Minecraft : Pocket Edition - zmrzačený fenomén (recenze)

Jen těžko se najde někdo, kdo neslyšel o stavitelské hře Minecraft. Fenomén PC indie her se nyní dostává také na mobilní telefony.
Minecraft : Pocket Edition - zmrzačený fenomén (recenze)

Pokud jste  o Minecraft neslyšeli, vězte, že se jedná o sandboxovou hru, kde stavíte prakticky co vás napadne. Bojujete proti nepřátelům, respektive se snažíte přežít jejich útoky a „craftíte“ zdroje. Inu, nic takového však překvapivě v kapesní verzi Minecraft nenajdete. Stavět zde sice můžete a relativně cokoliv, nicméně stavění ztrácí tak trochu smysl bez nějakých protivníků. Většina hráčů Minecraftu jako jednu z prvních věcí například postaví pevnost a doufá, že přežije noční útok nepřátel. Zde žádná noc není, ani žádní nepřátelé. Pokud bychom byli přehnaně kritičtí, v tuhle chvíli by mohla pravděpodobně tato recenze také skončit. Nicméně dejme Minecraftu ještě šanci.

MineCraft Pocket 01.jpg

Stejně jako ve svém PC předchůdci i zde se objevíte v náhodně generovaném prostředí, které může být mezi jezery, v horách, v poušti anebo třeba v bažině.

Stavět zde sice můžete a relativně cokoliv, nicméně stavění ztrácí tak trochu smysl bez nějakých protivníků

Ideálně v kombinaci hned několika z těchto prostředí. Nemáte žádný cíl, jako jste třeba zvyklí z příběhových her. Nikdo vám tak neříká, co máte teď postavit, nebo kam jít. Vše je naprosto otevřené a je jen na vás, co chcete postavit, nebo naopak zničit.

Samotné stavění je potom převedeno na dotykové displeje doslova famózně a není mu co vytknout. Jednoduchým ťukáním na displej se pod vaší taktovkou rozrostou zdi, schody, paláce, no zkrátka co vás právě napadne. Při podržení prstu na displeji na nějakém objektu tuto část zničíte. Také pohyb je skvěle uzpůsoben dotykovému ovládání. Vaše postava totiž umí automaticky skákat na překážky, ke kterým dojde. Pro lepší orientaci je možné přepnout mezi pohledy z první, nebo třetí osoby.

MineCraft Pocket 03.jpg

Bohužel vzhledem k faktu, že ve hře nejsou žádné jiné postavy, je stavění prakticky čehokoliv poněkud bezpředmětné. Ano, můžete si zde postavit vše, od vlastní podobizny až po znak svého oblíbeného klubu. Fantazii se tu rozhodně meze nekladou, nicméně otázkou opět zůstává, proč? Nečekají na vás žádná ocenění v podobě diamantů nebo zlata, či zkrátka čehokoliv. Ani vaše cestovatelské touhy nebudou moc naplněny, natož pak oceněny. Mapy nejsou nikterak rozlehlé a draw distance by zasloužila pořádný patch, protože velmi často vidíte, jak se některé objekty vykreslují těsně před vámi.

MineCraft Pocket 02.jpg

Příjemným zpestřením je potom určitě možnost stavět ve dvou. Váš kamarád se totiž může připojit přes wi-fi a ve stavění vám pomoci. Takže postavení rodinného baráčku s přítelkyní alespoň ve virtuálním světě určitě není problém. Bohužel však jen přes lokální wi-fi.

Ačkoliv spousta hráčů původní Minecraft odsoudila prakticky hned za pro ně odpudivou a zastaralou grafiku, fanoušci ji považují spíše za roztomilou a skvěle se hodící. To bohužel není případ tohoto portu, protože prostředí by určitě sneslo více polygonků, aby vypadalo alespoň trochu k světu.
Po takovémto výčtu záporů a nedostatků byste asi čekali, že se jedná spíše o budgetový titul.

Obrovská škoda, že se autorům z Mojangu nepodařilo převést velký hit z PC do mobilní verze

Opak je bohužel pravdou a cena necelých sedm amerických dolarů za hru, která drtivou většinu hráčů omrzí po pár minutách, či po pár postavených objektech, je opravdu hodně. Obrovská škoda, že se autorům z Mojangu nepodařilo převést velký hit z PC do mobilní verze. Potenciál tu byl obrovský a fanouškovská základna ještě větší. Uvidíme, třeba se dočkáme nějakých rozšiřujících patchů, nicméně v tuto chvíli si hru troufám doporučit jen pro opravdu skalní fandy Minecraftu, kteří nemají hluboko do kapsy. Ostatní si bohatě vystačí s klasickou PC verzí.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Simulátory | Sandoxová budovací hra
Výrobce: Mojang AB | Webové stránky hry
  • Prostor pro kutily a stavitele
  • Fantazii se meze (téměř) nekladou
  • Dobře přepracované ovládání
  • Cena
  • Chybí protivníci, craftování, sbírání zdrojů
  • Po chvíli omrzí
Související články
  1. Konzolový Minecraft bude exkluzivní pro X360
  2. Znělka The Simpsons vytvořená ve hře Minecraft je hranatá, ale věrná
  3. Minecraft - První dojmy z betaverze

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: co hrát na cestách?

7 tipů na nejlepší mobilní hry roku: c…

Hrajete rádi na mobilním telefonu? Nechte si od nás doporučit několik kousků pro letošní rok.

17.  4.  2018 | | 8 N/A
4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřitelným smyslem pro detail

4K obrázky z Far Cry 5 lákají neuvěřit…

Far Cry 5 nás v mnohém příjemně překvapil, především ale nabídl nádherné pískoviště na hraní. A nic to nepodpořit tak, jako 4K rozlišení.

11.  4.  2018 | | 18 N/A
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

21.  4.  2018 | | 36 N/A
God of War: severská výprava (recenze)

God of War: severská výprava (recenze)

Populární rubač bohů se vrací, aby nám dokázal, že neztratil nic ze svého lesku. Jak dopadl Kratos nové generace?

20.  4.  2018 | | 32 N/A
Herní agenda: dubnová nálož pecek

Herní agenda: dubnová nálož pecek

Březen nás navnadil na začínající jarní sezónu plnou skvělých titulů a duben pokračuje ve stejném duchu. Opět se nám na herním trhu objevila různorodá sorta her, mezi kterými si jistě dokážete vybrat ať už hrajete na jakékoliv platformě.

18.  4.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdinové a pestrý svět

Cyberpunk 2077 na ostro: frakce, hrdin…

Kromě pěkného CG filmečku jsme stále z Cyberpunku 2077 neviděli vůbec nic. S přibližující se E3 se ale začaly objevovat opravdu zajímavé informace. Co všechno o megalomanském projektu víme?

22.  4.  2018 | | 7 N/A
Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, trvalo to necelý měsíc

Ochrana Far Cry 5 podlehla hackerům, t…

Ubisoft si své hry snaží hlídat, hackeři jsou ale neúprostní.

16.  4.  2018 | | 11 N/A
Battle Royale napříč hrami: kde všude najdete masové boje?

Battle Royale napříč hrami: kde všude …

Trend jménem Battle Royale stále pokračuje a vypadá to, že herní svět jen tak neopustí. Hry v tomto žánru mají neuvěřitelné množství hráčů a snad ještě více jich ho sleduje na platformách Twitch a Youtube. Na této vlně se snaží svézt téměř každý a my se podíváme, co se nám to tady vyrojilo.

20.  4.  2018 | | 5 N/A