Mikromakro: vítejte ve Velkých Zlosynách | Recenze

Velké Zlosyny jsou město s neobvyklou koncentrací zločinů. Dokážete se podívat na zoubek všem výtržníkům, zlodějům a vrahům? Budete na to potřebovat setsakramentsky bystré oči.

Co baví

  • Inovativní
  • Neskutečně detailní mapa
  • Nápadité případy
  • Příjemná hrací doba

Co vadí

  • Ve více než 2 hráčích slabší
8/10
Hodnocení

MikroMakro se na trhu díky vydavatelství Mindok objevilo v prvním čtvrtletí letošního roku. Ještě před samotným uvedením jste si ale mohli vyzkoušet demoverzi, a to poněkud netradičně na webové stránce. My v redakci jsme z ní měli poněkud rozpačité dojmy a trochu se obávali, jak tohle může v reálu fungovat. K MikruMakru jsme tedy přistupovali s lehkou nedůvěrou, kterou nedokázaly rozptýlit poměrně nadšené reakce z řad hráčů, kteří už hru měli na stole. Hned zkraje recenze ale musíme říct, že během prvních dvou-tří scénářů už po nějakých pochybách nebylo ani stopy.

IMG_20210614_135821.jpgIMG_20210614_140345.jpgIMG_20210614_140512.jpg

MikroMakro je hrou, která vás na první pohled zaujme už svou krabicí. Ta je ze všech stran pokryta černobílou mapou města, která je propracovaná do nejmenších detailů. Ba co víc, první případ můžete vyřešit právě na krabici! Jakmile zjistíte, kdo zabil prodavače burgerů, můžete se vrhnout na případy schované v krabici. Celkem na vás čeká 18 případů se stupňující se obtížností. První z nich slouží k seznámení s hrou, další 4 jsou rozjezdové. Postupem času případy nabírají na obtížnosti a zamotanosti, nečekejte ovšem žádné detektivní pátrání ve stylu třeba Kroniky zločinu.

Každý případ má vlastní sadu kartiček seřazených podle posloupnosti. Na úvodní kartičce je vždy obrázek oběti, další kartičky vám potom dávají návodné otázky k vyřešení případu. Například musíte zjistit, kde všude předtím oběť byla, nebo kde bydlí. Vaší pozornosti samozřejmě nejdou ani zločinci, v tomto případě především vrahové. Jak oběť zabili? Jak se dostali na místo činu? Najal si je někdo? Kde se nachází nyní? Častokrát se vám stane, že při hledání zjistíte odpovědi klidně i na více otázek dopředu. Pokud by vám obtížnost hry přišla příliš nízká, můžete si vyzkoušet další varianty obtížnosti, které jsou uvedeny v pravidlech. Jednou z nich je například i to, že se podíváte pouze na úvodní kartičku případu a celý zločin se tedy pokusíte vyřešit sami.

IMG_20210614_140015.jpgIMG_20210614_135919.jpgIMG_20210614_135947.jpg

Nejdůležitější částí hry je mapa. Ta je opravdu obrovská a budete na ni potřebovat relativně velký stůl (je také možné mít část mapy složenou, ale toto řešení nám přišlo u složitějších případů dost nepraktické). V krabici najdete také malou lupu, kterou si můžete pomoct při hledání těch nejmenších detailů, my jsme ji však k hraní téměř nepotřebovali. Vzhledem k rozsáhlosti mapy při hraní oceníte především pozornost. Některé věci najdete hned, po jiných však budete muset pořádně pátrat – na mapě je toho totiž opravdu dost a snadno se stane, že vám něco na první, druhý i třetí pohled uteče. Nemusíte se ale bát, že byste se zasekli a dlouhou dobu nevěděli, jak dál. I ty nejsložitější případy nám zabraly maximálně 20 minut.

mikro2.jpg

MikroMakro můžete hrát prakticky v jakémkoli počtu hráčů, z naší zkušenosti bychom ale ve více než dvou hráčích nehráli. Jak se říká, víc hlav víc ví, v tomto případě je ale problém v tom, že někdo může (a pravděpodobně bude) rychlejší než ostatní, takže na ně bude buď muset věčně čekat, nebo naopak bude věčně pozadu. Ve dvou hráčích je toto nebezpečí částečně eliminováno, navíc můžete o případech společně diskutovat o svých teoriích ohledně případu.

Na první pohled jsme se trochu báli, že 18 případů nebude dostačujících – i vzhledem k tomu, že první jsou spíše tréninkové. I tento předsudek však nakonec padl. MikroMakro jsme hráli necelý týden – za jeden den jsme stihli více případů, zhruba 3-4 a měli jsme i nějakou pauzu. Za cenu lehce přes šest stovek nám to přijde více než adekvátní zábava. Už nyní navíc existuje několik oficiálních doplňkových případů, navíc si můžete vymýšlet i své vlastní. Můžete například najít všechna zvířata, spočítat všechny dopravní prostředky a tak dále.

IMG_20210509_160554_HDR.jpgIMG_20210509_160606_HDR.jpgIMG_20210509_160615_HDR.jpg

MikroMakro je opravdu nevšední zážitek a nebojíme se ho označit za jednu z nejinovativnějších her posledních let. Ve své podstatě jde jen o vyhledávání na obrovské mapě. Jednotlivé případy jsou ale moc pěkně vymyšlené, u některých se zasmějete, jiné vás zase rozesmutní, ale parádně drží hru pohromadě. MikroMakro zabaví stejně tak malé jako dospělé.

Verdikt

Jeden z nejinovativnějších deskoherních zážitků posledních let. Baví malé i velké, ostřílené hráče deskovek i nováčky. Přiměřená hrací doba, přiměřená cena... Jedinou vadou na kráse je slabší zážitek ve více než 2 hráčích. 

Název: MikroMakro
Vydavatel: Mindok
Počet hráčů: 1-4
Herní doba: 10-20 minut
Doporučený věk: 10+
Doporučená cena: 679 Kč

Váš názor Další článek: V nejnovější aktualizaci Flight Simulatoru se vydáme do Skandinávie

Témata článku: , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

Webové mapy nám děsně lžou. Skutečnost vypadá úplně jinak a řekneme vám proč

** Na většině map vypadá Rusko větší než ve skutečnosti ** A co teprve takové Grónsko, které je reálně 14× menší než Afrika ** Za vše může kartografická projekce a její historický vývoj

Jakub Čížek
MapyHistorie
Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

Prodělaný covid? Jako když mozek zestárne o dvacet roků

** Zdoláním nákazy covid nekonč, následky mohou přetrvávat ještě řadu měsíců ** Práci mozku může choroba poznamená podobně, jako kdyby člověk zestárnul o dvacet let ** V IQ testech se to projeví poklesem o deset bodů

Jaroslav Petr
SARS-CoV-2COVID-19Mozek
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware
Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Pitva Samsungu Galaxy Z Fold2. Vnitřnosti ohebného telefonu, to je technologický koncert

Skládací telefony jsou stále docela nové a drahé, takže se nepoštěstí narazit na kus k popravě každý den. Tento má zničený vnitřní displej, ale jinak je funkční. Tak se pojďme podívat, jak to Samsung uvnitř vyřešil.

Jakub Michlovský
Ohebný displejSamsungPitva
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nedávno objevený „Super Krab“ je extrémní verzí slavného Krabího pulsaru

Nedávno objevený „Super Krab“ je extrémní verzí slavného Krabího pulsaru

** Soustava radioteleskopů Very Large Array v roce 2018 mimo jiné detekovala i objekt VT 1137-0337 ** Ten se jevil jako pozůstatek supernovy v trpasličí galaxii vzdálené 395 milionů světelných let ** Brzy se ukázalo, že jde o velmi zvláštní záležitost

Stanislav Mihulka
Astronomie