Vše se ale mění a konečně jsou zde k dispozici hned dvě varianty desky s těmito možnostmi:

 • MSI K7T Pro 2
 • MSI K7T Pro 2-A
Obě zmiňované desky jsou téměř totožné, ale verze označená písmenem "A", tedy K7T Pro2-A je vybavena inovovaným Southbridgem (čipem odpovědným za vstupně výstupní rozhraní), typem VT82C686B, který již například podporuje IDE rozhraní Ultra ATA/100. Měli jsme možnost obě tyto desky vyzkoušet a podle našich měření je jejich výkon ve všech ostatních parametrech zcela totožný.

“...první

Tip: Jelikož se však cena obou desek příliš neliší, je určitě výhodnější pořídit si desku s rozhraním ATA 100. Navíc novější verze desky obsahovala aktuální BIOS, zatímco u starší verze je vhodné provést upgrade BIOSu.

Bližší pohled na MSI K7T Pro 2-A

Co vás zaujme na první pohled, je kvalitní provedení vlastní desky. Jistě si řeknete, že tak to má přece být... Co však není tak obvykle je výborné "rozmístění konektorů". Vše je zde umístěno tak akorát - napájení které nepřekáží, konektory pro větráky, IDE, FDD, slot CMR, DIMM... Deska je samozřejmě "jumperless" a tudíž plně nastavitelná z BIOSu přes SoftMenu III...

Fičůrka: Příjemným momentem je možnost konečně vyhodit reproduktorek-pípák ze skříně a použít ten, který je integrovaný přímo na desce = o jeden kabel méně :-))

“...tak

Možná jsou to maličkosti, ale budete se divit o kolik je PC postavené na dobrém základě přehlednější - kabely ani karty si navzájem nepřekážejí...

“...takto

Zajímavost: Nezvykle velké, přímo obrovské kondenzátory se nacházejí všude okolo patice procesoru. Nemusíte však mít obavy o umístění většího chladiče, neboť kondenzátory (na rozdíl od desky ABIT KT7 :-( si drží dodatečný odstup. Tak velké kondenzátory jsem opravdu ještě na žádné jiné základní desce neviděl - mají zajistit desce výbornou stabilitu. Zdá se, že v případě obou desek KT7 Pro2 a KT7 PRO2-A tomu tak určitě je.

D-LED a Smart D-LED = "chytré diody"

Čtyři diagnostické diody D-LED detekující HW problémy při bootování dnes už znalce konstrukcí MSI asi nepřekvapí (jsou stále dobré:), nicméně zvukový systém Smart D-LED tuto informační funkci ještě rozšiřuje. Pokud máte něco špatně zapojené (například paměti, VGA...), základní deska na vás promluví "beeperem", a to buď v anglickém, nebo čínském jazyce. Bohužel, obsahu sdělení není často příliš rozumět (kolega jízlivě tvrdí že čínské a anglické hlášení je srozumitelné... stejně).

Nicméně je to rozhodně zvláštnost a po určité zkušenosti technik ocení, když nemusí hledat příručku a studovat kombinace diod, aby zjistil příčinu potíží.

P.S. Novější desky mají tuto kuriózní "inovaci" na žádost zákazníků nezapojenou...

Základní parametry desky...

 • Platforma AMD / Socket A pro procesory Athlon (Thunderbird) a Duron,
 • čipová sada VIA Apollo KT133,
 • rozsah násobiče 8 - 12.5 v krocích po 0.5 (použitelné pro odblokované procesory),
 • FSB 100 – 166 MHz v krocích po 1 MHz, standardně 100MHz Double Pumped,
 • napětí jádra procesoru 1.5V - 1.85V, krok po 0.025 V,
 • sloty: AGP 4X, slot CNR a 6 PCI, 4 USB porty,
 • tři sloty DIMM pojmou až 1.5GB SDRAM (PC100 či PC133),
 • diagnostické diody D-LED,
 • Fuzzy Logic III - utilita na případné přetaktováváni z... úrovně Windows,
 • verze Pro2-A používá inovovaný Southbridge 686B zvládající Ultra ATA/100,
 • ceny: přibližně 6100 a 6500 Kč s DPH.
Poznámka: k desce je možno dokoupit (za cenu cca 700-1000Kč) speciální dvoukanálový IDE řadič RAID (0,1, 0+1) na bázi HPT370, který se sice zasouvá do PCI slotu ale zároveň používá interní BIOS mateřské desky.

Pokud jde o změnu multiplikátoru, šel Microstar ve stopách ABITu, a proto jej můžete měnit příjemně v BIOSu. Navíc tato deska má ještě několik příjemných pomůcek pro přetaktování.

V BIOSu můžete nastavovat multiplikátor po 0.5 až do 12.5, to by rozhodně mělo stačit. Možnost změny FSB musím také pochválit, neboť si můžete zvolit jakoukoliv frekvenci od 100 do 166 MHz po 1 MHz.

Testy a závěr...

Po dlouhodobějších testech mohu s chutí říci, že tato deska opravdu patří ke špičce. Neměli jsme jediný problém, jen naprostou stabilitu. Zde bych se také zmínil o jedné příjemné zvláštnosti. Pokud přeženete přetaktování změnou multiplikátoru a počítač nenaběhne, stačí jej vypnout a znovu zapnout a počítač se spustí s "oficiálním" multiplikátorem. Je to opravdu příjemné, neboť není třeba neustále "clearovat" CMOS paměť.

Nyní se již podíváme na testy. Bohužel se nám nepovedlo provést testy na stejném procesoru, jako při testech základních desek ABIT KT7 RAID a ASUS A7V, přesto ale jsou výsledky jakžtakž srovnatelné. Přestože je použito pomalejšího procesoru, výkony ve hře Quake III Arena jsou nečekaně vyšší. A to bylo použito stejného systému Windows 2000, stejné grafické karty a samozřejmě také stejných ovladačů Detonator 3 (v6.18).

Testovací sestava:

 • Duron 700 MHz
 • MSI K7T Pro2 (Pro2-A)
 • 128MB 6ns SDRAM
 • GeForce2 MX 6.18
 • Windows 2000

Zde je patrné, že testovaná desky má velice práci s paměťmi již dobře odladěnou (zvažte že bylo testováno na pomalejším CPU s menší cache). Zde sice vede ASUS, ale je pravdou, že ASUS se nejspíše právě kvůli tomuto faktu nemůže pochlubit takovou stabilitou.

Ve hře Quake III Arena si vedla tato základní deska opravdu znamenitě. Znovu upřesňuji, že testy jely na stejné konfigurace, jen u MSI je procesor "pouze" Duron 700 (u ABITu a ASUSu je to ThunderBird 800!) a grafická karta nebyla přetaktovaná.

Diskový řadič ATA/100

“...klasický

“...zatímco

Jak vidíte, tak hlavní rozdíly jsou v hodnotách rychlého přenosu, tzv. "Burst Rate" (spodní sloupec) mezi řadičem a diskem. ATA/66 zde špičkově zvládá 36.2MB/s, ATA/100 pak občas sahá "až za roh" na 78MB/s... (testováno na disku IBM Deskstar 15GB, 7200ot., ATA/100).

Průměrná přenosová rychlost pak činila:

 • ATA/66 - 32 500k/sec.
 • ATA/100 - 32 800k/sec. - rozdíl je tedy cca 1%

Závěr

Po všech těchto zkušenostech prostě nemohu, než tuto základní desku všem doporučit. Především je na prvním místě jeho stabilita, na druhém místě rozhodně příznivá cena (v porovnání s konkurenty) a na místě třetím výborně promyšlené přetaktovávání - jak v BIOSu, tak i softwarově, kde můžete za běhu měnit např. FSB (utilitou Fuzzy Logic III).

Recenze byla vytvořena sesterským webem PCTUNING (http://pctuning.zive.cz)
Autoři: Jiří Kwolek, Cooler


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A